AutoKarma.pl Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM (2019–dziś)

Renault Captur (II) 1.3 TCe 140 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM to wersja, która wreszcie daje temu crossoverowi osiągi adekwatne do nowoczesnej, rodzinno-miejskiej budy. Nadal nie jest to sportowe auto, ale w codzienności wypada dojrzalej, swobodniej i mniej kompromisowo niż słabsze benzyny.

Renault Captur II 2020 — widok boczny
140 KMMoc
10.3 s0–100 km/h
6.1 lSpalanie /100km
~9 705 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.7
Koszty utrzymania7.5
Trwałość7.8
Likwidność7.4
Utrzymanie wartości7.2
Design i wygląd8.2
Prestiż i emocje5.2

Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największą przewagą 1.3 TCe 140 KM nad słabszymi wersjami jest to, że Captur zaczyna zachowywać się jak pełnoprawny samochód do wszystkiego, a nie tylko miejski crossover do codziennej logistyki. 260 Nm dostępne nisko sprawia, że auto łatwiej rusza, spokojniej reaguje na obciążenie i nie wymaga tak częstego redukowania, gdy wyjeżdżasz poza miasto albo jedziesz w komplecie pasażerów.

Druga zaleta to ogólna kultura użytkowania. Captur II sam w sobie jest znacznie dojrzalszy od poprzednika: lepsze multimedia, bardziej nowoczesne wnętrze, przyjemniejsza ergonomia i sensowna praktyczność. W połączeniu z mocniejszą benzyną auto po prostu lepiej składa się w całość, bo kierowca nie ma wrażenia ciągłego balansowania między stylem crossovera a osiągami hatchbacka klasy podstawowej.

Kosztowo 1.3 TCe 140 KM nadal da się obronić, ale tylko wtedy, gdy kupujesz egzemplarz z realnie sensowną historią obsługową. To nowoczesny benzynowy turbo, więc olej, świece, chłodzenie, szczelność dolotu i stan osprzętu mają znaczenie. Nie ma tu dieslowskich dodatków typu DPF czy AdBlue, co upraszcza profil większych ryzyk, ale zaniedbanie serwisowe szybko skasuje przewagę tej wersji nad tańszym zakupem słabszego silnika.

Na rynku wtórnym Captur 1.3 TCe 140 KM jest ciekawy właśnie dlatego, że łączy bardziej uniwersalny napęd z nadal rozsądną skalą samochodu. To dobra propozycja dla kogoś, kto chce wygodnego crossovera do miasta, ale nie chce się denerwować przy trasie, wzniesieniach czy pełnym obciążeniu. Jeśli potrzebujesz po prostu najlepiej zbalansowanej benzyny do Captura II, to właśnie tutaj najczęściej kończą się sensowne poszukiwania.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz miejskiego crossovera, który poza miastem nie sprawia wrażenia permanentnie niedomotorowanego i lepiej znosi rodzinne obciążenie.
  • Jeździsz mieszanie: codzienna logistyka, obwodnica, zwykłe trasy krajowe i okazjonalna autostrada, więc elastyczność silnika ma dla ciebie realne znaczenie.
  • Szukasz najbardziej uniwersalnej benzyny do Captura II, nawet jeśli oznacza to trochę wyższą cenę zakupu niż przy bazowym 1.0 TCe.
  • Akceptujesz normalny, sumienny serwis nowoczesnego turbobenzyniaka w zamian za spokojniejsze osiągi i lepszą użyteczność auta.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Kupujesz tylko pod jazdę miejską i każdy dodatkowy koszt wejścia boli bardziej niż brak zapasu mocy poza miastem.
  • Szukasz całkowicie bezproblemowego auta, którego serwis można traktować wyłącznie po minimum i bez uwagi na jakość obsługi olejowej.
  • Priorytetem jest automat albo pełna hybryda, bo codzienny profil jazdy bardziej premiuje wygodę napędu niż klasyczną benzynę z manualem.
  • Oczekujesz sportowych osiągów lub bardzo wysokiego prestiżu marki — Captur 1.3 TCe jest rozsądny, ale nie aspiracyjny.
Konkurenci do rozważenia
Renault Captur II 1.0 TCe 100 KM
Tańszy próg wejścia i prostszy rachunek zakupu, ale wyraźnie słabsza elastyczność oraz większy kompromis poza miastem.
Peugeot 2008 II 1.2 PureTech 130
Modny rywal z dobrymi osiągami, lecz z mniej spokojnym profilem serwisowym i większą ostrożnością przy zakupie używanego egzemplarza.
Skoda Kamiq 1.5 TSI 150 KM
Bardziej konserwatywna, często dojrzalsza w prowadzeniu alternatywa, zwykle mniej efektowna, ale bardzo logiczna użytkowo.
Ford Puma 1.0 EcoBoost 125/155 KM
Świetnie jeżdżący crossover segmentu B, choć z własnym pakietem zastrzeżeń do skomplikowania małego silnika turbo.

