AutoKarma.pl Volvo XC60 II B4 Diesel 197 KM (2017–dziś)

Volvo XC60 (II) B4 Diesel 197 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volvo XC60 II B4 Diesel 197 KM to wersja dla kierowcy, który nadal robi duże przebiegi i szuka wygodnego SUV-a premium z naprawdę sensowną elastycznością oraz dojrzałym charakterem jazdy. To nie jest sportowa odmiana, ale w codziennym użyciu daje dokładnie to, czego oczekuje większość rodzinnych użytkowników klasy premium: ciszę, kulturę, wysoki komfort i rozsądne spalanie jak na gabaryt auta.

Volvo XC60 II 2021 — widok boczny
197 KMMoc
8.3 s0–100 km/h
6.1 lSpalanie /100km
~11 005 złKoszt posiadania / rok
7.7
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.7
Koszty utrzymania6.6
Trwałość7.9
Likwidność8.0
Utrzymanie wartości7.7
Design i wygląd8.4
Prestiż i emocje7.7

Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Drugie XC60 jest autem bardzo konsekwentnym. Nie próbuje być najbardziej agresywnym SUV-em w klasie, tylko daje kierowcy i rodzinie spokojne premium z bardzo dobrymi fotelami, wysokim poziomem bezpieczeństwa i kabiną, która nawet po kilku latach nadal wygląda świeżo. Właśnie dlatego diesel B4 wciąż ma tutaj sens, mimo że rynek zrobił się bardziej modny na hybrydy i benzyny.

197 KM i 420 Nm to liczby, które nie wyglądają spektakularnie na papierze, ale w realnym świecie okazują się w zupełności wystarczające. XC60 sprawnie przyspiesza, nie męczy przy wyprzedzaniu i dobrze znosi jazdę z kompletem pasażerów oraz bagażem. Automat Geartronic utrzymuje płynny charakter auta i nie zachęca do nerwowego stylu jazdy, co zresztą świetnie pasuje do filozofii Volvo.

Największy sens tej wersji widać przy regularnych przebiegach pozamiejskich. Diesel B4 potrafi utrzymać rozsądne spalanie, oferuje duży zasięg na jednym baku i wypada sensowniej kosztowo niż mocniejsze benzyny, jeśli kierowca dużo jeździ. Jednocześnie trzeba uczciwie powiedzieć, że to już nie są czasy prostych diesli bez komplikacji: DPF, AdBlue, EGR, turbo i serwis olejowy naprawdę mają znaczenie.

Przy zakupie używanego egzemplarza najważniejsze są historia obsługi, styl eksploatacji poprzedniego właściciela i jakość wcześniejszego serwisu. Auto jeżdżące głównie po trasach, z regularnie wymienianym olejem i zadbanym automatem, może być bardzo dobrą propozycją. Egzemplarz po flotowym traktowaniu, z wydłużanymi interwałami i zaniedbanym układem emisji spalin, szybko zamienia premium komfort w premium rachunki.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Robisz długie trasy i chcesz średniego SUV-a premium, który nie męczy kierowcy hałasem, pozycją za kierownicą ani zbyt wysokim spalaniem.
  • Cenisz spokojny, dojrzały charakter jazdy bardziej niż demonstracyjne sportowe prowadzenie i ostrzejszą reakcję na każdy ruch gazem.
  • Akceptujesz nowoczesnego diesla z DPF-em i AdBlue, bo rozumiesz, że przy dużych przebiegach nadal potrafi być najrozsądniejszym wyborem.
  • Robisz regularne trasy i wysokie przebiegi, więc diesel z filtrem DPF ma dla ciebie sens kosztowy.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz niemal wyłącznie po mieście i na krótkich odcinkach, gdzie diesel mild hybrid nie pokaże swoich mocnych stron, a układ emisji spalin będzie miał trudniejsze życie.
  • Szukasz najtańszego w utrzymaniu SUV-a rodzinnego i nie chcesz budżetu na premium części, diagnostykę oraz profilaktykę automatu.
  • Oczekujesz bardziej sportowego charakteru jazdy, bo XC60 zostało zestrojone przede wszystkim pod komfort, stabilność i poczucie bezpieczeństwa.
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście, bo DPF i osprzęt diesla szybko podniosą koszty eksploatacji.
Konkurenci do rozważenia
BMW X3 G01 xDrive20d
Bardziej kierowcowy rywal z podobnie sensownym dieslem, ale zwykle z twardszym charakterem i mniej relaksującym klimatem kabiny.
Audi Q5 40 TDI quattro
Mocna alternatywa dla tych, którzy chcą premium SUV-a z dieslem i dużą podażą rynkową oraz bardziej neutralnym stylem prowadzenia.
Mercedes-Benz GLC 220 d 4Matic
Rywal dla kierowcy ceniącego komfort i markowy wizerunek, zwykle z nieco wyższymi kosztami utrzymania przy podobnym profilu użytkowania.

