AutoKarma.pl Volkswagen Tiguan Mk2 R 2.0 TSI 320 KM (2016–2024)

Volkswagen Tiguan (Mk2) R 2.0 TSI 320 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen Tiguan R Mk2 2.0 TSI 320 KM 4Motion DSG7 to jeden z tych samochodów, które łączą pełnoprawne osiągi hot hatcha z przestrzenią i wygodą rodzinnego SUV-a. Daje bardzo dużo tempa i trakcji, ale wymaga budżetu, historii serwisowej i zdrowego rozsądku przy zakupie.

Volkswagen Tiguan Mk2 2021 — widok boczny
320 KMMoc
4.9 s0–100 km/h
9.9 lSpalanie /100km
~16 198 złKoszt posiadania / rok
6.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.1
Koszty utrzymania4.5
Trwałość7.2
Likwidność7.9
Utrzymanie wartości7.4
Design i wygląd8.0
Prestiż i emocje7.6

Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największa zaleta Tiguana R to skala możliwości zamknięta w nadwoziu, które nadal bez problemu robi codzienną robotę rodzinnego SUV-a. Bagażnik 615 litrów, dobra pozycja za kierownicą, sporo miejsca z tyłu i wysoki komfort jazdy oznaczają, że nie jest to zabawka na weekend, tylko pełnoprawne auto do życia. A jednocześnie wciskasz gaz i okazuje się, że to jeden z najszybszych Tiguanów, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Silnik EA888 evo4 o mocy 320 KM i 420 Nm znamy z najmocniejszych modeli grupy VAG, ale tutaj pracuje w wyraźnie cięższym i bardziej praktycznym nadwoziu. Efekt jest ciekawy, bo Tiguan R nie jest tak nerwowy jak Golf R, za to buduje tempo z ogromnym spokojem i trakcją. DQ500 dobrze pasuje do charakteru auta, a napęd 4Motion z R-Performance Torque Vectoring sprawia, że auto bardzo długo pozostaje neutralne i pewne nawet tam, gdzie zwykły SUV dawno odpuściłby tempo.

Na rynku wtórnym ważniejsze od samej listy osiągów jest to, jak poprzedni właściciel traktował auto. Tiguan R kusi tuningiem, launch control, dużymi felgami i szybką jazdą po autostradzie. Dlatego historia olejowa silnika, terminowe serwisy DQ500, obsługa tylnego napędu i stan układu chłodzenia mają tu dużo większe znaczenie niż atrakcyjna specyfikacja w ogłoszeniu albo niski przebieg bez papierów.

To również samochód, który boleśnie pokazuje, że szybki SUV nie będzie tani w codzienności. Spalanie, opony 20-21 cali, hamulce, ubezpieczenie i serwis potrafią pochłaniać budżet szybciej niż sugeruje znaczek Volkswagena. Jeśli jednak ktoś naprawdę chce połączyć osiągi, całoroczną przydatność i praktyczne nadwozie bez przechodzenia do segmentu premium, Tiguan R jest jedną z najmocniejszych propozycji w tym formacie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz jednego auta do wszystkiego i potrzebujesz realnej przestrzeni rodzinnego SUV-a, ale nie chcesz rezygnować z osiągów na poziomie hot hatcha AWD.
  • Jeździsz często autostradą, po górach albo zimą i cenisz skuteczność trakcji bardziej niż czysto analogowe wrażenia z lekkiego auta sportowego.
  • Akceptujesz wyższe koszty paliwa, opon, hamulców i serwisu, bo priorytetem są tempo, bezpieczeństwo i praktyczność w jednym pakiecie.
  • Kupujesz wyłącznie po historii serwisowej i stanie, a nie po samych cyfrach mocy, wyposażeniu albo efektownych dodatkach R i Akrapoviča.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz oszczędnego SUV-a do miasta albo liczysz, że koszty utrzymania będą zbliżone do zwykłego Tiguana 1.5 TSI lub 2.0 TDI.
  • Kupujesz najtańszy egzemplarz bez zapasu na serwis startowy, bo przy takim aucie to prosta droga do bardzo drogich niespodzianek.
  • Priorytetem jest lekkość, surowa reakcja i zabawa jak w niskim hot hatchu, bo Tiguan R jest skuteczny, ale nie tak bezpośredni jak Golf R.
  • Nie akceptujesz większego hałasu na szerokiej oponie, twardszego zawieszenia w trybach sportowych i wysokich rachunków za eksploatację.
Konkurenci do rozważenia
Cupra Ateca 2.0 TSI 300 KM 4Drive
Najbliższy techniczny krewniak, zwykle tańszy w zakupie i bardzo podobnie szybki, choć mniej dopracowany w wyciszeniu i jakości wnętrza.
Volkswagen Golf R Mk8 2.0 TSI 320 KM
Bardziej zwinny, lżejszy i ostrzejszy w prowadzeniu, ale wyraźnie mniej praktyczny dla rodziny i mniej SUV-owy w codziennym użytkowaniu.
BMW X2 M35i xDrive 306 KM
Rywal premium o zbliżonej mocy i charakterze daily performance SUV, zwykle droższy w zakupie i serwisie, ale z mocniejszym logo.
Audi SQ2 2.0 TFSI 300 KM quattro
Ma podobne osiągi i napęd AWD, lecz jest mniejszy, ciaśniejszy i mniej uniwersalny jako rodzinne auto niż Tiguan R.

