AutoKarma.pl DS 4 I 1.6 THP 200 (2011–2018)

DS 4 (I) 1.6 THP 200 — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

DS 4 I 1.6 THP 200 kusi osiągami, stylem i rzadkością na drodze, ale ten zakup trzeba filtrować znacznie ostrzej niż zwykły kompakt 1.6 turbo. To ciekawy hot-hatch premium-light tylko wtedy, gdy historia serwisu silnika naprawdę się broni.

DS 4 I 2011 — widok boczny
200 KMMoc
7.9 s0–100 km/h
6.4 lSpalanie /100km
~9 714 złKoszt posiadania / rok
6.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.6
Koszty utrzymania6.0
Trwałość6.2
Likwidność5.3
Utrzymanie wartości4.9
Design i wygląd7.2
Prestiż i emocje6.1

DS 4 1.6 THP 200 2011 (I) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największą zaletą tej wersji jest charakter. DS 4 już jako model bazowy wyróżniał się stylistyką, a odmiana 1.6 THP 200 dodaje do tego realnie szybkie reakcje i znacznie lepszą elastyczność niż słabsze warianty benzynowe. 275 Nm dostępne od niskich obrotów sprawia, że auto dobrze przyspiesza nie tylko na papierze, ale też w codziennej jeździe. To nadal nie jest pełnoprawny hot hatch w stylu Megane RS, ale jak na designerski kompakt z rodziny PSA — potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Silnik 1.6 THP z tej epoki ma jednak dobrze znane punkty ryzyka. Tematy rozrządu, nagaru, osprzętu doładowania, cewek, pompy wysokiego ciśnienia i jakości serwisu wracają regularnie. W praktyce oznacza to, że w ogłoszeniu nie kupuje się tylko mocy i wyposażenia, ale przede wszystkim historię oleju, faktury i ogólną kulturę pracy napędu. Auto po tanim serwisie, na przypadkowych częściach albo z półjasną historią to zbyt duże ryzyko przy tym silniku.

Na plus trzeba zaliczyć komfort jazdy, dobre wyciszenie oraz nietypową atmosferę kabiny. DS 4 nie jest najbardziej przestronnym hatchbackiem w klasie, ale daje poczucie obcowania z czymś bardziej oryginalnym niż typowy Golf czy Astra. Zawieszenie jest raczej nastawione na codzienną używalność niż ekstremalną sztywność, więc nawet mocniejsza wersja nie męczy w mieście. To ważne, bo wielu kupujących wybiera ten model właśnie jako szybkie auto na co dzień, a nie torową zabawkę.

Wniosek? DS 4 I 1.6 THP 200 może być bardzo przyjemnym, rzadkim i naprawdę stylowym kompaktem dla kierowcy, który świadomie wchodzi w temat i ma rezerwę na porządny serwis. Nie jest to propozycja dla kogoś, kto chce po prostu taniego 200-konnego hatchbacka bez technicznych niespodzianek. Tu selekcja egzemplarza jest ważniejsza niż sam model, a dobra sztuka broni się zdecydowanie mocniej niż przypadkowa okazja z ogłoszenia.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz kompaktu, który nadal wygląda świeżo i nie ginie na tle niemieckich czy japońskich rywali z tego samego okresu.
  • Szukasz benzynowego hatchbacka z realnie dobrymi osiągami, ale bez konieczności kupowania pełnoprawnego hot hatcha z twardym zawieszeniem.
  • Masz dostęp do dobrego mechanika znającego silniki THP i rozumiesz, że historia serwisowa jest tu ważniejsza niż sama cena zakupu.
  • Akceptujesz bardziej niszowy charakter modelu i zależy Ci na aucie z wyraźną osobowością, a nie na maksymalnej odsprzedawalności.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz bezproblemowego benzynowego kompaktu, w którym możesz przez lata ograniczyć się do podstawowych przeglądów.
  • Kupujesz auto wyłącznie po cenie i nie chcesz zostawiać bufora finansowego na rozrząd, dolot, turbo albo serwis startowy.
  • Potrzebujesz możliwie najbardziej praktycznego hatchbacka z dużą ilością miejsca z tyłu i maksymalnie prostą eksploatacją.
  • Nie zamierzasz weryfikować historii auta, robić diagnostyki ani sprawdzać parametrów pracy silnika przed zakupem.
Konkurenci do rozważenia
Volkswagen Scirocco 2.0 TSI 210
Bardziej sportowy w odbiorze i łatwiejszy do pozycjonowania, ale też z własnymi ryzykami silnikowymi oraz zwykle mniej komfortowy.
Renault Megane III GT 220
Mocniejszy i bardziej hot-hatchowy w charakterze, choć mniej oryginalny stylistycznie i trudniejszy do znalezienia w dobrym stanie.
Alfa Romeo Giulietta 1750 TBi Quadrifoglio Verde
Równie emocjonalna i niszowa propozycja, oferująca świetne osiągi, ale także wymagająca przy zakupie pod kątem historii i serwisu.

