AutoKarma.pl BMW Seria 5 Touring G31 520d 48V 197 KM (2017–2024)

BMW Seria 5 Touring (G31) 520d 48V 197 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW Seria 5 Touring G31 520d 48V 197 KM 8AT to jedna z najbardziej dopracowanych codziennych konfiguracji całej gamy po liftingu. Daje oszczędnego diesla, świetny automat, wysoki komfort podróży i delikatnie lepszą kulturę pracy dzięki układowi mild hybrid, ale nadal wymaga serwisowej dyscypliny typowej dla nowoczesnego premium.

BMW Seria 5 Touring G31 2021 — widok boczny
197 KMMoc
7.8 s0–100 km/h
4.8 lSpalanie /100km
~8 239 złKoszt posiadania / rok
7.8
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania7.1
Trwałość8.1
Likwidność7.9
Utrzymanie wartości7.7
Design i wygląd8.3
Prestiż i emocje8.4

BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

W codziennym użytkowaniu 520d 48V 197 KM najlepiej wypada jako szybkie, spokojne i bardzo kompletne narzędzie do podróżowania. Nie jest przesadnie twarde, nie męczy hałasem przy autostradowych prędkościach i daje poczucie klasy, którego oczekuje się od Serii 5. Układ mild hybrid subtelnie pomaga przy ruszaniu oraz pracy systemu start-stop, dzięki czemu poliftowe egzemplarze sprawiają w ruchu miejskim bardziej wygładzone i nowoczesne wrażenie niż starsze diesle bez wsparcia 48V.

Największą siłą tej wersji pozostaje jednak zestawienie sprawnego diesla i bardzo dobrego automatu. B47 o mocy 197 KM nie próbuje być sportowcem, ale daje więcej niż dość elastyczności do sprawnego wyprzedzania i utrzymywania wysokiego tempa w trasie. ZF 8HP pracuje płynnie, logicznie dobiera przełożenia i dobrze maskuje masę auta. W efekcie kierowca dostaje samochód, który nie prowokuje do ostrej jazdy, ale jest szybki wtedy, kiedy naprawdę trzeba.

Po stronie ryzyk nic się nie zmienia względem realiów nowoczesnego diesla premium. Kluczowe pozostają historia olejowa, stan DPF i EGR, kondycja osprzętu SCR oraz poprawne działanie AdBlue. Do tego dochodzą koszty zawieszenia, hamulców, opon i elektroniki komfortowej typowe dla klasy wyższej. Sam układ 48V nie jest głównym generatorem problemów, ale przy błędach wymaga świadomej diagnostyki, a nie zgadywania lub kasowania kontrolek na sprzedaż.

Dla kupującego, który chce dojrzałego kombi premium do dużych przebiegów, 520d 48V 197 KM jest jedną z najbardziej logicznych konfiguracji G31. Łączy oszczędny napęd, bardzo wysoki komfort, mocną praktyczność wersji Touring i nadal rozsądne osiągi. Trzeba jedynie zaakceptować, że nawet „rozsądne” BMW klasy wyższej nie utrzymuje się jak auto popularne. Jeśli jednak kupisz egzemplarz po sensownej weryfikacji i od razu ustawisz profilaktykę serwisową, ten wariant potrafi odwdzięczyć się bardzo dobrym bilansem codziennej użyteczności i kosztów względem klasy auta.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Robisz długie trasy i chcesz dużego kombi premium z dieslem, które łączy komfort, ekonomikę i dojrzały charakter jazdy.
  • Szukasz poliftowego G31 z możliwie rozsądną konfiguracją napędu bez kosztów sześciocylindrowych odmian.
  • Akceptujesz regularny serwis diesla, ZF 8HP i układów emisji, bo zależy Ci na aucie do intensywnej eksploatacji.
  • Potrzebujesz rodzinnego lub służbowego kombi, które dużo mieści, dobrze wygląda i nie męczy w trasie.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście i na krótkich odcinkach, bo diesel z DPF oraz AdBlue nie lubi takiego scenariusza.
  • Szukasz najtańszego wejścia w klasę premium i nie chcesz odkładać budżetu na profilaktykę po zakupie.
  • Oczekujesz mocno sportowego charakteru, bo 520d 48V stawia przede wszystkim na spójność i komfort.
  • Kupujesz oczami, bez dokładnej weryfikacji historii serwisowej, emisji spalin i pracy skrzyni biegów.
Konkurenci do rozważenia
Audi A6 Avant C8 40 TDI
Naturalny rywal dla osoby szukającej niemieckiego kombi premium z nowoczesnym dieslem i wysokim komfortem trasy.
Mercedes Klasa E Kombi S213 E 220 d
Alternatywa dla kierowcy bardziej ceniącego miękki charakter jazdy i spokojny luksus niż bardziej zwarte prowadzenie BMW.
Volvo V90 B4 Diesel
Opcja dla kupującego stawiającego na komfort, bezpieczeństwo i skandynawski styl w dużym rodzinnym kombi.
Skoda Superb Combi 2.0 TDI 200 DSG
Mniej prestiżowa, ale często tańsza w utrzymaniu propozycja dla osób patrzących przede wszystkim na praktyczność i koszty.

