AutoKarma.pl BMW X3 G01 M40d 326 KM (2017–2024)

BMW X3 (G01) M40d 326 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW X3 G01 M40d 326 KM 8AT to jedna z najciekawszych wersji dla kierowcy, który chce osiągów niemal jak w benzynowym M40i, ale nadal robi duże dystanse i oczekuje rozsądniejszego zużycia paliwa. Rzędowy sześciocylindrowy B57 z czterema turbosprężarkami daje ogromną elastyczność, a w połączeniu z xDrive i ZF 8HP tworzy bardzo dojrzały, szybki i autostradowy pakiet.

BMW X3 G01 2018 — widok boczny
326 KMMoc
4.9 s0–100 km/h
6.7 lSpalanie /100km
~10 884 złKoszt posiadania / rok
7.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.8
Koszty utrzymania5.0
Trwałość8.3
Likwidność7.7
Utrzymanie wartości7.9
Design i wygląd8.7
Prestiż i emocje9.0

BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Najmocniejszy diesel w X3 G01 daje wyraźnie inną jakość jazdy niż czterocylindrowe odmiany. Rzędowa szóstka pracuje ciszej, płynniej i dużo bardziej naturalnie oddaje moment już od niskich obrotów. W praktyce oznacza to mniej redukcji, większy spokój w trasie i poczucie, że auto niemal nigdy nie pracuje na granicy możliwości. Właśnie ten zapas jest głównym argumentem za M40d, nie sama liczba koni mechanicznych.

W codziennym użytkowaniu ogromne znaczenie ma też współpraca napędu z automatem ZF 8HP. Skrzynia wykorzystuje wysoki moment obrotowy bez szarpania, a xDrive pozwala efektywnie przenieść moc nawet przy gorszej pogodzie. Dzięki temu M40d jest bardzo szybkie, ale nie wymaga od kierowcy ciągłego skupienia czy sportowego stylu jazdy. To auto potrafi być jednocześnie dynamiczne i wyjątkowo relaksujące na długich dystansach.

Najlepszym środowiskiem dla tej wersji pozostaje autostrada i regularna trasa. Wtedy spalanie nadal bywa rozsądne jak na osiągi i masę, a cały osprzęt diesla ma szansę pracować w zdrowych warunkach. Na krótkich, miejskich odcinkach sens M40d zaczyna się rozmywać, bo układ DPF, SCR i EGR nie lubią takiego profilu użytkowania. Do miasta lepiej pasuje spokojniejsza benzyna albo klasyczna hybryda.

Kupując używane M40d, trzeba myśleć bardziej o jakości historii niż o samym przebiegu. Regularna wymiana oleju, udokumentowany serwis skrzyni, brak błędów SCR i chłodzenia oraz poprawny stan opon i napędu mówią więcej niż atrakcyjna cena ogłoszenia. To samochód, który potrafi być wybitnie dobry, ale tylko wtedy, gdy nie jest zaniedbany i nie trafia do użytkownika oczekującego kosztów eksploatacji jak w zwykłym 20d.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Dla kierowcy robiącego duże przebiegi, który chce bardzo szybkiego SUV-a premium bez przeskoku na wysokie spalanie mocnej benzyny.
  • Dla osób ceniących kulturę pracy rzędowej szóstki i bardzo wysoką elastyczność przy autostradowych prędkościach.
  • Dla użytkownika potrzebującego xDrive przez cały rok i regularnie jeżdżącego z rodziną, bagażem albo na długich trasach służbowych.
  • Dla kupującego, który akceptuje koszty klasy premium i rozumie, że mocny diesel wymaga odpowiedniego profilu jazdy oraz serwisu.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Dla osób jeżdżących głównie po mieście i na krótkich odcinkach, gdzie diesel z DPF i SCR po prostu nie ma dobrych warunków pracy.
  • Dla kierowcy szukającego niskiego kosztu utrzymania, bo M40d pozostaje drogim w serwisie autem premium z mocnym napędem.
  • Dla kupującego, który nie chce ryzyk czteroturbinowego diesla, rozbudowanego osprzętu emisji i profilaktycznego serwisu ZF oraz xDrive.
  • Dla osób polujących tylko na najtańsze ogłoszenie bez twardej dokumentacji obsługi, bo tu jeden zaniedbany egzemplarz może bardzo boleć finansowo.
Konkurenci do rozważenia
Audi SQ5 3.0 TDI quattro
Bardzo mocny rywal dla kierowcy szukającego podobnej mieszanki wysokiego momentu, napędu AWD i autostradowego charakteru premium.
Mercedes GLC 400d 4MATIC X253
Alternatywa bardziej stawiająca na komfort, zwykle równie droga po gwarancji i mocno zależna od jakości wcześniejszego serwisu.
BMW X3 G01 xDrive30d MHEV
Rozsądniejszy i prostszy wybór dla osób, którym wystarczy świetna elastyczność bez wchodzenia w topową, bardziej kosztowną odmianę M Performance.
BMW X3 G01 M40i
Lepsza opcja dla kierowcy jeżdżącego mniej i częściej po mieście, ale wyraźnie droższa na stacji paliw i mniej logiczna przy wysokich przebiegach.