DS 4 I 1.6 THP 200 to jeden z tych samochodów, które łatwo kupić sercem. Wygląda nietypowo, ma mocne 200 KM, niezłe osiągi i dużo bardziej wyrazisty charakter niż przeciętny kompakt z początku lat 2010. Problem polega na tym, że motor EP6 THP ma reputację wymagającej jednostki, a zaniedbania poprzednich właścicieli potrafią zamienić atrakcyjną cenę zakupu w bardzo drogi serwis startowy. Jeśli egzemplarz jest udokumentowany i dobrze jeździ, daje sporo frajdy. Jeśli nie, lepiej odpuścić i szukać dalej.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 5 maja 2026 · Dane: 5 maja 2026

DS 4 1.6 THP 200 2011 (I) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • 200 KM i 275 Nm realnie zmieniają charakter DS 4 względem słabszych odmian i dają przyjemną elastyczność w codziennej jeździe.
  • Nietypowa stylistyka nadwozia i wnętrza sprawia, że auto nadal wyróżnia się na ulicy bardziej niż większość kompaktów z tamtych lat.
  • Komfort jazdy i wyciszenie są lepsze niż sugerowałby sam parametr mocy, więc auto nadaje się także do zwykłego użytkowania.
  • Rzadkość modelu może być atutem dla kierowcy, który świadomie chce czegoś mniej oczywistego niż Golf GTI czy Focus ST.
  • Przy zadbanym egzemplarzu można dostać szybki, ciekawy i dobrze wyposażony samochód za znacznie mniejsze pieniądze niż w segmencie premium.
Minusy
  • Silnik 1.6 THP z tej epoki ma kilka dobrze znanych słabych punktów i wymaga znacznie uważniejszej selekcji niż prostsze benzynowe jednostki wolnossące.
  • Historia serwisowa bywa niepełna, a auta kupowane tanio często mają za sobą oszczędności na oleju, rozrządzie i osprzęcie silnika.
  • Model jest niszowy, więc nie każda naprawa blacharska, wnętrzarska czy detal wyposażenia będzie tak łatwa i tania jak w popularniejszych kompaktach.
  • Przestronność tylnej części kabiny i ogólna praktyczność nie są najmocniejszą stroną auta w codziennym użytkowaniu rodzinnym.
  • Odsprzedaż może zająć więcej czasu, bo kupujący tego typu wersji są węższą grupą niż przy popularnych odmianach niemieckiej konkurencji.

Osiągi DS 4 1.6 THP 200 2011 (I) — przyspieszenie i prędkość

To jedna z niewielu wersji DS 4 pierwszej generacji, która faktycznie potrafi sprawić frajdę na prostej i przy elastycznych przyspieszeniach. Nie daje rasowości hot hatcha, ale daje bardzo przyjemny zapas mocy.

0–100 km/h7.9 s
Prędkość maksymalna235 km/h
Moc przy obrotach200 KM przy 6000
Moment przy obrotach275 Nm przy 1700-4500

Dane techniczne DS 4 1.6 THP 200 2011 (I)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.6 l Benzynowy · EP6CDTX
Moc / moment200 KM · 275 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Hatchback · 5 miejsca · I
Dł. / szer. / wys.4275 / 1810 / 1523 mm · masa 1380 kg
Bagażnik385 l (złożone: 1021 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie DS 4 1.6 THP 200 2011 (I)