Tiguan R ma sens dla kierowcy, który naprawdę potrzebuje jednego szybkiego auta do wszystkiego, a nie tylko modnego badge'u R na dużym SUV-ie. 320 KM, 420 Nm, DQ500 i napęd z torque vectoring robią z niego bardzo skuteczną maszynę na trasę, autostradę i gorszą pogodę. Z drugiej strony to wciąż ciężki, drogi w zakupie i drogi w obsłudze Volkswagen, którego łatwo kupić po ostrym traktowaniu, launch control albo modach. Najlepsze egzemplarze bronią się osiągami i praktycznością, ale tylko wtedy, gdy serwis silnika, skrzyni i tylnego napędu był traktowany serio. Kto szuka oszczędnego SUV-a, jest w złym miejscu. Kto szuka bardzo szybkiego daily dla rodziny, może tu znaleźć świetny kompromis.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 19 kwietnia 2026 · Dane: 19 kwietnia 2026

Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • 320 KM, 420 Nm i DQ500 dają naprawdę brutalnie skuteczne tempo jak na rodzinnego SUV-a z wysoką pozycją za kierownicą.
  • Napęd 4Motion z R-Performance Torque Vectoring świetnie radzi sobie z trakcją na mokrym, zimą i przy szybkiej jeździe po krętych drogach.
  • Praktyczność nie znika wraz z plakietką R, bo nadal dostajesz duży bagażnik, wygodny drugi rząd siedzeń i dobre wyciszenie w trasie.
  • EA888 evo4 i mokra DQ500 to duet z dużym potencjałem, pod warunkiem że poprzedni właściciel nie oszczędzał na serwisie i oleju.
  • Tiguan R nadal wygląda względnie dyskretnie, więc daje osiągi klasy performance bez przesadnie krzykliwego stylu na co dzień.
  • Na rynku wtórnym dobrze utrzymane egzemplarze są pożądane, bo łączą praktyczny format SUV-a z osiągami, których zwykły Tiguan po prostu nie ma.
Minusy
  • Spalanie w mieście i przy szybkiej trasie szybko przypomina, że to ciężki SUV z 320-konną turbobenzyną, a nie zwykła rodzinna wersja Tiguana.
  • Kupno auta po modach, częstym launch control albo bez historii DQ500 i tylnego napędu jest bardzo ryzykowne finansowo.
  • Szerokie koła, mocne hamulce i sportowe nastawy oznaczają wyższe rachunki za opony, geometrię i elementy eksploatacyjne niż w zwykłym Tiguanie.
  • Nie daje takiej zwinności i lekkości odczuć jak Golf R, bo masa i wysokość nadwozia są po prostu nie do oszukania.
  • Cena zakupu używanego egzemplarza długo pozostaje wysoka, a ubezpieczenie i AC potrafią zaboleć bardziej, niż sugerowałby znaczek Volkswagena.
  • W praktyce to auto wymaga mechanika, który zna szybkie modele VAG, bo serwis na skróty bardzo szybko mści się w mocnym SUV-ie.

