AutoKarma.pl Land Rover Range Rover Evoque L551 P300e PHEV AWD 309 KM (2019–dziś)

Land Rover Range Rover Evoque (L551) P300e PHEV AWD 309 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Range Rover Evoque L551 P300e PHEV to jedna z najciekawszych odmian Evoque’a, bo łączy realnie mocny napęd 309 KM z możliwością codziennej jazdy na prądzie. To jednak nie jest tani skrót do świata premium, tylko złożony technicznie SUV dla kierowcy, który ma gdzie ładować auto i akceptuje koszty serwisu JLR.

Land Rover Range Rover Evoque L551 2021 — widok boczny
309 KMMoc
6.4 s0–100 km/h
48 kmZasięg el. (realny)
~5 395 złKoszt posiadania / rok
6.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.0
Koszty utrzymania4.8
Trwałość6.5
Likwidność6.0
Utrzymanie wartości6.3
Design i wygląd9.1
Prestiż i emocje8.9

Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największą zaletą P300e jest to, że elektryfikacja realnie coś tu poprawia. 309 KM systemowe i 540 Nm sprawiają, że Evoque nie jest tylko modnym gadżetem do miasta, ale naprawdę sprawnym SUV-em premium. 6,4 s do 100 km/h to wynik, którego nie trzeba się wstydzić nawet przy pełnym rodzinnym obciążeniu.

Drugi mocny punkt to codzienna użyteczność architektury PHEV. Oficjalny zasięg 61 km WLTP i bateria 15 kWh pozwalają wielu kierowcom zamknąć zwykłe dojazdy bez uruchamiania silnika benzynowego. Do tego dochodzi szybkie ładowanie DC, co nadal jest rzadkością wśród plug-inów i realnie zwiększa elastyczność auta poza domowym wallboxem.

Problem zaczyna się tam, gdzie kończy się katalog. Po rozładowaniu baterii zostaje ciężki SUV premium z 1.5 turbo, rozbudowaną elektroniką, ładowarką pokładową, komponentami wysokonapięciowymi i kosztami serwisu klasy JLR. To auto wymaga dokładniejszej diagnostyki przed zakupem niż zwykła benzyna, a zaniedbanie układu ładowania, skrzyni czy chłodzenia HV może szybko zaboleć finansowo.

Na rynku wtórnym P300e ma sens przede wszystkim dla osoby, która naprawdę będzie go ładować i rozumie logikę PHEV. Jeśli auto ma jeździć głównie po mieście i pod domem jest gniazdko albo wallbox, Evoque P300e potrafi być bardzo przekonującym kompromisem między stylem, osiągami i codziennym komfortem. Jeśli nie, bardziej klasyczna odmiana bywa rozsądniejszym wyborem.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz możliwość regularnego ładowania w domu albo pracy i chcesz codziennie korzystać z trybu EV.
  • Szukasz bardziej stylowego i prestiżowego PHEV-a niż większość kompaktowych SUV-ów premium.
  • Chcesz połączenia mocnego napędu AWD, dobrej dynamiki i krótkich codziennych tras bez benzyny.
  • Akceptujesz wyższe koszty serwisowe w zamian za design, wizerunek i nowoczesną architekturę napędu.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie masz gdzie ładować auta i planujesz używać plug-ina jak zwykłej benzyny przez cały rok.
  • Szukasz możliwie prostego technicznie SUV-a premium bez baterii HV, ładowarki i dodatkowych modułów.
  • Priorytetem są najniższe koszty utrzymania oraz maksymalna przewidywalność serwisu i odsprzedaży.
  • Kupujesz głównie oczami i nie chcesz przeznaczyć czasu ani budżetu na dokładną diagnostykę przed zakupem.
Konkurenci do rozważenia
BMW X1 xDrive25e
Bardziej zachowawcza, ale zwykle przewidywalniejsza alternatywa w segmencie premium PHEV.
Mercedes-Benz GLA 250e
Mocny konkurent dla kierowcy, który chce miejskiego premium plug-ina z bardziej niemieckim charakterem.
Volvo XC40 Recharge T5 Plug-in Hybrid
Alternatywa dla osób stawiających na spokojniejszy styl premium i bezpieczeństwo ponad modowy efekt Evoque’a.

