AutoKarma.pl Volkswagen Passat Variant B8 1.4 TSI 125 KM (2015–2023)

Volkswagen Passat Variant (B8) 1.4 TSI 125 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen Passat B8 1.4 TSI 125 KM to wersja dla kogoś, kto ceni przestrzeń, komfort i klasę średnią Volkswagena, ale nie potrzebuje diesla ani mocniejszej benzyny. W praktyce to bardzo rozsądny napęd do normalnej jazdy, pod warunkiem że oczekiwania wobec dynamiki pozostają realistyczne, a serwis jest traktowany serio.

Volkswagen Passat Variant B8 2015 — widok boczny
125 KMMoc
9.7 s0–100 km/h
5.3 lSpalanie /100km
~8 597 złKoszt posiadania / rok
7.7
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania7.8
Trwałość7.3
Likwidność8.4
Utrzymanie wartości8.0
Design i wygląd8.1
Prestiż i emocje7.5

Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Passat B8 jest jednym z tych samochodów, które wygrywają nie efektem wow, tylko codzienną logiką. Ma dużo miejsca, bardzo dobrą ergonomię, sensownie wyciszone wnętrze i zawieszenie, które dobrze radzi sobie zarówno z trasą, jak i zwykłą miejską codziennością. To auto dla ludzi, którzy naprawdę używają samochodu, a nie tylko patrzą na tabelkę osiągów.

Wersja 1.4 TSI 125 KM trafia w spokojniejszy profil kierowcy. 200 Nm od niskich obrotów sprawia, że auto nie jest ospałe przy normalnej jeździe, ale trzeba uczciwie przyznać, że to nadal duży sedan klasy średniej. Jeśli często jeździsz z kompletem pasażerów albo chcesz bardzo sprawnie nadrabiać każdy manewr, mocniejsze benzyny lub diesel będą po prostu bardziej naturalnym wyborem.

Silnik EA211 jest ważnym argumentem na plus, bo to konstrukcja wyraźnie dojrzalsza od starszego EA111. Pasek rozrządu w kąpieli olejowej i ogólnie spokojniejszy profil typowych usterek oznaczają mniej strachu na wejściu niż w poprzednich generacjach 1.4 TSI. To jednak nie zwalnia z selekcji egzemplarza: historia olejowa, chłodzenie, osprzęt turbo i kultura pracy na zimno nadal mają znaczenie.

Na rynku wtórnym Passat B8 1.4 TSI 125 KM broni się tym, że łączy świeższy wygląd, dobry poziom bezpieczeństwa i wysoki komfort z umiarkowanymi kosztami paliwa oraz mocną płynnością odsprzedaży. Największy plus tej konfiguracji to spokojna, przewidywalna codzienność. Największy minus: łatwo przecenić osiągi tylko dlatego, że auto wygląda poważniej i nowocześniej niż sugeruje najmniejsza benzyna w gamie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Jeździsz spokojnie, nie robisz wielkich przebiegów i chcesz dużego Passata w benzynie bez wchodzenia w diesel albo mocniejsze, droższe wersje.
  • Najbardziej cenisz komfort, ergonomię, przestrzeń i wyciszenie, a nie sportowy charakter czy imponujące liczby w sprintach.
  • Kupujesz auto po historii i rozumiesz, że nawet dojrzalszy 1.4 TSI EA211 wymaga normalnego serwisu olejowego oraz kontroli chłodzenia i turbo.
  • Szukasz rodzinnego albo firmowego auta klasy średniej, które łatwo później sprzedać i serwisować w szerokiej sieci niezależnych warsztatów.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Oczekujesz od dużego Passata benzynowej dynamiki, która bez wysiłku radzi sobie z autostradą pod obciążeniem i agresywnymi manewrami.
  • Regularnie jeździsz z kompletem pasażerów, bagażem i chcesz wyraźnego zapasu mocy, a nie po prostu wystarczającej elastyczności.
  • Kupujesz samochód tylko po ładnym wnętrzu i reputacji modelu, ignorując historię olejową, pracę na zimno i stan osprzętu konkretnego egzemplarza.
  • Szukasz auta całkowicie bezobsługowego i nie chcesz później myśleć o rozrządzie, chłodzeniu, turbo ani sensownych interwałach olejowych.
Konkurenci do rozważenia
Skoda Superb III 1.4 TSI
Najbliższa technicznie alternatywa dla kierowcy, który chce jeszcze więcej praktyczności i podobną filozofię napędu z grupy VAG.
Mazda 6 GJ 2.0 Skyactiv-G
Ciekawa benzynowa opcja dla kogoś, kto woli wolnossący charakter i prostszą reputację serwisową niż małe turbo w dużym aucie.
Ford Mondeo Mk5 1.5 EcoBoost
Rywal dla kierowcy ceniącego prowadzenie i komfort, ale również wymagający ostrożności przy wyborze konkretnej benzynowej wersji turbo.
Toyota Avensis T27 1.8 Valvematic
Bardziej zachowawcza alternatywa dla kogoś, kto stawia na prostszą benzynę i spokojniejszy profil ryzyka, kosztem świeżości projektu.