XC60 B4 Diesel jest jedną z najbardziej logicznych wersji w gamie dla kierowcy, który naprawdę jeździ, a nie tylko chce modnego SUV-a pod domem. Układ mild hybrid poprawia kulturę pracy, automat dobrze pasuje do auta, a 420 Nm daje wystarczający zapas w trasie. Trzeba jednak pamiętać, że to nadal nowoczesny diesel z DPF-em, AdBlue i rozbudowanym osprzętem, więc oszczędzanie na serwisie szybko zemści się wyższym rachunkiem. Kupowane historią i stanem, a nie wyłącznie ceną, może być bardzo udanym autem na kilka lat intensywnego użytkowania.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Diesel B4 daje bardzo sensowny kompromis między osiągami, elastycznością i realnym spalaniem w średnim SUV-ie premium używanym w trasie.
  • Kabina XC60 nadal robi bardzo dobre wrażenie jakością materiałów, ergonomią i ogólnym poczuciem spokojnego, skandynawskiego premium.
  • Fotele, wyciszenie i ogólny komfort podróży należą do najmocniejszych stron tego modelu i naprawdę czuć to na dłuższych dystansach.
  • Automat Geartronic dobrze współpracuje z charakterem auta i poprawia wygodę codziennej jazdy bez irytującej nerwowości.
  • Model trzyma mocną pozycję na rynku wtórnym, więc łatwiej go później sprzedać niż wiele mniej rozpoznawalnych SUV-ów premium.
Minusy
  • To nadal nowoczesny diesel premium z DPF-em, AdBlue, turbo i rozbudowanym osprzętem, więc zaniedbania bardzo rzadko kończą się tanio.
  • Najtańsze egzemplarze często mają za sobą duże przebiegi flotowe albo serwis podporządkowany kosztom, a nie długofalowej trwałości.
  • Auto nie daje tyle radości z prowadzenia co bardziej sportowo zestrojeni konkurenci, jeśli to właśnie tego oczekujesz od SUV-a premium.
  • Koszty części, diagnostyki i robocizny są wyraźnie wyższe niż w popularnych SUV-ach marek masowych podobnej wielkości.
  • Diesel B4 nie jest idealnym wyborem do jazdy głównie miejskiej, gdzie przewagi spalania maleją, a ryzyko problemów eksploatacyjnych rośnie.

Osiągi Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II) — przyspieszenie i prędkość

8,3 s do 100 km/h i 420 Nm w praktyce oznaczają sprawną, bezproblemową jazdę w trasie, a nie sportowe ambicje. XC60 B4 najlepiej smakuje wtedy, gdy jedzie płynnie i spokojnie.

0–100 km/h8.3 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc przy obrotach197 KM przy 4250
Moment przy obrotach420 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · D420T8
Moc / moment197 KM · 420 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 150000 km
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (Geartronic 8AT) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · II
Dł. / szer. / wys.4688 / 1902 / 1658 mm · masa 1916 kg
Bagażnik505 l (złożone: 1432 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II)

W codziennym użytkowaniu uczciwie zakładać zwykle około 6,3–8,0 l/100 km. Trasa sprzyja tej wersji, natomiast miasto i krótkie dystanse szybko podnoszą wynik.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika71 l
Spalanie WLTP śr.6.1 l/100 km
Realne spalanie6.3–8.0 l/100 km
Zasięg (szacowany)~887 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II)

