AutoKarma.pl Cupra Formentor Mk1 VZ 2.0 TSI 310 KM (2020–dziś)

Cupra Formentor (Mk1) VZ 2.0 TSI 310 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 4Drive to jedna z najciekawszych propozycji dla kierowcy, który chce auta modnego i praktycznego, ale z osiągami bardzo bliskimi hot hatchom. Wygląda efektownie, jest szybka w każdych warunkach i daje więcej emocji niż większość kompaktowych SUV-ów, choć w kosztach serwisu nie ma już nic wspólnego z bazowym Formentorem 1.5 TSI.

Cupra Formentor Mk1 2021 — widok boczny
310 KMMoc
4.9 s0–100 km/h
8.2 lSpalanie /100km
~13 656 złKoszt posiadania / rok
7.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.9
Koszty utrzymania5.6
Trwałość7.2
Likwidność7.8
Utrzymanie wartości7.3
Design i wygląd9.2
Prestiż i emocje8.6

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największa zaleta tej wersji jest prosta: wreszcie dostajesz osiągi, które naprawdę pasują do agresywnego wyglądu Formentora. 310 KM, 400 Nm i 4Drive sprawiają, że auto jest szybkie nie tylko w folderze, ale też na mokrej drodze, zimą i przy codziennym wyprzedzaniu. W praktyce ta wersja ma dużo więcej sensu dynamicznego niż 1.5 TSI czy nawet 190-konny 2.0 TSI, bo wreszcie nie czuć, że nadwozie obiecuje więcej niż mechanika dowozi.

Jednocześnie Formentor VZ nadal pozostaje autem do normalnego życia. Ma wygodniejszą pozycję za kierownicą niż klasyczny hot hatch, sensowny bagażnik 420 l i nadwozie, które wygląda bardziej premium niż większość kompaktowych SUV-ów z podobnego budżetu. Adaptacyjne zawieszenie potrafi być zaskakująco używalne na co dzień, choć nadal czuć, że to auto nastawione bardziej na kierowcę niż na miękką kanapę rodzinną.

Technicznie kluczowe są trzy obszary: EA888 evo4, mokra skrzynia DSG DQ381 i napęd AWD z tylnym sprzęgłem. Każdy z nich jest sensowny, ale tylko przy normalnej obsłudze. Marketingowe interwały longlife nie są dobrym pomysłem, a egzemplarz bez potwierdzonego serwisu oleju w silniku, skrzyni i napędzie tylnej osi trzeba traktować ostrożnie. W mocnym VAG-u historia serwisowa jest ważniejsza niż obietnice sprzedającego o jeździe tylko do kościoła.

Na rynku wtórnym Formentor VZ konkuruje bardziej z Golfem R, Audi S3 i AMG GLA 35 niż ze zwykłymi SUV-ami segmentu C. Cupra wygrywa designem, wyróżnia się na ulicy i daje świetny kompromis między praktycznością a emocją. Przegrywa wtedy, gdy kupujący liczy na niskie koszty utrzymania albo idealną ergonomię wnętrza. To auto dla człowieka, który akceptuje trochę kaprysu i wyższy budżet w zamian za charakter.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz szybkiego auta na każdy dzień z realnym zapasem trakcji i mocy, a nie tylko modnego crossovera z pakietem stylizacyjnym.
  • Podoba ci się bardziej emocjonalny, designerski klimat Cupry niż zachowawcze wnętrza i nadwozia Volkswagena czy Skody.
  • Akceptujesz regularny serwis olejowy silnika, DSG i napędu AWD, bo priorytetem są osiągi i całoroczna używalność.
  • Szukasz czegoś pomiędzy hot hatchem a kompaktowym SUV-em premium i nie potrzebujesz największego bagażnika w klasie.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Liczysz na koszty utrzymania niewiele wyższe niż w zwykłym Formentorze 1.5 TSI albo spokojnym SUV-ie flotowym.
  • Potrzebujesz maksymalnej praktyczności rodzinnej i wolisz duży bagażnik oraz bardziej miękkie zawieszenie niż efekt wow.
  • Kupujesz auto głównie do miasta na krótkie odcinki i nie zamierzasz pilnować jakości serwisu mocnego turbo benzyniaka.
  • Nie chcesz ryzyka związanego z eksploatacją szybkiego AWD i irytują cię wyższe ceny opon, hamulców oraz ubezpieczenia.
Konkurenci do rozważenia
Volkswagen Golf R Mk8
Technicznie bardzo bliski i jeszcze bardziej skuteczny w czystych osiągach, ale mniej wyróżniający się stylistycznie i mniej crossoverowy w odbiorze.
Audi S3 8Y 2.0 TFSI 310
Podobna moc i rodzina napędu, za to bardziej premium w kabinie i spokojniejsze wizualnie. Cupra odpowiada designem i wyższą pozycją za kierownicą.
Mercedes-AMG GLA 35 4MATIC
Równie szybki crossover premium, zwykle droższy w zakupie i utrzymaniu, ale bardzo mocny jako alternatywa w segmencie performance SUV.
Cupra Leon Sportstourer VZ 4Drive
Ten sam klimat marki i podobna technika, ale z praktyczniejszym nadwoziem kombi i mniejszym efektem lifestylowego wow.

