AutoKarma.pl BMW Seria 5 Touring G31 520i 184 KM (2017–2024)

BMW Seria 5 Touring (G31) 520i 184 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW 520i Touring G31 jest jedną z tych wersji, które na papierze wyglądają skromnie, ale w codziennym użyciu okazują się bardzo sensowne. Benzynowe 184 KM, ośmiobiegowy automat ZF i napęd na tył tworzą spokojny, przewidywalny pakiet do miasta, autostrady i rodzinnych wyjazdów.

BMW Seria 5 Touring G31 2019 — widok boczny
184 KMMoc
8.2 s0–100 km/h
6.0 lSpalanie /100km
~9 405 złKoszt posiadania / rok
7.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.3
Koszty utrzymania6.5
Trwałość7.8
Likwidność7.8
Utrzymanie wartości7.4
Design i wygląd8.1
Prestiż i emocje8.4

BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

W codziennej eksploatacji 520i wypada dojrzalej, niż sugeruje sama liczba 184 KM. Auto nie wciska w fotel, ale dzięki 290 Nm dostępnemu od niskich obrotów rusza płynnie i bez zadyszki utrzymuje tempo autostradowe. Ośmiobiegowy automat ZF pracuje miękko i przewidywalnie, co bardzo pasuje do charakteru długiego, dobrze wyciszonego kombi. To ważne, bo wielu kupujących tej wersji chce przede wszystkim spokoju i komfortu, a nie demonstracji osiągów przy każdym ruszaniu spod świateł.

B48 należy do lepszych współczesnych benzyn BMW, ale nie jest całkowicie wolny od tematów serwisowych. Najczęściej wracają drobniejsze, choć czasem pilne wycieki układu chłodzenia, zużywające się elementy odpowietrzenia skrzyni korbowej, osadzający się nagar w silniku z bezpośrednim wtryskiem oraz czujniki i osprzęt pracujące w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że przy regularnym serwisie olejowym co 10–15 tys. km i kontroli temperatury układ napędowy nie ma reputacji katastrofalnej jednostki.

Od strony praktycznej G31 broni się bardzo dobrze. Bagażnik 570 litrów jest foremny, po złożeniu siedzeń robi się naprawdę rodzinne 1700 litrów, a sama kabina daje typowe dla piątki poczucie jakości i spokoju. Na dłuższej trasie docenisz wygodne fotele, stabilność przy wyższych prędkościach i fakt, że benzynowa czterocylindrówka pracuje ciszej niż diesle. Jeśli jednak auto ma regularnie ciągnąć ciężką przyczepę albo jeździć stale z pełnym obciążeniem po górach, mocniejsza odmiana będzie po prostu przyjemniejsza.

Największe ryzyko zakupowe nie dotyczy samej koncepcji 520i, tylko jakości konkretnego egzemplarza. Wielu właścicieli wybiera tę wersję jako flotową albo leasingową, więc historia serwisu i stan zawieszenia potrafią mocno się różnić. Warto sprawdzić pracę skrzyni na zimno, ewentualne ślady ubytków płynu chłodniczego, stan cewek i świec oraz to, czy poprzedni właściciel nie jeździł wyłącznie na wydłużonych interwałach Longlife. Dobrze utrzymane 520i Touring potrafi być rozsądnym wejściem do świata BMW klasy wyższej, ale zaniedbany egzemplarz szybko psuje ten obraz.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz wygodne kombi premium do codziennych tras i rodzinnych wyjazdów, ale bez wysokiego spalania sześciocylindrowej benzyny.
  • Jeździsz głównie asfaltowo i bardziej cenisz kulturę pracy oraz ciszę niż maksymalne osiągi.
  • Szukasz używanego BMW serii 5 z bardziej przewidywalnym kosztem wejścia niż 530i lub 540i.
  • Masz budżet na profilaktyczny serwis i zależy Ci na klasycznym tylnym napędzie oraz dobrym automacie.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Oczekujesz bardzo mocnego przyspieszenia pod pełnym obciążeniem albo regularnie jeździsz dynamicznie po autostradach w Niemczech.
  • Szukasz możliwie niskich kosztów serwisu i części jak w zwykłym kombi segmentu D.
  • Planujesz wyłącznie krótkie miejskie odcinki bez dogrzewania silnika i regularnego serwisu olejowego.
  • Nie akceptujesz ryzyka droższych napraw elektroniki, zawieszenia i osprzętu typowych dla klasy premium.
Konkurenci do rozważenia
Mercedes-Benz E 200 T S213
Bardziej miękki i stateczny w odbiorze, ale BMW zwykle daje naturalniejszy układ kierowniczy i lepszą współpracę silnika z automatem.
Audi A6 Avant 45 TFSI C8
Nowocześniejsze wnętrze i mocniejsza benzyna, lecz zwykle wyższa cena zakupu oraz mniej klasyczne wyczucie tylnonapędowego auta.
Volvo V90 B5
Bardzo komfortowa i elegancka alternatywa, choć BMW ma zwykle bardziej dopracowaną skrzynię i lepszą dynamikę reakcji na gaz.
Skoda Superb Combi 2.0 TSI 190
Tańsza w zakupie i bardziej pragmatyczna, ale bez poziomu wyciszenia, prestiżu i jakości prowadzenia znanego z serii 5.