BMW X3 G01 M40d 326 KM 8AT jest wersją, która trafia w bardzo konkretny profil użytkownika: dużo kilometrów, częste trasy, wysoka średnia prędkość i oczekiwanie, że rodzinny SUV premium ma po prostu zawsze mieć zapas. Właśnie tutaj M40d pokazuje przewagę nad słabszymi dieslami i nad częścią benzynowych konkurentów. Sześciocylindrowy B57 o mocy 326 KM i momencie 680 Nm zapewnia natychmiastową reakcję w średnim zakresie obrotów, a subiektywnie auto wydaje się jeszcze szybsze w codziennym użyciu niż sugeruje katalogowy sprint do setki. Przy wyprzedzaniu, w trasie i przy pełnym obciążeniu X3 M40d zachowuje się z ogromnym spokojem. Największą zaletą tej wersji nie jest jednak tylko moc, ale sposób jej podania. ZF 8HP bardzo dobrze zarządza wysokim momentem, xDrive skutecznie przenosi go na asfalt, a całe auto nie sprawia wrażenia spiętego ani nerwowego. To nie jest diesel, który trzeba utrzymywać wysoko na obrotach, ani auto, które robi wrażenie wyłącznie po kickdownie. M40d po prostu ma rezerwę niemal zawsze i dzięki temu świetnie wpisuje się w rolę szybkiego SUV-a na co dzień. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że to nadal zaawansowany technicznie diesel premium z rozbudowanym osprzętem, drogim serwisem i napędem AWD. Układ DPF, SCR, EGR, chłodzenie, cztery turbosprężarki, serwis skrzyni oraz transfer case oznaczają, że kupowanie wyłącznie po cenie może skończyć się bardzo drogo. M40d ma sens wtedy, gdy auto faktycznie będzie robiło trasy i trafi w ręce użytkownika, który rozumie profil tej wersji. Dobrze utrzymany egzemplarz potrafi jednak połączyć osiągi, kulturę pracy i ekonomikę lepiej niż większość rywali w segmencie premium.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 17 maja 2026 · Dane: 17 maja 2026

BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Rzędowy silnik B57 zapewnia bardzo wysoką kulturę pracy i elastyczność wyraźnie lepszą niż w czterocylindrowych dieslach.
  • 680 Nm oraz automat ZF 8HP tworzą wyjątkowo dojrzały napęd do szybkiej jazdy autostradowej i bezwysiłkowego wyprzedzania.
  • xDrive realnie poprawia trakcję przez cały rok i dobrze współpracuje z ogromnym momentem na mokrym oraz zimą.
  • Jak na osiągi i masę auta realne spalanie pozostaje rozsądne, więc wersja ma sens dla kierowcy pokonującego duże dystanse.
  • To jedna z najbardziej pożądanych odmian G01 na rynku wtórnym, więc dobry egzemplarz broni się prestiżem i atrakcyjnością odsprzedaży.
Minusy
  • Koszty serwisu, hamulców, opon i ubezpieczenia są wyraźnie wyższe niż w słabszych dieslach oraz autach marek popularnych.
  • Układ SCR, DPF i EGR wymagają odpowiedniego profilu jazdy, więc miejska eksploatacja szybko psuje sens tej odmiany.
  • Napęd xDrive, skrzynia ZF i rozbudowany osprzęt diesla są świetne, ale zaniedbane potrafią wygenerować bardzo duży rachunek startowy.
  • Kupno egzemplarza bez historii obsługi jest szczególnie ryzykowne, bo drogie zaniedbania bywają ukryte do czasu pierwszych poważniejszych napraw.
  • To samochód dla świadomego użytkownika, a nie dla kogoś, kto chce tylko prestiżowego logo i minimalnej ceny wejścia.

Osiągi BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01) — przyspieszenie i prędkość

4,9 s do 100 km/h i 680 Nm sprawiają, że X3 G01 M40d jedzie niemal jak sportowa benzyna, ale największe wrażenie robi jego elastyczność i spokój przy wyższych prędkościach.

