AutoKarma.pl Volkswagen ID.4 E21 Pro 77 kWh 204 KM (2021–2024)

Volkswagen ID.4 (E21) Pro 77 kWh 204 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh to jeden z najbardziej praktycznych elektrycznych SUV-ów na polskim rynku. Zasięg realny ~400 km latem i ~280 km zimą, ładowanie DC 135 kW — wystarczy na codzienne użytkowanie i okazjonalne trasy.

Volkswagen ID.4 E21 2022 — widok boczny
204 KMMoc
8.5 s0–100 km/h
522 kmZasięg WLTP
~4 080 złKoszt posiadania / rok
7.7
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność8.1
Koszty utrzymania8.0
Trwałość7.5
Likwidność7.0
Utrzymanie wartości6.5
Design i wygląd8.5
Prestiż i emocje7.5

Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Silnik elektryczny APP310 204 KM / 310 Nm zapewnia płynne przyspieszenie 0–100 km/h w 8,5 s. Bateria 82 kWh brutto (77 kWh netto) daje zasięg WLTP 522 km — realnie 380–420 km latem, 260–300 km zimą bez heat pump.

Ładowanie DC CCS max 135 kW pozwala naładować 10–80% w ok. 30 minut na szybkiej stacji. Ładowanie AC 11 kW (3-fazowe) wymaga wallboxa — z gniazdka 230V ID.4 ładuje tylko 2,3 kW, co zajmuje ponad 30 godzin.

Brak heat pump w bazowej wersji Pro to istotna wada. Zimowe ogrzewanie kabiny drastycznie pobiera energię z baterii — zasięg spada o 30–40% vs lato. Dopłata do heat pump (ok. 5000 zł) jest zdecydowanie warta ceny przy klimacie polskim.

ID.4 wyróżnia się przestronnym, jasnym wnętrzem i bagażnikiem 543 l. Jakość materiałów nieco poniżej oczekiwań jak na cenę. System MEB (platforma elektryczna VW) sprawdza się w praktyce. Na rynku wtórnym ID.4 traci wartość szybciej niż Tesla Model Y.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz wallbox w domu (ładowanie AC 11 kW — pełna bateria przez noc).
  • Jeździsz głównie lokalnie i okazjonalnie w trasę (do 300 km).
  • Szybkie ładowanie DC na trasie — 30 min do 80%.
  • Zależy ci na dużym bagażniku SUV elektrycznego (543 l) i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz często zimą ponad 250 km jednym odcinkiem — rozważ heat pump.
  • Nie masz wallboxa — ładowanie z gniazdka 230V niewykonalne (30+ h).
  • Priorytetem jest utrzymanie wartości — Tesla Model Y lepsza bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • Chcesz absolutnie najprostszego auta bez dodatkowych interwałów, niuansów napędu i wyższej ceny części.
Konkurenci do rozważenia
Tesla Model Y Long Range RWD
Lepszy zasięg (~540 km realnie), szybsza sieć Supercharger, wyższa cena. Lepsza wartość rezydualna.
Skoda Enyaq iV 80
Ta sama platforma MEB, tańszy o ~15 000 zł, podobny zasięg.
Hyundai Ioniq 5 73 kWh
Szybsze ładowanie DC (800V, 220 kW), mniejszy bagażnik, inne stylistyczne preferencje.

ID.4 Pro to solidny elektryk z dużą baterią (77 kWh netto) i szybkim ładowaniem DC 135 kW. Na trasie 10–80% zajmuje ok. 30 minut. Wada bazowej wersji: brak heat pump — zimą zasięg spada do 250–300 km. Wersja Pro z heat pump (dopłata) jest znacznie lepsza zimą. Koszty utrzymania niskie — olej skrzyni co 60 000 km, hamulce rzadko.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 4 kwietnia 2026 · Dane: 10 kwietnia 2026

Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Zasięg WLTP 522 km — realnie 380–420 km latem.
  • Szybkie ładowanie DC 135 kW — 10–80% w ~30 min.
  • Duży bagażnik 543 l + 1575 l po złożeniu.
  • Przestronne wnętrze, niskie centrum ciężkości w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • Niskie koszty utrzymania (brak oleju silnikowego, rzadkie hamulce).
  • Platforma MEB — dobra sieć serwisowa VW w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
Minusy
  • Brak heat pump w bazowej wersji — zasięg zimą: 260–300 km.
  • Wymaga wallboxa — ładowanie z gniazdka 230V nieużyteczne (30+ h).
  • Gorsza wartość rezydualna niż Tesla Model Y co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • Jakość wnętrza poniżej oczekiwań jak na cenę 215 000 zł.
  • Masa 2124 kg — duże zużycie opon co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..

Osiągi Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21) — przyspieszenie i prędkość

0–100 km/h w 8,5 s. Silnik elektryczny 204 KM, 310 Nm od 0 km/h — natychmiastowy moment i płynne przyspieszenie bez zmiany biegów.

0–100 km/h8.5 s
Prędkość maksymalna160 km/h
Moc silnika el.204 KM (szczytowa)
Moment silnika el.310 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · APP310
Moc / moment204 KM · 310 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · E21
Dł. / szer. / wys.4584 / 1852 / 1640 mm · masa 2124 kg
Bagażnik543 l (złożone: 1575 l)

Zasięg i ładowanie Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21)

🔋

Zasięg WLTP: 522 km. Realne latem: ~400 km. Realne zimą (bez heat pump): ~280 km. Zużycie energii: ~19–22 kWh/100 km latem, ~25–30 kWh/100 km zimą.

Pojemność baterii82.00 kWh (brutto) · 77.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP522 km
Zasięg realny (lato)~400 km
Zasięg realny (zima)~280 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~7.5 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)135.0 kW · ~30 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaNie

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21)

Silnik elektryczny — brak oleju silnikowego. Olej przekładni redukcyjnej: VW TL 52182 75W, ~1,0 l, wymiana co 60 000 km. Płyn hamulcowy co 2 lata.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju

Harmonogram serwisu Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Olej przekładni redukcyjnej 120 000 60 000 280 zł 500 zł
Przegląd roczny (płyn hamulcowy + filtry) 1 lata 20 000 350 zł 550 zł
Mikrofiltr kabinowy 2 lata 1 rok(u) 90 zł 180 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 80 000 500 zł 1000 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 150 000 800 zł 1600 zł
Płyn chłodniczy układu bateryjnego 5 lata 5 rok(u) 400 zł 800 zł
Akumulator 12V pomocniczy 5 lata 4 rok(u) 350 zł 600 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 120 zł 220 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 120 000 120 000 1600 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy układu baterii i inwertera 150 000 120 000 380 zł 650 zł

Niezawodność Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21) — ocena według układów

Silnik8.0/10 · Silnik elektryczny APP310 — prosty mechanicznie, bez oleju, praktycznie bezobsługowy. Trwałość 300 000+ km oczekiwana.
Skrzynia biegów9.0/10 · 1-biegowa przekładnia redukcyjna — praktycznie bezobsługowa. Olej co 60 000 km.
Elektryka / elektronika7.0/10 · Problemy z oprogramowaniem MEB w rocznikach 2021. Aktualizacje OTA naprawiły większość. Roczniki 2022+ znacznie lepsze.
Układ hamulcowy9.0/10 · Rekuperacja minimalizuje zużycie hamulców. Klocki wymieniać co 80 000–100 000 km. Ryzyko: zacinanie się zacisków przy rzadkim używaniu hamulców mechanicznych.
ładowanie i elektronika pokładowa7.6/10 · Platforma MEB w ID.4 jest mechanicznie prosta, ale przy zakupie warto sprawdzić aktualność oprogramowania, stabilność ładowania AC/DC i brak nietypowych komunikatów systemowych.

Typowe usterki Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21) — co się psuje i ile kosztuje

Zasięg zimowy — brak heat pump Umiarkowane
BEVZasięgZima

Bez heat pump ogrzewanie kabiny pobiera ~3–5 kW z baterii. Zimą przy -10°C zasięg spada do 55–65% wartości letniej. Opcja heat pump dostępna za ~5000 zł — zdecydowanie warto w polskim klimacie.