Silnik 2.0 diesel Drive-E lepiej znosi częstszy serwis niż wydłużane interwały flotowe. W używanym XC60 warto traktować olej 0W-20 jako podstawę profilaktyki, a nie formalność.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.6 l · Volvo VCC RBS0-2AE 0W-20
Olej skrzyni7.2 l · Aisin AW-1 / Volvo 8AT Geartronic ATF

Harmonogram serwisu Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volvo Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 15 000 690 zł 1090 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 140 zł 260 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 150 zł 290 zł
Filtr paliwa „Dożywotni" 30 000 260 zł 460 zł
Płyn hamulcowy DOT4 2 lata 2 rok(u) 220 zł 390 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 360 zł 620 zł
Serwis Geartronic 8AT „Dożywotni" 60 000 1250 zł 2100 zł
Rozrząd + pompa wody 2.0 diesel 150 000 150 000 3200 zł 4800 zł
Serwis DPF / EGR „Dożywotni" 90 000 1100 zł 2600 zł
Obsługa układu AdBlue / SCR „Dożywotni" 60 000 700 zł 1900 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Pasek rozrządu 150 000 150 000 1600 zł 2500 zł
AdBlue / układ SCR 20 000 15 000 120 zł 250 zł

Niezawodność Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II) — ocena według układów

silnik 2.0 diesel B47.8/10 · Nowoczesny diesel Volvo potrafi być trwały, jeśli auto miało regularny serwis olejowy i sensowny trasowy profil użytkowania.
automat Geartronic 8AT7.6/10 · Skrzynia dobrze pasuje do charakteru auta, ale wymaga profilaktycznej wymiany oleju i zakupu egzemplarza bez objawów zaniedbania.
DPF i układ SCR7.2/10 · Największe ryzyko bierze się z jazdy miejskiej i odwlekania diagnostyki. Przy regularnych trasach układ ma łatwiejsze życie.
turbo i osprzęt diesla7.4/10 · To obszar mocno zależny od jakości wcześniejszego serwisu oraz od tego, jak poprzedni właściciel traktował auto na zimno i po trasie.
podwozie i zawieszenie7.7/10 · Komfortowe zestrojenie bardzo dobrze sprawdza się na co dzień, ale po większych przebiegach normalnym kosztem stają się elementy eksploatacyjne.
wnętrze i ergonomia8.3/10 · Kabina drugiego XC60 starzeje się bardzo dobrze i pozostaje mocną stroną auta pod kątem codziennego użytkowania.

Typowe usterki Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i krótkie odcinki Umiarkowane
📍 70 000–260 000 DPFdieselmiasto

Nowoczesny diesel B4 nie lubi życia wyłącznie na krótkich miejskich odcinkach. Przy takim profilu użytkowania częściej pojawiają się dopalania, rośnie spalanie i zwiększa się ryzyko kosztowniejszych interwencji.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 800 zł
AdBlue i osprzęt SCR Monitoruj
📍 80 000–260 000 AdBlueSCRemisja

Układ SCR poprawia emisję, ale zwiększa złożoność auta. Zbiornik, dozowanie i czujniki wymagają normalnej diagnostyki, szczególnie w egzemplarzach z dużym przebiegiem.

🔧 Koszt naprawy: 600–3 200 zł
Geartronic po przeciąganym serwisie ATF Umiarkowane
📍 90 000–280 000 automatATFGeartronic

Skrzynia Aisin dobrze pracuje, ale nie warto wierzyć w olej dożywotni. Szarpanie lub ospała reakcja po latach zwykle oznaczają, że temat był zbyt długo odkładany.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–5 800 zł
EGR i zabrudzenie dolotu Monitoruj
📍 100 000–280 000 EGRdolotdiesel

Przy większych przebiegach oraz złym profilu użytkowania trzeba liczyć się z zabrudzeniem układu dolotowego, spadkiem kultury pracy i interwencjami wokół EGR.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 600 zł
Rozrząd paska i potwierdzenie historii Umiarkowane
📍 120 000–240 000 rozrządpasekserwis

W tej jednostce kluczowe jest potwierdzenie terminowej obsługi rozrządu zgodnie z realnym profilem użytkowania. Brak historii powinien oznaczać budżet startowy po zakupie.

