AutoKarma.pl Hyundai Ioniq 5 NE 84 kWh 325 KM AWD (2021–dziś)

Hyundai Ioniq 5 (NE) 84 kWh 325 KM AWD — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Hyundai Ioniq 5 NE 84 kWh 325 KM AWD jest dla wielu kupujących złotym środkiem w gamie: ma realnie sensowny zasięg, szybkie ładowanie 800 V i napęd na cztery koła bez torowej przesady wersji N. Przy zakupie używanego egzemplarza nadal najważniejsze są ICCU, akumulator 12 V, stabilność ładowania AC/DC oraz ogólny stan zawieszenia i opon.

Hyundai Ioniq 5 NE 2024 — widok boczny
325 KMMoc
5.3 s0–100 km/h
511 kmZasięg WLTP
~3 047 złKoszt posiadania / rok
7.7
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania6.6
Trwałość8.0
Likwidność7.8
Utrzymanie wartości7.6
Design i wygląd9.1
Prestiż i emocje7.6

Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największą zaletą odmiany 84 kWh AWD jest szeroko rozumiana uniwersalność. Dostajesz większą baterię, wyraźnie mocniejszy układ napędowy i dodatkową pewność trakcji na mokrej albo zimowej nawierzchni, ale bez wchodzenia w ekstremum wersji N. W praktyce to samochód, który bardzo dobrze godzi codzienną wygodę, rodzinny charakter i osiągi wystarczające do naprawdę sprawnej jazdy także poza miastem.

W trasie Ioniq 5 nadal broni się tym, co zbudowało jego pozycję od początku: architekturą 800 V i bardzo szybkim ładowaniem DC. Dla użytkownika oznacza to, że nawet jeśli realny zasięg nie jest rekordowy przy szybkiej jeździe autostradowej, nadrabiasz krótszymi postojami niż w wielu wolniej ładujących się konkurentach. To szczególnie ważne w wersji AWD, która zachęca do dynamiczniejszej jazdy i przez to mocniej korzysta z bufora większej baterii.

Równie ważna jest codzienna jakość obcowania z autem. Ioniq 5 ma dużo miejsca, bardzo wygodne wejście do kabiny, dobrą widoczność i wnętrze, które nawet po kilku latach nadal wygląda świeżo. Wersja AWD nie odbiera mu komfortowego charakteru, tylko dodaje trochę pewności i sprawności. To nie jest surowy techniczny gadżet dla entuzjastów EV, lecz pełnoprawne rodzinne auto z nowoczesnym napędem.

Jak zwykle w rodzinie E-GMP, przed zakupem trzeba jednak patrzeć dalej niż na samą pojemność baterii i moc. Historia kampanii ICCU, stan akumulatora 12 V, zachowanie podczas ładowania AC oraz DC, zużycie opon, geometria i ewentualne drobne irytacje software’owe są ważniejsze niż piękne zdjęcia w ogłoszeniu. Kto kupi egzemplarz po rzeczowej kontroli, dostaje jedno z najbardziej dopracowanych używanych AWD EV. Kto kupi na skróty, może szybko poznać mniej romantyczną stronę nowoczesnej elektromobilności.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Szukasz rodzinnego elektryka, który ma realnie sensowny zasięg, bardzo szybkie ładowanie i lepszą trakcję niż wersje tylnonapędowe.
  • Jeździsz także zimą, po drogach szybkiego ruchu albo poza miastem i chcesz mieć większy margines mocy oraz pewności prowadzenia niż w słabszych odmianach RWD.
  • Masz dostęp do regularnego ładowania i zależy ci na aucie, które łączy nowoczesne wnętrze, przestrzeń oraz wysoki komfort codziennego użytkowania.
  • Akceptujesz dokładny pre-purchase check ICCU, 12 V, portu ładowania, kampanii serwisowych i stanu opon, bo wiesz, że to decyduje o jakości używanego egzemplarza.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Priorytetem jest możliwie niski koszt zakupu i jazdy elektrykiem, bo większa bateria i AWD podnoszą zarówno cenę wejścia, jak i potencjalne koszty opon.
  • Nie masz wygodnego miejsca do ładowania i liczysz, że samochód z dużą baterią sam rozwiąże problem codziennej logistyki energii.
  • Szukasz bardzo miękkiego, prostego auta bez potrzeby interesowania się kampaniami, ładowaniem AC/DC i diagnostyką elektroniki pomocniczej.
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście i nie wykorzystasz ani większego zasięgu, ani przewag napędu AWD, więc ta wersja może być po prostu zbyt droga względem potrzeb.
Konkurenci do rozważenia
Kia EV6 Long Range AWD
Najbliższy techniczny krewniak z tą samą architekturą 800 V, zwykle bardziej dynamiczny w odbiorze, ale mniej przestronny i mniej „salonowy” niż Hyundai.
Tesla Model Y Long Range AWD
Mocny punkt odniesienia pod względem software’u i sieci ładowania, ale z inną ergonomią wnętrza i mniej klasycznym podejściem do jakości wykończenia.
Ford Mustang Mach-E AWD 91 kWh
Alternatywa dla osób szukających dużego rodzinnego EV z napędem 4x4, choć zwykle wolniej ładująca się i mniej efektywna w dłuższej trasie.