🔧 Koszt naprawy: 5 000–5 000 zł
Ładowanie z gniazdka 230V — nieużyteczne Umiarkowane
BEVŁadowanieWallbox

ID.4 ładuje z gniazdka 230V tylko 2,3 kW — pełna bateria zajmuje 30+ godzin. Wallbox 11 kW jest niezbędny do praktycznego użytkowania. Koszt wallboxa + instalacja: 3000–6000 zł.

🔧 Koszt naprawy: 3 000–6 000 zł
Aktualizacje OTA i oprogramowanie MEB Monitoruj
BEVOprogramowanieOTA

Pierwsze roczniki (2021) miały liczne błędy oprogramowania. Większość naprawiona przez aktualizacje OTA. Sprawdzić wersję przed zakupem — roczniki 2022+ znacznie stabilniejsze.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen ID.4.

Inne podobne auta

Inne wersje ID.4 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen ID.4 Pro 77 kWh 204 KM 2022 (E21)

Ile km jedzie VW ID.4 Pro 77 kWh na jednym ładowaniu?

WLTP oficjalnie: 522 km. Realne latem (18–25°C): 380–420 km. Realne zimą (bez heat pump, -5°C): 260–300 km. Przy jeździe autostradą 130 km/h: ok. 320–360 km.

Ile czasu ładuje się VW ID.4 Pro?

DC 135 kW (CCS): 10–80% w ~30 min. AC 11 kW (wallbox): 0–100% w ~7,5 h. Z gniazdka 230V (2,3 kW): 30+ godzin — nieużyteczne do codziennego ładowania.

Czy VW ID.4 ma heat pump?

W standardzie Pro — nie. Heat pump dostępna jako opcja za ~5000 zł. Przy polskim klimacie zdecydowanie warto dopłacić — bez niej zasięg zimowy spada do 260–300 km.

Ile kosztuje serwis VW ID.4?

Brak oleju silnikowego. Serwis główny: przegląd co rok/20 000 km — ok. 300–500 zł (płyn hamulcowy, filtry). Olej przekładni: 60 000 km (~300 zł). Najniższe koszty serwisu w klasie.

VW ID.4 vs Tesla Model Y — co wybrać?

Tesla ma lepszy zasięg (~540 km realnie), szybszą sieć Supercharger i lepsze oprogramowanie. VW ma większą sieć serwisową w Polsce i lepszą jakość montażu. Tesla traci wartość wolniej.

Czy VW ID.4 Pro potrzebuje wallboxa?

Tak — wallbox 11 kW jest niezbędny. Z gniazdka 230V ładowanie 30+ godzin to za wolno. Wallbox + instalacja: 3000–6000 zł. Koszt energii: ~0,85 zł/kWh × 77 kWh = ~65 zł za pełną baterię.

Jaki jest realny zasięg ID.4 zimą?

Bez heat pump przy -5°C: 260–300 km. Z heat pump: 310–360 km. Przy -15°C bez heat pump: możliwe 220–250 km. To główna wada bazowej wersji Pro.

Ile kosztuje VW ID.4 Pro 77 kWh używany?

Roczniki 2021–2022 na polskim rynku: 160 000–200 000 zł. ID.4 traci wartość szybciej niż Tesla — kupujący powinni wybrać roczniki 2022+ (stabilniejsze oprogramowanie).

Ile zużywa energii VW ID.4 Pro?

Latem w mieście: ~17–20 kWh/100 km. W trasie 120 km/h: ~22–25 kWh/100 km. Zimą bez heat pump: ~25–35 kWh/100 km.

Czy ID.4 Pro ładuje się na AC 3-fazowym?

Tak — 11 kW AC 3-fazowe (wallbox). To standard w Polsce. Na 1-fazowym (gniazdko 230V) tylko 2,3 kW — za wolno do codziennego użytkowania.

Źródła i metodologia

auto-data.net — Dane techniczne
Spritmonitor.de — Realny zasięg
VW oficjalnie — Producent
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 10 kwietnia 2026.