AutoKarma.pl BMW X1 F48 xDrive25d 231 KM 8AT (2015–2022)

BMW X1 (F48) xDrive25d 231 KM 8AT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW X1 F48 xDrive25d 231 KM 8AT to topowy diesel dla kierowcy, który chce połączyć osiągi hot hatcha z praktycznością kompaktowego SUV-a premium. Daje bardzo sprawne przyspieszenie i pewny napęd 4x4, ale za tę wszechstronność płaci się wyższym kosztem wejścia, bardziej złożoną techniką i większą wrażliwością na zaniedbania serwisowe.

BMW X1 F48 2018 — widok boczny
231 KMMoc
6.6 s0–100 km/h
5.3 lSpalanie /100km
~9 367 złKoszt posiadania / rok
7.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania6.4
Trwałość7.8
Likwidność7.5
Utrzymanie wartości7.7
Design i wygląd7.9
Prestiż i emocje8.2

BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największą zaletą xDrive25d jest to, że wreszcie dostajesz w X1 osiągi, które pasują do znaczka BMW. Auto bardzo sprawnie reaguje na gaz, dobrze zbiera się od średnich obrotów i nie traci animuszu po załadowaniu rodziny czy bagaży. W trasie przekłada się to na dużo większy komfort psychiczny przy wyprzedzaniu oraz na realnie wyższy margines bezpieczeństwa niż w słabszych odmianach diesla.

Napęd xDrive nie robi z tego modelu terenówki, ale wyraźnie poprawia użyteczność w polskich warunkach. Na mokrej nawierzchni, zimą i na gorszych dojazdach do domu czy działki auto jest spokojniejsze i bardziej przewidywalne od wersji FWD. Kierowca, który często jeździ poza miastem albo regularnie wypada w góry, doceni tę rezerwę trakcji bardziej niż folderowe deklaracje o stylu życia.

Wysoka moc nie oznacza jednak, że koszty przestają istnieć. Tu pracuje mocny diesel B47 z rozbudowanym układem oczyszczania spalin, automatem Aisin i dodatkowymi elementami napędu 4x4, więc każda większa interwencja jest droższa niż w bazowym sDrive16d. Różnica dotyczy nie tylko potencjalnych awarii, ale też opon, hamulców i ogólnego poziomu wydatków na serwis eksploatacyjny.

Dlatego xDrive25d ma sens głównie dla kierowcy, który naprawdę wykorzysta jego możliwości. Jeśli auto ma regularnie robić długie trasy, ciągnąć tempo na autostradzie i zapewniać pewność zimą, to ta konfiguracja broni się bardzo dobrze. Jeśli jednak większość życia spędzi w mieście na krótkich odcinkach, znacznie rozsądniej wypada prostsza benzyna albo słabszy diesel bez ambicji najszybszej wersji w gamie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Robisz długie trasy i chcesz kompaktowego SUV-a premium, który naprawdę sprawnie wyprzedza przy pełnym obciążeniu.
  • Zależy ci na napędzie 4x4 do zimowych wyjazdów, mokrych dróg i codziennej pewności trakcji.
  • Akceptujesz wyższy budżet serwisowy w zamian za topowego diesla z bardzo dobrą elastycznością.
  • Szukasz używanego BMW, które łączy rodzinny format z osiągami wyraźnie lepszymi od typowego crossovera.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście na krótkich odcinkach — układ DPF, SCR i biturbo nie będą tu szczęśliwe.
  • Chcesz możliwie taniego w utrzymaniu SUV-a premium i nie akceptujesz drogich napraw automatu lub xDrive.
  • Nie potrzebujesz napędu 4x4 ani mocnego silnika, bo używasz auta spokojnie i głównie lokalnie.
  • Szukasz prostego samochodu bez rozbudowanej techniki, w którym zaniedbania serwisowe nie odbiją się dużym rachunkiem.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q3 2.0 BiTDI quattro
Mocny diesel premium o podobnym profilu, zwykle nieco bardziej zachowawczy w prowadzeniu, ale równie kosztowny przy zaniedbaniach.
Mercedes GLA 220d 4MATIC
Alternatywa dla kierowcy szukającego bardziej miękkiego charakteru i wizerunku Mercedesa, zwykle mniej praktyczna z tyłu.
Volvo XC40 D4 AWD
Propozycja dla osoby stawiającej na bezpieczeństwo i skandynawski styl, z podobną mocą i wyższym naciskiem na komfort.
Mazda CX-5 2.2 Skyactiv-D AWD
Większy SUV z dobrym wyposażeniem, ale diesel Mazdy ma własne ryzyka i nie daje takiego premiumowego feelingu jak BMW.