Captur II z silnikiem 1.3 TCe 140 KM jest bardzo blisko punktu optymalnego dla tego modelu. Daje wyraźnie lepszą elastyczność i spokój jazdy niż bazowe benzyny, a jednocześnie nie wpada jeszcze w kosztowy absurd większych aut czy bardziej skomplikowanych układów hybrydowych. To wersja dla kierowcy, który chce modnego crossovera do miasta i rodziny, ale nie chce czuć, że auto przeprasza za każdy wyjazd poza obwodnicę. Nadal trzeba pilnować serwisu typowego dla nowoczesnego turbobenzyniaka, jednak całościowo to jedna z tych konfiguracji, które po prostu mają sens.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 4 maja 2026 · Dane: 4 maja 2026

Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Silnik 1.3 TCe 140 KM daje Capturowi wyraźnie lepszą elastyczność i poczucie swobody niż bazowe benzyny, szczególnie poza miastem i pod obciążeniem.
  • Połączenie nowocześniejszego wnętrza, praktycznego nadwozia i sensownych osiągów sprawia, że ta wersja jest jedną z najbardziej uniwersalnych w całej gamie Captura II.
  • Brak DPF-u, AdBlue i złożonego układu hybrydowego upraszcza profil potencjalnie drogich awarii w porównaniu z wieloma alternatywami flotowo-miejskimi.
  • Manualna skrzynia 6-biegowa dobrze pasuje do charakteru auta i pomaga utrzymać prostszy, bardziej przewidywalny rachunek serwisowy niż w automatach dwusprzęgłowych.
  • Captur II 1.3 TCe 140 KM zachowuje zalety miejskiego crossovera — łatwość parkowania, dobrą pozycję za kierownicą i praktyczny bagażnik — bez wrażenia wyraźnego niedoboru mocy.
Minusy
  • Nowoczesny turbobenzyniak nadal wymaga pilnowania jakości oleju, świec, chłodzenia i szczelności dolotu bardziej niż prostsze, starsze wolnossące benzyny.
  • Przy zaniedbanej historii serwisowej mocniejsza odmiana nie daje żadnej taryfy ulgowej i potrafi szybciej pokazać koszty nadrabiania zaległości po poprzednim właścicielu.
  • To wciąż mały crossover segmentu B, więc nawet lepsza benzyna nie zamieni Captura w auto autostradowe z klasy średniej ani w prawdziwie rodzinnego długodystansowca.
  • Ceny używanych egzemplarzy 1.3 TCe bywają zauważalnie wyższe od słabszych wersji, więc trzeba kupować jakość, a nie tylko znaczek mocniejszego silnika.
  • Jeśli twoim priorytetem jest jazda głównie po mieście i minimalizacja kosztu wejścia, bazowe wersje napędowe mogą okazać się wystarczające i bardziej opłacalne.

Osiągi Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II) — przyspieszenie i prędkość

10,3 s do 100 km/h nie robi z Captura rakiety, ale wystarcza, żeby auto przestało być tylko modnym crossoverem do miasta i zaczęło normalnie radzić sobie w trasie.

0–100 km/h10.3 s
Prędkość maksymalna196 km/h
Moc przy obrotach140 KM przy 5000
Moment przy obrotach260 Nm przy 1750

Dane techniczne Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.3 l Benzynowy · H5Ht
Moc / moment140 KM · 260 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (TL4 6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · II
Dł. / szer. / wys.4227 / 1797 / 1576 mm · masa 1297 kg
Bagażnik404 l (złożone: 1275 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II)

W realnej eksploatacji warto liczyć zwykle około 6,8–8,3 l/100 km. Za lepszą dynamikę płacisz trochę większym apetytem niż w 1.0 TCe, ale różnica często okazuje się uczciwa względem zysku w użyteczności.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika48 l
Spalanie WLTP śr.6.1 l/100 km
Realne spalanie6.8–8.3 l/100 km
Zasięg (szacowany)~578 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II)