Passat B8 1.4 TSI 125 KM ma sens dla kierowcy, który chce dużego, wygodnego auta rodzinnego lub firmowego, ale nie robi ogromnych przebiegów i nie potrzebuje wyraźnego zapasu mocy. Silnik EA211 jest dojrzalszy od starszego 1.4 TSI EA111 i nie niesie tego samego ciężaru reputacyjnego, ale nadal wymaga normalnego serwisu olejowego, kontroli układu chłodzenia i chłodnej oceny egzemplarza. Największym atutem tej wersji jest spokój codziennego użytkowania, ergonomia i dobra wartość rynkowa Passata B8. Największy kompromis to po prostu osiągi: 125 KM w aucie tej wielkości wystarcza, lecz nie daje rezerwy, którą doceni ktoś jeżdżący stale pod obciążeniem albo bardzo dynamicznie.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Passat B8 nadal bardzo mocno broni się przestrzenią, komfortem jazdy i codzienną ergonomią, które w tej klasie robią realną różnicę.
  • Silnik 1.4 TSI EA211 jest dojrzalszy i spokojniejszy serwisowo niż starsze 1.4 TSI EA111, co poprawia bezpieczeństwo zakupu używanego auta.
  • 200 Nm daje tej wersji sensowną elastyczność przy normalnej jeździe, szczególnie dla kierowcy, który nie oczekuje sportowych reakcji.
  • Rynek wtórny Passata B8 jest mocny, a części i znajomość modelu w warsztatach niezależnych bardzo dobre.
  • To rozsądny sposób na wygodne auto klasy średniej w benzynie bez wchodzenia w wyższe spalanie mocniejszych wariantów lub ryzyka diesla miejskiego.
Minusy
  • 125 KM w dużym Passacie oznacza wystarczającą, ale nie imponującą dynamikę, szczególnie przy pełnym obciążeniu i szybkiej trasie.
  • Mimo lepszej reputacji EA211 nadal trzeba pilnować historii olejowej, termiki i ogólnego stanu osprzętu turbo.
  • Rynek wtórny jest pełen aut flotowych i po dużych przebiegach, które wyglądają dobrze w ogłoszeniu, ale wymagają kosztownego pakietu startowego.
  • Jeśli kupujesz Passata głównie dla prestiżu modelu, łatwo przeoczyć fakt, że to po prostu najmniejsza benzyna w dużym aucie klasy średniej.
  • Wersja ma sens tylko przy realistycznych oczekiwaniach, bo kto szuka mocniejszego charakteru, szybko zacznie żałować wyboru 1.4 TSI 125 KM.

Osiągi Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8) — przyspieszenie i prędkość

9,7 s do 100 km/h dobrze oddaje charakter tej odmiany: Passat B8 1.4 TSI 125 KM nie jest powolny, ale też nie ma nic wspólnego z autem dla kierowcy stale szukającego zapasu mocy.

0–100 km/h9.7 s
Prędkość maksymalna208 km/h
Moc przy obrotach125 KM przy 5000-6000
Moment przy obrotach200 Nm przy 1400-4000

Dane techniczne Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.4 l Benzynowy · EA211 CZCA
Moc / moment125 KM · 200 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 210000 km
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (MQ250 6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie4-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · B8
Dł. / szer. / wys.4767 / 1832 / 1456 mm · masa 1370 kg
Bagażnik586 l (złożone: 1152 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8)

W praktyce bezpiecznie zakładać około 6,1–7,7 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zejść nisko, ale masa auta, miasto i cięższa prawa noga szybko pokazują, że to nie jest lekki kompakt z tym samym silnikiem.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika66 l
Spalanie WLTP śr.5.3 l/100 km
Realne spalanie6.1–7.7 l/100 km
Zasięg (szacowany)~857 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8)

Silnik 1.4 TSI EA211 najlepiej traktować olejem zgodnym z VW 502.00 lub 504.00, zwykle 5W-30, około 4,0 l z filtrem. W używanym aucie rozsądny interwał to około 10–12 tys. km lub raz w roku, a nie przeciągany longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.0 l · VW 502.00 / 504.00 5W-30
Olej skrzyni2.3 l · VW G 052 527 A2 75W-80