To jedna z tych wersji X1, które naprawdę zmieniają odbiór modelu. Słabsze diesle F48 bronią się ekonomią, natomiast xDrive25d buduje przewagę dynamiką i elastycznością, której w codziennym ruchu po prostu nie trzeba się domyślać. Przy wyprzedzaniu, podjazdach z pełnym obciążeniem czy szybkiej jeździe autostradowej czuć, że 231 KM i 450 Nm robią tu realną robotę, a nie tylko dobrze wyglądają w tabelce. Do tego napęd xDrive poprawia trakcję w deszczu, zimie i przy ruszaniu spod świateł, więc wersja 25d daje bardziej kompletne wrażenie niż przednionapędowe odmiany F48. Jednocześnie to nadal kompaktowy SUV premium z rozsądnymi gabarytami, dobrą pozycją za kierownicą i praktycznym bagażnikiem, więc auto nie zamienia się w niszowy gadżet dla fana mocy. Największy haczyk jest prosty: to diesel biturbo z nowoczesnym osprzętem, automatem i 4x4, więc kupowanie najtańszego egzemplarza mija się z celem. Jeśli historia serwisowa jest niepełna, przebieg ukryty, a poprzedni właściciel traktował auto jak zwykły leasingowy crossover, rachunki mogą być wyraźnie mniej premium niż oczekiwał kupujący. To wersja, która nagradza świadomego nabywcę, ale karze oszczędzanie na diagnostyce i obsłudze.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 16 maja 2026 · Dane: 16 maja 2026

BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Bardzo dobra dynamika i elastyczność jak na kompaktowego SUV-a klasy premium.
  • Napęd xDrive poprawia trakcję i użyteczność auta zimą oraz na mokrej nawierzchni.
  • Praktyczne nadwozie X1 F48 z wygodną pozycją za kierownicą i pojemnym bagażnikiem.
  • Automat 8AT dobrze pasuje do charakteru mocnego diesla i codziennej jazdy w trasie.
  • W udanym egzemplarzu łączy osiągi, zasięg i rodzinny format lepiej niż większość słabszych wersji F48.
Minusy
  • To jedna z droższych w utrzymaniu wersji X1 F48 przez biturbo, automat i napęd 4x4.
  • Miejska eksploatacja szybko podnosi ryzyko problemów z DPF, EGR i układem SCR.
  • Zakup zaniedbanego egzemplarza może oznaczać bardzo kosztowne doprowadzenie auta do porządku.
  • Wyższa masa i moc oznaczają droższe opony, hamulce oraz częściej obciążony układ przeniesienia napędu.
  • To nie jest rozsądny wybór dla kierowcy, który nie wykorzysta osiągów i zalet xDrive.

Osiągi BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48) — przyspieszenie i prędkość

231 KM i 450 Nm robią z X1 jedną z niewielu wersji F48, które naprawdę dają premiumowe osiągi bez wysilania silnika na autostradzie.

0–100 km/h6.6 s
Prędkość maksymalna235 km/h
Moc przy obrotach231 KM przy 4400
Moment przy obrotach450 Nm przy 1500-3000

Dane techniczne BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · B47D20B
Moc / moment231 KM · 450 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (Aisin AWF8F45 8AT) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · F48
Dł. / szer. / wys.4439 / 1821 / 1598 mm · masa 1680 kg
Bagażnik505 l (złożone: 1550 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48)

W trasie spalanie nadal potrafi być rozsądne jak na 231-konnego diesla AWD, ale w mieście i przy dynamicznej jeździe przewaga nad słabszymi odmianami szybko maleje.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika61 l
Spalanie WLTP śr.5.3 l/100 km
Realne spalanie6.3–7.9 l/100 km
Zasięg (szacowany)~772 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48)

Silnik B47 z tej wersji wymaga dobrego oleju i krótszych interwałów niż marketingowe maksimum — przy topowym dieslu oszczędzanie na smarowaniu to zły pomysł.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · BMW Longlife-04 0W-30 / 5W-30
Olej skrzyni7.2 l · Aisin AW-2 / BMW ATF