Formentor VZ 310 ma sens dla kierowcy, który naprawdę chce połączenia stylowego crossovera z osiągami mocnego VAG-a na napędzie obu osi. Silnik 2.0 TSI EA888 evo4, skrzynia DQ381 i układ AWD robią z tego auta bardzo szybki, pewny i całoroczny pakiet. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że to nie jest już lifestylowy SUV do jeżdżenia po kawę. Koszty opon, hamulców, paliwa, ubezpieczenia i serwisu napędu są wyraźnie wyższe niż w słabszych wersjach. Kupowany po historii, z normalnym serwisem olejowym silnika, DSG i tylnego napędu, Formentor VZ potrafi być świetnym daily performance car. Kupowany po samej mocy albo wyglądzie szybko zaczyna drenować budżet.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 18 kwietnia 2026 · Dane: 18 kwietnia 2026

Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • 310 KM i napęd 4Drive dają osiągi naprawdę pasujące do wyglądu i wizerunku Cupry.
  • Formentor VZ jest szybki w każdych warunkach, a nie tylko na suchym prostym odcinku.
  • Design nadwozia i kabiny nadal wyróżnia auto bardziej niż większość kompaktowych SUV-ów rynku wtórnego.
  • 420-litrowy bagażnik i 5-drzwiowe nadwozie pozwalają używać tego auta na co dzień bez większego dramatu.
  • To ciekawsza emocjonalnie alternatywa dla bardziej przewidywalnych VAG-ów z podobną techniką.
  • Po dobrym serwisie Formentor VZ może być bardzo kompletnym daily performance car przez cały rok.
Minusy
  • Spalanie, opony, hamulce i ubezpieczenie szybko przypominają, że to nie jest zwykły kompaktowy crossover.
  • DSG DQ381 i napęd AWD wymagają terminowego serwisu olejowego, którego nie wolno traktować po macoszemu.
  • Ergonomia wnętrza i obsługa przez ekran bywają bardziej efektowne niż wygodne.
  • Tył nadwozia i opadająca linia dachu ograniczają praktyczność względem bardziej klasycznych SUV-ów rodzinnych.
  • Egzemplarz po modach, launchach i zaniedbanym serwisie może szybko zrobić się bardzo kosztowny.

Osiągi Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1) — przyspieszenie i prędkość

4,9 s do 100 km/h i 400 Nm oznaczają, że Formentor VZ nie jest stylizowanym crossoverem udającym sport. To realnie szybkie auto, które szczególnie imponuje tym, jak łatwo buduje tempo na mokrym i zimą.

