AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring F31 320d 190 KM 6MT (2012–2019)

BMW Seria 3 Touring (F31) 320d 190 KM 6MT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW F31 320d 190 KM 6MT to jedna z najbardziej rozsądnych odmian poliftingowego Touring. Łączy mocny, oszczędny diesel B47 z lżejszym układem RWD i manualną skrzynią, dzięki czemu daje więcej zaangażowania niż automat bez uciekania w przesadnie wysokie koszty.

BMW Seria 3 Touring F31 2016 — widok boczny
190 KMMoc
7.7 s0–100 km/h
4.3 lSpalanie /100km
~7 086 złKoszt posiadania / rok
7.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.8
Koszty utrzymania7.4
Trwałość8.0
Likwidność7.7
Utrzymanie wartości7.4
Design i wygląd6.8
Prestiż i emocje7.5

BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Najmocniejszy argument tej odmiany to połączenie diesla B47 i klasycznej skrzyni manualnej. 190 KM oraz 400 Nm w zupełności wystarczają do sprawnego wyprzedzania i jazdy autostradowej, a reakcje auta są bardziej bezpośrednie niż w konfiguracjach nastawionych wyłącznie na komfort. Przy spokojnym kierowcy ten zestaw potrafi też odwdzięczyć się bardzo rozsądnym spalaniem.

Wersja RWD jest lżejsza i prostsza od odpowiedników xDrive, co ma znaczenie nie tylko dla prowadzenia, ale też dla przyszłych kosztów. F31 nadal zachowuje bardzo dobrą stabilność, a brak dodatkowych elementów napędu AWD oznacza mniej punktów, które mogą wymagać drogiego serwisu po dużych przebiegach. Dla wielu użytkowników to właśnie najzdrowszy układ napędowy w gamie.

Silnik B47 jest zwykle postrzegany jako bezpieczniejszy wybór niż starsze N47, ale nie zwalnia to z dokładnej weryfikacji auta. Wciąż trzeba sprawdzić historię wymian oleju, stan DPF, pracę EGR oraz to, czy samochód nie był eksploatowany niemal wyłącznie na krótkich odcinkach. Im lepiej udokumentowany egzemplarz, tym mniejsze ryzyko kosztownego startu po zakupie.

Jako rodzinne kombi premium F31 nadal broni się praktycznością i jakością podróżowania. Bagażnik jest ustawny, zawieszenie dobrze tłumi nierówności, a kabina przy wyższych prędkościach pozostaje przyjemna na dłuższych trasach. To auto dla kierowcy, który chce połączyć użytkowość z bardziej angażującym charakterem niż w wielu konkurencyjnych kombi segmentu D.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz poliftingowego BMW F31 z bardziej dopracowanym dieslem B47 zamiast starszego N47.
  • Szukasz praktycznego kombi premium do tras i nie potrzebujesz napędu AWD.
  • Lubisz manualną skrzynię i zależy Ci na trochę niższych kosztach niż w wersjach z automatem i xDrive.
  • Akceptujesz, że diesel z DPF najlepiej sprawdza się przy regularnych dłuższych odcinkach.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście i na krótkich dystansach, gdzie diesel z DPF będzie miał trudniejsze warunki pracy.
  • Oczekujesz maksymalnej wygody w korkach i nie chcesz wracać do manualnej skrzyni.
  • Potrzebujesz koniecznie AWD do częstych zimowych wyjazdów albo trudniejszych warunków drogowych.
  • Nie masz rezerwy budżetowej na pakiet startowy, serwis diesla i ewentualne sprzęgło z dwumasą.
Konkurenci do rozważenia
Audi A4 Avant B9 2.0 TDI 190 KM manual
Mocny rywal dla kierowcy, który chce podobnych osiągów i nowoczesnego diesla, ale w bardziej neutralnym, mniej tylnonapędowym charakterze.
Mercedes Klasy C Kombi S205 C220d manual/9G-Tronic
Alternatywa dla osób stawiających bardziej na komfort i spokojniejszą jazdę niż na typowo BMW-owe prowadzenie.
Volvo V60 D4
Rozsądna opcja dla kierowcy ceniącego wygodne fotele, bezpieczeństwo i bardziej stateczny charakter rodzinnego kombi.
Škoda Superb Combi 2.0 TDI 190 KM
Mniej prestiżowa, ale bardzo przestronna i często tańsza w serwisie alternatywa dla użytkownika szukającego przede wszystkim funkcjonalności.

