AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring F31 316i 136 KM 6MT (2012–2019)

BMW Seria 3 Touring (F31) 316i 136 KM 6MT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW Seria 3 Touring F31 316i 136 KM 6MT to jedna z bardziej pragmatycznych benzynowych wersji tego kombi. Nie daje sportowych emocji mocniejszych odmian, ale potrafi sensownie połączyć kulturę pracy, tylny napęd i przyzwoite koszty wejścia na poziomie rynku wtórnego.

BMW Seria 3 Touring F31 2014 — widok boczny
136 KMMoc
9.2 s0–100 km/h
5.9 lSpalanie /100km
~8 759 złKoszt posiadania / rok
7.0
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.1
Koszty utrzymania7.2
Trwałość6.9
Likwidność6.6
Utrzymanie wartości6.6
Design i wygląd6.7
Prestiż i emocje7.3

BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

BMW Seria 3 Touring F31 316i 136 KM 6MT trafia w potrzeby kierowcy, który chce dobrze prowadzące się kombi premium z benzyną, ale nie potrzebuje mocnej odmiany do szybkiej jazdy autostradowej. To nadal pełnoprawne F31: z dojrzałym zawieszeniem, praktycznym bagażnikiem i kabiną, która przy zadbanym egzemplarzu starzeje się godnie. Manual poprawia wrażenie kontroli nad autem i pomaga lepiej wykorzystywać umiarkowaną moc.

Silnik N13 1.6 turbo ma swoje słabsze punkty, ale nie jest jednostką, którą trzeba skreślić z góry. Najwięcej zależy od jakości wcześniejszego serwisu, częstotliwości wymian oleju i tego, czy samochód był używany wyłącznie na krótkich odcinkach. W zadbanym aucie motor potrafi pracować kulturalnie, szybko się nagrzewa i nie obciąża kierowcy kosztami typowymi dla nowoczesnego diesla z DPF oraz EGR.

Osiągi są wystarczające do codzienności, choć przy pełnym załadunku lub dynamicznych wyprzedzaniach trzeba częściej sięgać do lewarka. To nie jest wada, jeśli kupujący oczekuje spokojnego, przewidywalnego auta rodzinnego, a nie sportowego kombi. Przy tym 316i zachowuje zalety podwozia BMW: neutralność w zakrętach, dobrą stabilność przy wyższych prędkościach i sensowny kompromis między komfortem a precyzją.

Największą pułapką są egzemplarze kupione wyłącznie po cenie. F31 316i może wydawać się tanią drogą do premium, ale jeśli poprzedni właściciel oszczędzał na oleju, odkładał naprawy chłodzenia lub ignorował objawy pracy rozrządu, rachunek startowy szybko urośnie. Dlatego lepiej dopłacić do udokumentowanego auta niż później ratować budżet poprzez serię pilnych napraw.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Jeździsz umiarkowane przebiegi i chcesz benzynowe kombi premium bez filtrów DPF oraz typowo dieslowych tematów serwisowych.
  • Szukasz spokojnej, sensownie wycenionej wersji F31 z manualem i nie potrzebujesz więcej niż poprawnych osiągów.
  • Doceniasz prowadzenie BMW, praktyczne nadwozie Touring i prestiż marki bardziej niż maksymalną dynamikę.
  • Wolisz dopłacić do zadbanego egzemplarza z historią niż gonić za najmocniejszą odmianą w tym samym budżecie.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Regularnie jeździsz z pełnym obciążeniem i oczekujesz mocnego zapasu elastyczności na autostradzie.
  • Chcesz możliwie najwyższej płynności odsprzedaży i wiesz, że rynek częściej szuka mocniejszych wersji lub diesla.
  • Nie zamierzasz pilnować krótszych interwałów olejowych i liczysz na bezobsługowe premium za małe pieniądze.
  • Szukasz auta, które ma dawać sportowe emocje już w serii, a nie tylko poprawną codzienną dynamikę.
Konkurenci do rozważenia
BMW F31 318d 150 KM 6MT
Lepsza opcja dla kierowcy robiącego długie trasy i szukającego niższego spalania, ale z większą ekspozycją na typowe koszty współczesnego diesla.
Audi A4 Avant B8 1.8 TFSI
Alternatywa z podobnym poziomem osiągów i prestiżu, ale innym charakterem prowadzenia oraz własnym pakietem znanych ryzyk silnikowych.
Mercedes C-Klasa Kombi S205 C180
Bardziej komfortowa i stateczna propozycja dla kierowcy, który stawia wyżej wygodę niż zwinność tylnego napędu BMW.
Volkswagen Passat B8 Variant 1.8 TSI
Praktyczniejszy i często tańszy w serwisie wybór, ale bez tej samej jakości prowadzenia i premium-feelu wnętrza.