BMW 520d 48V Touring po liftingu jest bardzo przekonującą odpowiedzią na potrzeby kierowcy, który nie szuka efektownej wersji do chwalenia się na światłach, tylko naprawdę dobrego auta do codziennej pracy i dalekich tras. W tej odmianie Seria 5 Touring zachowuje wszystkie swoje kluczowe atuty: bardzo dojrzałe prowadzenie, wysoką jakość wyciszenia, ergonomiczne wnętrze i bagażnik, który realnie pozwala używać auta jako rodzinnego lub służbowego kombi bez kompromisów. Jednocześnie diesel B47 po liftingu pozostaje jedną z rozsądniejszych jednostek BMW dla ludzi, którzy jeżdżą dużo i chcą utrzymać spalanie na sensownym poziomie. Układ 48V nie robi tutaj rewolucji, ale wygładza reakcje w mieście i poprawia wrażenie ogólnego dopracowania. To wciąż jednak samochód, który wymaga kupna z głową, bo zaniedbane egzemplarze premium szybko mszczą się kosztami.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 16 maja 2026 · Dane: 16 maja 2026

BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • B47 po liftingu daje bardzo dobry balans między osiągami, spalaniem i kulturą pracy.
  • Układ 48V poprawia płynność codziennej jazdy i wygładza działanie start-stop bez sztucznego efektu.
  • Automat ZF 8HP świetnie pasuje do dużego kombi premium i przy regularnej obsłudze pozostaje mocnym atutem.
  • Nadwozie Touring oferuje bardzo dobry bagażnik i wysoki komfort podróżowania bez rezygnacji z jakości prowadzenia.
  • To jedna z najbardziej sensownych i uniwersalnych konfiguracji G31 dla kierowcy robiącego duże przebiegi.
Minusy
  • Egzemplarze flotowe i poleasingowe często mają za sobą ciężką eksploatację oraz pakiet odłożonych kosztów.
  • DPF, EGR, AdBlue i osprzęt SCR nadal podnoszą ryzyko wydatków przy nieodpowiednim profilu użytkowania.
  • Mild hybrid nie eliminuje kosztów diesla premium i dokłada kolejną warstwę techniki do diagnostyki.
  • Hamulce, zawieszenie, opony i elektronika komfortowa kosztują jak w aucie klasy wyższej.
  • Dla części kierowców dynamika będzie wystarczająca, ale nie dostarczy emocji znanych z mocniejszych wersji BMW.

Osiągi BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31) — przyspieszenie i prędkość

7,8 s do 100 km/h oznacza sprawne i bardzo użyteczne osiągi. W praktyce 520d 48V najlepiej wypada jako szybkie auto trasowe, a nie samochód do sportowych uniesień.

0–100 km/h7.8 s
Prędkość maksymalna228 km/h
Moc przy obrotach197 KM przy 4000
Moment przy obrotach400 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · B47D20O1
Moc / moment197 KM · 400 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP50) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · G31
Dł. / szer. / wys.4963 / 1868 / 1498 mm · masa 1785 kg
Bagażnik570 l (złożone: 1700 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31)

W realnym użytkowaniu warto zakładać około 5,2–7,0 l/100 km. To nadal bardzo dobry wynik jak na duże kombi premium o tej masie i możliwościach.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Pojemność zbiornika66 l
Spalanie WLTP śr.4.8 l/100 km
Realne spalanie5.2–7.0 l/100 km
Zasięg (szacowany)~942 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · co ~12000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31)