Land Rover Range Rover Evoque L551 P300e PHEV AWD 309 KM jest atrakcyjną propozycją dla kierowcy, który chce bardziej designerskiego i prestiżowego plug-ina niż większość konkurencji. Oficjalne 61 km WLTP, bateria 15 kWh i szybkie ładowanie DC sprawiają, że na papierze to bardzo nowoczesna odmiana Evoque’a. W praktyce sens tej wersji zależy od stylu użytkowania: regularnie ładowany potrafi być cichy, szybki i naprawdę przyjemny w mieście, ale bez kabla staje się cięższym i bardziej złożonym SUV-em premium z wysokimi kosztami ewentualnych napraw. Kupiony po dobrej historii serwisowej ma sens, kupiony wyłącznie oczami może okazać się drogim eksperymentem.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 21 kwietnia 2026 · Dane: 21 kwietnia 2026

Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo + ładowanie
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo i ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • 309 KM systemowe i 540 Nm robią z P300e naprawdę szybką i przyjemną odmianę Evoque’a.
  • Oficjalne 61 km WLTP daje realną szansę na codzienne dojazdy w trybie elektrycznym.
  • Szybkie ładowanie DC wyróżnia ten model na tle wielu konkurencyjnych plug-inów.
  • Design i odbiór marki nadal działają mocniej emocjonalnie niż u większości rywali z segmentu.
  • Kabina, wyciszenie i ogólny klimat jazdy dobrze pasują do premium SUV-a do miasta i krótszych tras.
Minusy
  • Bez regularnego ładowania sens tej wersji szybko maleje, a zostaje tylko masa i złożoność techniczna.
  • Serwis JLR, komponentów HV i rozbudowanej elektroniki może być wyraźnie droższy niż u marek popularnych.
  • Używany plug-in premium wymaga dokładniejszego sprawdzenia niż zwykła benzyna albo klasyczna hybryda.
  • P300e nie jest autem dla kogoś, kto chce po prostu taniego w utrzymaniu SUV-a z logo premium.
  • Po rozładowaniu baterii spalanie potrafi mocno wzrosnąć względem obietnicy katalogowej.

Osiągi Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551) — przyspieszenie i prędkość

309 KM, 540 Nm i 6,4 s do 100 km/h sprawiają, że P300e jest jedną z najbardziej przekonujących dynamicznie odmian Evoque’a. To nie jest ekologiczny kompromis, tylko szybki premium SUV z elektrycznym bonusem dla kierowcy, który potrafi z niego korzystać.

0–100 km/h6.4 s
Prędkość maksymalna213 km/h
Moc przy obrotach309 KM przy 5500
Moment przy obrotach540 Nm przy 2000-2500

Dane techniczne Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l Plug-in Hybrid · PT153 + silnik elektryczny
Moc / moment309 KM · 540 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (8AT) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · L551
Dł. / szer. / wys.4371 / 1904 / 1649 mm · masa 2082 kg
Bagażnik591 l (złożone: 1383 l)

Paliwo i ładowanie (PHEV) Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551)

🔌

Katalogowe 1,4–1,5 l/100 km ma sens tylko przy regularnym ładowaniu i krótkich trasach. Po rozładowaniu baterii trzeba uczciwie liczyć zwykle około 7–10 l/100 km, a przy agresywnej jeździe nawet więcej.

Wymagane / zalecaneRON 95 min
Pojemność zbiornika56 l
Spalanie WLTP (bez ładowania)1.5 l/100 km
Realne spalanie7.1–10.5 l/100 km
Pojemność baterii15.00 kWh (brutto) · 12.17 kWh (netto)
Zasięg elektryczny WLTP61 km
Zasięg elektryczny realny~48 km
Zasięg całkowity (bak + bateria)~581 km
Ładowanie AC7.00 kW · ~2.2 h (0–100%)
Ładowanie DC50.0 kW · ~30 min (10–80%)
Typ gniazdaType 2 / CCS

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551)

Silnik 1.5 turbo nadal wymaga normalnego serwisu olejowego. Najbezpieczniej trzymać się oleju 0W-20 zgodnego ze specyfikacją JLR STJLR.03.5006 i skrócić interwał do około 12–15 tys. km albo roku.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.9 l · STJLR.03.5006 0W-20
Olej skrzyni7.2 l · Aisin ATF AW-2

Harmonogram serwisu Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Land Rover Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 26 000 12 000 620 zł 1080 zł
Filtr kabinowy 2 lata 15 000 140 zł 260 zł
Filtr powietrza 52 000 30 000 170 zł 320 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 420 zł 780 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 190 zł 360 zł
Płyn chłodniczy układu spalinowego i HV 120 000 120 000 360 zł 640 zł
Olej skrzyni automatycznej 8AT „Dożywotni" 60 000 980 zł 1750 zł
Serwis napędu AWD / tylnej osi „Dożywotni" 60 000 620 zł 1180 zł
Przegląd portu ładowania Type 2 / CCS i układu AC/DC „Dożywotni" 30 000 220 zł 520 zł
Serwis układu chłodzenia baterii HV / czyszczenie kanałów „Dożywotni" 60 000 320 zł 760 zł
Akumulator 12 V „Dożywotni" 5 rok(u) 650 zł 1120 zł