0–100 km/h4.9 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach326 KM przy 4400
Moment przy obrotach680 Nm przy 1750-2250

Dane techniczne BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.0 l Diesel · B57D30C
Moc / moment326 KM · 680 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP76) · xDrive AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · G01
Dł. / szer. / wys.4708 / 1891 / 1676 mm · masa 1965 kg
Bagażnik550 l (złożone: 1600 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01)

W praktyce trzeba liczyć około 7,3–9,2 l/100 km. Przy dużych przebiegach to jedna z niewielu wersji premium SUV, która łączy świetne osiągi z rozsądnym zasięgiem.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika68 l
Spalanie WLTP śr.6.7 l/100 km
Realne spalanie7.3–9.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~739 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01)

Silnik B57 potrzebuje około 6,5 l oleju zgodnego z BMW Longlife-04 5W-30. W używanym sześciocylindrowym dieslu lepiej skracać interwał do 10–12 tys. km niż ufać maksymalnym przebiegom z komputera.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · BMW Longlife-04 5W-30
Olej skrzyni8.5 l · ZF Lifeguard Fluid 8

Harmonogram serwisu BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 70 000 1900 zł 3380 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 35 000 1180 zł 1980 zł
Płyn chłodniczy / kontrola układu chłodzenia 5 lata 100 000 500 zł 1020 zł
Uzupełnienie AdBlue „Dożywotni" 12 000 150 zł 280 zł
Serwis transfer case / xDrive „Dożywotni" 80 000 820 zł 1900 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1500 zł 2800 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 170 zł 330 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 260 zł 480 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 110 zł 220 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 150 zł 300 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 720 zł 1220 zł

Niezawodność BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01) — ocena według układów

Silnik8.1/10 · B57 ma bardzo dobrą reputację wśród nowoczesnych diesli BMW, ale w wersji M40d wymaga regularnego oleju i szybkiej reakcji na objawy układu chłodzenia czy osprzętu.
skrzynia biegów8.4/10 · ZF 8HP pozostaje jedną z najlepszych skrzyń automatycznych w klasie, szczególnie przy potwierdzonym serwisie olejowym.
napęd xDrive7.8/10 · AWD poprawia użyteczność i trakcję, lecz wymaga traktowania jak układ serwisowy, a nie bezobsługowy dodatek.
układ wydechowy i SCR7.1/10 · DPF, EGR i AdBlue są do opanowania przy trasowym profilu jazdy, ale miejska eksploatacja mocno obniża margines bezpieczeństwa.
układ chłodzenia i osprzęt7.4/10 · To obszar, który w używanym M40d trzeba monitorować szczególnie uważnie, zanim drobna nieszczelność urośnie do dużej naprawy.
zawieszenie i hamulce7.7/10 · Podstawowa trwałość jest dobra, lecz cięższa i mocniejsza wersja szybciej zużywa elementy eksploatacyjne niż spokojniejsze odmiany.

Typowe usterki BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01) — co się psuje i ile kosztuje

DPF, SCR i AdBlue przy zbyt miejskim profilu jazdy Umiarkowane
📍 70 000–240 000 DPFSCRAdBluediesel

Nowoczesny diesel M Performance wymaga regularnych tras i pełnego dogrzewania. Przy jeździe głównie po mieście układ DPF, EGR i AdBlue potrafi szybko wygenerować serię kosztownych interwencji.

🔧 Koszt naprawy: 800–7 800 zł
Układ chłodzenia i osprzęt B57 po większym przebiegu Umiarkowane
📍 90 000–260 000 B57chłodzeniewycieki

W mocnym B57 warto dokładnie oglądać szczelność układu chłodzenia, przewody i obudowy. Drobne wycieki czy zaniedbania serwisu szybko podnoszą koszty naprawy.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–7 200 zł
Serwis skrzyni ZF 8HP i transfer case xDrive odkładany latami Umiarkowane
📍 70 000–240 000 ZF8HPxDrivetransfer case

Skrzynia i napęd AWD są trwałe, ale marketingowe opowieści o dożywotnim oleju nie służą używanemu BMW o tak wysokim momencie. Egzemplarz z potwierdzonym serwisem napędu jest dużo bezpieczniejszy.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–7 800 zł
Układ EGR i osprzęt emisji spalin w eksploatacji mieszanej Umiarkowane
📍 90 000–220 000 EGRdiesel

Przy częstej jeździe miejskiej i odkładanym serwisie EGR może powodować nierówną pracę, błędy emisji i pogorszenie reakcji silnika.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 400 zł
Zużycie dużych hamulców i opon w ciężkiej odmianie M40d Monitoruj
📍 35 000–180 000 hamulceopony

Mocny diesel AWD obciąża układ hamulcowy i komplet opon bardziej niż słabsze wersje, zwłaszcza przy dynamicznej jeździe i autostradzie.