W 1.3 TCe nie ma sensu oszczędzać na jakości obsługi. Olej zgodny z RN17 5W-30, regularna wymiana co około 10–12 tys. km i szybka reakcja na objawy problemów z dolotem to najtańsza prewencja.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.4 l · RN17 5W-30
Olej skrzyni2.1 l · 75W-80 GL-4

Harmonogram serwisu Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 380 zł 620 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 80 zł 130 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 90 zł 150 zł
Świece zapłonowe 60 000 40 000 280 zł 450 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 140 zł 220 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 220 zł 360 zł
Olej skrzyni manualnej 6MT „Dożywotni" 90 000 260 zł 440 zł
Kontrola dolotu i osprzętu turbiny „Dożywotni" 60 000 220 zł 460 zł
Pasek osprzętu 120 000 120 000 420 zł 700 zł
Kontrola sprzęgła i poduszek napędu „Dożywotni" 100 000 200 zł 540 zł

Niezawodność Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II) — ocena według układów

silnik 1.3 TCe7.8/10 · Udany kompromis między dynamiką a codzienną użytecznością, ale tylko pod warunkiem normalnej jakości obsługi olejowej i ogólnej kultury serwisowej.
układ rozrządu7.7/10 · Łańcuch pomaga w długoterminowej wygodzie, lecz nie wybacza wieloletniego przeciągania interwałów olejowych.
turbo i dolot7.5/10 · Mocniejsza benzyna daje lepszą elastyczność, ale szczelność dolotu i stan osprzętu mają zauważalny wpływ na kulturę pracy oraz osiągi.
manualna skrzynia 6MT i sprzęgło7.8/10 · Sama skrzynia jest raczej przewidywalna, a większe koszty wynikają zwykle z eksploatacji miejskiej i stanu sprzęgła.
zawieszenie i hamulce7.9/10 · Podwozie dobrze znosi codzienne użytkowanie, a koszty typowej eksploatacji pozostają rozsądne jak na modnego crossovera segmentu B.
elektronika i multimedia7.4/10 · Nowocześniejsze wyposażenie daje więcej komfortu, ale też więcej drobnych tematów diagnostycznych niż w prostszych budżetowych autach.

Typowe usterki Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II) — co się psuje i ile kosztuje

Cewki i świece przy nierównej pracy pod obciążeniem Umiarkowane
📍 50 000–160 000 zapłonbenzynaturbo

Szarpanie przy przyspieszaniu, chwilowe wypadanie zapłonów albo pogorszenie kultury pracy często zaczyna się od świec i cewek. W mocniejszym 1.3 TCe objawy są szczególnie odczuwalne podczas jazdy w trasie.

🔧 Koszt naprawy: 350–1 100 zł
Nagar i zabrudzenia układu dolotowego w eksploatacji miejskiej Monitoruj
📍 70 000–180 000 dolotbezpośredni wtryskmiasto

Przewaga codziennej jazdy miejskiej i krótkich odcinków nie pomaga nowoczesnej benzynie turbo. Spadek reakcji na gaz, lekkie falowanie biegu jałowego albo gorsza kultura pracy bywają związane z dolotem oraz osprzętem sterowania.

🔧 Koszt naprawy: 400–1 800 zł
Nieszczelności w dolocie lub osprzęcie turbiny Umiarkowane
📍 80 000–190 000 turboboostdolot

Spadek elastyczności, gorsza reakcja na gaz i błędy doładowania potrafią wynikać z przewodów, opasek lub sterowania turbosprężarki. To zwykle nie brzmi groźnie, ale warto reagować wcześnie.

🔧 Koszt naprawy: 300–2 400 zł
Układ chłodzenia i termostat Umiarkowane
📍 60 000–180 000 chłodzenietemperatura

Nowoczesny silnik 1.3 turbo źle znosi przegrzanie. Wahania temperatury, ślady wycieków lub nietypowy zapach płynu chłodniczego trzeba traktować poważnie i nie odkładać diagnostyki.

🔧 Koszt naprawy: 350–1 800 zł
Sprzęgło w autach eksploatowanych głównie w mieście Monitoruj
📍 90 000–190 000 sprzęgłomanualmiasto

Mocniejsza benzyna i codzienna jazda miejska przyspieszają zużycie sprzęgła oraz poduszek napędu. Objawami są drgania przy ruszaniu, gorsza precyzja zmiany biegów albo ślizganie pod obciążeniem.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–3 400 zł
Easy Link, kamera cofania i drobna elektronika komfortu Monitoruj
📍 30 000–150 000 multimediaelektronikakomfort

Captur II ma więcej elektroniki niż starsze Renault segmentu B, więc aktualizacje systemu, kamera czy czujniki parkowania czasem wymagają diagnostyki. Zwykle to irytacje, nie katastrofy.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Captur.

