AutoKarma.pl Renault Megane Grandtour IV 1.3 TCe 140 KM (2016–2023)

Renault Megane Grandtour (IV) 1.3 TCe 140 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Megane Grandtour IV 1.3 TCe 140 KM to jedna z rozsądniejszych benzynowych wersji tego modelu: wystarczająco dynamiczna, oszczędna w codziennym użyciu i po prostu praktyczna. W dobrze utrzymanym egzemplarzu największą zaletą jest brak dieslowych kompromisów przy zachowaniu sensownych kosztów użytkowania.

Renault Megane Grandtour IV 2020 — widok boczny
140 KMMoc
9.5 s0–100 km/h
6.1 lSpalanie /100km
~9 233 złKoszt posiadania / rok
6.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania7.3
Trwałość7.2
Likwidność6.7
Utrzymanie wartości6.5
Design i wygląd7.8
Prestiż i emocje4.7

Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Najmocniejszą stroną tej wersji jest udany kompromis między osiągami a codzienną użytecznością. 140-konne 1.3 TCe nie zamienia Megane w auto sportowe, ale daje wyraźnie lepszą elastyczność niż słabsze benzyny i dobrze współpracuje z manualną skrzynią. Dzięki temu Grandtour nie męczy ani w mieście, ani na trasie z rodziną i bagażem.

W praktyce to wersja, która lepiej pasuje do dzisiejszego profilu jazdy wielu kierowców niż diesel. Krótsze odcinki, częstsze zimne starty i mieszane użytkowanie nie stanowią dla niej takiego problemu jak dla nowoczesnych jednostek wysokoprężnych z DPF i SCR. To od razu upraszcza życie użytkownikowi, który nie chce planować auta pod wymagania układu emisji.

Nie oznacza to jednak bezobsługowości. Silnik 1.3 TCe lubi regularny olej, dobre paliwo i sensowne interwały serwisowe. Zaniedbane egzemplarze potrafią odpłacić się problemami z zapłonem, osprzętem lub nagarem, więc nadal warto wybierać auto po stanie, a nie wyłącznie po wyposażeniu i cenie z ogłoszenia.

Megane Grandtour pozostaje też po prostu praktycznym kombi. Duży bagażnik, dojrzałe zawieszenie i przyzwoity komfort akustyczny sprawiają, że ten samochód dobrze odnajduje się jako auto rodzinne, dojazdowe albo firmowe. Nie daje prestiżu premium, ale w używanym samochodzie tej klasy często ważniejsze jest to, że całość po prostu ma sens w realnym budżecie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Szukasz rodzinnego kombi segmentu C z benzynowym silnikiem, który lepiej znosi jazdę mieszaną i miejską niż współczesny diesel.
  • Zależy ci na praktycznym aucie z dużym bagażnikiem i rozsądnymi kosztami użytkowania bez wchodzenia w segment premium.
  • Chcesz wyraźnie lepszej elastyczności niż w bazowych wolnossących benzynach, ale bez przeskoku do droższych i bardziej niszowych wersji.
  • Wożisz rodzinę albo bagaże i chcesz naprawdę użytecznego kufra bez wchodzenia w segment premium.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Priorytetem są maksymalnie niskie koszty zakupu i nie przeszkadza ci słabszy silnik lub uboższa specyfikacja wyposażenia.
  • Jeździsz głównie bardzo szybko po autostradach z pełnym obciążeniem i oczekujesz mocniejszego zapasu dynamiki niż oferuje 140 KM.
  • Szukasz auta z wyższą wartością rezydualną albo bardziej prestiżowym znaczkiem niż to, co daje praktyczne Renault.
  • Chcesz absolutnie najprostszego auta bez dodatkowych interwałów, niuansów napędu i wyższej ceny części.
Konkurenci do rozważenia
Skoda Octavia III Combi 1.5 TSI
Bardzo logiczna alternatywa z większą popularnością na rynku, zwykle droższa przy porównywalnym roczniku i przebiegu.
Ford Focus Mk4 Kombi 1.0 EcoBoost 125
Ciekawszy w prowadzeniu, ale słabszy bazowy silnik i mniejszy zapas elastyczności przy obciążeniu.
Peugeot 308 SW II 1.2 PureTech
Nowocześniejsze wrażenie we wnętrzu, ale benzynowy konkurent z własnym zestawem ryzyk serwisowych.

