AutoKarma.pl Land Rover Range Rover Evoque L551 2.0 D200 AWD 204 KM (2019–dziś)

Land Rover Range Rover Evoque (L551) 2.0 D200 AWD 204 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Range Rover Evoque L551 2.0 D200 to kompaktowy SUV premium dla kierowcy, który chce modnego designu, lepszej prezencji niż u większości rywali i mocnego diesla do codziennej jazdy oraz trasy. D200 daje sensowną elastyczność i rozsądne spalanie, ale nadal wymaga budżetu na serwis skrzyni 9HP, napędu AWD, układu DPF i AdBlue.

Land Rover Range Rover Evoque L551 2021 — widok boczny
204 KMMoc
8.5 s0–100 km/h
6.8 lSpalanie /100km
~11 484 złKoszt posiadania / rok
6.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.0
Koszty utrzymania5.0
Trwałość6.8
Likwidność6.7
Utrzymanie wartości6.1
Design i wygląd8.8
Prestiż i emocje8.6

Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największym atutem Evoque’a pozostaje design. Druga generacja L551 wygląda nowocześnie, prestiżowo i bardziej modowo niż wielu niemieckich konkurentów. To samochód dla kogoś, kto chce SUV-a premium o wyraźnym charakterze, a nie tylko kolejnego poprawnego crossovera do codziennych dojazdów.

Wersja D200 jest w gamie jedną z najbardziej racjonalnych dla kierowcy robiącego trasy. 430 Nm daje dobrą elastyczność przy wyprzedzaniu i w ruchu autostradowym, a 9-biegowy automat pomaga utrzymać spokojny, komfortowy charakter auta. To nie jest sportowy SUV, ale w codziennej eksploatacji daje przyjemne poczucie rezerwy momentu i klasy wyższej niż sugerują gabaryty.

Kosztowo Evoque nie jest okazją. Części, elektronika, ogumienie i serwis klasy premium potrafią zaboleć bardziej niż w modelach popularnych, a zaplecze naprawdę dobrych specjalistów od JLR wciąż jest węższe niż u niemieckiej konkurencji. Dlatego w używanym egzemplarzu najważniejsze są historia serwisowa, regularny olej, potwierdzony serwis skrzyni 9HP oraz brak zaniedbań układu DPF i AdBlue.

Na rynku wtórnym Evoque wygrywa stylem i wizerunkiem, ale przegrywa przewidywalnością. To wybór bardziej emocjonalny niż Audi Q3 czy BMW X1, choć D200 AWD pozostaje rozsądną konfiguracją w ramach tej emocjonalnej decyzji. Jeśli ktoś dokładnie wie, po co kupuje Evoque’a i zostawia budżet na serwis, może dostać bardzo atrakcyjny wizualnie i wygodny SUV premium. Jeśli priorytetem są najniższe koszty i święty spokój, konkurenci będą prostszą opcją.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz kompaktowego SUV-a premium, który wyróżnia się wyglądem i ma mocniejszy wizerunek lifestyle niż większość rywali.
  • Robisz regularne trasy i szukasz diesla z dobrym momentem obrotowym, napędem AWD oraz rozsądnym spalaniem jak na klasę auta.
  • Akceptujesz wyższe koszty serwisu w zamian za bardziej indywidualny styl, lepszą prezencję i mniej przewidywalny charakter niż u niemieckich konkurentów.
  • Kupujesz po stanie technicznym i historii serwisowej, a nie po samych felgach, kolorze nadwozia i logo Range Rovera.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Priorytetem są najniższe koszty utrzymania, łatwy dostęp do tańszych części i bezproblemowa odsprzedaż po kilku latach.
  • Jeździsz głównie po mieście i na krótkich odcinkach, gdzie diesel z DPF oraz SCR nie pracuje w optymalnych warunkach.
  • Szukasz sportowego crossovera z ostrą reakcją na gaz — D200 stawia raczej na elastyczność, komfort i spokojny charakter premium.
  • Nie chcesz odkładać rezerwy budżetowej na pakiet startowy, serwis skrzyni 9HP, napędu AWD i ewentualną diagnostykę elektroniki.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q3 F3 35 TDI quattro
Bardziej przewidywalny zakup z szerokim zapleczem serwisowym i podobnym przeznaczeniem jako premium SUV do codziennej jazdy.
BMW X1 U11 xDrive20d
Nowocześniejszy kokpit, dobra praktyczność i zwykle łatwiejsza późniejsza odsprzedaż, choć z bardziej oczywistym charakterem.
Volvo XC40 B4 AWD
Mocny konkurent dla kierowców stawiających na komfort, bezpieczeństwo i spokojniejszy styl premium crossovera.

