AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring F31 316i 136 KM 8AT (2012–2019)

BMW Seria 3 Touring (F31) 316i 136 KM 8AT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW Seria 3 Touring F31 316i 136 KM 8AT nie imponuje mocą, ale w codziennym użytkowaniu daje przyjemny balans między kulturą pracy, wygodą automatu i praktycznością kombi premium. To jedna z bardziej racjonalnych benzynowych konfiguracji dla kierowcy, który nie robi ogromnych przebiegów i nie chce komplikacji współczesnego diesla.

BMW Seria 3 Touring F31 2014 — widok boczny
136 KMMoc
8.9 s0–100 km/h
5.6 lSpalanie /100km
~8 933 złKoszt posiadania / rok
7.0
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.1
Koszty utrzymania7.0
Trwałość7.0
Likwidność6.8
Utrzymanie wartości6.8
Design i wygląd6.7
Prestiż i emocje7.3

BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

BMW Seria 3 Touring F31 316i 136 KM 8AT najlepiej odnajduje się jako rodzinne kombi premium do codziennego użytku. Automat wygładza charakter tej bazowej benzyny i sprawia, że auto wydaje się dojrzalsze w mieście niż analogiczna wersja z manualem. Kierowca dostaje praktyczne nadwozie, bardzo przyzwoite wyciszenie i typowe dla BMW dobre wyważenie między komfortem a prowadzeniem.

Silnik N13 nie należy do jednostek bezobsługowych, ale przy regularnym serwisie potrafi pracować kulturalnie i bezproblemowo przez dłuższy czas. Najwięcej ryzyka niosą auta, w których wydłużano interwały olejowe, ignorowano pracę rozrządu lub odkładano naprawy chłodzenia. W benzynowym F31 odpada jednak część kosztów znanych z nowoczesnych diesli użytkowanych głównie na krótkich trasach.

Automat ZF 8HP jest mocnym argumentem za tą konfiguracją. Dobrze dobiera przełożenia, poprawia płynność ruszania i sprawia, że 136 KM w praktyce jest łatwiejsze do wykorzystania niż w wersji ręcznej dla mniej zaangażowanego kierowcy. Trzeba tylko pamiętać, że przy pełnym załadunku i szybkiej jeździe autostradowej nadal czuć, że to podstawowa benzyna, a nie dynamiczna odmiana klasy średniej premium.

Największą pułapką są egzemplarze kupione tylko według ceny. F31 316i 8AT potrafi być wdzięcznym autem, ale zaniedbany serwis silnika lub brak profilaktyki skrzyni szybko odbierze tę zaletę. Lepiej dopłacić do zadbanego auta z czytelną historią niż później finansować rozrząd, chłodzenie, dolot i zaległy serwis automatu tuż po zakupie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz benzynowe kombi premium do miasta i umiarkowanych przebiegów, bez typowych komplikacji diesla z DPF oraz EGR.
  • Zależy Ci na komforcie płynnego automatu bardziej niż na sportowych osiągach i ostrym charakterze napędu.
  • Szukasz praktycznego F31 dla rodziny, ale nie potrzebujesz mocniejszych wersji 320i czy 328i.
  • Akceptujesz wyższe wymagania serwisowe BMW w zamian za dobrą jakość jazdy, prestiż i dojrzałe wnętrze.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Regularnie jeździsz z kompletem pasażerów i oczekujesz wyraźnego zapasu mocy przy wyprzedzaniu na autostradzie.
  • Szukasz możliwie najwyższej opłacalności odsprzedaży i wiesz, że rynek częściej pyta o 318d, 320d albo mocniejsze benzyny.
  • Nie zamierzasz pilnować regularnych wymian oleju w silniku i profilaktyki skrzyni automatycznej.
  • Chcesz, żeby kombi premium dawało już w serii wyraźne sportowe emocje, a nie tylko kulturalną codzienną dynamikę.
Konkurenci do rozważenia
BMW F31 316i 136 KM 6MT
Tańsza i prostsza mechanicznie alternatywa dla kierowcy, który woli większą kontrolę i niższy koszt potencjalnego serwisu skrzyni.
BMW F31 318d 150 KM 8AT
Lepszy wybór na długie trasy i pod kątem elastyczności, ale z większą ekspozycją na koszty współczesnego diesla.
Audi A4 Avant B8 1.8 TFSI Multitronic
Podobny poziom komfortu i prestiżu, ale inne prowadzenie oraz własne ryzyka związane z benzyną TFSI i przekładnią.
Mercedes C-Klasa Kombi S205 C180 7G-Tronic
Bardziej nastawiony na komfort i płynność jazdy, choć zwykle mniej angażujący w zakrętach niż BMW.