Osiągi Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2) — przyspieszenie i prędkość

4,9 s do 100 km/h w aucie z bagażnikiem 615 litrów robi wrażenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak pewnie Tiguan R nabiera tempa w deszczu, zimą i podczas szybkich wyjść z zakrętów.

0–100 km/h4.9 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach320 KM przy 5350-6500
Moment przy obrotach420 Nm przy 2100-5350

Dane techniczne Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Benzynowy · EA888 evo4 / DNFG
Moc / moment320 KM · 420 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 7-biegowy (DSG DQ500) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · Mk2
Dł. / szer. / wys.4514 / 1859 / 1668 mm · masa 1671 kg
Bagażnik615 l (złożone: 1655 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2)

WLTP na poziomie 9,9 l/100 km jest realnym punktem odniesienia tylko przy spokojniejszej jeździe. W praktyce warto zakładać około 10,5-13,8 l/100 km, a miasto, zimne starty i częste korzystanie z mocy szybko podnoszą wynik.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika58 l
Spalanie WLTP śr.9.9 l/100 km
Realne spalanie10.5–13.8 l/100 km
Zasięg (szacowany)~420 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2)

EA888 evo4 najlepiej obsługiwać olejem zgodnym z normą VW 508 00 / 509 00, około 5,7 l z filtrem. W używanym Tiguanie R rozsądniej myśleć o wymianie co 10-12 tys. km albo raz w roku niż o długim longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.7 l · VW 508 00 / 509 00 0W-20
Olej skrzyni7.1 l · VW G 052 182 A2 (DSG DQ500)

Harmonogram serwisu Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 620 zł 980 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 140 zł 250 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 95 zł 190 zł
Świece zapłonowe 60 000 45 000 450 zł 760 zł
Płyn hamulcowy DOT4 2 lata 2 rok(u) 190 zł 320 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 280 zł 470 zł
Olej skrzyni DSG DQ500 „Dożywotni" 60 000 1250 zł 1950 zł
Serwis tylnego napędu / 4Motion „Dożywotni" 60 000 700 zł 1150 zł
Pasek osprzętu 120 000 120 000 380 zł 650 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 250 zł 450 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 35 000 2100 zł 3300 zł
Geometria + kontrola zawieszenia „Dożywotni" 30 000 240 zł 450 zł

Niezawodność Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2) — ocena według układów

silnik 2.0 TSI EA888 evo46.9/10 · Mocna i elastyczna jednostka, ale naprawdę lubi regularny olej, zdrowy układ chłodzenia i brak serwisowego kombinowania.
skrzynia DSG DQ5007.4/10 · DQ500 jest mocniejszą dwusprzęgłówką niż wiele słabszych DSG, lecz nadal wymaga terminowej obsługi olejowej i nie lubi zaniedbań po tuningu.
napęd AWD i torque vectoring6.8/10 · Skuteczność układu jest bardzo wysoka, ale na rynku wtórnym liczy się realna historia obsługi tylnego napędu i brak śladów katowania auta.
układ chłodzenia i osprzęt6.7/10 · Najwięcej czujności wymaga pompa wody, termika i ogólny stan osprzętu typowy dla mocnej benzyny turbo grupy VAG.
elektronika, DCC i wyposażenie komfortu7.2/10 · Elektronika zwykle nie jest największym problemem modelu, ale przy aucie tej klasy wszystko warto po prostu sprawdzić w realnym działaniu.
nadwozie, wnętrze i praktyczność7.9/10 · Tiguan R pozostaje bardzo dopracowanym i praktycznym SUV-em, choć koszt utrzymania szerokiego koła i sportowych hamulców jest wysoki.