Land Rover Range Rover Evoque L551 2.0 D200 AWD to udany wybór dla kogoś, kto szuka stylowego kompaktowego SUV-a premium z mocnym dieslem, lepszą prezencją niż większość rywali i rzeczywiście dobrym komfortem jazdy. Mild-hybridowy Ingenium zapewnia solidny moment obrotowy, a AWD poprawia pewność w gorszych warunkach. Trzeba jednak pilnować skrzyni 9HP, serwisu napędu, DPF, układu SCR oraz elektroniki, bo to nadal Jaguar Land Rover, a nie bezproblemowe auto rodzinne z segmentu popularnego. Kupiony po historii i stanie technicznym ma sens; kupiony wyłącznie oczami może szybko okazać się kosztownym dodatkiem do stylu życia.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 14 kwietnia 2026 · Dane: 14 kwietnia 2026

Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Range Rover Evoque L551 nadal wyróżnia się wyglądem i ma bardziej designerski charakter niż wielu niemieckich rywali w segmencie kompaktowych SUV-ów premium.
  • Diesel D200 z 430 Nm zapewnia dobrą elastyczność w trasie i codziennej jeździe, bez konieczności wchodzenia w mocniejsze oraz droższe wersje silnikowe.
  • Napęd AWD poprawia trakcję i daje większy spokój zimą lub na mokrej nawierzchni, co dobrze pasuje do charakteru rodzinnego SUV-a premium.
  • Kabina drugiej generacji robi bardziej nowoczesne wrażenie niż w pierwszym Evoque i potrafi dać poczucie obcowania z autem wyraźnie bardziej premium niż sugeruje segment.
  • To rozsądny kompromis między stylem, osiągami i praktycznością dla kierowcy, który naprawdę chce Evoque’a, a nie tylko kolejnego poprawnego SUV-a premium.
Minusy
  • Koszty części, serwisu i diagnostyki są premium, a liczba naprawdę dobrych niezależnych specjalistów od JLR nadal jest ograniczona.
  • Układ SCR z AdBlue, DPF i nowoczesna elektronika nie lubią zaniedbań oraz krótkich dystansów, więc miejska eksploatacja może szybko ujawnić słabe punkty diesla.
  • Automat 9HP i napęd AWD wymagają profilaktycznego serwisu olejowego, którego wielu poprzednich właścicieli niestety nie traktowało poważnie.
  • Na rynku wtórnym Evoque jest bardziej wyborem emocjonalnym niż czysto racjonalnym, bo niemieccy rywale zwykle łatwiej schodzą przy odsprzedaży.
  • D200 nie daje sportowych emocji i mimo solidnej elastyczności pozostaje przede wszystkim komfortowym crossoverem, a nie dynamicznym hot-SUV-em.

Osiągi Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551) — przyspieszenie i prędkość

8,5 s do 100 km/h w zupełności wystarcza do sprawnej jazdy codziennej i trasowej. D200 nie próbuje być sportową wersją, ale daje dojrzałą elastyczność i spokojne, pewne wyprzedzanie.

0–100 km/h8.5 s
Prędkość maksymalna213 km/h
Moc przy obrotach204 KM przy 3750
Moment przy obrotach430 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · 204DTY / Ingenium
Moc / moment204 KM · 430 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 9-biegowy (ZF 9HP48) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · L551
Dł. / szer. / wys.4371 / 1904 / 1649 mm · masa 1866 kg
Bagażnik591 l (złożone: 1383 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551)

W praktyce trzeba liczyć około 6,9–8,8 l/100 km zależnie od stylu jazdy i udziału miasta. W trasie Evoque potrafi być rozsądny, ale krótkie odcinki szybko obciążają DPF oraz układ SCR.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Pojemność zbiornika65 l
Spalanie WLTP śr.6.8 l/100 km
Realne spalanie6.9–8.8 l/100 km
Zasięg (szacowany)~738 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · co ~10000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551)

Ingenium 2.0 diesel wymaga oleju 0W-30 zgodnego ze specyfikacją JLR i rozsądnych interwałów około 12–15 tys. km. W używanym JLR wcześniejsza wymiana oleju jest tańsza niż naprawa osprzętu diesla.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · STJLR.03.5007 0W-30
Olej skrzyni7.2 l · ZF Lifeguard 9