BMW F31 316i Touring z manualem jest propozycją dla kierowcy, który chce wejść do świata kombi premium bez skoku w dużo droższe i bardziej paliwożerne wersje sześciocylindrowe. Silnik N13 o mocy 136 KM nie robi z tego auta pocisku, ale w codziennym użytkowaniu zapewnia wystarczającą elastyczność, szczególnie gdy auto porusza się głównie po mieście i w trasie bez pełnego obciążenia. Manualna skrzynia pomaga lepiej wykorzystać skromniejszą moc, a tylny napęd nadal daje bardziej naturalne prowadzenie niż w wielu przednionapędowych alternatywach. Największy sens ta odmiana ma dla osób, które chcą głównie zadbanego, przewidywalnego F31 z benzyną i bez komplikacji typowych dla współczesnych diesli. Brak DPF i AdBlue upraszcza eksploatację, a realne spalanie w trasie może pozostać akceptowalne, jeśli kierowca nie oczekuje osiągów na poziomie 328i czy 340i. Trzeba jednak pamiętać, że N13 wymaga pilnowania jakości oleju, terminów wymian i układu chłodzenia. Egzemplarze po zaniedbaniach lub z intensywną jazdą miejską potrafią wygenerować koszty związane z rozciągającym się łańcuchem, osprzętem turbodoładowania czy nagarem. Na tle popularnych diesli 318d czy 320d, 316i wypada słabiej pod kątem elastyczności przy pełnym obciążeniu oraz wartości rezydualnej wśród osób szukających auta na długie trasy. Z drugiej strony w spokojnym użytkowaniu, przy mniejszych rocznych przebiegach i preferencji dla benzyny, to jedna z bezpieczniejszych dróg wejścia do F31. Kluczowe jest znalezienie auta bez amatorskiego tuningu, z potwierdzonym serwisem olejowym i bez oznak odwlekania napraw. Jeśli priorytetem jest rozsądny kompromis między prestiżem, praktycznością i kosztami, 316i 6MT ma więcej sensu, niż sugeruje sama liczba koni mechanicznych.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Benzynowa konfiguracja bez DPF i AdBlue jest prostsza w codziennym użytkowaniu niż porównywalne diesle.
  • Manualna skrzynia dobrze współgra z umiarkowaną mocą i daje więcej kontroli niż spokojny automat w bazowej wersji.
  • F31 pozostaje jednym z najlepiej prowadzących się kombi klasy średniej premium.
  • Praktyczne nadwozie Touring oferuje duży bagażnik bez utraty elegancji i jakości jazdy.
  • Przy zadbanym egzemplarzu koszty wejścia są wyraźnie niższe niż w mocniejszych benzynowych odmianach BMW.
Minusy
  • 136 KM wystarcza do codzienności, ale nie daje zapasu mocy oczekiwanego przez część kupujących premium.
  • Silnik N13 wymaga pilnowania serwisu olejowego i chłodzenia, więc tanie egzemplarze potrafią boleśnie zaskoczyć.
  • Wartość odsprzedaży może być mniej oczywista niż w popularniejszych wersjach diesla lub mocniejszych benzynach.
  • Przy pełnym załadunku i szybkiej jeździe autostradowej auto wyraźnie pokazuje, że to bazowa benzyna.
  • Rynek wtórny jest wrażliwy na historię auta, więc zaniedbany egzemplarz szybko traci atrakcyjność.

Osiągi BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31) — przyspieszenie i prędkość

9,2 s do 100 km/h i 220 Nm oznaczają poprawne, codzienne osiągi. Najwięcej sensu ta wersja ma wtedy, gdy kierowca akceptuje częstsze redukcje i nie oczekuje sportowego charakteru.