Inne podobne auta

Inne wersje Captur oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Captur 1.3 TCe 140 KM 2020 (II)

Czy Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM to najlepsza benzyna w gamie?

Dla większości użytkowników tak, bo łączy sensowną dynamikę z nadal rozsądnym profilem kosztów. Nie jest najtańszy w zakupie, ale zwykle najlepiej równoważy osiągi i codzienną użyteczność.

Ile pali Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM w praktyce?

W realnym użytkowaniu trzeba liczyć zwykle około 6,8–8,3 l/100 km. Miasto, krótki dystans i cięższa noga szybko windują wynik, ale w trasie auto potrafi być nadal rozsądne.

Czy 1.3 TCe 140 KM nadaje się na autostradę?

Tak, znacznie lepiej niż bazowe 1.0 TCe. Nadal nie jest to samochód klasy średniej, ale przy wyższych prędkościach daje wyraźnie spokojniejszą rezerwę mocy i mniej frustracji przy wyprzedzaniu.

Czy Renault Captur II 1.3 TCe ma łańcuch rozrządu?

Tak, ta jednostka korzysta z łańcucha rozrządu. Nie oznacza to jednak bezobsługowości, bo trwałość układu nadal bardzo zależy od jakości oleju i częstotliwości jego wymiany.

Na co uważać przy zakupie używanego Captura 1.3 TCe?

Najważniejsze są historia olejowa, kultura pracy na zimno, brak szarpania pod obciążeniem, stan układu chłodzenia, dolotu i osprzętu turbiny oraz sprawność elektroniki komfortu.

Czy Renault Captur II 1.3 TCe jest drogi w serwisie?

Nie musi być, jeśli poprzedni właściciel nie zaniedbał podstaw. Najdroższe scenariusze zwykle wynikają z odkładania wymian oleju, ignorowania objawów zapłonu albo problemów z chłodzeniem i dolotem.

Czy lepiej wybrać Captura 1.3 TCe czy 1.0 TCe?

Jeśli często wyjeżdżasz poza miasto lub jeździsz z obciążeniem, 1.3 TCe robi wyraźnie więcej sensu. 1.0 TCe wygrywa tylko wtedy, gdy liczy się przede wszystkim niższa cena wejścia i spokojna jazda miejska.

Czy Captur 1.3 TCe 140 KM jest lepszy od Peugeota 2008 1.2 PureTech 130?

Pod względem spokoju psychicznego przy zakupie używanego egzemplarza często tak, choć oba auta mają własne plusy. Renault zwykle broni się bardziej przewidywalnym profilem ryzyk niż Peugeot z problematyczną reputacją części odmian PureTech.

Czy warto kupić Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM z manualem?

Tak, szczególnie jeśli chcesz utrzymać prostszy i bardziej przewidywalny rachunek serwisowy. Manual dobrze współgra z charakterem tego silnika i daje wystarczającą kontrolę nad autem.

Dla kogo jest Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM?

Dla kierowcy, który chce nowoczesnego miejskiego crossovera do codzienności, ale bez poczucia, że każda trasa poza miasto jest kompromisem. To trim dla rozsądnego użytkownika, nie dla łowcy najniższej ceny.

Źródła i metodologia

Renault Polska — Captur — Oficjalne materiały modelowe Renault dla Captura II jako punkt odniesienia dla danych modelowych, pozycjonowania auta i gamy napędów.
AutoCentrum — Renault Captur II 1.3 TCe 140 KM — Polskie dane techniczne dla wersji 1.3 TCe 140 KM: moc, moment, osiągi, masa, zużycie paliwa i podstawowe wymiary.
ADAC — Renault Captur — Niezależny niemiecki punkt odniesienia dla praktyczności, komfortu i ogólnej charakterystyki modelu Renault Captur.
Auto Express — Renault Captur review — Kontekst rynkowy drugiej generacji Captura: wygoda codzienna, jakość wnętrza i pozycja modelu w klasie małych crossoverów.
Honest John — Renault Captur review — Uwagi użytkowe i rynkowe o mocnych oraz słabszych stronach Captura na rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma na podstawie danych katalogowych, obserwacji rynku wtórnego oraz praktyki serwisowej silnika 1.3 TCe.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 4 maja 2026.