BMW F31 316i Touring z 8-biegowym automatem to wersja dla kierowcy, który szuka spokojnego, dopracowanego auta rodzinnego w klasie premium i bardziej ceni płynność jazdy niż sportowy charakter. Benzynowy silnik N13 o mocy 136 KM nie daje wielkich rezerw przy pełnym obciążeniu, ale w duecie z automatem ZF tworzy zestaw wystarczający do miasta, codziennych dojazdów i normalnych tras. Skrzynia pracuje gładko, dobrze maskuje skromniejszą moc i poprawia odbiór auta w korkach oraz podczas spokojnej jazdy autostradowej. Największy sens ta odmiana ma dla osób, które chcą wejść w F31 bez filtrów DPF, AdBlue i typowo dieslowych problemów przy krótkich odcinkach. 316i 8AT nie będzie pierwszym wyborem dla kierowcy nastawionego na dynamikę, ale jako wygodne kombi do umiarkowanych przebiegów i mieszanej eksploatacji potrafi być logicznym kompromisem. W zamian trzeba zaakceptować, że silnik N13 wymaga regularnego serwisu olejowego, kontroli układu chłodzenia oraz rozsądnego podejścia do egzemplarzy bez historii. Na tle mocniejszych benzyn lub popularnych diesli 318d i 320d ta wersja wypada skromniej przy wyprzedzaniu i mniej atrakcyjnie dla części rynku wtórnego. Z drugiej strony automat 8HP podnosi komfort codziennej jazdy, a same koszty wejścia są zwykle zauważalnie niższe niż w mocniejszych odmianach F31. Kluczowe jest kupienie auta bez zaniedbań serwisowych, najlepiej z udokumentowaną wymianą oleju częściej niż sugerował komputer pokładowy. Jeśli priorytetem jest spokojne, wygodne premium kombi z benzyną i dobrym automatem, 316i 8AT broni się lepiej niż wskazuje sama moc.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Automat ZF 8HP bardzo dobrze pasuje do spokojnego charakteru bazowej benzyny i poprawia codzienny komfort.
  • Benzynowa konfiguracja bez DPF i AdBlue jest prostsza w eksploatacji przy krótkich przebiegach niż porównywalny diesel.
  • F31 pozostaje jednym z najlepiej prowadzących się kombi klasy średniej premium.
  • Nadwozie Touring łączy duży bagażnik z elegancką sylwetką i dobrą jakością podróżowania.
  • Koszt zakupu bywa wyraźnie niższy niż w mocniejszych benzynach, a komfort jazdy nadal stoi na wysokim poziomie.
Minusy
  • 136 KM z automatem daje poprawną dynamikę, ale nie zapewnia zapasu mocy oczekiwanego przez część kierowców premium.
  • Silnik N13 źle znosi zaniedbania olejowe i odkładanie napraw chłodzenia, więc tanie egzemplarze potrafią szybko wygenerować koszty.
  • Rynek wtórny zwykle chętniej szuka mocniejszych wersji lub diesla, co wpływa na płynność późniejszej sprzedaży.
  • Serwis automatu warto traktować profilaktycznie, mimo że producent długo sugerował brak potrzeby wymiany oleju.
  • Przy pełnym obciążeniu i szybkiej trasie auto wyraźnie pokazuje, że to bazowa benzynowa odmiana.

Osiągi BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31) — przyspieszenie i prędkość

8,9 s do 100 km/h i 220 Nm wystarczają do wygodnej codzienności, ale nie do budowania sportowego wizerunku. Automat pomaga wykorzystać potencjał tej wersji lepiej niż spokojny kierowca zrobiłby to manualem.