Megane Grandtour IV 1.3 TCe 140 KM jest bardzo sensownym wyborem dla kierowcy, który potrzebuje rodzinnego kombi segmentu C bez przesadnie wysokich kosztów wejścia. Benzynowy motor 1.3 TCe zapewnia przyjemniejszą kulturę pracy niż bazowe diesle w mieście, a jednocześnie nie robi z auta paliwożernego w trasie. Najważniejsze przy zakupie to pilnowanie jakości obsługi olejowej, historii świec i cewek oraz wyłapanie zaniedbań po intensywnie eksploatowanych egzemplarzach flotowych. Jeśli szukasz praktycznego kombi do normalnego życia, a nie emocjonalnego gadżetu, ten trim ma dużo sensu.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 2 maja 2026 · Dane: 2 maja 2026

Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Silnik 1.3 TCe 140 KM daje wyraźnie lepszą elastyczność od bazowych benzyn i dobrze pasuje do codziennego charakteru rodzinnego kombi.
  • Brak dieslowych układów DPF i AdBlue upraszcza eksploatację przy miejskim i mieszanym profilu jazdy, który dla wielu użytkowników jest dziś dominujący.
  • Megane Grandtour oferuje naprawdę praktyczny bagażnik i sensownie wykorzystaną przestrzeń, co w codziennym użyciu jest ważniejsze niż marketingowe dodatki.
  • Koszty serwisu pozostają rozsądne, a model jest dobrze rozpoznany przez niezależne warsztaty, więc nie wymaga premiumowego budżetu na podstawową obsługę.
  • Stylistyka i komfort zawieszenia starzeją się przyzwoicie, dzięki czemu Megane IV nadal nie wygląda ani nie jeździ jak przestarzała propozycja flotowa.
Minusy
  • Silnik turbo z bezpośrednim wtryskiem nadal wymaga regularnego oleju i rozsądnej obsługi, więc zaniedbania serwisowe potrafią szybko odebrać mu sensowność.
  • 140 KM wystarcza do normalnej jazdy, ale przy pełnym obciążeniu i wysokich prędkościach autostradowych nie daje takiego zapasu jak mocniejsze odmiany.
  • Na rynku wtórnym nie brakuje aut po flotach i intensywnej eksploatacji, więc znalezienie naprawdę dobrego egzemplarza wymaga cierpliwości i diagnostyki.
  • Drobna elektronika komfortu oraz multimedia potrafią z czasem irytować bardziej niż sama mechanika, zwłaszcza w gorzej utrzymanych sztukach.
  • Wartość rezydualna i prestiż marki pozostają przeciętne, więc przy odsprzedaży Megane nie ma takiej przewagi jak bardziej pożądani niemieccy konkurenci.

Osiągi Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — przyspieszenie i prędkość

9,5 s do 100 km/h w zupełności wystarcza do sprawnej codziennej jazdy. W tym aucie ważniejsze od samego sprintu jest to, że 240 Nm pozwala Grandtourowi jechać lekko i bez wysiłku przy normalnym obciążeniu.

0–100 km/h9.5 s
Prędkość maksymalna205 km/h
Moc przy obrotach140 KM przy 5000
Moment przy obrotach240 Nm przy 1600

Dane techniczne Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.3 l Benzynowy · H5Ht
Moc / moment140 KM · 240 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (TL4 6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · IV
Dł. / szer. / wys.4626 / 1814 / 1449 mm · masa 1355 kg
Bagażnik521 l (złożone: 1504 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Realnie warto liczyć zwykle około 6,6–8,0 l/100 km. W mieście 1.3 TCe będzie wyraźnie mniej oszczędny niż diesel, ale odwdzięczy się prostszą eksploatacją przy krótkich odcinkach.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika50 l
Spalanie WLTP śr.6.1 l/100 km
Realne spalanie6.6–8.0 l/100 km
Zasięg (szacowany)~625 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Najbezpieczniej trzymać specyfikację RN17 5W-30 i wymieniać olej co około 10–12 tys. km albo raz w roku. W dobrze utrzymanym 1.3 TCe regularny serwis jest ważniejszy niż gonienie długich interwałów z folderu.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.1 l · RN17 5W-30
Olej skrzyni2.0 l · 75W-80 GL-4

Harmonogram serwisu Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 380 zł 620 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 90 zł 150 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 85 zł 145 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 320 zł 560 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 150 zł 250 zł
Olej skrzyni manualnej 6MT „Dożywotni" 90 000 260 zł 430 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 220 zł 360 zł
Diagnostyka układu zapłonowego i dolotu „Dożywotni" 80 000 250 zł 700 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł

Niezawodność Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — ocena według układów

silnik 1.3 TCe7.4/10 · Udana benzyna do codziennego użytkowania, pod warunkiem regularnej obsługi olejowej i unikania zaniedbanych egzemplarzy.
manualna skrzynia 6MT7.9/10 · Prosty i przewidywalny układ napędowy bez kosztów charakterystycznych dla bardziej złożonych automatów.
układ zapłonowy7.2/10 · Świece i cewki to elementy, które warto kontrolować profilaktycznie, ale zwykle nie tworzą kosztowej katastrofy.
zawieszenie i nadwozie7.6/10 · Megane Grandtour dobrze radzi sobie z codziennym użytkowaniem, a części eksploatacyjne pozostają szeroko dostępne.
elektronika komfortu6.9/10 · Drobne usterki wyposażenia zdarzają się częściej niż poważne awarie mechaniczne, więc warto dokładnie sprawdzić wszystkie funkcje auta.

Typowe usterki Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — co się psuje i ile kosztuje

Wrażliwość na przeciągane interwały olejowe Umiarkowane
📍 60 000–220 000 olejturboserwis

Silnik 1.3 TCe znosi codzienną eksploatację dobrze, ale nie lubi długiego jeżdżenia na starym oleju. Zaniedbania zwiększają ryzyko zużycia osprzętu i pogarszają kulturę pracy.