0–100 km/h4.9 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach310 KM przy 5450-6600
Moment przy obrotach400 Nm przy 2000-5450

Dane techniczne Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Benzynowy · EA888 evo4 / DNFB
Moc / moment310 KM · 400 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomat 7-biegowy (DSG DQ381) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · Mk1
Dł. / szer. / wys.4450 / 1839 / 1511 mm · masa 1569 kg
Bagażnik420 l (złożone: 1475 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1)

Realnie warto liczyć zwykle około 9,0–12,5 l/100 km. Spokojna trasa może zejść bliżej dolnej granicy, ale miasto i częste korzystanie z osiągów szybko pchają wynik w okolice dwucyfrowe.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika55 l
Spalanie WLTP śr.8.2 l/100 km
Realne spalanie9.0–12.5 l/100 km
Zasięg (szacowany)~440 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1)

EA888 evo4 najlepiej traktować olejem zgodnym z normą VW 508.00 / 509.00 0W-20. W praktyce warto skrócić interwał do maksymalnie 10–12 tys. km albo raz w roku i nie wierzyć ślepo w długi longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.6 l · VW 508.00 / 509.00 0W-20
Olej skrzyni6.8 l · VW G 052 529 A2 / DQ381

Harmonogram serwisu Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Cupra Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 700 zł 1150 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 140 zł 260 zł
Filtr kabinowy 2 lata 20 000 110 zł 220 zł
Świece zapłonowe 60 000 45 000 380 zł 680 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 170 zł 320 zł
Olej skrzyni DSG DQ381 „Dożywotni" 60 000 800 zł 1350 zł
Serwis napędu AWD / sprzęgła tylnej osi „Dożywotni" 60 000 650 zł 1150 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 5 rok(u) 280 zł 520 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 35 000 600 zł 1050 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 70 000 1250 zł 2300 zł
Geometria + kontrola zawieszenia „Dożywotni" 30 000 220 zł 420 zł

Niezawodność Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1) — ocena według układów

silnik EA888 evo47.2/10 · To bardzo udane 2.0 TSI pod względem osiągów, ale wymaga częstych wymian oleju i kontroli chłodzenia. Zdrowy egzemplarz potrafi być trwały, zaniedbany szybko staje się drogi.
skrzynia DSG DQ3817.4/10 · DQ381 dobrze radzi sobie z tą mocą, ale tylko przy terminowej obsłudze olejowej i bez ignorowania pierwszych objawów szarpania czy przegrzania.
napęd AWD7.0/10 · Sama skuteczność napędu jest duża, lecz na rynku wtórnym liczy się historia serwisu tylnego układu i brak śladów ostrej eksploatacji.
elektronika i multimedia6.9/10 · Nowoczesna elektronika Cupry daje dużo funkcji, ale ekranocentryczna obsługa i drobne kaprysy software potrafią irytować bardziej niż klasyczne usterki mechaniczne.
koszty całościowe5.9/10 · To nie jest auto katastrofalnie awaryjne, ale szybki crossover performance z AWD zawsze będzie droższy od zwykłego kompakta w paliwie, hamulcach, oponach i AC.

Typowe usterki Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1) — co się psuje i ile kosztuje

Pompa wody i termostat w EA888 evo4 Umiarkowane
📍 30 000–140 000 EA888układ chłodzenia2.0 TSI

W mocnym 2.0 TSI trzeba pilnować szczelności układu chłodzenia i stabilnej temperatury pracy. Ubytki płynu, zapach chłodziwa albo ślady wycieku przy pompie wody to sygnał, którego nie warto ignorować.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–3 800 zł
Brak serwisu olejowego DSG DQ381 Umiarkowane
📍 50 000–180 000 DQ381DSGskrzynia

Mokra skrzynia DQ381 dobrze znosi moc 310 KM, ale potrzebuje normalnej obsługi olejowej. Zaniedbany egzemplarz może szarpać, przeciągać zmiany biegów albo skończyć się kosztowną regeneracją mechatroniki.

🔧 Koszt naprawy: 1 000–9 000 zł
Zaniedbany napęd AWD / sprzęgło tylnej osi Umiarkowane
📍 60 000–180 000 AWD4Drivetylny napęd

Wersja 310 KM mocno polega na sprawnym napędzie obu osi. Brak wymian oleju i ostre traktowanie auta potrafią skończyć się ospałą reakcją tylnej osi albo drogą naprawą osprzętu napędu.