Niezawodność Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551) — ocena według układów

silnik 1.5 turbo6.7/10 · Mała turbobenzyna daje dobre osiągi dzięki wsparciu elektrycznemu, ale wymaga rozsądnych interwałów olejowych i dobrej historii obsługowej.
układ plug-in hybrid6.8/10 · Architektura PHEV jest nowoczesna i użyteczna, lecz dokładna diagnostyka komponentów HV oraz ładowania jest obowiązkowa przed zakupem.
skrzynia automatyczna i AWD6.9/10 · Napęd dobrze pasuje do charakteru auta, o ile poprzedni właściciele nie traktowali oleju jako dożywotniego.
elektronika i multimedia6.1/10 · JLR nadal wymaga większej uwagi przy elektronice niż najbardziej przewidywalni konkurenci premium.
hamulce i układ jezdny6.9/10 · Masa plug-ina odbija się na hamulcach, oponach i drobnych elementach zawieszenia szybciej niż w lżejszych odmianach.
nadwozie i wnętrze8.3/10 · Design Evoque’a starzeje się dobrze, a kabina nadal daje wyraźne poczucie premium lifestyle.

Typowe usterki Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551) — co się psuje i ile kosztuje

Ładowarka pokładowa, port Type 2 / CCS i moduły PHEV wymagają diagnostyki Umiarkowane
📍 10 000–180 000 PHEVładowanieOBCCCS

W używanym P300e trzeba sprawdzić nie tylko silnik i zawieszenie, ale też stabilność ładowania AC oraz DC, blokadę przewodu i historię błędów układu wysokonapięciowego. To kluczowy punkt oględzin, bo awarie elektroniki ładowania potrafią być kosztowne.

🔧 Koszt naprawy: 500–6 500 zł
Akumulator 12 V i aktualizacje oprogramowania potrafią wywołać serię komunikatów Umiarkowane
📍 15 000–160 000 12Velektronikasoftware

Jak w wielu nowoczesnych autach premium, słabsza bateria 12 V albo problemy programowe potrafią wyglądać groźniej niż są w rzeczywistości. Zanim uzna się auto za poważnie uszkodzone, trzeba zrobić porządną diagnostykę zasilania i modułów.

🔧 Koszt naprawy: 450–3 200 zł
Silnik 1.5 turbo nie lubi przeciąganych interwałów olejowych Umiarkowane
📍 40 000–220 000 silnikturboolejGPF

To, że część trasy auto pokonuje na prądzie, nie zwalnia z normalnego serwisu części spalinowej. Krótkie odcinki, częste rozruchy i długie interwały olejowe są złą kombinacją dla turbobenzyny z bezpośrednim wtryskiem.

🔧 Koszt naprawy: 800–7 500 zł
8-biegowy automat AWD wymaga profilaktycznego serwisu olejowego Monitoruj
📍 80 000–220 000 automatATFAWD

W cięższym PHEV-ie z wysokim momentem obrotowym świeży olej w skrzyni i układzie napędu nie jest fanaberią. Zaniedbany automat może zacząć pracować gorzej, a napęd AWD nie lubi ignorowania obsługi przez lata.

🔧 Koszt naprawy: 900–5 200 zł
Chłodzenie baterii HV i kanały wentylacyjne trzeba utrzymywać w czystości Monitoruj
📍 60 000–220 000 HVbateriachłodzenie

Kurz, sierść i zwykły rodzinny bałagan potrafią pogorszyć warunki pracy baterii trakcyjnej. W używanym plug-inie premium warto pilnować wentylacji i historii obsługi układu chłodzenia HV.

🔧 Koszt naprawy: 300–2 200 zł
Hamulce mechaniczne mogą cierpieć przy dominacji rekuperacji Monitoruj
📍 15 000–140 000 hamulcerekuperacjamiasto

Tak jak w wielu hybrydach i plug-inach, tarcze oraz prowadnice potrafią korodować, gdy auto jeździ głównie po mieście i większość pracy przejmuje rekuperacja. Po zakupie warto skontrolować stan hamulców mechanicznych.

🔧 Koszt naprawy: 300–2 100 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Land Rover Range Rover Evoque.