W praktyce trzeba liczyć około 7,8–9,6 l/100 km, a przy dynamicznej jeździe nawet więcej. To cena za osiągi i starszą szkołę benzynowego turbo z epoki downsizingu pierwszej fali.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika60 l
Spalanie WLTP śr.6.4 l/100 km
Realne spalanie7.8–9.6 l/100 km
Zasięg (szacowany)~625 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju DS 4 1.6 THP 200 2011 (I)

W tym silniku regularny, dobrej jakości olej i rozsądnie skrócone interwały to obowiązek, nie nadgorliwość. Zaniedbania szybko odbijają się na rozrządzie, doładowaniu i kulturze pracy.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.25 l · PSA B71 2290 5W-30
Olej skrzyni1.9 l · 75W-80 GL-4

Harmonogram serwisu DS 4 1.6 THP 200 2011 (I) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg DS Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 20 000 10 000 420 zł 780 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 90 zł 170 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 100 zł 180 zł
Świece zapłonowe 30 000 30 000 360 zł 620 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 150 zł 280 zł
Łańcuch rozrządu + osprzęt 120 000 100 000 2600 zł 5200 zł
Olej skrzyni biegów 6MT „Dożywotni" 80 000 260 zł 520 zł
Płyn chłodniczy 120 000 120 000 220 zł 420 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 60 000 760 zł 1380 zł

Niezawodność DS 4 1.6 THP 200 2011 (I) — ocena według układów

silnik 1.6 THP5.6/10 · Napęd oferuje bardzo dobre osiągi, ale jego trwałość w dużym stopniu zależy od jakości historii serwisowej i tego, czy wcześniejsi właściciele nie oszczędzali na obsłudze.
rozrząd i osprzęt silnika5.3/10 · Rozrząd, osprzęt doładowania i układ zasilania wymagają czujności. To najważniejszy obszar ryzyka przy zakupie.
skrzynia manualna 6MT7.5/10 · Sama przekładnia jest relatywnie prosta i przewidywalna, jeśli nie była katowana i dostaje okresową wymianę oleju.
elektronika komfortu6.8/10 · Elektronika nie jest dramatycznie zła, ale po latach zdarzają się drobne usterki czujników, multimediów i wyposażenia komfortowego.
zawieszenie i układ kierowniczy7.0/10 · Podwozie wytrzymuje normalną eksploatację przyzwoicie, choć większe koła i słabe drogi przyspieszają naturalne zużycie elementów eksploatacyjnych.
nadwozie i wnętrze7.2/10 · Stylistycznie auto starzeje się dobrze, a jakość materiałów jest przyzwoita, choć nietypowe detale bywają droższe w doprowadzeniu do ideału.

Typowe usterki DS 4 1.6 THP 200 2011 (I) — co się psuje i ile kosztuje

Rozciągający się łańcuch rozrządu THP Umiarkowane
📍 60 000–180 000 rozrządłańcuchTHP

Głośna praca po rozruchu, błędy faz rozrządu i nierówna praca to sygnały ostrzegawcze. Temat trzeba diagnozować szybko, bo zaniedbania podnoszą koszt naprawy.

🔧 Koszt naprawy: 2 200–5 200 zł
Nagar na zaworach dolotowych Umiarkowane
📍 70 000–200 000 nagardolotwtrysk bezpośredni

Typowy problem bezpośredniego wtrysku w tej rodzinie silników. Objawia się spadkiem kultury pracy, gorszą reakcją na gaz i nierównym biegiem jałowym.

🔧 Koszt naprawy: 700–1 800 zł
Pompa wysokiego ciśnienia i układ paliwowy Monitoruj
📍 80 000–180 000 pompa HPpaliwoTHP

Szarpanie, błędy ciśnienia paliwa lub problem z odpalaniem na ciepło warto traktować poważnie. To nie zawsze drobiazg do przeczekania.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 200 zł
Turbo i osprzęt doładowania Monitoruj
📍 90 000–200 000 turbodoładowanie

Świsty, błędy doładowania albo ospała reakcja mogą wynikać z nieszczelności dolotu, zaworu sterującego albo samej turbiny.

