AutoKarma.pl Mazda CX-60 KH 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM (2022–dziś)

Mazda CX-60 (KH) 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Mazda CX-60 KH 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM imponuje katalogowo: moc, AWD i jazda na prądzie brzmią jak gotowy przepis na idealnego rodzinnego SUV-a. W praktyce to propozycja dobra głównie dla kierowcy, który naprawdę ma gdzie ładować i akceptuje kompromisy pierwszych roczników CX-60.

Mazda CX-60 KH 2024 — widok boczny
327 KMMoc
5.8 s0–100 km/h
45 kmZasięg el. (realny)
~5 678 złKoszt posiadania / rok
7.1
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.1
Koszty utrzymania5.8
Trwałość7.2
Likwidność6.9
Utrzymanie wartości6.8
Design i wygląd8.8
Prestiż i emocje7.8

Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największym atutem tej wersji jest to, jak szeroko rozpięty ma charakter. Naładowany akumulator pozwala przejechać codzienne kilometry po mieście niemal bez użycia benzyny, a łączna moc systemowa daje osiągi, których wielu kupujących po dużym SUV-ie po prostu się nie spodziewa. CX-60 PHEV potrafi być bardzo cicha, bardzo płynna i zwyczajnie przyjemna w spokojnym codziennym użytkowaniu.

Drugi plus to napęd AWD i ogólne poczucie „pełnej specyfikacji”. Dla części klientów właśnie to będzie klucz: zamiast bazowej wersji dostają mocny, dobrze wyposażony wariant, który na papierze wygląda nowocześnie i premium. W połączeniu z przestronną kabiną oraz dużym bagażnikiem to faktycznie atrakcyjna propozycja do rodzinnego miksu miasto plus wyjazdy.

Problem zaczyna się wtedy, gdy PHEV nie jest używany jak PHEV. Po rozładowaniu baterii Mazda CX-60 robi się ciężkim benzynowym SUV-em, który przestaje zachwycać ekonomiką. Do tego dochodzi historia modelu: pierwsze egzemplarze miały uwagi do zawieszenia, elektroniki, kalibracji skrzyni i szeroko pojętego dopracowania. To nadal bardziej samochód do selekcji niż zakup „w ciemno”.

Na rynku wtórnym 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM jest najbardziej logiczna dla użytkownika z domowym ładowaniem lub łatwym dostępem do AC w pracy. Jeżeli wiesz, że będziesz ładować regularnie, zyskasz świetną dynamikę i sensowną codzienną ekonomikę. Jeżeli nie — lepiej od razu policzyć koszty jazdy jak dla ciężkiej benzyny, bo wtedy cała magia PHEV szybko znika.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz wallbox albo pewny dostęp do ładowania AC i codziennie pokonujesz dystanse mieszczące się w realnym zasięgu elektrycznym tego PHEV-a.
  • Chcesz połączyć jazdę na prądzie po mieście z mocnym AWD oraz bardzo dobrymi osiągami w jednym dużym rodzinnym SUV-ie.
  • Akceptujesz konieczność sprawdzenia historii aktualizacji, ładowania i serwisu zamiast kupowania pierwszego ładnego egzemplarza z ogłoszenia.
  • Szukasz mniej oczywistej alternatywy dla niemieckich PHEV-ów premium i nie boisz się odrobiny technicznej złożoności.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie masz gdzie ładować auta regularnie, bo wtedy CX-60 PHEV staje się po prostu ciężkim benzynowym SUV-em z drogim osprzętem.
  • Szukasz bezdyskusyjnie dopracowanego modelu na start, a nie samochodu, w którym pierwsze roczniki wymagały licznych aktualizacji i selekcji.
  • Robisz głównie długie trasy autostradowe i zależy ci przede wszystkim na oszczędności paliwa bez zabawy w ładowanie.
  • Nie akceptujesz ryzyka droższej diagnostyki układu wysokiego napięcia, elektroniki i automatu po okresie gwarancyjnym.
Konkurenci do rozważenia
Lexus NX 450h+
Bardziej dopracowany jako PHEV i bardzo mocny w codziennej kulturze użytkowania, ale zwykle droższy na wejściu oraz bardziej oczywisty rynkowo.
Volvo XC60 T6 Recharge
Mocny, prestiżowy i bardzo popularny wśród hybryd plug-in, choć potrafi kosztować więcej w serwisie i nie zawsze jest oszczędniejszy w trasie.
BMW X3 xDrive30e
Silny konkurent dla kierowcy chcącego premium i PHEV w jednym, ale Mazda kontruje bardziej oryginalnym stylem i bogatym wyposażeniem.

Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV ma sens, jeśli codziennie doładujesz baterię i wykorzystasz elektryczny zasięg na krótkich dojazdach, a trasę zostawisz na okazjonalne wyjazdy. Wtedy auto potrafi być szybkie, ciche i relatywnie tanie w codziennym ruchu miejskim. Jeżeli jednak będziesz jeździć głównie z rozładowanym akumulatorem, duża masa i charakter pierwszych roczników szybko zamienią obietnicę oszczędności w drogi kompromis. Kupować warto po sprawdzeniu aktualizacji, ładowania AC, pracy skrzyni i historii serwisowej układu wysokiego napięcia.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 28 kwietnia 2026 · Dane: 28 kwietnia 2026

Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo + ładowanie
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo i ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Systemowa moc 327 KM daje osiągi, które sprawiają, że duży rodzinny SUV nie czuje się ospały ani przeciążony masą własną.
  • Przy regularnym ładowaniu auto potrafi pokryć codzienne dojazdy na prądzie i realnie ograniczyć zużycie benzyny w mieście.
  • Napęd AWD i wysoki moment układu hybrydowego poprawiają trakcję oraz ogólną pewność jazdy przez cały rok.
  • Kabina, wyciszenie i ogólna prezentacja modelu tworzą wrażenie auta aspirującego wyżej niż typowa japońska marka mainstreamowa.
  • To ciekawa alternatywa dla bardziej przewidywalnych niemieckich PHEV-ów, szczególnie dla kierowcy szukającego czegoś mniej oczywistego.
Minusy
  • Bez regularnego ładowania sens ekonomiczny tej wersji szybko znika, a pozostaje duża masa i złożony układ napędowy.
  • Pierwsze roczniki CX-60 wymagały aktualizacji i dopracowania, więc selekcja egzemplarza jest ważniejsza niż w spokojniejszych modelach Mazdy.
  • Automat 8AT i ogólna kalibracja napędu nie w każdym aucie pracują równie naturalnie przy manewrach oraz powolnej jeździe.
  • Koszty potencjalnej diagnostyki układu wysokiego napięcia, ładowania i elektroniki są wyraźnie wyższe niż w prostszej benzynie.
  • Po rozładowaniu baterii spalanie może wzrosnąć do poziomu, który zupełnie nie pasuje do wyobrażenia o „oszczędnej hybrydzie plug-in”.

Osiągi Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH) — przyspieszenie i prędkość

5,8 s do 100 km/h robi wrażenie w aucie tej wielkości. To nie jest tylko katalogowy PHEV do ulg podatkowych, ale naprawdę szybki rodzinny SUV — pod warunkiem, że akumulator i układ napędowy są w dobrej formie.

0–100 km/h5.8 s
Prędkość maksymalna200 km/h
Moc przy obrotach327 KM przy 6000
Moment przy obrotach500 Nm przy 4000

Dane techniczne Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.5 l Plug-in Hybrid · 2.5 e-Skyactiv PHEV
Moc / moment327 KM · 500 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (8AT e-Skyactiv-Drive) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · KH
Dł. / szer. / wys.4745 / 1890 / 1680 mm · masa 2050 kg
Bagażnik570 l

Paliwo i ładowanie (PHEV) Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH)

🔌

Przy ładowaniu codziennym można większość miejskich kilometrów zrobić na prądzie. Po rozładowaniu baterii trzeba jednak liczyć się z realnym spalaniem zwykle około 6,4–9,1 l/100 km, zależnie od stylu jazdy i trasy.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika50 l
Spalanie WLTP (bez ładowania)1.5 l/100 km
Realne spalanie6.4–9.1 l/100 km
Pojemność baterii17.80 kWh (brutto) · 17.80 kWh (netto)
Zasięg elektryczny WLTP63 km
Zasięg elektryczny realny~45 km
Zasięg całkowity (bak + bateria)~594 km
Ładowanie AC7.20 kW · ~2.5 h (0–100%)
Typ gniazdaType 2

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH)

W tej wersji nie warto ślepo ufać długim interwałom. Benzynowy 2.5 pracujący w układzie PHEV odwdzięczy się bardziej za regularny serwis olejowy co około 10–12 tys. km lub raz w roku.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.1 l · Mazda Original Oil Ultra 0W-20 / API SP
Olej skrzyni8.0 l · Mazda ATF-A7 / Mazda ATF FZ (8AT)