Inne podobne auta

Inne wersje Range Rover Evoque oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Land Rover Range Rover Evoque P300e PHEV AWD 309 KM 2021 (L551)

Czy Range Rover Evoque P300e trzeba regularnie ładować?

Tak, bo właśnie wtedy ta wersja ma największy sens. Bez ładowania P300e nadal jeździ, ale staje się po prostu cięższym i bardziej złożonym SUV-em premium z benzyną 1.5 turbo.

Jaki zasięg elektryczny ma Range Rover Evoque P300e?

Oficjalnie trzeba liczyć około 61 km WLTP, a producent podaje też około 48 km oczekiwanego realnego zasięgu w normalnym użytkowaniu. W praktyce wynik zależy od temperatury, prędkości i stylu jazdy.

Jaka bateria jest w Evoque P300e?

To akumulator trakcyjny o pojemności 15 kWh brutto i 12,17 kWh użytecznej. Na tle plug-inów to sensowny bufor do codziennych dojazdów, jeśli auto jest regularnie ładowane.

Jak ładuje się Range Rover Evoque P300e?

Samochód obsługuje ładowanie AC przez Type 2 oraz szybkie ładowanie DC przez CCS. Oficjalnie ładowanie z wallboxa 7 kW do 100% trwa około 2 godzin 12 minut, a DC do 80% około 30 minut.

Czy Evoque P300e jest szybki?

Tak. 309 KM systemowe, 540 Nm i 6,4 s do 100 km/h sprawiają, że to realnie szybka odmiana Evoque’a, a nie tylko ekologiczny wariant do miasta.

Ile pali Range Rover Evoque P300e po rozładowaniu baterii?

Katalogowe wartości PHEV wyglądają świetnie tylko przy ładowaniu. Po rozładowaniu baterii trzeba uczciwie liczyć zwykle około 7–10 l/100 km, a przy szybszej jeździe wynik może być wyższy.

Jaki olej do Range Rovera Evoque P300e 1.5?

Bezpieczny wybór to olej 0W-20 zgodny ze specyfikacją JLR STJLR.03.5006. W używanym aucie rozsądnie wymieniać go częściej niż sugeruje marketing long-life, najlepiej co około 12–15 tys. km albo raz w roku.

Jaki bagażnik ma Range Rover Evoque P300e?

Oficjalnie producent podaje 472 l za drugim rzędem w pomiarze suchym i 591 l w pomiarze wet, czyli do dachu. Po złożeniu oparć maksymalna pojemność rośnie do 1383 l.

Na co uważać przy zakupie używanego Evoque P300e?

Na historię ładowania, brak błędów HV, działanie ładowarki AC/DC, kondycję akumulatora 12 V, stan automatu i napędu AWD oraz regularność serwisu silnika 1.5 turbo. W PHEV-ie dobra diagnostyka komputerowa jest obowiązkowa.

Czy warto kupić Range Rovera Evoque P300e?

Tak, jeśli masz gdzie ładować i świadomie chcesz premium plug-ina z mocnym napędem oraz designerskim charakterem. Nie, jeśli szukasz po prostu możliwie prostego i taniego w utrzymaniu SUV-a premium.

Źródła i metodologia

Range Rover Evoque Technical Specifications PDF — Oficjalny PDF producenta z danymi WLTP, osiągami, masą, wymiarami, ładowaniem i danymi baterii dla Evoque P300e AWD.
Range Rover Evoque specifications — Fabryczny punkt odniesienia dla gamy Evoque, pozycjonowania wersji P300e oraz danych modelowych dla rynku Range Rover.
Auto-Data — Land Rover Range Rover Evoque II 1.5 P300e Plug-in Hybrid AWD Automatic — Źródło uzupełniające dla mocy układu, pojemności oleju, 8-biegowej skrzyni, masy DIN i danych eksploatacyjnych.
RAC Drive — Range Rover Evoque P300e PHEV review — Niezależny opis praktyczności, bagażnika 591 l i użytkowej logiki wersji P300e na rynku brytyjskim.
TotallyEV — Range Rover Evoque P300e review — Źródło dla obserwacji po rozładowaniu baterii, ładowania AC/DC oraz praktycznej oceny sensu tej wersji jako plug-ina premium.
EV Expert — Range Rover Evoque P300e — Źródło pomocnicze dla typu złączy ładowania Type 2 / CCS i architektury ładowania AC/DC.
Otomoto — Range Rover Evoque rynek wtórny — Punkt odniesienia dla podaży, cen ofertowych i płynności sprzedaży Evoque na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej dla używanych SUV-ów premium PHEV.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 21 kwietnia 2026.