0–100 km/h9.2 s
Prędkość maksymalna210 km/h
Moc przy obrotach136 KM przy 4350-6000
Moment przy obrotach220 Nm przy 1350-4300

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.6 l Benzynowy · N13B16
Moc / moment136 KM · 220 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (GS6-17BG) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · F31
Dł. / szer. / wys.4624 / 1811 / 1462 mm · masa 1495 kg
Bagażnik495 l (złożone: 1500 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31)

W praktyce BMW F31 316i 6MT zwykle spala około 6,8–8,6 l/100 km. W trasie da się zejść niżej, ale krótka jazda miejska szybko podnosi średnią.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika60 l
Spalanie WLTP śr.5.9 l/100 km
Realne spalanie6.8–8.6 l/100 km
Zasięg (szacowany)~697 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31)

Silnik N13 lubi regularny serwis. Około 4,25 l oleju BMW Longlife-01 5W-30 i interwał 10–12 tys. km to bezpieczniejszy plan niż wydłużone okresy flotowe.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.25 l · BMW Longlife-01 5W-30
Olej skrzyni1.6 l · BMW MTF-LT-5

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Kontrola turbodoładowania i przewodów dolotu „Dożywotni" 120 000 250 zł 900 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Wymiana oleju tylnego mostu „Dożywotni" 100 000 350 zł 800 zł
Czyszczenie dolotu / zaworów z nagaru „Dożywotni" 100 000 800 zł 2200 zł
Serwis układu chłodzenia „Dożywotni" 100 000 700 zł 1800 zł
Kontrola / wymiana sprzęgła i dwumasy „Dożywotni" 160 000 2200 zł 5200 zł
Wymiana oleju w skrzyni manualnej „Dożywotni" 100 000 300 zł 700 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 110 zł 230 zł
Świece zapłonowe 60 000 45 000 260 zł 520 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 70 zł 150 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 90 zł 180 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 420 zł 780 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31) — ocena według układów

Silnik6.7/10 · N13 bywa wrażliwy na odkładanie serwisu olejowego, ale przy zadbanym egzemplarzu nie musi być problematyczny na co dzień.
układ paliwowy i dolot6.8/10 · Bezpośredni wtrysk oznacza ryzyko nagaru i potrzebę pilnowania jakości paliwa oraz kultury pracy na biegu jałowym.
skrzynia biegów7.8/10 · Manualna skrzynia jest prostą i przewidywalną konfiguracją, choć przy wyższych przebiegach trzeba uczciwie ocenić sprzęgło i dwumasę.
układ chłodzenia6.5/10 · To obszar, który warto kontrolować profilaktycznie, bo przegrzanie benzynowego turbo szybko eskaluje koszty.
Zawieszenie7.6/10 · Podwozie F31 jest trwałe jak na klasę i daje dużo satysfakcji, ale zużycie tulei i łączników po latach jest normalne.
elektronika i osprzęt7.1/10 · Elektronika zwykle nie dominuje listy problemów, jednak wiek auta oznacza możliwe drobne usterki czujników lub wyposażenia komfortowego.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31) — co się psuje i ile kosztuje

Łańcuch rozrządu i napinacz po zaniedbaniach olejowych Umiarkowane
📍 80 000–180 000 rozrządN13olej

W silniku N13 odkładane wymiany oleju mogą przyspieszyć zużycie łańcucha oraz napinacza. Warto słuchać zimnego startu i sprawdzić historię serwisową.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–6 500 zł
Nagar na zaworach dolotowych w bezpośrednim wtrysku Monitoruj
📍 70 000–200 000 dolotnagarbenzyna

Jednostka z bezpośrednim wtryskiem może wymagać czyszczenia dolotu, szczególnie przy częstej jeździe miejskiej i słabym paliwie.

🔧 Koszt naprawy: 800–2 200 zł
Turbosprężarka i zawór wastegate Umiarkowane
📍 100 000–220 000 turbodoładowanie

Spadek elastyczności, świsty lub błędy doładowania mogą oznaczać zużycie osprzętu turbodoładowania albo sterowania wastegate.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–4 800 zł
Układ chłodzenia: pompa, termostat, przewody Umiarkowane
📍 90 000–200 000 chłodzeniepompa

W benzynowych F31 warto kontrolować temperaturę pracy i szczelność układu chłodzenia, bo przegrzanie szybko zwiększa koszty napraw.