Silnik B47 potrzebuje około 5,5 l oleju zgodnego z BMW Longlife-04 0W-30. W używanym egzemplarzu opłaca się skrócić interwał do 10–12 tys. km i nie oszczędzać na filtrach.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.5 l · BMW Longlife-04 0W-30
Olej skrzyni8.0 l · ZF 8HP Lifeguard Fluid 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Kontrola zawieszenia + geometria „Dożywotni" 30 000 320 zł 760 zł
Czyszczenie dolotu / kontrola EGR i DPF „Dożywotni" 90 000 500 zł 1600 zł
AdBlue — kontrola układu i uzupełnianie „Dożywotni" 12 000 150 zł 350 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 60 000 900 zł 1800 zł
Płyn chłodniczy + kontrola układu 4 lata 4 rok(u) 260 zł 520 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 320 zł
Filtr paliwa 60 000 30 000 240 zł 420 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 140 zł 240 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 120 zł 220 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 650 zł 980 zł

Niezawodność BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31) — ocena według układów

Silnik8.0/10 · B47 po poprawkach jest solidnym dieslem do dużych przebiegów, ale nadal wymaga rozsądnych interwałów olejowych i dobrej historii serwisowej.
układ emisji spalin6.9/10 · Największe potencjalne wydatki dotyczą dziś AdBlue, DPF, EGR i osprzętu SCR, zwłaszcza przy przewadze jazdy miejskiej.
automatyczna skrzynia biegów8.2/10 · ZF 8HP pozostaje mocną stroną tej wersji, o ile była serwisowana i pracuje gładko zarówno na zimno, jak i po rozgrzaniu.
układ mild hybrid 48V7.5/10 · System 48V poprawia kulturę pracy, ale powinien być objęty normalną diagnostyką przy zakupie i nie warto go bagatelizować.
zawieszenie i układ jezdny7.6/10 · G31 dobrze łączy komfort i precyzję, lecz ciężkie kombi premium wymaga regularnych wydatków na opony, hamulce i elementy zawieszenia.
elektronika i wyposażenie7.4/10 · Ogólna jakość jest wysoka, ale po latach klasy premium nie omijają drobne problemy elektroniki komfortowej i wyposażenia dodatkowego.

Typowe usterki BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31) — co się psuje i ile kosztuje

Problemy z AdBlue, czujnikami NOx i osprzętem SCR Umiarkowane
📍 120 000–280 000 adbluescrnox

Po większych przebiegach w 520d 48V mogą pojawiać się błędy układu SCR, czujników NOx lub dozowania AdBlue. Zaczyna się od komunikatów i trybu awaryjnego, a kończy czasem kosztowną diagnostyką oraz wymianą kilku elementów jednocześnie.

🔧 Koszt naprawy: 600–5 000 zł
DPF i EGR przy eksploatacji miejskiej Umiarkowane
📍 90 000–260 000 dpfegrdiesel

Nowoczesny diesel BMW lubi regularne dogrzanie i dłuższe odcinki. Egzemplarze użytkowane głównie po mieście częściej mają historię problemów z dopalaniem DPF, osadami w EGR i wzrostem kosztów po zakupie.

🔧 Koszt naprawy: 500–4 200 zł
Rozrząd B47 wymaga pilnowania jakości i interwału oleju Monitoruj
📍 150 000–320 000 rozrządb47olej

B47 jest znacznie dojrzalszy od starszego N47, ale długi interwał olejowy nadal nie pomaga trwałości. Auta serwisowane stricte pod harmonogram flotowy warto oglądać dokładniej i traktować z większą ostrożnością.

Serwis skrzyni ZF 8HP bywa pomijany przez poprzednich właścicieli Monitoruj
📍 120 000–300 000 zf8hpautomatserwis

Skrzynia 8HP ma świetną opinię, lecz opowieści o oleju dożywotnim nie służą jej po latach. Szarpnięcia na zimno, przeciąganie przełożeń lub brak historii serwisu powinny uruchomić dokładniejszą diagnostykę.

🔧 Koszt naprawy: 900–8 500 zł
Układ mild hybrid 48V wymaga poprawnej diagnostyki po liftingu Monitoruj
📍 100 000–260 000 mhev48velektryka

Sam układ 48V nie jest typowym źródłem częstych awarii, ale przy błędach osprzętu, rozrusznikoalternatora lub instalacji nie warto iść na skróty. To system, który trzeba diagnozować świadomie, a nie zgadywać.

🔧 Koszt naprawy: 500–6 000 zł
Zawieszenie, hamulce i elektronika komfortowa klasy premium Monitoruj
zawieszeniehamulceelektronika

Przy dużych przebiegach dochodzą realne koszty na zawieszeniu, oponach, hamulcach, klapie bagażnika, iDrive i drobnej elektronice wyposażenia. To normalne dla segmentu, ale trzeba je policzyć przed zakupem.