Ioniq 5 84 kWh AWD to jedna z tych wersji, które najłatwiej obronić rozsądkiem, a nie tylko emocjami. Daje wyraźnie lepszą elastyczność i rezerwę trakcji niż słabsze odmiany RWD, a jednocześnie nie wchodzi jeszcze w poziom kosztów eksploatacji i torowych kompromisów charakterystycznych dla Ioniqa 5 N. To nadal nowoczesny, przestronny i bardzo szybki w ładowaniu elektryk, który sprawdza się zarówno na co dzień, jak i w dłuższej trasie. Największe ryzyka nie dotyczą samej baterii, tylko osprzętu platformy E-GMP oraz jakości wcześniejszej eksploatacji. Kupiony po sensownej weryfikacji technicznej, Ioniq 5 AWD należy dziś do najlepszych używanych rodzinnych EV z wyższej półki.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 24 kwietnia 2026 · Dane: 24 kwietnia 2026

Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Duża bateria i napęd AWD tworzą bardzo udany balans między codziennym zasięgiem, osiągami oraz pewnością prowadzenia w gorszych warunkach pogodowych.
  • Architektura 800 V i wysoka moc ładowania DC nadal należą do najmocniejszych atutów modelu, szczególnie na tle wielu wolniej ładujących się rywali.
  • Kabina jest przestronna, nowoczesna i wygodna, dzięki czemu Ioniq 5 świetnie sprawdza się jako pełnoprawne rodzinne auto, a nie tylko technologiczny gadżet.
  • 325 KM daje bardzo dobrą elastyczność i sprawność na drodze bez wejścia w skrajnie kosztowny oraz bardziej wymagający charakter wersji N.
  • Sama bateria trakcyjna zwykle nie jest głównym źródłem obaw, jeśli auto ma zdrową historię serwisową i poprawnie działa układ ładowania oraz chłodzenia.
Minusy
  • Najbardziej znane problemy praktyczne wciąż dotyczą ICCU, akumulatora 12 V i ładowania, czyli rzeczy irytujących bardziej niż sama kondycja pakietu HV.
  • AWD i większa masa podnoszą zużycie energii oraz koszty ogumienia względem prostszych wersji tylnonapędowych, szczególnie przy dynamicznej jeździe.
  • Cena dobrego egzemplarza nadal pozostaje wysoka, więc łatwo przepłacić za auto, które wygląda świeżo, ale ma niedopracowaną historię kampanii lub napraw.
  • Wyposażenie pompy ciepła, asystentów i detali komfortowych potrafi różnić się między egzemplarzami, więc sam opis wersji nie mówi jeszcze wszystkiego.
  • Przy zakupie trzeba poświęcić więcej uwagi diagnostyce ładowania i elektroniki niż w klasycznym aucie spalinowym, co nie każdemu będzie odpowiadać.

Osiągi Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE) — przyspieszenie i prędkość

325 KM i 605 Nm nie robią z tej wersji samochodu sportowego, ale w codzienności to bardzo szybkie i bezwysiłkowe auto. Największe wrażenie robi połączenie sprawnego AWD z płynnością typową dla dobrego elektryka.

0–100 km/h5.3 s
Prędkość maksymalna185 km/h
Moc silnika el.325 KM (szczytowa)
Moment silnika el.605 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · Dual Motor 84 kWh
Moc / moment325 KM · 605 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna AWD) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · NE
Dł. / szer. / wys.4655 / 1890 / 1605 mm · masa 2105 kg
Bagażnik527 l (złożone: 1587 l)

Zasięg i ładowanie Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE)

🔋

Realny zasięg około 380–430 km jest osiągalny przy normalnym użytkowaniu, choć szybka jazda autostradowa i zimowa pogoda skracają ten wynik wyraźnie. Kluczowe jest to, że Ioniq 5 nadrabia bardzo szybkim ładowaniem DC.