Harmonogram serwisu Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Mazda Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 20 000 12 000 650 zł 1020 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 130 zł 230 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 120 zł 220 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 310 zł
Olej skrzyni 8AT „Dożywotni" 70 000 1150 zł 1900 zł
Przegląd układu wysokiego napięcia 30 000 30 000 280 zł 520 zł
Kontrola złącza i ładowarki AC „Dożywotni" 30 000 220 zł 460 zł
Test akumulatora 12V i diagnostyka elektroniki „Dożywotni" 30 000 180 zł 360 zł
Płyn chłodniczy układu silnika i HV 180 000 120 000 360 zł 620 zł
Serwis klimatyzacji „Dożywotni" 30 000 250 zł 420 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 50 000 1350 zł 2250 zł

Niezawodność Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH) — ocena według układów

silnik 2.5 benzynowy PHEV7.5/10 · Atmosferyczna baza jest rozsądna, ale w PHEV realną ocenę obniża złożoność całego układu i profil użytkowania zależny od ładowania.
bateria trakcyjna i układ HV7.1/10 · Nie ma tu alarmującej czarnej legendy, lecz zakup używanego PHEV zawsze wymaga diagnostyki stanu ładowania, błędów i historii serwisowej.
skrzynia 8AT e-Skyactiv-Drive6.9/10 · Najwięcej obaw budzi jej kalibracja przy wolnej jeździe i manewrach, dlatego dobre oględziny konkretnego auta są ważniejsze niż same dane katalogowe.
elektronika pokładowa i aktualizacje6.8/10 · To obszar, który w pierwszych egzemplarzach najczęściej wymagał dopracowania oraz kampanii aktualizacyjnych.
zawieszenie, geometria i ogumienie7.1/10 · Ciężkie nadwozie i wysoki moment potrafią przyspieszyć zużycie eksploatacyjne, szczególnie przy dużych felgach i złej geometrii.
nadwozie i wnętrze7.3/10 · Kabina robi dobre pierwsze wrażenie, ale jakość odczuwalna w dłuższym okresie zależy mocno od konkretnego egzemplarza i jego dopracowania.

Typowe usterki Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH) — co się psuje i ile kosztuje

Aktualizacje oprogramowania i elektronika pierwszych roczników Umiarkowane
softwareADASinfotainment

CX-60 miała trudny start i również w wersji PHEV warto sprawdzić komplet aktualizacji dotyczących multimediów, systemów wsparcia, ładowania oraz ogólnej logiki elektroniki pokładowej.

Skrzynia 8AT i kalibracja napędu przy wolnej jeździe Umiarkowane
📍 5 000–180 000 automat8ATnapęd

W części egzemplarzy użytkownicy zwracają uwagę na szarpnięcia lub nienaturalne reakcje przy ruszaniu, toczeniu i manewrach. Jazda próbna na zimno i w korku jest obowiązkowa.

🔧 Koszt naprawy: 700–6 000 zł
Ładowarka pokładowa AC i osprzęt ładowania wymagają weryfikacji Umiarkowane
📍 10 000–180 000 PHEVładowanieHV

Przed zakupem trzeba sprawdzić stabilność ładowania AC, stan gniazda, przewodu oraz brak błędów zapisanych w sterownikach układu wysokiego napięcia.

🔧 Koszt naprawy: 500–6 500 zł
Spadek opłacalności po jeździe z rozładowaną baterią Monitoruj
spalanieeksploatacjaPHEV

To nie klasyczna awaria, ale częsta pułapka zakupowa. Gdy bateria jest stale pusta, ciężki PHEV zaczyna palić jak duża benzyna i traci większość przewag kosztowych.

Zawieszenie, geometria i szybkie zużycie opon Monitoruj
📍 25 000–180 000 zawieszeniegeometriaopony

Wysoka masa własna i duże koła potrafią szybciej obciążać opony oraz elementy zawieszenia. Nierówne zużycie ogumienia lub stuki trzeba traktować poważnie.

🔧 Koszt naprawy: 500–4 300 zł
Akumulator 12V i błędy towarzyszące systemom pokładowym Umiarkowane
📍 15 000–180 000 12Velektronikabłędy

Słaby akumulator pomocniczy może powodować nieintuicyjne komunikaty, problemy z systemami wsparcia i ogólne wrażenie „dziwnej elektroniki”. Diagnostyka zaczyna się od podstaw.

🔧 Koszt naprawy: 600–2 200 zł
Trzeszczenia wnętrza i detale jakościowe w droższym SUV-ie Monitoruj
📍 10 000–180 000 wnętrzejakośćmontaż

Auto aspiruje do segmentu premium, więc wszelkie trzaski wnętrza, luzy tapicerki czy odgłosy z klapy bagażnika irytują bardziej niż w tańszych modelach.