BMW Seria 3 Touring F31 po liftingu w wersji 320d 190 KM z manualną skrzynią to propozycja dla kierowcy, który nadal lubi mieć większy wpływ na auto niż w typowym nowoczesnym dieslu z automatem. Silnik B47 jest tutaj ważnym argumentem, bo względem starszego N47 daje spokojniejszy obraz trwałości i lepiej pasuje do auta, które ma robić duże przebiegi bez ciągłego napięcia o najdroższe scenariusze serwisowe. 400 Nm oraz dobrze zestopniowana skrzynia 6MT sprawiają, że samochód bardzo sprawnie reaguje w trasie i nie wymaga częstego redukowania, nawet przy pełnym obciążeniu. W praktyce to jedna z tych konfiguracji, które najlepiej pokazują sens F31 jako kombi premium. Napęd na tył pozwala zachować lekkość prowadzenia i odrobinę bardziej naturalne reakcje niż w cięższych odmianach xDrive, a jednocześnie koszty obsługi są zwykle bardziej przewidywalne. Jeśli ktoś naprawdę jeździ w trasie i potrafi zaakceptować pracę z manualem w mieście, zyskuje bardzo dobry kompromis między frajdą, ekonomiką i praktycznością. Touring nadal oferuje sensowny bagażnik, dobrą ergonomię i wysoki komfort przy prędkościach autostradowych. Największą zaletą tej wersji jest dojrzałość. B47 nie czyni auta bezobsługowym, ale zmniejsza liczbę czerwonych flag znanych ze starszych diesli BMW. To nadal oznacza konieczność pilnowania oleju, DPF, EGR oraz jakości serwisu, jednak zadbany egzemplarz zwykle daje więcej spokoju niż odpowiedniki przedliftingowe. Manualna skrzynia dobrze współgra z momentem obrotowym silnika i zwykle nie wymaga kosztów podobnych do rozbudowanych automatów, o ile sprzęgło i dwumas nie są już przy końcu życia. Ta wersja nie będzie idealna dla każdego. W mieście i przy krótkich odcinkach diesel z DPF wciąż nie jest najlepszym pomysłem, a kierowcy oczekujący maksymalnej wygody w korkach naturalnie bardziej docenią Steptronica. Jeśli jednak priorytetem jest szybkie, praktyczne kombi premium do codziennej jazdy i tras, z oszczędnym silnikiem oraz mniejszą liczbą drogich komplikacji niż w AWD, 320d 190 KM 6MT pozostaje jedną z najmocniejszych konfiguracji w rodzinie F31.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Silnik B47 jest spokojniejszym wyborem niż starsze diesle BMW i dobrze pasuje do dużych przebiegów.
  • Manual 6MT daje bezpośredniejsze wrażenia z jazdy i zwykle prostszy profil kosztów niż rozbudowany automat.
  • RWD zachowuje typowy dla BMW balans prowadzenia bez dopłaty serwisowej za xDrive.
  • Touring pozostaje praktycznym kombi premium z dobrym bagażnikiem i wysokim komfortem w trasie.
  • Realne spalanie jest niskie jak na osiągi, masę auta i segment premium.
Minusy
  • Diesel z DPF i EGR nie lubi dominującej jazdy miejskiej na krótkich odcinkach.
  • Przy większych przebiegach trzeba liczyć się z kosztami sprzęgła i koła dwumasowego.
  • Marka premium nadal oznacza droższe części i robociznę niż w popularnych kombi flotowych.
  • Manual będzie mniej wygodny w korkach niż Steptronic.
  • Zakup egzemplarza bez jasnej historii serwisowej może szybko zepsuć opłacalność całej wersji.

Osiągi BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31) — przyspieszenie i prędkość

190 KM, 400 Nm i 7,7 s do 100 km/h dają tej wersji bardzo sprawny charakter. To szybkie kombi na trasę, które nie wymaga automatu, by dobrze wykorzystywać potencjał diesla.