Pojemność baterii84.00 kWh (brutto) · 80.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP511 km
Zasięg realny (lato)~405 km
Zasięg realny (zima)~283 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~7.5 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)263.0 kW · ~18 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE)

Silnik elektryczny nie wymaga oleju silnikowego ani rozrządu. Serwis skupia się na płynie hamulcowym, chłodzeniu układu HV, przekładniach redukcyjnych, kondycji akumulatora 12 V, hamulcach i stanie ogumienia.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · Olej przekładni redukcyjnej Hyundai EV AWD

Harmonogram serwisu Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Hyundai Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd EV + diagnostyka HV 30 000 20 000 380 zł 760 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 340 zł
Filtr kabinowy „Dożywotni" 15 000 100 zł 190 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 260 zł 480 zł
Płyn chłodzący układu HV 5 lata 120 000 420 zł 790 zł
Olej przekładni redukcyjnej AWD „Dożywotni" 60 000 430 zł 820 zł
Kontrola geometrii i zawieszenia „Dożywotni" 20 000 240 zł 450 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 60 000 620 zł 1080 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 100 000 1180 zł 1980 zł
Akumulator 12 V „Dożywotni" 60 000 680 zł 1150 zł

Niezawodność Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE) — ocena według układów

silniki trakcyjne i przekładnie redukcyjne AWD8.0/10 · Sam układ napędowy jest mechanicznie prostszy niż w spalinowym SUV-ie, ale warto potwierdzić brak nietypowych hałasów i normalną historię eksploatacji.
bateria wysokonapięciowa 84 kWh i chłodzenie8.2/10 · Pakiet trakcyjny jest mocną stroną auta, jeśli egzemplarz nie ma niepokojącej historii szybkiego ładowania i poprawnie działa układ chłodzenia oraz preconditioning.
ICCU i obwód 12 V6.8/10 · To najważniejszy punkt ryzyka w rodzinie E-GMP. Historia kampanii i napraw jest tutaj ważniejsza niż wiele dodatków wyposażenia.
ładowanie AC/DC i port CCS7.6/10 · Gdy wszystko działa poprawnie, Ioniq 5 ładuje się znakomicie. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić zarówno AC, jak i DC w praktyce.
zawieszenie, opony i hamulce7.4/10 · To obszar bardziej zależny od stylu jazdy i masy auta niż od pojedynczej wady konstrukcyjnej. Dokładna kontrola podwozia przed zakupem jest obowiązkowa.
elektronika komfortu i multimedia7.3/10 · Nowoczesne wyposażenie daje dużo wygody, ale oznacza też większą liczbę drobiazgów software’owych i komfortowych, które czasem trzeba doprowadzić do porządku po zakupie.

Typowe usterki Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE) — co się psuje i ile kosztuje

ICCU i obsługa akumulatora 12 V Umiarkowane
ICCU12Vkampanie

Najważniejszy praktyczny punkt kontrolny dla używanego Ioniqa 5 AWD. Trzeba potwierdzić kampanie serwisowe, ewentualne naprawy i stabilność pracy układu ładowania akumulatora 12 V.

Słabnący akumulator 12 V i dziwne komunikaty elektroniki Umiarkowane
📍 15 000–180 000 12VelektronikaEV

W praktyce wiele irytujących problemów codziennego użytkowania EV zaczyna się od kondycji pomocniczego akumulatora 12 V. Warto sprawdzić jego wiek, napięcie i ogólną historię wymian.

🔧 Koszt naprawy: 500–1 400 zł
Ładowanie AC: spadki mocy lub przegrzewanie portu Monitoruj
AC chargingport ładowaniatemperatura

Nie każdy egzemplarz ma ten problem, ale przed zakupem warto zweryfikować nie tylko start ładowania, lecz także utrzymanie mocy AC przez dłuższy czas.

Zużycie opon i geometria w ciężkim AWD Monitoruj
📍 20 000–180 000 oponygeometriaAWD

Napęd AWD, duża masa i wysoki moment obrotowy przyspieszają zużycie opon oraz wyostrzają znaczenie prawidłowej geometrii. Nierówny bieżnik może sporo powiedzieć o historii auta.

🔧 Koszt naprawy: 600–5 200 zł
Korozja tarcz i stan hamulców przy mocnej rekuperacji Monitoruj
📍 15 000–150 000 hamulcerekuperacjamiasto

Podobnie jak w innych EV, mocna rekuperacja może ograniczać używanie klasycznych hamulców, przez co tarcze i zaciski wymagają okresowo dokładniejszej kontroli.

🔧 Koszt naprawy: 250–2 800 zł
Drobne tematy software, multimedia i wyposażenie komfortowe Monitoruj
softwaremultimediakomfort

Aktualizacje, kaprysy multimediów, czujników albo drobne trzeszczenia nie są zwykle krytyczne, ale wpływają na odbiór auta, które ma sprawiać wrażenie nowoczesnego premium-lite.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Hyundai Ioniq 5.