Harmonogram serwisu Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 15 000 12 000 380 zł 660 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 95 zł 180 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 85 zł 160 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 260 zł 440 zł
Płyn hamulcowy DOT4 2 lata 2 rok(u) 140 zł 250 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 230 zł 410 zł
Olej skrzyni manualnej MQ250 „Dożywotni" 90 000 300 zł 560 zł
Pasek rozrządu 1.4 TSI + pompa wody 210 000 180 000 2200 zł 3600 zł
Pasek osprzętu 120 000 120 000 330 zł 590 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 50 000 820 zł 1390 zł

Niezawodność Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8) — ocena według układów

silnik 1.4 TSI EA2117.4/10 · Dojrzalsza i spokojniejsza jednostka niż starsze 1.4 TSI, ale nadal bardzo zależna od serwisu olejowego, chłodzenia i kondycji osprzętu.
układ chłodzenia i termika7.0/10 · To najważniejszy punkt czujności przy tej wersji. Szybka reakcja na objawy bardzo poprawia rokowania.
manualna skrzynia i sprzęgło7.6/10 · Sama skrzynia jest przewidywalna, a większe koszty zwykle wynikają z normalnego zużycia sprzęgła i dwumasy zależnego od historii auta.
zawieszenie i hamulce7.4/10 · Mechanika podwozia zużywa się dość przewidywalnie, ale w dużym aucie klasy średniej rachunki nie są symboliczne.
elektronika komfortu i multimedia7.2/10 · Więcej funkcji oznacza więcej drobnych punktów kontroli, lecz zwykle bez poważnych dramatów przy zadbanym egzemplarzu.
nadwozie, wnętrze i użyteczność8.5/10 · To mocna strona Passata B8: ergonomia, przestrzeń, wyciszenie i ogólny odbiór auta naprawdę dobrze się starzeją.

Typowe usterki Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8) — co się psuje i ile kosztuje

Pompa wody i termostat w 1.4 TSI EA211 Umiarkowane
📍 70 000–220 000 układ chłodzeniapompa wodytermostat

Najczęściej to właśnie chłodzenie wymaga tu spokojnej uwagi. Ubytki płynu, osad albo niestabilna temperatura pracy nie są kosmetyką i mogą szybko zamienić tani start po zakupie w większy rachunek.

🔧 Koszt naprawy: 700–2 400 zł
Zużycie osprzętu turbo i zaworu DV Umiarkowane
📍 90 000–220 000 turboDVdoładowanie

Spadek elastyczności, nierówne budowanie mocy albo świsty spod maski zwykle każą sprawdzić osprzęt turbodoładowania. To nie musi oznaczać pełnej awarii turbiny, ale wymaga uczciwej diagnostyki.

🔧 Koszt naprawy: 350–3 600 zł
Nagary i kultura pracy przy jeździe miejskiej Monitoruj
📍 100 000–240 000 GDInagarydolot

Bezpośredni wtrysk oznacza, że wieloletnia jazda głównie po mieście może odbić się na kulturze pracy silnika, dolocie i elastyczności. To bardziej punkt kontroli niż wyrok, ale nie warto go lekceważyć.

🔧 Koszt naprawy: 400–2 200 zł
Sprzęgło i dwumasa po większych przebiegach Monitoruj
📍 120 000–260 000 sprzęgłodwumasamanual

Manualny Passat B8 jest przewidywalny, ale w dużym aucie eksploatowanym przez lata zużycie sprzęgła i dwumasy trzeba brać na serio. Jazda próbna powinna obejmować ruszanie pod obciążeniem i zachowanie na niskich obrotach.

🔧 Koszt naprawy: 2 400–4 900 zł
Zawieszenie wielowahaczowe i tuleje po latach Monitoruj
📍 100 000–280 000 zawieszenietulejewahacze

Komfort Passata B8 nie bierze się znikąd. Po większych przebiegach trzeba liczyć się z luzami, stukami i kosztami uporządkowania podwozia, szczególnie w autach flotowych i trasowych.

🔧 Koszt naprawy: 500–3 400 zł
Elektronika komfortu, czujniki i multimedia Monitoruj
📍 80 000–260 000 elektronikakomfortinfotainment

Nowocześniejszy od poprzednika Passat B8 ma więcej elektroniki codziennej. Zwykle nie są to awarie dramatyczne, ale warto sprawdzić czujniki, klimatyzację, szyby i multimedia bez zaufania do samej listy wyposażenia.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen Passat Variant.

Inne podobne auta

Inne wersje Passat Variant oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen Passat Variant 1.4 TSI 125 KM 2015 (B8)

Ile pali Volkswagen Passat B8 1.4 TSI 125 KM w praktyce?

W realnym użytkowaniu rozsądnie liczyć zwykle około 6,1–7,7 l/100 km. Spokojna trasa potrafi być oszczędna, ale miasto, masa auta i cięższa prawa noga szybko podnoszą wynik ponad katalog.