BMW 520i Touring G31 nie próbuje być sportowym potworem ani tanią okazją segmentu premium. Jego siłą jest bardzo wyrównany charakter. Dwulitrowy silnik B48 daje wystarczającą elastyczność do sprawnego wyprzedzania i płynnej jazdy z kompletem pasażerów, a automat ZF dobrze maskuje umiarkowaną moc. Właśnie dlatego to jedna z najbezpieczniejszych odmian serii 5 Touring dla kogoś, kto szuka auta prestiżowego, ale nie chce sześciocylindrowego apetytu na paliwo i serwis. Trzeba jednak zaakceptować, że utrzymanie nadal jest klasowo wyższe niż w zwykłym kombi klasy średniej, a zaniedbane egzemplarze szybko robią się kosztowne.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 16 maja 2026 · Dane: 16 maja 2026

BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Bardzo udane połączenie komfortu, jakości wyciszenia i praktycznego nadwozia Touring.
  • Silnik B48 zapewnia sensowną dynamikę bez przesadnych kosztów jak w mocniejszych benzynach BMW.
  • Automat ZF 8HP dobrze pasuje do charakteru auta i zwykle pracuje płynnie także po latach.
  • Duży bagażnik 570 l i bardzo dobra ergonomia w trasie.
  • Tylny napęd daje naturalne prowadzenie i czytelne reakcje auta.
Minusy
  • Realne spalanie w mieście i przy szybszej autostradzie szybko wychodzi ponad dane katalogowe.
  • Osprzęt B48 i układ chłodzenia wymagają czujności, szczególnie po 100-150 tys. km.
  • Koszty zawieszenia, elektroniki i elementów premium są wyraźnie wyższe niż w tańszych kombi.
  • 184 KM wystarcza na co dzień, ale z pełnym obciążeniem nie daje zapasu jak 530i.
  • Wiele aut poflotowych ma wydłużone interwały serwisowe i wymaga nadrabiania zaległości po zakupie.

Osiągi BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31) — przyspieszenie i prędkość

8,2 s do 100 km/h nie robi z 520i sportowca, ale daje wystarczający zapas do sprawnej codziennej jazdy. Kluczowe jest to, że auto oddaje moc płynnie i bez nerwowości.