0–100 km/h8.9 s
Prędkość maksymalna210 km/h
Moc przy obrotach136 KM przy 4350-6000
Moment przy obrotach220 Nm przy 1350-4300

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.6 l Benzynowy · N13B16
Moc / moment136 KM · 220 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP45) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · F31
Dł. / szer. / wys.4624 / 1811 / 1462 mm · masa 1520 kg
Bagażnik495 l (złożone: 1500 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31)

W praktyce BMW F31 316i 8AT zwykle spala około 7,1–8,9 l/100 km. Miasto i krótkie trasy szybko podnoszą wynik, ale w spokojnej trasie można utrzymać rozsądny poziom jak na kombi premium.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika60 l
Spalanie WLTP śr.5.6 l/100 km
Realne spalanie7.1–8.9 l/100 km
Zasięg (szacowany)~674 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31)

Silnik N13 i automat 8HP lubią profilaktykę. Olej BMW Longlife-01 5W-30 co 10–12 tys. km oraz serwis skrzyni co około 80–100 tys. km to bezpieczniejszy plan niż wiara w długie interwały.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.25 l · BMW Longlife-01 5W-30
Olej skrzyni8.8 l · ZF LifeguardFluid 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Diagnostyka i adaptacja skrzyni po zakupie „Dożywotni" 120 000 250 zł 700 zł
Kontrola turbodoładowania i przewodów dolotu „Dożywotni" 120 000 250 zł 900 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Wymiana oleju tylnego mostu „Dożywotni" 100 000 350 zł 800 zł
Czyszczenie dolotu / zaworów z nagaru „Dożywotni" 100 000 800 zł 2200 zł
Serwis układu chłodzenia „Dożywotni" 100 000 700 zł 1800 zł
Wymiana oleju w skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 90 000 1200 zł 2200 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 110 zł 230 zł
Świece zapłonowe 60 000 45 000 260 zł 520 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 70 zł 150 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 90 zł 180 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 420 zł 780 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31) — ocena według układów

Silnik6.8/10 · N13 nie lubi odkładania wymian oleju, ale przy zadbanym egzemplarzu i profilaktyce może być przewidywalny w codziennym użyciu.
układ paliwowy i dolot6.8/10 · Bezpośredni wtrysk oznacza ryzyko nagaru, więc kultura pracy i reakcja na gaz powinny być ważnym punktem oględzin.
skrzynia biegów7.7/10 · Automat ZF 8HP ma dobrą opinię, o ile nie ignorowano wymian oleju i pierwszych objawów pogorszenia pracy.
układ chłodzenia6.5/10 · To obszar, który warto traktować profilaktycznie, bo przegrzanie benzynowego turbo szybko zwiększa budżet napraw.
Zawieszenie7.6/10 · Podwozie F31 daje dużo satysfakcji i jest trwałe jak na klasę, choć zużycie tulei oraz łączników po latach jest normalne.
elektronika i osprzęt7.1/10 · Elektronika zwykle nie dominuje listy problemów, ale wiek auta może przynieść drobne usterki czujników lub wyposażenia komfortowego.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31) — co się psuje i ile kosztuje

Łańcuch rozrządu i napinacz po wydłużonych interwałach olejowych Umiarkowane
📍 80 000–180 000 rozrządN13olej

W N13 zaniedbany serwis olejowy przyspiesza zużycie łańcucha oraz napinacza. Warto słuchać zimnego startu i sprawdzić, czy właściciel nie jeździł wyłącznie według maksymalnych interwałów CBS.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–6 500 zł
Nagar na zaworach dolotowych w bezpośrednim wtrysku Monitoruj
📍 70 000–200 000 dolotnagarbenzyna

Przy jeździe miejskiej i słabszym paliwie jednostka może wymagać czyszczenia dolotu oraz zaworów, gdy pojawiają się nierówna praca i gorsza reakcja na gaz.

🔧 Koszt naprawy: 800–2 200 zł
Turbosprężarka i sterowanie wastegate Umiarkowane
📍 100 000–220 000 turbodoładowanie

Świsty, spadek elastyczności lub błędy doładowania mogą oznaczać zużycie osprzętu turbodoładowania albo problem z regulacją wastegate.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–4 800 zł
Układ chłodzenia: pompa, termostat, przewody Umiarkowane
📍 90 000–200 000 chłodzeniepompa

W benzynowym F31 trzeba profilaktycznie obserwować temperaturę pracy i szczelność chłodzenia, bo przegrzanie silnika turbo szybko eskaluje koszty.