Typowe usterki Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2) — co się psuje i ile kosztuje

Przeciągane interwały olejowe w EA888 evo4 Umiarkowane
📍 20 000–220 000 olejEA888serwis

Największe ryzyko w Tiguanie R zwykle nie wynika z samej konstrukcji, tylko z tego, czy auto jeździło na długim longlife i po modach. Regularny serwis olejowy to podstawa dla trwałości turbobenzyny 320 KM.

Pompa wody, termostat i układ chłodzenia Umiarkowane
📍 40 000–180 000 układ chłodzeniapompa wodytermostat

W rodzinie EA888 trzeba pilnować temperatury pracy, poziomu płynu i śladów wycieków. Odkładanie drobnych problemów układu chłodzenia szybko kończy się większym rachunkiem.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–4 200 zł
Brak serwisu olejowego DSG DQ500 Umiarkowane
📍 50 000–220 000 DSGDQ500skrzynia

Mokra DQ500 dobrze radzi sobie z momentem, ale wymaga terminowej wymiany oleju. Zaniedbana może szarpać, pracować gorzej na zimno albo skończyć się kosztowną regeneracją mechatroniki i sprzęgieł.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–11 000 zł
Tylny napęd i torque vectoring bez regularnej obsługi Umiarkowane
📍 50 000–220 000 4Motiontylny napędtorque vectoring

Tiguan R mocno opiera się na sprawnym tylnym układzie napędowym. Brak serwisu olejowego, częste launch control albo agresywny tuning zwiększają ryzyko drogich tematów w sprzęgłach tylnej osi.

🔧 Koszt naprawy: 800–7 000 zł
Nagar, PCV i osprzęt zapłonu w jeździe miejskiej Monitoruj
📍 60 000–200 000 GDIdolotzapłon

Bezpośredni wtrysk i mocna benzyna turbo nie lubią jazdy wyłącznie na krótkich dystansach. Nagar na zaworach, słabe świece i zużyte cewki dają nierówną pracę, wypadanie zapłonów i spadek reakcji na gaz.

🔧 Koszt naprawy: 500–3 200 zł
Egzemplarze po stage 1 i częstym launch control Umiarkowane
tuningsoftlaunch control

Tiguan R jest naturalnym kandydatem do podnoszenia mocy. Problemem zwykle nie jest sam tuning, tylko brak dokumentacji, słaby serwis po modach i jazda ponad możliwości osprzętu.

Hamulce, opony i geometria po ostrej eksploatacji Monitoruj
📍 20 000–220 000 hamulceoponyzawieszenie

Ciężki i szybki SUV bardzo mocno obciąża ogumienie oraz hamulce. Zużyte sportowe opony, słaba geometria albo odkładane serwisy zawieszenia szybko psują zarówno budżet, jak i prowadzenie auta.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–9 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen Tiguan.

Inne podobne auta

Inne wersje Tiguan oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM 2021 (Mk2)

Ile pali Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI 320 KM w praktyce?

W realnym użytkowaniu rozsądnie zakładać zwykle około 10,5-13,8 l/100 km. Spokojna trasa potrafi zejść niżej, ale miasto, zimne starty i częste korzystanie z mocy szybko podnoszą wynik.

Czy Tiguan R jest naprawdę szybki jak Golf R?

Tak, jest bardzo szybki i katalogowo osiąga 100 km/h w 4,9 s. W praktyce daje podobną skuteczność przy starcie, ale subiektywnie wydaje się spokojniejszy, bo siedzisz wyżej i jedziesz większym, cięższym autem.

Czy silnik 2.0 TSI 320 KM w Tiguanie R jest awaryjny?

Sam silnik nie jest złą konstrukcją, ale wymaga normalnego serwisu. Kluczowe są regularne wymiany oleju, zdrowy układ chłodzenia, brak niejasnego tuningu i sensowna historia obsługowa.

Łańcuch czy pasek rozrządu ma Tiguan R 2.0 TSI?

Ta jednostka korzysta z łańcucha rozrządu. Nie oznacza to bezobsługowości, bo w mocnej turbobenzynie najważniejsze i tak pozostają jakość oleju, brak długich interwałów i ogólny stan silnika.