0–100 km/h8.2 s
Prędkość maksymalna225 km/h
Moc przy obrotach184 KM przy 5000-6500
Moment przy obrotach290 Nm przy 1350-4250

Dane techniczne BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Benzynowy · B48B20B
Moc / moment184 KM · 290 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP50) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · G31
Dł. / szer. / wys.4942 / 1868 / 1498 mm · masa 1630 kg
Bagażnik570 l (złożone: 1700 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31)

Katalogowe około 6 l/100 km jest możliwe głównie w spokojnej trasie. W realnym użytkowaniu warto zakładać około 7,5-9 l/100 km zależnie od miasta, autostrady i obciążenia.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika68 l
Spalanie WLTP śr.6.0 l/100 km
Realne spalanie7.4–9.1 l/100 km
Zasięg (szacowany)~747 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31)

B48 lubi świeży olej bardziej niż wydłużone interwały Longlife. Bezpieczniej wymieniać olej co 10-15 tys. km i pilnować stanu układu chłodzenia oraz obudowy filtra oleju.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.25 l · BMW Longlife-17 FE+ 0W-20 lub Longlife-04 5W-30
Olej skrzyni7.0 l · ZF LifeguardFluid 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Kontrola zawieszenia i geometrii 30 000 30 000 200 zł 450 zł
Czyszczenie dolotu / zaworów z nagaru „Dożywotni" 120 000 1200 zł 2200 zł
Wymiana paska osprzętu 120 000 90 000 350 zł 700 zł
Wymiana płynu chłodniczego „Dożywotni" 90 000 350 zł 650 zł
Wymiana płynu hamulcowego 60 000 60 000 180 zł 320 zł
Serwis oleju skrzyni automatycznej ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1800 zł 2800 zł
Wymiana świec zapłonowych 60 000 45 000 500 zł 850 zł
Wymiana filtra kabinowego 30 000 15 000 180 zł 320 zł
Wymiana filtra powietrza 30 000 20 000 120 zł 220 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 15 000 700 zł 1150 zł

Niezawodność BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31) — ocena według układów

Silnik7.8/10 · B48 jest wyraźnie dojrzalszy od części starszych benzyn BMW, ale wymaga krótszych interwałów olejowych i kontroli chłodzenia.
skrzynia biegów8.4/10 · ZF 8HP zwykle jest trwała, jeśli olej był okresowo wymieniany i skrzynia pracuje bez szarpnięć na zimno.
układ chłodzenia6.8/10 · To obszar wymagający czujności z uwagi na plastikowe przewody, obudowy i potencjalne wycieki po większym przebiegu.
elektronika7.1/10 · Bogate wyposażenie i systemy komfortu są wygodne, ale po latach mogą generować droższe drobiazgi diagnostyczne.
Zawieszenie7.3/10 · Komfort i precyzja są bardzo dobre, lecz masa auta i polskie drogi przyspieszają zużycie tulei oraz łączników.
koszty bieżące6.5/10 · To nadal BMW klasy wyższej: regularny serwis nie jest katastrofalny, ale części i robocizna premium kosztują zauważalnie więcej.

Typowe usterki BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31) — co się psuje i ile kosztuje

Pękający przewód odpowietrzenia układu chłodzenia Umiarkowane
📍 90 000–180 000 chłodzenieb48

Plastikowy przewód odpowietrzający potrafi sparcieć od temperatury i nagle wypuścić płyn chłodniczy. Warto kontrolować ślady osadu i zapach płynu przy gorącym silniku.

🔧 Koszt naprawy: 400–900 zł
Nieszczelna obudowa filtra oleju / chłodniczka Monitoruj
📍 100 000–190 000 olejchłodzenieb48

W B48 zdarzają się wycieki z obudowy filtra oleju i chłodniczki, czasem mylone z innymi poceniami. Naprawa bywa pracochłonna przez dostęp.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–4 200 zł
Nagary na zaworach dolotowych Umiarkowane
📍 120 000–220 000 dolotwtrysk bezpośredni

Jak w wielu benzynach z bezpośrednim wtryskiem, po większym przebiegu możliwe są osady pogarszające kulturę pracy i reakcję na gaz. Pomaga czyszczenie walnut blasting.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–2 500 zł
Zużycie cewek i świec zapłonowych Monitoruj
📍 70 000–160 000 zapłon

Nierówna praca pod obciążeniem, sporadyczne wypadanie zapłonów i check engine często kończą się wymianą świec oraz części cewek.