🔧 Koszt naprawy: 2 200–6 200 zł
Kompleksowość układu doładowania i osprzętu B57 Umiarkowane
📍 120 000–260 000 turboB57

Topowy diesel M40d jest technicznie bardziej złożony niż zwykłe 30d, dlatego odkładanie diagnostyki osprzętu i niepokojących objawów bywa szczególnie kosztowne.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–9 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW X3.

Inne podobne auta

Inne wersje X3 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW X3 M40d 326 KM 2018 (G01)

Czy BMW X3 G01 M40d to dobre auto na duże przebiegi?

Tak, to jeden z najmocniejszych argumentów za tą wersją. Przy trasowym profilu jazdy M40d łączy znakomitą elastyczność z rozsądnym spalaniem jak na osiągi i masę SUV-a premium.

Ile pali BMW X3 G01 M40d w praktyce?

Realne spalanie zwykle mieści się mniej więcej w zakresie 7,3–9,2 l/100 km. Spokojna trasa potrafi wypaść bardzo dobrze, ale miasto, zima i cięższa noga szybko podnoszą wynik.

Czy M40d jest wyraźnie szybsze od xDrive30d?

Tak, i to nie tylko na papierze. M40d daje jeszcze lepszą elastyczność, mocniejszy środek obrotów i subiektywnie bardziej bezwysiłkowe przyspieszanie przy wyższych prędkościach.

Czy BMW X3 G01 M40d nadaje się do miasta?

Nie jako główny profil użytkowania. Ten diesel najlepiej czuje się w trasie, gdzie układ DPF i SCR pracuje w normalnych warunkach. Do częstej jazdy miejskiej lepsza będzie benzyna albo klasyczna hybryda.

Czy silnik B57 w M40d jest trwały?

Ogólnie tak, pod warunkiem regularnej wymiany oleju, dobrego paliwa i rozsądnego traktowania układu chłodzenia, EGR, DPF oraz SCR. To udana jednostka, ale nie lubi zaniedbań.

Na co uważać przy zakupie BMW X3 G01 M40d?

Na historię olejową silnika i skrzyni, stan układu chłodzenia, błędy SCR i AdBlue, serwis transfer case oraz kulturę pracy na zimno. W tej wersji jakość wcześniejszej obsługi jest ważniejsza niż sam przebieg.

Czy warto profilaktycznie serwisować ZF 8HP i xDrive?

Tak, to jedna z najważniejszych rzeczy w tym aucie. Wymiana oleju w skrzyni i napędzie kosztuje sporo, ale nadal wyraźnie mniej niż naprawa zaniedbanego układu po zakupie używanego egzemplarza.

Jaki olej do BMW X3 G01 M40d 326 KM?

Najbezpieczniej stosować olej zgodny z BMW Longlife-04 5W-30. Silnik B57 potrzebuje około 6,5 l z filtrem. W używanym dieslu premium rozsądniej wymieniać olej co 10–12 tys. km niż jechać pod maksymalny interwał producenta.

Czy M40d jest dużo droższe w utrzymaniu od 30d?

Tak, zwłaszcza w hamulcach, oponach, ubezpieczeniu i potencjalnych naprawach osprzętu. Różnica wynika nie tylko z mocy, ale też z bardziej złożonej techniki wersji M Performance.

M40d czy benzynowe M40i — co wybrać?

Jeżeli robisz duże przebiegi i chcesz wysokiego momentu oraz zasięgu, M40d zwykle będzie logiczniejsze. M40i daje więcej emocji i prostszy profil miejskiej eksploatacji, ale kosztuje więcej na paliwie.

Źródła i metodologia

BMW Group PressClub — BMW X3 M40d — Oficjalne dane techniczne i pozycjonowanie topowego diesla M Performance w gamie G01.
BMW Polska — archiwalne dane techniczne X3 — Oficjalne parametry osiągów, wymiarów i wyposażenia BMW X3 G01.
Auto-Data — BMW X3 (G01) M40d — Podstawowe dane techniczne, osiągi i wymiary wersji M40d 326 KM.
Spritmonitor — BMW X3 M40d — Rzeczywiste spalanie raportowane przez użytkowników najmocniejszego diesla X3.
ADAC — Gebrauchtwagen-Check BMW X3 — Punkty kontrolne i typowe słabsze miejsca używanego BMW X3 G01.
TÜV Report — BMW X3 — Referencja dla trwałości podwozia, hamulców i typowych usterek eksploatacyjnych.
Bimmerpost X3 G01 forum — Doświadczenia użytkowników z B57, xDrive i ZF 8HP w mocnych wersjach X3.
Honest John — BMW X3 (2017-) review — Komentarz do trwałości, kosztów i użyteczności topowych wersji G01.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 17 maja 2026.