Inne podobne auta

Inne wersje Ioniq 5 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 KM AWD 2024 (NE)

Jaki realny zasięg ma Hyundai Ioniq 5 84 kWh AWD?

W praktyce warto liczyć około 380–430 km przy normalnej jeździe, zależnie od temperatury, prędkości i warunków drogowych. Na autostradzie zimą wynik może spaść wyraźnie niżej, ale szybkie ładowanie częściowo to rekompensuje.

Ile trwa ładowanie Hyundai Ioniq 5 84 kWh AWD?

Przy AC 11 kW pełne ładowanie trwa około 7,5 godziny. Na szybkiej ładowarce DC 10–80% można zwykle uzyskać w około 18 minut, jeśli bateria ma dobre warunki temperaturowe.

Czy napęd AWD w Ioniq 5 naprawdę robi różnicę?

Tak, zwłaszcza w gorszych warunkach pogodowych i przy dynamiczniejszej jeździe. Auto jest pewniejsze przy ruszaniu, elastyczniejsze i po prostu bardziej uniwersalne niż słabsze odmiany RWD.

Na co uważać przy zakupie używanego Ioniqa 5 AWD?

Przede wszystkim na historię kampanii ICCU, stan akumulatora 12 V, działanie ładowania AC/DC, zużycie opon, geometrię, ogólny stan zawieszenia i ewentualne ślady napraw powypadkowych.

Czy Hyundai Ioniq 5 84 kWh AWD ma pompę ciepła?

W wielu egzemplarzach tak, ale warto potwierdzić to po VIN albo wyposażeniu konkretnej sztuki. W używanym aucie nie należy zakładać pełnej zgodności specyfikacji wyłącznie po opisie ogłoszenia.

Czy bateria 84 kWh w Ioniq 5 jest trwała?

Zwykle tak, jeśli auto ma zdrową historię użytkowania i poprawnie działa ładowanie oraz chłodzenie. Najlepiej ocenić nie tylko stan baterii, ale też zachowanie samochodu podczas ładowania DC.

Czy Ioniq 5 AWD nadaje się do dłuższych tras?

Tak, to jedna z największych zalet tej wersji. Duża bateria i bardzo szybkie ładowanie DC sprawiają, że Ioniq 5 AWD jest dużo bardziej trasowy niż wiele elektryków o podobnych rozmiarach.

Czy problemy z ICCU są poważne?

Mogą być poważne praktycznie, dlatego kampanie i historia napraw są obowiązkowym punktem sprawdzenia. To nie powód do paniki, ale na pewno nie temat do ignorowania.

Hyundai Ioniq 5 AWD czy Kia EV6 AWD?

Technicznie to bardzo bliskie auta, ale Ioniq 5 zwykle wygrywa przestrzenią i bardziej komfortowym odbiorem wnętrza, podczas gdy EV6 potrafi być odczuwalnie bardziej dynamiczne w charakterze.

Czy warto kupić Hyundai Ioniq 5 NE 84 kWh 325 KM AWD w 2026 roku?

Tak, jeśli masz gdzie go ładować i kupujesz egzemplarz po rzetelnej diagnostyce. To jedna z najbardziej sensownych używanych propozycji w segmencie rodzinnych EV z napędem na cztery koła.

Źródła i metodologia

Hyundai Europe — IONIQ 5 — Oficjalny punkt odniesienia dla gamy Ioniq 5 w Europie, architektury 800 V, napędu AWD i wyposażenia modelu po liftingowych aktualizacjach oferty.
Hyundai Worldwide — The new IONIQ 5 Highlights — Materiał producenta dla konfiguracji akumulatorów, technologii ładowania, funkcji V2L, systemów komfortu i pozycjonowania modelu Ioniq 5 jako rodzinnego EV.
EV Database — Hyundai IONIQ 5 Long Range AWD — Źródło referencyjne dla użytecznej pojemności około 80 kWh, realnego zasięgu, ładowania AC/DC, osiągów i parametrów eksploatacyjnych wersji AWD.
Auto-Data — Hyundai Ioniq 5 84 kWh 325 HP 4WD — Pomocnicze dane dla mocy układu 325 KM, momentu, przyspieszenia, wymiarów nadwozia i podstawowej charakterystyki układu napędowego 4WD.
Euro NCAP — Hyundai Ioniq 5 — Ocena bezpieczeństwa konstrukcji bazowej NE, systemów wsparcia kierowcy i rodzinnej użyteczności samochodu.
Otomoto — Hyundai Ioniq 5 rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych, podaży oraz płynności sprzedaży używanych egzemplarzy Ioniq 5 w Polsce.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, rynku wtórnego i doświadczeń użytkowników modeli E-GMP w Polsce i Europie.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 24 kwietnia 2026.