🔧 Koszt naprawy: 700–1 800 zł
Luz na tulejach przedniego zawieszenia Umiarkowane
📍 100 000–200 000 zawieszenieprzód

Ciężkie kombi premium zużywa elementy przedniego zawieszenia szybciej na gorszych drogach. Objawem są stuki i pogorszenie precyzji prowadzenia.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–3 500 zł
Zużycie oleju przy wydłużonych interwałach Monitoruj
📍 120 000–240 000 silnikserwis

Sam B48 nie uchodzi za wyjątkowo olejożerny, ale auta serwisowane rzadko potrafią zacząć brać olej i pracować gorzej na zimno. Profilaktyka jest tańsza niż naprawa.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 5 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 5 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 5 Touring 520i 184 KM 2019 (G31)

Czy BMW 520i Touring G31 jest wystarczająco dynamiczne?

Tak, do codziennej jazdy i normalnych tras 184 KM w zupełności wystarcza. Z pełnym obciążeniem i przy bardzo szybkiej autostradzie czuć jednak, że to podstawowa benzyna w dużym kombi premium.

Jaki silnik ma ta wersja?

Pod maską pracuje benzynowy 2.0 turbo BMW B48 o mocy 184 KM i momencie 290 Nm.

Czy B48 ma rozrząd na łańcuchu?

Tak. B48 korzysta z łańcucha rozrządu, ale to nie zwalnia z kontroli jakości serwisu i regularnej wymiany oleju.

Ile pali BMW 520i Touring G31 w praktyce?

Realnie najczęściej trzeba liczyć około 7,4-9,1 l/100 km. Spokojna trasa może zejść niżej, miasto i autostrada zwykle podnoszą wynik.

Czy automat ZF 8HP jest trwały?

Generalnie tak, o ile skrzynia pracuje płynnie i nie była zaniedbana. Warto traktować olej w skrzyni jako serwis okresowy, nawet jeśli fabryka mówi inaczej.

Na co uważać przy zakupie używanego egzemplarza?

Sprawdź historię serwisu, ewentualne ubytki płynu chłodniczego, pracę skrzyni na zimno, stan zawieszenia oraz ślady jazdy na zbyt długich interwałach olejowych.

Czy to dobra wersja na długie trasy?

Tak, zwłaszcza jeśli zależy Ci na ciszy, wygodzie i bagażniku. Auto dobrze znosi autostrady, choć nie daje takiego zapasu mocy jak 530i.

Jakie paliwo warto lać?

Minimalnie 95, ale przy regularnej jeździe autostradowej i dla lepszej kultury pracy warto tankować 98, jeśli różnica cenowa jest akceptowalna.

Czy 520i Touring jest tańsze w utrzymaniu od diesla?

Zwykle odpadają tu ryzyka związane z DPF i AdBlue, ale benzyna też ma swoje koszty: świeczki, cewki, chłodzenie i typowe elementy premium. Wszystko zależy od przebiegu i sposobu jazdy.

Dla kogo ta wersja ma najwięcej sensu?

Dla kierowcy, który chce praktyczne BMW klasy wyższej z benzyną, automatem i rozsądnym bilansem osiągów, komfortu oraz kosztów względem mocniejszych odmian.

Źródła i metodologia

Auto-Data — Podstawowe dane techniczne G31 520i 184 KM Steptronic.
Auto ABC — Zużycie paliwa, dane silnika B48 i serwisowe podsumowanie.
EncyCARpedia — Wymiary, masa i osiągi wersji Touring 520i.
Ultimate Specs — Weryfikacja osiągów i parametrów układu napędowego.
Bimmerforums UK — Relacje użytkowników o typowych problemach chłodzenia B48.
Bimmerpost G30/G31 — Dyskusje właścicieli o trwałości G31 i kosztach eksploatacji.
Engine Explained — Przegląd silnika B48, oleju i znanych słabości.
Bimmerly — Zestawienie niezawodności B48 i profilaktyki serwisowej.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 16 maja 2026.