🔧 Koszt naprawy: 2 800–4 600 zł
Zawieszenie i koszty premium po latach Monitoruj
📍 120 000–300 000 zawieszeniepremiumeksploatacja

XC60 jest komfortowe, ale po latach trzeba wkalkulować wydatki na tuleje, amortyzatory, geometrię, klimatyzację i drobną elektrykę komfortu.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volvo XC60.

Inne podobne auta

Inne wersje XC60 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volvo XC60 B4 Diesel 197 KM 2021 (II)

Ile pali Volvo XC60 II B4 Diesel w praktyce?

W realnym użytkowaniu warto zakładać zwykle około 6,3-8,0 l/100 km. Trasa sprzyja tej wersji, natomiast miasto, zima i częste krótkie odcinki szybko podnoszą wynik.

Czy Volvo XC60 B4 Diesel jest dynamiczne?

Tak, w codziennym rozumieniu rodzinnego SUV-a premium. 197 KM i 420 Nm wystarczają do sprawnej jazdy, wyprzedzania i spokojnego podróżowania z obciążeniem.

Jaki napęd ma Volvo XC60 II B4 Diesel?

W tej konfiguracji mówimy o połączeniu automatu Geartronic z napędem AWD, co dobrze pasuje do charakteru większego premium SUV-a używanego przez cały rok.

Czy Volvo XC60 B4 Diesel ma pasek czy łańcuch rozrządu?

Ta jednostka korzysta z rozrządu na pasku, dlatego przy zakupie używanego egzemplarza bardzo ważne jest potwierdzenie historii wymiany zgodnie z realną eksploatacją auta.

Czy Volvo XC60 B4 Diesel ma AdBlue?

Tak. To element nowoczesnego układu oczyszczania spalin, więc trzeba uwzględnić zarówno dolewki, jak i potencjalną diagnostykę systemu SCR przy większych przebiegach.

Na co uważać przy zakupie Volvo XC60 II B4 Diesel?

Najważniejsze są historia serwisowa, kondycja automatu, stan DPF-u i układu AdBlue, jakość wcześniejszych wymian oleju oraz ogólne ślady ciężkiej flotowej eksploatacji.

Czy XC60 B4 Diesel nadaje się do miasta?

Nie jako idealny scenariusz. Da się go używać w mieście, ale ta wersja znacznie lepiej czuje się przy regularnych trasach i większych przebiegach rocznych.

Volvo XC60 B4 Diesel czy Audi Q5 40 TDI?

Audi zwykle daje bardziej neutralne prowadzenie i dużą podaż rynku, natomiast Volvo odpowiada świetnymi fotelami, spokojniejszym klimatem wnętrza i bardzo dojrzałym komfortem podróży.

Czy serwis Volvo XC60 B4 Diesel jest drogi?

Jak na auto klasy premium — tak, szczególnie jeśli zaniedbano wcześniej automat, układ emisji spalin albo rozrząd. Profilaktyka jest wyraźnie tańsza niż ratowanie zaniedbanego egzemplarza.

Czy warto kupić Volvo XC60 II B4 Diesel w 2026 roku?

Tak, jeśli rzeczywiście robisz kilometry i chcesz wygodnego, rodzinnego SUV-a premium do tras. Nie, jeśli oczekujesz bezproblemowego auta miejskiego bez zapasu na rozsądny serwis.

Źródła i metodologia

Volvo Cars — XC60 specs — Oficjalne dane techniczne i pozycjonowanie modelu Volvo XC60 drugiej generacji.
ADAC — Volvo XC60 — Niezależne dane ADAC pomocne przy ocenie niezawodności i eksploatacji modelu.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma.pl na podstawie danych katalogowych, praktyki serwisowej i obserwacji rynku wtórnego.
Auto Express — used Volvo XC60 review — Niezależny przegląd używanego Volvo XC60 II z naciskiem na praktyczność i typowe słabości.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.