🔧 Koszt naprawy: 700–3 200 zł
Sprzęgło i dwumasa przy jeździe miejskiej Monitoruj
📍 120 000–240 000 sprzęgłodwumasamanual

Manual jest prostszy od automatu, ale przy intensywnej jeździe miejskiej i wyższych przebiegach trzeba liczyć się z wymianą sprzęgła oraz koła dwumasowego.

🔧 Koszt naprawy: 2 200–5 200 zł
Zawieszenie i tuleje tylnej osi Monitoruj
📍 110 000–240 000 zawieszenietuleje

F31 prowadzi się świetnie, ale przy polskich drogach typowe zużycie tulei, łączników i elementów osi jest normalnym kosztem eksploatacji.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring 316i 136 KM 6MT 2014 (F31)

Jaki olej do BMW F31 316i 136 KM 6MT?

Najbezpieczniej trzymać specyfikację BMW Longlife-01 5W-30. Silnik potrzebuje około 4,25 l z filtrem, a wymiana co 10–12 tys. km jest rozsądniejsza niż bardzo długie interwały.

Ile pali BMW F31 316i manual w praktyce?

W normalnym użytkowaniu realne spalanie zwykle mieści się w przedziale około 6,8–8,6 l/100 km. Miasto i krótkie odcinki podnoszą średnią szybciej niż w dieslu.

Czy 136 KM w BMW F31 Touring wystarcza?

Tak, jeśli oczekujesz spokojnej codziennej dynamiki. Do jazdy rodzinnej i tras bez dużego obciążenia to wystarczający poziom mocy, ale bez sportowych rezerw.

Czy silnik N13 w BMW 316i jest awaryjny?

Nie trzeba go skreślać, ale wymaga dyscypliny serwisowej. Najbardziej ryzykowne są egzemplarze z rzadkimi wymianami oleju, zaniedbanym chłodzeniem i niejasną historią.

316i 6MT czy 318d 6MT — co wybrać?

316i ma więcej sensu przy mniejszych przebiegach i przewadze miasta, bo unikasz tematów DPF czy EGR. 318d lepiej wypada na długich trasach i pod kątem elastyczności.

Czy BMW F31 316i nadaje się do miasta?

Tak, to jeden z mocniejszych argumentów za tą wersją. Benzyna szybciej się nagrzewa i lepiej znosi krótkie dojazdy niż współczesny diesel.

Na co uważać przy zakupie BMW F31 316i?

Na dźwięki rozrządu po zimnym starcie, historię wymian oleju, stan chłodzenia, pracę turbiny, sprzęgła oraz ogólną jakość poprzedniego serwisu.

Ile kosztuje serwis BMW F31 316i 6MT?

Przy normalnym użytkowaniu warto założyć około 3,5–5,5 tys. zł rocznie, o ile nie pojawią się większe tematy jak rozrząd, turbo lub układ chłodzenia.

Czy 316i Touring jest dobrą bazą do LPG?

To nie jest oczywisty wybór pod gaz, bo bezpośredni wtrysk komplikuje montaż i ekonomię. Lepiej kupować tę wersję z myślą o jeździe na benzynie.

Czy BMW F31 316i trzyma wartość?

Rozsądnie, ale zwykle słabiej niż popularne diesle i mocniejsze benzyny. Najważniejsza dla odsprzedaży pozostaje historia serwisowa i ogólny stan auta.

Źródła i metodologia

BMW 316i Touring F31 manual — dane techniczne — Bazowe dane osiągów, wymiarów i masy dla wersji Touring 316i 6MT.
AutoCentrum — BMW Seria 3 F31 316i dane techniczne — Polskie zestawienie danych technicznych i spalania katalogowego.
Spritmonitor — BMW 316i F31 spalanie użytkowników — Realne spalanie raportowane przez użytkowników dla benzynowego F31.
ADAC — BMW 3er F30/F31 jako auto używane — Noty ADAC o trwałości i typowych słabych punktach generacji F30/F31.
Honest John — BMW 3 Series Touring review — Praktyczne uwagi o użytkowaniu i kosztach wersji Touring.
BMW N13 engine overview — Opis charakterystyki i znanych tematów benzynowego silnika N13.
What Car? Used BMW 3 Series Touring review — Ocena rynku wtórnego, komfortu i opłacalności zakupu.
Forum BMW Klub Polska — F30/F31 316i/320i N13 — Doświadczenia użytkowników z 1.6 Turbo N13, serwisem i typowymi usterkami.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.