0–100 km/h7.7 s
Prędkość maksymalna232 km/h
Moc przy obrotach190 KM przy 4000
Moment przy obrotach400 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · B47D20
Moc / moment190 KM · 400 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (GS6-45DZ) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · F31
Dł. / szer. / wys.4624 / 1811 / 1462 mm · masa 1570 kg
Bagażnik495 l (złożone: 1500 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31)

W praktyce warto liczyć około 5,2–6,6 l/100 km. W trasie wynik potrafi być bardzo dobry, a brak AWD pomaga utrzymać spalanie niżej niż w cięższych odmianach xDrive.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika57 l
Spalanie WLTP śr.4.3 l/100 km
Realne spalanie5.2–6.6 l/100 km
Zasięg (szacowany)~863 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31)

B47 nadal lubi regularny serwis, mimo lepszej opinii niż N47. Około 5,0 l oleju BMW Longlife-04 5W-30 i wymiany co 10–12 tys. km to rozsądny plan dla auta z dużymi przebiegami.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · BMW Longlife-04 5W-30
Olej skrzyni1.6 l · MTF-LT-5 75W

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Kontrola sprzęgła i koła dwumasowego „Dożywotni" 180 000 2500 zł 5200 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Czyszczenie / serwis DPF i EGR „Dożywotni" 80 000 700 zł 1900 zł
Kontrola / wymiana oleju w dyferencjale „Dożywotni" 100 000 280 zł 700 zł
Wymiana oleju w skrzyni manualnej „Dożywotni" 100 000 320 zł 780 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 110 zł 230 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 170 zł 360 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 70 zł 150 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 90 zł 180 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 430 zł 820 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31) — ocena według układów

Silnik7.8/10 · B47 jest wyraźnie spokojniejszym wyborem niż starsze N47, ale nadal wymaga regularnego serwisu i rozsądnej eksploatacji diesla.
układ paliwowy i osprzęt diesla7.2/10 · DPF, EGR i osprzęt dolotu pozostają typowymi punktami kontroli, szczególnie gdy auto jeździło głównie po mieście.
skrzynia biegów8.1/10 · Manualna skrzynia 6MT ma prostszy profil ryzyka niż automat, o ile sprzęgło i dwumasa nie są już zużyte.
układ napędowy8.0/10 · Klasyczny układ RWD jest lżejszy i mniej złożony od xDrive, co zwykle pomaga w utrzymaniu przewidywalnych kosztów.
Zawieszenie7.6/10 · F31 bardzo dobrze się prowadzi, ale dopiero przy zadbanych tulejach, amortyzatorach i prawidłowej geometrii.
nadwozie i wnętrze8.1/10 · Touring oferuje dobrą trwałość kabiny i wysoką użyteczność, jeśli egzemplarz nie był wyraźnie „zmęczony” flotową eksploatacją.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i EGR po przewadze krótkich tras Umiarkowane
📍 90 000–240 000 DPFEGRdiesel

Poliftingowy 320d nadal najlepiej czuje się w regularnych trasach. Przy jeździe typowo miejskiej rośnie ryzyko problemów z filtrem DPF, zaworem EGR i osprzętem dolotu.

🔧 Koszt naprawy: 700–3 800 zł
Sprzęgło i koło dwumasowe przy wyższych przebiegach Umiarkowane
📍 140 000–260 000 sprzęgłodwumasamanual

Manual jest prostszy od automatu, ale po dużym przebiegu trzeba ocenić stan sprzęgła oraz koła dwumasowego. Objawy szarpania lub drgań przy ruszaniu zwykle zwiastują większy wydatek.

🔧 Koszt naprawy: 2 500–5 200 zł
Układ chłodzenia i drobne wycieki osprzętu Monitoruj
📍 120 000–260 000 chłodzeniewyciekiosprzęt

Warto sprawdzić szczelność układu chłodzenia oraz stan przewodów i obudów. Drobne wycieki nie zawsze są od razu kosztowne, ale zaniedbane potrafią urosnąć do większego rachunku.

🔧 Koszt naprawy: 500–2 400 zł
Tuleje zawieszenia i geometria tylnego napędu Monitoruj
📍 110 000–250 000 zawieszeniegeometriaRWD

Precyzja prowadzenia F31 mocno zależy od stanu tulei, amortyzatorów i ustawienia geometrii. Zużyte elementy szybko odbierają BMW jego największy atut na drodze.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 200 zł
Układ wtryskowy i kultura pracy diesla B47 Monitoruj
📍 140 000–280 000 wtryskB47diesel

B47 wypada lepiej od starszych konstrukcji, ale nadal wymaga dobrej jakości paliwa i regularnych wymian filtrów. Zaniedbany osprzęt diesla potrafi pogorszyć kulturę pracy oraz zwiększyć spalanie.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 500 zł
Korozja i ślady intensywnej eksploatacji flotowej Monitoruj
📍 150 000–320 000 nadwoziewnętrzeoględziny

Sam model nie jest szczególnie podatny na korozję, ale wiele egzemplarzy ma za sobą długie przebiegi i flotową przeszłość. Warto sprawdzić stan wnętrza, bagażnika i napraw blacharskich.