Harmonogram serwisu Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Land Rover Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 34 000 15 000 760 zł 1360 zł
Filtr kabinowy 2 lata 15 000 140 zł 260 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 170 zł 320 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 270 zł 500 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 340 zł
Olej skrzyni automatycznej 9HP „Dożywotni" 60 000 1500 zł 2550 zł
Serwis sprzęgła / napędu AWD „Dożywotni" 60 000 520 zł 980 zł
Olej tylnej przekładni AWD „Dożywotni" 60 000 430 zł 850 zł
Serwis układu AdBlue / SCR „Dożywotni" 10 000 150 zł 320 zł
Serwis DPF / EGR „Dożywotni" 80 000 900 zł 2600 zł
Płyn chłodniczy 100 000 100 000 340 zł 620 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 40 000 820 zł 1490 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 80 000 1640 zł 2990 zł

Niezawodność Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551) — ocena według układów

Silnik6.8/10 · Diesel 2.0 Ingenium daje dobrą elastyczność, ale wymaga regularnego serwisu olejowego i nie lubi miejskiego, zaniedbanego trybu eksploatacji.
Skrzynia biegów7.1/10 · 9-biegowy automat potrafi pracować poprawnie, jeśli właściciel nie wierzy ślepo w hasło o dożywotnim oleju i traktuje serwis jako profilaktykę.
Elektryka / elektronika6.1/10 · Elektronika oraz infotainment pozostają obszarem, który w autach JLR trzeba kontrolować uważniej niż u najbardziej przewidywalnych konkurentów.
Zawieszenie7.0/10 · Podstawowe zawieszenie daje niezły kompromis między komfortem i prowadzeniem, ale duże koła oraz masa auta przyspieszają zużycie elementów eksploatacyjnych.
Układ hamulcowy7.1/10 · Układ hamulcowy jest skuteczny, lecz koszty klocków i tarcz odpowiadają klasie auta i nie należą do budżetowych.
Nadwozie / korozja8.0/10 · Design starzeje się dobrze, a Evoque wciąż wygląda atrakcyjnie na tle segmentu kompaktowych SUV-ów premium.

Typowe usterki Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551) — co się psuje i ile kosztuje

Układ SCR / AdBlue i czujniki NOx Umiarkowane
📍 70 000–220 000 AdBlueSCRNOx

Nowoczesny diesel JLR wymaga sprawnego układu oczyszczania spalin. Błędy czujników NOx, dozowania AdBlue albo komunikaty o ograniczeniu mocy potrafią szybko podnieść koszt serwisu.

🔧 Koszt naprawy: 700–5 200 zł
DPF i EGR przy eksploatacji miejskiej Umiarkowane
📍 60 000–200 000 DPFEGRdiesel

Evoque D200 najlepiej czuje się przy regularnych trasach. Krótkie odcinki i częsta jazda na zimno zwiększają ryzyko problemów z wypalaniem DPF-u, zabrudzeniem EGR i spadkiem kultury pracy.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 200 zł
Automat ZF 9HP i zaniedbany olej Umiarkowane
📍 80 000–240 000 9HPautomatserwis

Automat 9-biegowy potrafi działać dobrze, ale marketing o dożywotnim oleju nie służy trwałości. Szarpanie, opóźnione reakcje lub gorsza płynność pracy często wynikają z braku profilaktycznego serwisu.

🔧 Koszt naprawy: 1 400–7 800 zł
Napęd AWD i tylna przekładnia wymagają profilaktyki Umiarkowane
📍 80 000–220 000 AWDnapędolej

Evoque z AWD nie jest autem, w którym warto ignorować serwis napędu. Wymiana olejów w sprzęgle i tylnej przekładni kosztuje mniej niż naprawa zaniedbanego układu po latach.

🔧 Koszt naprawy: 500–3 500 zł
Elektronika pokładowa i multimedia Pivi Umiarkowane
📍 50 000–180 000 elektronikaPiviJLR

Jaguar Land Rover wciąż ma opinię marki, w której elektronika bywa kapryśna. Drobne błędy systemowe, multimedia, czujniki komfortu albo aktualizacje potrafią kosztować czas i pieniądze.

🔧 Koszt naprawy: 400–4 500 zł
Zawieszenie, łączniki i łożyska przy dużych felgach Umiarkowane
📍 90 000–220 000 zawieszeniełożyskaSUV

Stylowy SUV premium często jeździ na dużych felgach, co przy polskich drogach przyspiesza zużycie elementów zawieszenia i potrafi ujawniać luzy lub hałasy z okolic kół.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Land Rover Range Rover Evoque.

Inne podobne auta

Inne wersje Range Rover Evoque oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Land Rover Range Rover Evoque 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L551)

Czy Range Rover Evoque 2.0 D200 ma łańcuch czy pasek rozrządu?