🔧 Koszt naprawy: 400–4 200 zł
Cewki, świece i wypadanie zapłonów Monitoruj
📍 40 000–180 000 zapłoncewkiświece

W mocniejszym benzynowym turbo układ zapłonowy pracuje ciężko, więc zaniedbane świece i słabsze cewki szybko pogarszają kulturę pracy.

🔧 Koszt naprawy: 250–1 200 zł
Zawieszenie przednie i tuleje Monitoruj
📍 60 000–190 000 zawieszenietulejełączniki

Przy miejskiej jeździe i cięższym silniku z przodu zużycie łączników, tulei czy amortyzatorów nie jest niczym niezwykłym.

🔧 Koszt naprawy: 300–2 400 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące DS 4.

Inne podobne auta

Inne wersje 4 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o DS 4 1.6 THP 200 2011 (I)

Czy DS 4 I 1.6 THP 200 jest szybki?

Tak, jak na kompakt tej klasy i epoki naprawdę potrafi pojechać żwawo. 200 KM i 275 Nm wystarczają, by auto było wyraźnie szybsze od zwykłych wersji benzynowych i dawało sporo przyjemności z jazdy.

Ile pali DS 4 1.6 THP 200 w praktyce?

W realnym użytkowaniu warto liczyć około 7,8–9,6 l/100 km, a przy dynamicznej jeździe nawet więcej. Spokojna trasa pozwoli zejść niżej, ale to nie jest silnik dla ludzi polujących na rekordy ekonomii.

Czy 1.6 THP 200 ma łańcuch rozrządu?

Tak, w tej wersji zastosowano łańcuch rozrządu. To jednak nie oznacza świętego spokoju, bo właśnie rozrząd jest jednym z punktów wymagających czujności w tej rodzinie silników.

Na co uważać przy zakupie DS 4 I 1.6 THP 200?

Najpierw na historię oleju, rozrządu, diagnostykę silnika i oznaki nagaru albo problemów z doładowaniem. Dopiero później warto skupiać się na wyposażeniu, wyglądzie i detalach estetycznych.

Czy DS 4 I jest praktyczny jako auto rodzinne?

Do codziennego użytku tak, ale nie jest liderem segmentu pod względem przestrzeni z tyłu czy funkcjonalności. To raczej kompakt dla kierowcy, który chce stylu i charakteru, a nie maksymalnej użyteczności.

Czy warto kupić tani egzemplarz bez historii?

Nie, szczególnie w tej wersji silnikowej. Niska cena zakupu bardzo łatwo zamienia się tu w kosztowną listę startową, jeśli poprzedni właściciele oszczędzali na obsłudze napędu.

Jaki olej do DS 4 1.6 THP 200?

Najbezpieczniej trzymać się oleju spełniającego specyfikację PSA B71 2290, zwykle 5W-30. W praktyce ważne są też rozsądne interwały wymiany i unikanie przeciągania serwisów.

DS 4 THP 200 czy Scirocco 2.0 TSI?

Volkswagen jest bardziej oczywistym wyborem dla fanów sportowego stylu, ale DS wygrywa oryginalnością i komfortem. Oba auta wymagają ostrożności przy zakupie używanego egzemplarza.

Czy części do DS 4 I są problemem?

Mechanicznie wiele elementów jest wspólnych z grupą PSA, więc podstawowy serwis nie jest egzotyczny. Trudniej bywa z detalami nadwozia, wnętrza i niektórymi mniej popularnymi elementami wyposażenia.

Czy DS 4 I 1.6 THP 200 ma sens w 2026 roku?

Tak, jeśli szukasz niszowego, stylowego i szybkiego kompaktu oraz trafisz na zadbaną sztukę. Nie ma sensu, jeśli liczysz na tani zakup bez ryzyka i bez porządnej diagnostyki przed podpisaniem umowy.

Źródła i metodologia

DS Automobiles — dane techniczne DS 4 — Oficjalne dane marki DS i pozycjonowanie modelu DS 4 w gamie producenta.
Auto-Data — DS 4 1.6 THP 200 — Podstawowe dane techniczne, osiągi i wymiary dla wersji 1.6 THP 200.
ADAC — raporty i testy niezawodności — Ogólne dane ADAC dotyczące eksploatacji i problemów aut kompaktowych z tego okresu.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, praktyki serwisowej i rynku wtórnego.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 5 maja 2026.