Jaki olej do Volkswagena Tiguana R 2.0 TSI 320?

Najbezpieczniej trzymać się normy VW 508 00 / 509 00, zwykle w lepkości 0W-20. Silnik potrzebuje około 5,7 l oleju z filtrem. W używanym aucie rozsądny interwał to raczej 10-12 tys. km lub rok.

Czy DSG DQ500 w Tiguanie R jest trwałe?

Tak, jeśli ma potwierdzony serwis olejowy. DQ500 dobrze radzi sobie z seryjną mocą Tiguana R, ale brak obsługi nie jest detalem, tylko realnym ryzykiem przy zakupie auta performance SUV.

Czy trzeba serwisować tylny napęd i 4Motion w Tiguanie R?

Tak. Regularna obsługa układu AWD i kontrola działania torque vectoring są ważne, bo to jeden z kluczowych elementów charakteru Tiguana R i jeden z droższych tematów przy zaniedbaniu.

Na co uważać przy zakupie Tiguana R 320 KM?

Na historię olejową silnika, serwis DQ500 i tylnego napędu, ślady tuningu, stan hamulców i opon, kulturę pracy silnika na zimno oraz wszelkie wycieki z układu chłodzenia.

Tiguan R czy Cupra Ateca 300?

Tiguan R jest bardziej dopracowany wyciszeniowo i trochę bardziej rodzinny w odbiorze. Cupra Ateca odpowiada zwykle niższą ceną zakupu i bardzo podobną techniką, więc stan konkretnego egzemplarza ma ogromne znaczenie.

Czy warto kupić Volkswagena Tiguana R 2.0 TSI 320 KM?

Tak, jeśli szukasz bardzo szybkiego SUV-a AWD i akceptujesz koszty utrzymania wyraźnie wyższe niż w zwykłym Tiguanie. W zadbanym stanie to bardzo kompletne auto do codziennej jazdy, ale nie należy kupować go budżetowo.

Źródła i metodologia

Volkswagen Newsroom — Powerful 320 PS Performance version of the successful SUV: new Tiguan R now available to order — Oficjalny komunikat producenta z danymi 320 PS, 420 Nm, 0-100 km/h w 4,9 s, 250 km/h, 4MOTION z R-Performance Torque Vectoring oraz skrzynią DSG DQ500.
Volkswagen Newsroom — The new Tiguan R — Materiał producenta z opisem pozycjonowania modelu, wyposażenia R, zawieszenia DCC, układu hamulcowego i charakteru najmocniejszego Tiguana.
Auto-Data — Volkswagen Tiguan II facelift R 2.0 TSI 320 4MOTION DSG — Źródło techniczne dla mocy, momentu, osiągów, wymiarów, masy, pojemności zbiornika paliwa i danych WLTP.
Carwow — Volkswagen Tiguan R review — Niezależna recenzja użyta do oceny komfortu, praktyczności, realnego spalania oraz porównania Tiguana R z Golfem R i Cuprą Ateką.
Top Gear — Volkswagen Tiguan R review — Źródło redakcyjne dla charakteru prowadzenia, działania napędu torque vectoring i kompromisu między osiągami a masą nadwozia SUV.
Honest John — Volkswagen Tiguan (2016-2023) review — Tło modelowe dla praktyczności, jakości kabiny, kosztów użytkowania i słabych punktów generacji Mk2 na rynku wtórnym.
Parkers — Volkswagen Tiguan specs — Dodatkowe potwierdzenie danych wymiarowych, wersji napędowych i pozycji modelu w segmencie kompaktowych SUV-ów.
Otomoto — Volkswagen Tiguan R rynek wtórny — Źródło pomocnicze dla cen ofertowych, podaży i obserwacji, jak szybko zadbane egzemplarze Tiguana R znikają z rynku w Polsce.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, rynku wtórnego oraz praktyki serwisowej dla EA888 evo4, DSG DQ500 i układu R-Performance Torque Vectoring.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 19 kwietnia 2026.