🔧 Koszt naprawy: 900–5 000 zł
Nagar na zaworach ssących przy jeździe głównie miejskiej Monitoruj
📍 70 000–170 000 GDIdolotmiasto

Bezpośredni wtrysk przy krótkich odcinkach sprzyja odkładaniu nagaru na zaworach. Objawy to nierówna praca na zimno, gorsza reakcja na gaz i spadek kultury pracy.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–2 800 zł
Opony, hamulce i geometria przy dynamicznej jeździe Monitoruj
📍 20 000–150 000 oponyhamulceeksploatacja

Formentor VZ jest szybki, cięższy od hot hatcha i często jeździ na dużych kołach. Tani komplet opon, zaniedbana geometria albo odkładanie serwisu hamulców szybko psują zarówno budżet, jak i prowadzenie.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–8 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Cupra Formentor.

Inne podobne auta

Inne wersje Formentor oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 KM 2021 (Mk1)

Ile pali Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 w praktyce?

Najczęściej trzeba liczyć około 9,0–12,5 l/100 km. Spokojna trasa pozwoli zejść bliżej dolnej granicy, ale miasto i częste korzystanie z osiągów szybko podbijają wynik.

Czy Cupra Formentor VZ 310 jest szybka?

Tak. 310 KM, 400 Nm, napęd 4Drive i 7-biegowe DSG pozwalają osiągać 100 km/h w około 4,9 s, a jeszcze ważniejsze jest to, jak pewnie auto przenosi moc na asfalt.

Jaki silnik ma Formentor VZ 310?

To dwulitrowe turbo benzynowe 2.0 TSI z rodziny EA888 evo4, w tej wersji oznaczane kodem DNFB. Daje świetną elastyczność, ale wymaga pilnowania oleju i chłodzenia.

Czy Formentor VZ 310 ma łańcuch rozrządu?

Tak, w tym silniku zastosowano łańcuch rozrządu. Nie zmienia to faktu, że regularny serwis olejowy ma ogromny wpływ na długoterminową kondycję jednostki.

Czy DSG DQ381 w tej wersji jest trwałe?

Tak, jeśli skrzynia była regularnie serwisowana olejowo i auto nie żyło wyłącznie launchami oraz tanim tuningiem. Zaniedbane DQ381 może być bardzo kosztowne.

Na co uważać przy zakupie Formentora VZ 310?

Na historię olejową silnika i DSG, stan układu chłodzenia, serwis napędu AWD, zużycie hamulców, opon, geometrię oraz ślady modyfikacji i napraw powypadkowych.

Czy Cupra Formentor VZ nadaje się na daily?

Tak, to jedna z jej największych zalet. Formentor VZ łączy bardzo mocne osiągi z całoroczną używalnością, sensownym bagażnikiem i wygodniejszą pozycją niż klasyczny hot hatch.

Golf R czy Cupra Formentor VZ 310?

Golf R jest bardziej klasycznym hot hatchem i zwykle ostrzejszy w odbiorze. Cupra odpowiada designem, wyższą pozycją za kierownicą i bardziej lifestylowym charakterem przy podobnej technice.

Czy warto kupić używaną Cuprę Formentor VZ 310?

Tak, jeśli kupujesz po historii, stanie i diagnostyce. Nie, jeśli liczysz na tanią moc albo bierzesz egzemplarz po modach bez potwierdzonego serwisu napędu.

Ile kosztuje utrzymanie Formentora VZ 310?

Wyraźnie więcej niż w słabszych wersjach. Sam serwis bazowy nie jest dramatyczny, ale opony, hamulce, paliwo, ubezpieczenie i obsługa AWD robią dużą różnicę w rocznym budżecie.

Źródła i metodologia

CUPRA — Formentor — Oficjalna strona modelu CUPRA Formentor i pozycjonowanie wersji VZ w gamie.
Auto-Data — Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310 4Drive DSG — Podstawowe dane techniczne wersji 310 KM: wymiary, masa, osiągi, pojemność bagażnika i parametry silnika DNFB.
Ultimate Specs — Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 4Drive — Dodatkowe dane o osiągach, spalaniu WLTP, wymiarach i masie odmiany VZ 310 4Drive.
CompleteCar.ie — Cupra Formentor VZ TSI 310 review — Praktyczny test drogowy wersji 310 KM z uwagami o prowadzeniu, komforcie, bagażniku 420 l i realnym spalaniu około 9 l/100 km.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i doświadczeń z napędami EA888, DQ381 oraz AWD grupy VAG.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 18 kwietnia 2026.