🔧 Koszt naprawy: 150–1 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Mazda CX-60.

Inne podobne auta

Inne wersje CX-60 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV 327 KM 2024 (KH)

Jaki jest realny zasięg elektryczny Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV?

W praktyce warto liczyć około 40–45 km przy normalnej jeździe, choć wiele zależy od temperatury, stylu jazdy, prędkości i tego, jak często korzystasz z ogrzewania lub klimatyzacji.

Ile pali Mazda CX-60 PHEV po rozładowaniu baterii?

Po wyczerpaniu energii trakcyjnej to po prostu ciężki benzynowy SUV. W realnym użytkowaniu spalanie często ląduje w okolicach 6,4–9,1 l/100 km, a w mieście lub przy szybkiej jeździe może być jeszcze wyższe.

Czy Mazda CX-60 PHEV ma sens bez ładowania?

Raczej nie. Bez regularnego ładowania płacisz za złożony układ plug-in hybrid, którego głównych zalet po prostu nie wykorzystujesz na co dzień.

Jak ładuje się Mazda CX-60 PHEV?

Standardem jest ładowanie AC przez złącze Type 2. W praktyce najlepiej traktować ten model jako auto do ładowania domowego lub w pracy, a nie jako PHEV do szybkich postojów przy ładowarkach DC.

Na co uważać przy zakupie używanej Mazda CX-60 PHEV?

Na historię aktualizacji, pracę skrzyni 8AT, błędy elektroniki, stan układu ładowania AC, kondycję akumulatora 12V, geometrię zawieszenia i ogólny sposób użytkowania przez poprzedniego właściciela.

Czy 327 KM w CX-60 PHEV robi realną różnicę?

Tak. Auto jest naprawdę szybkie i elastyczne jak na rodzinnego SUV-a, szczególnie przy ruszaniu i średnich prędkościach, gdzie wsparcie elektryczne daje wyraźnie odczuwalny efekt.

Czy Mazda CX-60 PHEV jest awaryjna?

Nie ma podstaw, by nazywać ją skrajnie awaryjną, ale to złożony model z trudniejszym startem rynkowym. Dlatego większe znaczenie niż zwykle ma rocznik, historia serwisowa i aktualizacje.

Jaki olej do Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV?

Najbezpieczniej trzymać się specyfikacji producenta dla jednostki 2.5, zwykle 0W-20 zgodnego z nowymi normami API. W aucie używanym lepiej nie przeciągać interwałów i wymieniać olej wcześniej niż sugeruje komputer.

Mazda CX-60 PHEV czy diesel 3.3 — co wybrać?

PHEV wygrywa tam, gdzie jest regularne ładowanie i krótsze codzienne dojazdy. Diesel 3.3 będzie logiczniejszy dla kierowcy robiącego dużo tras i niechcącego uzależniać ekonomii od kabla.

Czy warto kupić Mazda CX-60 2.5 e-Skyactiv PHEV w 2026 roku?

Tak, ale tylko jeśli kupujesz egzemplarz po weryfikacji i masz warunki do ładowania. W przeciwnym razie lepiej rozważyć prostszy napęd albo konkurenta bardziej dopracowanego jako PHEV.

Źródła i metodologia

Mazda Polska — Mazda CX-60 — Oficjalne dane producenta dla gamy Mazda CX-60, parametrów PHEV, wyposażenia i podstawowych wymiarów modelu.
Mazda Press UK — CX-60 PHEV — Materiały prasowe producenta dotyczące architektury modelu, napędu plug-in hybrid i pozycjonowania CX-60.
Parkers — Mazda CX-60 review — Niezależny kontekst dla komfortu jazdy, jakości wykonania i odbioru modelu na tle konkurentów.
Parkers — Mazda CX-60 2.5 PHEV Auto AWD specs — Punkt odniesienia dla osiągów, masy, bagażnika, wymiarów oraz deklarowanego zużycia paliwa odmiany PHEV.
Auto Express — Mazda CX-60 review — Redakcyjny odbiór prowadzenia, komfortu zawieszenia i jakości wykończenia na tle niemieckich oraz japońskich rywali.
Honest John — Mazda CX-60 — Uwagi praktyczne dotyczące eksploatacji, wygody i pułapek pierwszych roczników CX-60.
Otomoto — Mazda CX-60 rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych i płynności sprzedaży używanych egzemplarzy Mazda CX-60 w Polsce.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, praktyki serwisowej PHEV i obserwacji rynku wtórnego modelu Mazda CX-60.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 28 kwietnia 2026.