Czy 125 KM w Passacie B8 wystarcza?

Tak, do normalnej codziennej jazdy to wystarczająca wartość. Trzeba jednak uczciwie zaakceptować, że to najmniejsza benzyna w dużym aucie klasy średniej i nie daje dużego zapasu przy pełnym obciążeniu.

Czy 1.4 TSI 125 KM w Passacie B8 jest lepszy od starszego 1.4 TSI?

Tak, jednostka EA211 ma dojrzalszą reputację niż starszy EA111 i nie niesie takiego samego ryzyka związanego z łańcuchem rozrządu. Nadal jednak wymaga dobrego serwisu i chłodnej selekcji egzemplarza.

Jaki olej do Volkswagena Passata B8 1.4 TSI?

Najbezpieczniej trzymać się oleju zgodnego z normą VW 502.00 lub 504.00, zwykle 5W-30. Silnik potrzebuje około 4,0 l oleju z filtrem. W używanym aucie rozsądnie wymieniać go co 10–12 tys. km lub raz w roku.

Czy Passat B8 1.4 TSI ma pasek czy łańcuch rozrządu?

Ta wersja 1.4 TSI EA211 korzysta z paska rozrządu, a nie z łańcucha. To poprawia odbiór serwisowy względem starszych 1.4 TSI, ale nie zwalnia z kontroli historii auta.

Na co uważać przy zakupie Volkswagena Passata B8 1.4 TSI?

Na historię olejową, szczelność układu chłodzenia, kulturę pracy na zimno, reakcję turbo, stan sprzęgła i dwumasy oraz ogólną jakość serwisu udokumentowaną fakturami albo wpisami.

Czy Passat B8 1.4 TSI nadaje się na autostradę?

Tak, ale pod warunkiem realistycznych oczekiwań. Przy normalnym tempie daje radę komfortowo podróżować, natomiast przy pełnym obciążeniu będzie czuć, że to spokojna, a nie mocna odmiana benzynowa.

Passat B8 1.4 TSI czy 2.0 TDI — co wybrać?

1.4 TSI ma sens, jeśli jeździsz mniej, chcesz benzynę i nie potrzebujesz diesla. 2.0 TDI lepiej pasuje do częstych tras i dużych przebiegów, ale wprowadza typowe ryzyka nowoczesnego diesla.

Czy serwis Passata B8 1.4 TSI jest drogi?

Podstawowa obsługa jest rozsądna, ale po zakupie używanego auta rachunek może wzrosnąć, jeśli trzeba ogarnąć chłodzenie, sprzęgło albo zaległy serwis. Najbardziej opłaca się kupić sztukę po historii, a nie tylko po wyglądzie.

Czy warto kupić Volkswagena Passata B8 1.4 TSI 125 KM?

Tak, jeśli chcesz wygodne auto klasy średniej w benzynie i kupujesz egzemplarz naprawdę sprawdzony. Nie, jeśli szukasz dużego Passata z mocnym charakterem albo auta całkowicie odpornego na serwisowe zaniedbania.

Źródła i metodologia

Volkswagen Polska — Passat — Oficjalny punkt odniesienia dla pozycjonowania Passata B8 i ogólnego charakteru modelu klasy średniej Volkswagena.
Auto-Data — Volkswagen Passat B8 1.4 TSI 125 KM — Bazowe dane techniczne dla wersji 1.4 TSI 125 KM: moc, moment, masa, wymiary, osiągi i pojemność bagażnika.
Autocentrum — Volkswagen Passat B8 1.4 TSI 125 KM — Polski katalog parametrów pomagający potwierdzić osiągi, spalanie i podstawowe dane eksploatacyjne Passata B8 1.4 TSI.
Parkers — Volkswagen Passat Saloon (2015-2022) review — Niezależne źródło dla komfortu jazdy, jakości wnętrza i codziennej praktyczności Passata B8.
Honest John — Volkswagen Passat (2015-2022) — Pomocnicze źródło dla rynku wtórnego, opinii użytkowników i typowych pytań zakupowych wokół Passata B8.
ADAC — VW Passat B8 — Europejski punkt odniesienia dla oceny modelu, praktyczności i ogólnego odbioru eksploatacyjnego Passata ósmej generacji.
Otomoto — Volkswagen Passat B8 rynek wtórny — Polski punkt odniesienia dla cen ofertowych, podaży i płynności sprzedaży używanych egzemplarzy Passata B8.
Spritmonitor — Volkswagen Passat fuel reports — Pomocnicze źródło dla raportów realnego spalania użytkowników Volkswagena Passata w różnych konfiguracjach i warunkach jazdy.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, rynku wtórnego i praktyki użytkowania benzynowych modeli VAG z silnikiem 1.4 TSI EA211.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.