Diesel 2.0 Ingenium w tej wersji korzysta z łańcucha rozrządu. To jednak nie zwalnia z regularnego serwisu olejowego, bo dla trwałości ważniejsze od samego typu rozrządu jest to, czy silnik dostawał dobry olej w rozsądnych interwałach.

Ile pali Range Rover Evoque D200 w praktyce?

Realny zakres spalania to zwykle około 6,9–8,8 l/100 km. W trasie wynik może być przyzwoity jak na premium SUV-a z AWD, ale jazda miejska i krótkie odcinki szybko podnoszą średnią.

Czy D200 wystarcza do Range Rovera Evoque?

Tak, jeśli szukasz sprawnego i elastycznego crossovera premium do codziennej jazdy oraz trasy. 430 Nm daje dobre odczucie momentu, a 8,5 s do 100 km/h wystarcza do bezpiecznego wyprzedzania. To wersja racjonalna, a nie sportowa.

Czy Evoque D200 ma AdBlue i filtr DPF?

Tak. To nowoczesny diesel z układem SCR, AdBlue i filtrem DPF. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się przy regularnych trasach, a nie wyłącznie na krótkich miejskich odcinkach.

Jaki olej do Range Rovera Evoque 2.0 D200?

Bezpieczny wybór to olej 0W-30 zgodny ze specyfikacją JLR dla diesli Ingenium. Pojemność układu to około 6,5 l z filtrem, a rozsądny interwał w używanym aucie to mniej więcej 12–15 tys. km albo raz w roku.

Na co uważać przy zakupie Range Rovera Evoque D200?

Najważniejsze są historia serwisowa, stan układu SCR/AdBlue, DPF, praca automatu 9HP, serwis napędu AWD oraz kondycja elektroniki pokładowej. Atrakcyjna konfiguracja nie zastąpi potwierdzonej historii obsługowej.

Czy Evoque D200 nadaje się do miasta?

Da się nim jeździć po mieście, ale to nie jest jego idealny scenariusz. Diesel z DPF oraz SCR bardziej lubi regularne trasy, więc przy przewadze krótkich odcinków lepszym wyborem może być benzyna albo hybryda.

Czy warto profilaktycznie serwisować automat 9HP i AWD?

Tak, zdecydowanie. Wymiana oleju w skrzyni i elementach napędu AWD kosztuje dużo mniej niż naprawa zaniedbanego premium SUV-a. W aucie tej klasy to element podstawowej profilaktyki, a nie fanaberia.

Range Rover Evoque D200 czy Audi Q3 35 TDI quattro?

Audi zwykle wygrywa przewidywalnością zakupu, dostępnością serwisu i łatwością późniejszej odsprzedaży. Evoque kontruje designem, bardziej indywidualnym stylem i mocniejszym efektem premium lifestyle.

Czy Range Rover Evoque 2.0 D200 jest dobrym używanym SUV-em premium w 2026 roku?

Tak, ale tylko dla świadomego kupującego. Jeśli naprawdę chcesz Evoque’a, akceptujesz koszty klasy premium i wybierzesz egzemplarz z dobrą historią, D200 ma sens. Jeśli szukasz po prostu najbezpieczniejszego wyboru, niemieccy rywale zwykle okażą się łatwiejsi w codziennym życiu.

Źródła i metodologia

Range Rover Evoque — specifications — Oficjalne dane producenta dla Range Rovera Evoque: gama silników, wymiary, osiągi i podstawowe dane eksploatacyjne wersji D200 AWD.
Land Rover Media — Range Rover Evoque — Materiały prasowe Land Rovera dotyczące drugiej generacji Evoque i silnika 2.0 D200 mild hybrid.
Auto-Data — Land Rover Range Rover Evoque II 2.0 D200 AWD Automatic — Źródło porównawcze dla mocy, momentu, wymiarów, osiągów, pojemności bagażnika i danych eksploatacyjnych wersji D200 AWD.
Ultimate Specs — Range Rover Evoque L551 D200 AWD — Źródło uzupełniające dla parametrów technicznych, osiągów i wymiarów Evoque D200 AWD.
Spritmonitor — Range Rover Evoque diesel — Rzeczywiste spalanie raportowane przez użytkowników dieselowych Range Roverów Evoque w codziennej eksploatacji.
ADAC — raporty niezawodności i eksploatacji — Punkt odniesienia dla typowych kosztów i problemów eksploatacyjnych kompaktowych SUV-ów premium z dieslem i AWD.
Otomoto — Range Rover Evoque rynek wtórny — Źródło orientacyjne dla podaży, cen ofertowych i utrzymania wartości Range Rovera Evoque na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne redakcji na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej dla kompaktowych SUV-ów premium JLR.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 kwietnia 2026.