🔧 Koszt naprawy: 800–9 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 5 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 5 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 5 Touring 520d 48V 197 KM 2021 (G31)

Jaki olej do BMW Seria 5 Touring G31 520d 48V 197 KM 8AT?

Najbezpieczniej stosować olej zgodny z normą BMW Longlife-04 0W-30. Silnik B47 mieści około 5,5 l oleju z filtrem, a w aucie używanym warto skrócić interwał do około 10–12 tys. km.

Ile pali BMW 520d 48V 197 KM Touring G31 w praktyce?

Realne spalanie zwykle mieści się w przedziale około 5,2–7,0 l/100 km. W trasie wynik potrafi być bardzo dobry, natomiast miasto i szybka autostrada podnoszą średnią.

Czy BMW 520d 48V G31 jest awaryjne?

To raczej rozsądny nowoczesny diesel premium niż szczególnie pechowa wersja, ale wymaga świadomego serwisu. Najwięcej uwagi trzeba poświęcić układowi emisji, historii olejowej i kondycji skrzyni biegów.

Co daje układ mild hybrid 48V w BMW 520d?

Nie zwiększa katalogowej mocy w sposób odczuwalny jak pełna hybryda, ale poprawia płynność działania start-stop, wspiera ruszanie i lekko wygładza codzienną jazdę.

Na co uważać przy zakupie BMW G31 520d 48V?

Na rzeczywisty przebieg, historię serwisową, pracę zimnego silnika, działanie AdBlue, stan DPF i EGR, płynność pracy ZF 8HP oraz ślady zaniedbań typowych dla aut flotowych.

Czy BMW 520d 48V Touring nadaje się do miasta?

Może jeździć po mieście, ale najlepiej czuje się w trasie i przy regularnym dogrzewaniu. Przy przewadze krótkich odcinków diesel z DPF oraz AdBlue robi się mniej logicznym wyborem.

Ile kosztuje serwis BMW 520d 48V G31?

Podstawowy serwis olejowy jest do zaakceptowania, ale układy emisji, automatyczna skrzynia, zawieszenie i elektronika komfortowa potrafią szybko podnieść budżet utrzymania.

Czy 197 KM daje odczuwalną przewagę nad 190 KM?

Różnica nie zmienia charakteru auta, ale poliftowa odmiana 197 KM zwykle wypada nieco świeżej, ma nowsze roczniki i delikatnie lepiej dopracowaną codzienną kulturę pracy.

Czy warto kupić BMW 520d 48V po leasingu?

Tak, ale tylko po dokładnej weryfikacji historii i kondycji technicznej. Sam leasing nie jest problemem, problemem bywa brak profilaktyki i bardzo intensywna eksploatacja bez inwestycji.

Czy BMW Seria 5 Touring G31 520d 48V ma sens jako auto rodzinne?

Tak, to jedna z jego najmocniejszych stron. Duży bagażnik, wysoki komfort jazdy, oszczędny diesel i dobra ergonomia sprawiają, że to bardzo mocna propozycja na rodzinne lub służbowe kombi premium.

Źródła i metodologia

BMW — Dane techniczne BMW Serii 5 Touring G31 LCI — Oficjalne dane producenta dla poliftingowego BMW 520d Touring 48V, osiągów, masy i wymiarów nadwozia.
BMW Polska — katalog BMW Serii 5 Touring — Materiały rynkowe BMW Polska dotyczące wyposażenia, układu mild hybrid 48V i pozycji modelu G31 Touring po liftingu.
ADAC — Raporty niezawodności BMW 5er — Niezależne dane ADAC o awaryjności, kampaniach serwisowych i typowych problemach użytkowych BMW klasy wyższej.
AutoCentrum — BMW Seria 5 G31 520d 48V dane techniczne — Polskie zestawienie parametrów, osiągów, spalania i opinii użytkowników dla BMW 520d Touring G31 po liftingu.
Spritmonitor — BMW 520d G31 spalanie użytkowników — Rzeczywiste zużycie paliwa raportowane przez właścicieli BMW 520d Touring G31 w codziennej eksploatacji.
Otomoto — BMW Seria 5 Touring G31 rynek wtórny — Źródło referencyjne cen ofertowych, podaży i typowych przebiegów egzemplarzy BMW 520d Touring G31 w Polsce.
What Car? — BMW 5 Series Touring used review — Ocena użytkowa i komentarze o trwałości używanej Serii 5 Touring, w tym diesli B47 i skrzyni ZF 8HP.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne AutoKarma.pl na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej dla BMW B47 48V + ZF 8HP.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 16 maja 2026.