Harmonogram serwisu BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Serwis układu chłodzenia i osprzętu „Dożywotni" 120 000 900 zł 2400 zł
Klocki i tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 45 000 1450 zł 2600 zł
Serwis DPF / SCR / AdBlue „Dożywotni" 90 000 900 zł 2400 zł
Serwis napędu xDrive / tylnego mostu „Dożywotni" 90 000 700 zł 1500 zł
Olej skrzyni automatycznej 8AT „Dożywotni" 80 000 950 zł 1650 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 150 zł 300 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 190 zł 360 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 130 zł 260 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 120 zł 240 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 15 000 620 zł 980 zł

Niezawodność BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48) — ocena według układów

Silnik7.6/10 · Mocny diesel B47 daje świetną elastyczność, ale wymaga regularnego oleju i lepszej historii serwisowej niż przeciętny używany crossover.
układ oczyszczania spalin6.9/10 · DPF, EGR i SCR potrafią działać poprawnie, jeśli auto regularnie jeździ w trasie; eksploatacja miejska wyraźnie podnosi ryzyko kosztów.
skrzynia biegów7.5/10 · Aisin 8AT jest przyjemny w codziennej jeździe, ale wymaga profilaktyki olejowej i nie lubi udawania, że ATF jest wieczny.
napęd xDrive7.3/10 · Układ 4x4 poprawia trakcję, lecz dodaje elementy serwisowe i wymaga pilnowania stanu opon oraz regularnej diagnostyki.
zawieszenie i hamulce7.4/10 · Cięższa odmiana 25d mocniej obciąża podwozie, a ceny części i robocizny pozostają na poziomie premium.
nadwozie i wnętrze8.0/10 · Kabina F48 dobrze się starzeje, a praktyczne wnętrze i ergonomia są mocnym argumentem za X1 także po latach.

Typowe usterki BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48) — co się psuje i ile kosztuje

DPF, EGR i SCR nie lubią jazdy miejskiej Umiarkowane
📍 60 000–200 000 DPFEGRSCRAdBlue

Przy dominacji krótkich tras układ oczyszczania spalin w mocnym dieslu szybko zaczyna generować komunikaty, częstsze regeneracje i kosztowne wizyty serwisowe.

🔧 Koszt naprawy: 900–7 000 zł
Biturbo i osprzęt dolotu wymagają dobrej historii obsługi Umiarkowane
📍 90 000–220 000 biturbodolotB47

Wysilona odmiana 25d jest bardziej wrażliwa na zaniedbania olejowe, nieszczelności dolotu i przeciągane interwały niż słabsze diesle.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–8 500 zł
Automat Aisin 8AT wymaga profilaktycznej wymiany oleju Umiarkowane
📍 80 000–240 000 automat8ATolej

Producent nie zawsze podkreśla potrzebę serwisu skrzyni, ale w używanym aucie regularna wymiana ATF znacząco poprawia szanse na długą żywotność.

🔧 Koszt naprawy: 900–6 500 zł
xDrive i tylna część napędu podnoszą koszt eksploatacji Monitoruj
📍 100 000–240 000 xDrivehaldexnapęd

Dodatkowe elementy napędu 4x4 zwiększają masę i liczbę punktów, które trzeba kontrolować przy wyższych przebiegach oraz po jeździe na różnych oponach.

🔧 Koszt naprawy: 800–6 000 zł
Układ chłodzenia i drobne wycieki osprzętu Monitoruj
📍 90 000–220 000 chłodzeniewyciekiosprzęt

Po latach warto sprawdzać pompę cieczy, przewody i okolice obudów, bo małe nieszczelności w aucie premium szybko eskalują finansowo.

🔧 Koszt naprawy: 600–3 500 zł
Przednie zawieszenie i hamulce przy cięższej wersji 25d Umiarkowane
📍 70 000–200 000 zawieszeniehamulcemasa

Mocniejsza i cięższa odmiana szybciej zużywa elementy podwozia oraz hamulce, zwłaszcza przy dynamicznej jeździe i kiepskich drogach.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW X1.