🔧 Koszt naprawy: 350–2 500 zł
Cewki zapłonowe i świece Monitoruj
📍 50 000–160 000 zapłonświececewki

Przy nierównej pracy pod obciążeniem albo na zimno warto od razu sprawdzić świece i cewki. To zwykle nie jest dramatyczny koszt, ale łatwo przeoczyć objawy przy jeździe próbnej.

🔧 Koszt naprawy: 250–1 200 zł
Nagar przy jeździe wyłącznie miejskiej Monitoruj
📍 80 000–200 000 nagardolotmiasto

Jak w wielu nowoczesnych benzynach turbo z bezpośrednim wtryskiem, długotrwała jazda miejska i słaby serwis mogą zwiększać ilość osadów w dolocie oraz pogarszać reakcję silnika.

🔧 Koszt naprawy: 500–1 800 zł
Drobna elektronika komfortu i multimedia Monitoruj
📍 40 000–180 000 elektronikamultimedia

System multimedialny, kamera cofania, karta hands-free i czujniki potrafią po latach sprawiać drobne problemy. To bardziej irytacja niż katastrofa, ale warto sprawdzić wszystko przed zakupem.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Megane Grandtour.

Inne podobne auta

Inne wersje Megane Grandtour oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Czy Renault Megane Grandtour IV 1.3 TCe 140 KM to dobry wybór na rodzinne kombi?

Tak, to jedna z sensowniejszych benzynowych wersji Megane Grandtour. Oferuje dobrą praktyczność, wystarczającą dynamikę i prostszy profil eksploatacyjny niż współczesny diesel przy jeździe mieszanej.

Ile pali Megane Grandtour 1.3 TCe 140 KM w praktyce?

Najczęściej trzeba liczyć około 6,6–8,0 l/100 km. Trasa pozwala zejść niżej, ale w mieście i przy dynamicznej jeździe wynik wyraźnie rośnie.

Czy 1.3 TCe ma łańcuch czy pasek rozrządu?

W tej wersji zastosowano łańcuch rozrządu, co upraszcza eksploatację względem jednostek paskowych. Nie zwalnia to jednak z regularnych wymian oleju i kontroli ogólnego stanu silnika.

Czy Megane Grandtour 1.3 TCe nadaje się do miasta?

Tak, pod tym profilem jazdy wypada logiczniej niż diesel, bo nie ma DPF ani układu AdBlue. To jedna z głównych przewag tej wersji dla kierowców z mieszanym albo miejskim użytkowaniem.

Na co uważać przy zakupie Renault Megane Grandtour IV 1.3 TCe?

Warto sprawdzić historię olejową, pracę silnika na zimno, stan świec i cewek, ogólną kondycję osprzętu oraz działanie multimediów i elektroniki komfortu.

Czy 140 KM wystarcza w kombi segmentu C?

Tak, do normalnej jazdy rodzinnej i trasowej to bardzo sensowny poziom mocy. Nie jest to wersja sportowa, ale daje wyraźnie lepszą elastyczność niż słabsze benzyny.

Jaki olej do Renault Megane 1.3 TCe 140 KM?

Najbezpieczniej stosować olej zgodny ze specyfikacją RN17 5W-30 i skrócić interwał do około 10–12 tys. km albo raz w roku.

Czy serwis Megane Grandtour 1.3 TCe jest drogi?

Nie jak na nowoczesne benzynowe kombi segmentu C. Koszty rosną głównie wtedy, gdy kupisz zaniedbany egzemplarz z odłożonym serwisem i problemami osprzętu.

Czy lepiej wybrać 1.3 TCe czy 1.5 dCi?

Jeśli jeździsz głównie w trasie i robisz duże przebiegi, diesel nadal ma sens. Przy użytkowaniu miejskim i mieszanym benzynowe 1.3 TCe zwykle będzie rozsądniejszym wyborem.

Czy Megane Grandtour IV dobrze trzyma wartość?

Raczej przeciętnie, ale właśnie dlatego na rynku wtórnym bywa atrakcyjne zakupowo. Dobrze utrzymana benzyna 1.3 TCe może być ciekawsza niż tańsze, bardziej zużyte diesle.

Źródła i metodologia

Renault — dane techniczne Megane Grandtour — Oficjalne dane producenta dla modelu Megane Grandtour IV i benzynowego silnika 1.3 TCe.
AutoCentrum — Renault Megane Grandtour IV 1.3 TCe 140 KM — Katalogowe parametry techniczne, osiągi i zużycie paliwa dla kombi Megane IV 1.3 TCe 140 KM.
ADAC — Renault Megane — Punkt odniesienia dla praktyczności modelu i opinii eksploatacyjnych w segmencie C.
Otomoto — Renault Megane Grandtour — Przegląd cen ofertowych i podaży egzemplarzy na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, praktyki serwisowej i obserwacji rynku wtórnego.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 2 maja 2026.