🔧 Koszt naprawy: 300–4 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring 320d 190 KM 6MT 2016 (F31)

Jaki olej do BMW F31 320d 190 KM B47?

Najbezpieczniej trzymać specyfikację BMW Longlife-04 5W-30. Silnik potrzebuje około 5,0 l z filtrem, a przy aucie używanym intensywnie lepiej robić wymiany co 10–12 tys. km.

Ile pali BMW F31 320d 190 KM manual w praktyce?

Realne spalanie zwykle mieści się w okolicach 5,2–6,6 l/100 km. W trasie można zejść nisko, a brak AWD pomaga utrzymać wynik lepiej niż w cięższych odmianach xDrive.

Czy B47 jest lepszy od N47?

Tak, zwykle jest postrzegany jako spokojniejsza i nowocześniejsza jednostka. To nadal diesel wymagający dobrego serwisu, ale z mniejszą liczbą czerwonych flag niż starsze N47.

Czy 190 KM w F31 Touring wystarcza?

Zdecydowanie tak. 400 Nm daje bardzo dobrą elastyczność, a 7,7 s do 100 km/h sprawia, że auto jest szybkie również przy pełnym obciążeniu.

Czy manual w BMW 320d ma sens?

Tak, jeśli lubisz większą kontrolę nad autem i chcesz prostszej konfiguracji niż automat. Trzeba tylko ocenić stan sprzęgła i koła dwumasowego.

Czy BMW F31 320d nadaje się do miasta?

Nie jest to idealny scenariusz. Diesel z DPF oraz EGR najlepiej sprawdza się przy regularnych dłuższych trasach, a nie przy krótkich odcinkach i ciągłym niedogrzaniu.

Na co uważać przy zakupie F31 320d 190 KM 6MT?

Na historię serwisową silnika B47, stan DPF i EGR, objawy zużycia sprzęgła i dwumasy, geometrię zawieszenia oraz ślady bardzo intensywnej eksploatacji.

Ile kosztuje serwis BMW F31 320d 190 KM?

Przy zadbanym egzemplarzu warto założyć około 5–7 tys. zł rocznie, a w przypadku większego pakietu startowego lub sprzęgła z dwumasą wyraźnie więcej.

320d manual czy automat — co lepsze?

Manual jest tańszy i bardziej angażujący, automat wygodniejszy w mieście. Jeśli jeździsz głównie w trasie i cenisz prostszą technikę, manual ma dużo sensu.

Czy BMW F31 320d 190 KM trzyma wartość?

Tak, szczególnie zadbane egzemplarze po liftingu z udokumentowanym serwisem. Połączenie Touring, 190 KM i silnika B47 jest na rynku wtórnym atrakcyjne.

Źródła i metodologia

BMW AG — dane techniczne BMW 320d Touring F31 190 KM — Oficjalne dane producenta dla poliftingowego BMW F31 320d Touring z silnikiem B47 i manualem.
Auto-Data — BMW 320d Touring 190 HP 6MT — Katalog osiągów, mas i zużycia paliwa dla BMW 320d Touring 190 KM z 6-biegową skrzynią manualną.
Automobile Catalog — BMW 320d Touring F31 190 PS — Zestawienie fabrycznych wymiarów, mas oraz danych eksploatacyjnych wersji 320d RWD.
Otomoto — BMW 320d Touring F31 190 KM rynek wtórny — Przekrój cen ofertowych i podaży egzemplarzy BMW F31 320d 190 KM w Polsce.
AutoCentrum — BMW 320d Touring opinie i spalanie — Opinie użytkowników dotyczące realnego spalania, trwałości diesla B47 oraz praktyczności nadwozia Touring.
ADAC — niezawodność aut klasy średniej premium — Raporty o typowych problemach eksploatacyjnych w średniej klasie premium z dieslem 2.0.
TÜV Report — BMW 3 Series F30/F31 — Przekrojowe dane o wynikach badań technicznych i najczęściej kontrolowanych obszarach BMW Serii 3.
Forum BMW Klub Polska — F31 320d B47 — Doświadczenia właścicieli dotyczące diesla B47, manualnej skrzyni i codziennych kosztów utrzymania F31.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.