🔧 Koszt naprawy: 700–3 200 zł
Serwis automatu ZF 8HP po wysokich przebiegach Monitoruj
📍 100 000–240 000 automat8HPolej

Szarpanie przy zmianach biegów lub opóźniona reakcja po latach często wskazują na zaległy serwis olejowy skrzyni, niekoniecznie na jej trwałą awarię.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–4 800 zł
Zawieszenie i tuleje tylnej osi Monitoruj
📍 110 000–240 000 zawieszenietuleje

F31 prowadzi się świetnie, ale na polskich drogach typowe zużycie tulei, łączników i wybranych elementów osi jest normalnym kosztem eksploatacji.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 8AT 2014 (F31)

Jaki olej do BMW F31 316i 136 KM 8AT?

Najbezpieczniej trzymać specyfikację BMW Longlife-01 5W-30. Silnik potrzebuje około 4,25 l z filtrem, a wymiana co 10–12 tys. km jest rozsądniejsza niż maksymalne interwały komputera.

Ile pali BMW F31 316i automat w praktyce?

W normalnym użytkowaniu realne spalanie zwykle mieści się w przedziale około 7,1–8,9 l/100 km. Miasto i krótkie odcinki szybciej podnoszą wynik niż spokojna trasa.

Czy 136 KM z automatem w F31 wystarcza?

Tak, jeśli oczekujesz płynnej codziennej jazdy, a nie sportowych osiągów. Automat poprawia odbiór tej wersji, ale nie zmienia jej w dynamiczną odmianę.

Czy silnik N13 w BMW 316i jest awaryjny?

Nie trzeba go skreślać, ale wymaga dyscypliny serwisowej. Najwięcej ryzyka niosą egzemplarze z rzadkimi wymianami oleju, zaniedbanym chłodzeniem i niejasną historią.

316i 8AT czy 318d 8AT — co wybrać?

316i ma więcej sensu przy mniejszych przebiegach i przewadze miasta, bo unikasz tematów DPF czy EGR. 318d lepiej wypada na długich trasach i pod kątem elastyczności.

Czy BMW F31 316i 8AT nadaje się do miasta?

Tak, to jeden z najmocniejszych argumentów za tą wersją. Benzyna szybciej się nagrzewa, a automat poprawia komfort jazdy w korkach i na krótkich odcinkach.

Na co uważać przy zakupie BMW F31 316i 8AT?

Na dźwięki rozrządu po zimnym starcie, historię olejową, stan chłodzenia, pracę turbiny oraz kulturę pracy automatu podczas ruszania i redukcji.

Czy trzeba wymieniać olej w skrzyni ZF 8HP?

Tak, profilaktyczna wymiana co około 80–100 tys. km jest rozsądna, nawet jeśli wiele aut długo jeździło bez takiej obsługi według zaleceń producenta.

Ile kosztuje serwis BMW F31 316i 8AT?

Przy normalnym użytkowaniu warto założyć około 4–6 tys. zł rocznie, o ile nie pojawią się większe tematy jak rozrząd, turbo, chłodzenie lub zaległy serwis skrzyni.

Czy BMW F31 316i trzyma wartość?

Rozsądnie, ale zwykle słabiej niż popularne diesle i mocniejsze benzyny. Najważniejsze dla odsprzedaży pozostają historia serwisowa i stan techniczny.

Źródła i metodologia

BMW 316i Touring F31 Steptronic — dane techniczne — Bazowe dane osiągów, wymiarów i masy dla wersji Touring 316i 8AT.
AutoCentrum — BMW Seria 3 F31 316i dane techniczne — Polskie zestawienie danych technicznych i spalania katalogowego dla 316i F31.
Spritmonitor — BMW 316i F31 spalanie użytkowników — Realne spalanie raportowane przez użytkowników dla benzynowego F31 316i.
ADAC — BMW 3er F30/F31 jako auto używane — Noty ADAC o trwałości i typowych słabych punktach generacji F30/F31.
Honest John — BMW 3 Series Touring review — Praktyczne uwagi o użytkowaniu, komforcie i kosztach wersji Touring.
BMW N13 engine overview — Opis charakterystyki i typowych tematów serwisowych benzynowego silnika N13.
What Car? Used BMW 3 Series Touring review — Ocena rynku wtórnego, komfortu i opłacalności zakupu używanego F31.
Forum BMW Klub Polska — F30/F31 316i N13 i 8HP — Doświadczenia użytkowników z 1.6 turbo N13, automatem ZF i kosztami eksploatacji.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.