Inne podobne auta

Inne wersje X1 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW X1 xDrive25d 231 KM 8AT 2018 (F48)

Jaki olej do BMW X1 F48 xDrive25d 231 KM?

Najbezpieczniej trzymać olej zgodny z BMW Longlife-04 w lepkości 0W-30 lub 5W-30. W praktyce warto skracać interwał do około 12–15 tys. km, bo mocny diesel 25d nie lubi przeciągania serwisu.

Ile pali BMW X1 F48 xDrive25d w praktyce?

Realnie trzeba liczyć zwykle około 6,3–7,9 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zejść bliżej dolnej granicy, ale miasto, AWD i dynamiczna jazda szybko podnoszą wynik.

Czy BMW X1 xDrive25d jest szybkie?

Tak. To jedna z najszybszych odmian F48 i przyspieszenie do 100 km/h w okolicach 6,6 s daje bardzo dobrą elastyczność oraz wysoki komfort przy wyprzedzaniu.

Czy xDrive25d nadaje się do miasta?

Nie jako główny profil użytkowania. To nowoczesny diesel z DPF, SCR i biturbo, więc najlepiej czuje się przy regularnych trasach i pełnym dogrzaniu.

Czy BMW X1 F48 xDrive25d ma AdBlue?

Tak. W tej wersji trzeba liczyć się z obsługą układu SCR i okresowym uzupełnianiem AdBlue, co jest normalnym elementem kosztów współczesnego diesla premium.

Czy automat 8AT w X1 25d jest trwały?

Może być trwały, jeśli ma regularnie wymieniany olej i nie był katowany na zimno. W używanym egzemplarzu warto potwierdzić kulturę pracy i historię serwisową skrzyni.

Na co uważać przy zakupie BMW X1 F48 xDrive25d?

Na historię olejową, stan układu DPF/SCR, pracę automatu, ewentualne wycieki osprzętu, równy komplet opon oraz ogólną jakość wcześniejszego serwisu. W topowym dieslu diagnostyka przed zakupem jest obowiązkowa.

Czy xDrive25d jest dużo droższe od słabszych wersji X1?

Tak, zarówno w zakupie, jak i w potencjalnych naprawach. Płacisz za moc, 4x4 i bardziej złożoną technikę, więc różnica względem sDrive16d lub sDrive18i jest odczuwalna.

xDrive25d czy sDrive20d — co wybrać?

xDrive25d ma wyraźnie lepsze osiągi i lepszą trakcję, ale kosztuje więcej i jest bardziej złożone. sDrive20d będzie rozsądniejszy dla kierowcy, który nie potrzebuje topowej dynamiki ani AWD.

Czy warto kupić BMW X1 F48 xDrive25d zamiast Audi Q3 BiTDI?

Jeśli zależy ci na praktycznym wnętrzu, pewnym napędzie 4x4 i bardzo dobrej elastyczności, BMW wypada mocno. Audi Q3 pozostaje dobrym rywalem, ale X1 zwykle broni się ergonomią i codzienną użytecznością.

Źródła i metodologia

BMW PressClub — BMW X1 F48 dane techniczne — Materiały prasowe BMW Group z danymi technicznymi generacji F48 oraz wysokoprężnych odmian xDrive.
BMW Polska — archiwalne dane techniczne X1 — Oficjalne informacje producenta o wymiarach, masie, pojemnościach i wyposażeniu BMW X1 F48.
Auto-Data — BMW X1 F48 xDrive25d 231 KM — Katalogowe parametry wersji xDrive25d 231 KM z 8-biegowym automatem.
Ultimate Specs — BMW X1 F48 xDrive25d — Drugie źródło danych technicznych, osiągów, masy własnej i wymiarów.
Spritmonitor — BMW X1 25d diesel — Rzeczywiste spalanie raportowane przez użytkowników mocniejszych diesli BMW X1.
ADAC — BMW X1 Gebrauchtwagen — Oceny eksploatacyjne, praktyczne uwagi i typowe słabe punkty BMW X1 na rynku wtórnym.
Honest John — BMW X1 — Zestawienie typowych problemów, kosztów serwisu i doświadczeń użytkowników BMW X1.
Otomoto — BMW X1 F48 25d rynek wtórny — Polskie ogłoszenia pomocne przy oszacowaniu mediany cen i płynności sprzedaży mocnych odmian 25d.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 16 maja 2026.