AutoKarma.pl Volvo XC40 Mk1 Recharge Single 231 KM (2018–dziś)

Volvo XC40 (Mk1) Recharge Single 231 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volvo XC40 Recharge Single 231 KM to elektryczne XC40 w najrozsądniejszej odmianie: bez przesadnej mocy, ale z napędem na tył, dobrą kulturą jazdy i zasięgiem wystarczającym do normalnego używania bez ciągłego stresu o ładowarkę.

Volvo XC40 Mk1 2023 — widok boczny
231 KMMoc
7.3 s0–100 km/h
460 kmZasięg WLTP
~21 504 złKoszt posiadania / rok
7.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.7
Koszty utrzymania6.4
Trwałość7.6
Likwidność7.5
Utrzymanie wartości7.7
Design i wygląd8.7
Prestiż i emocje8.1

Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Elektryczne XC40 długo miało opinię auta bardziej stylowego niż efektywnego, ale wersja Single Motor poprawiła ten obraz. Napęd na tył, trochę niższa masa i lepiej dobrana moc sprawiają, że samochód jest zwyczajnie przyjemniejszy w codziennym kontakcie niż starsze, mocniejsze warianty dual motor. Nadal nie jest to rekordzista sprawności, ale w końcu czuć tu spójność całego pakietu.

Największą zaletą XC40 Recharge Single jest komfort. Fotele są świetne, wyciszenie bardzo dobre, a układ napędowy pracuje płynnie i bez nerwowości. To auto nie próbuje udawać sportowego elektryka — raczej uspokaja kierowcę i robi dobrą robotę w mieście, na obwodnicy oraz w codziennych trasach do kilkuset kilometrów z jednym sensownym ładowaniem po drodze.

Przy zakupie używanego egzemplarza warto skupić się na stanie baterii, historii serwisowej, jakości napraw blacharskich i ogólnej kondycji zawieszenia oraz elektroniki. Sam napęd elektryczny jest prostszy niż w spalinowym XC40, ale samochód pozostaje ciężkim SUV-em premium z drogimi elementami nadwozia, kamerami, radarami i dużymi kołami.

Jeśli ktoś szuka elektryka premium do wszystkiego, istnieją bardziej efektywne auta. Jeśli jednak liczy się pozycja za kierownicą, bezpieczeństwo, prostota obsługi i spokojny charakter jazdy, XC40 Recharge Single broni się bardzo dobrze. To nie jest najlepsze EV świata, ale jedno z bardziej sensownych premium daily w tej marce.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz elektrycznego SUV-a premium głównie do miasta, obwodnicy i regularnych tras z przewidywalnym dostępem do ładowania.
  • Zależy ci bardziej na komforcie, wyciszeniu i wygodnych fotelach niż na sprintach spod świateł i rekordowej mocy.
  • Szukasz wersji XC40 Recharge, która ma sensowniejszy bilans osiągów do zużycia energii niż cięższe odmiany AWD.
  • Akceptujesz wyższe koszty ubezpieczenia i potencjalnie droższe naprawy nadwozia w zamian za premium feeling i bezpieczeństwo Volvo.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Potrzebujesz maksymalnego realnego zasięgu na autostradzie i nie chcesz planować ładowań podczas dłuższych tras.
  • Szukasz najtańszego w utrzymaniu EV albo najsprawniejszego elektryka pod względem zużycia energii.
  • Nie masz wygodnego ładowania domowego lub firmowego i liczysz wyłącznie na publiczne szybkie ładowarki.
  • Chcesz bardzo przestronnego rodzinnego elektryka — XC40 jest wygodne, ale nie jest klasowym liderem przestrzeni ani bagażnika.
Konkurenci do rozważenia
Mercedes EQA 250+
Alternatywa dla kierowcy szukającego spokojnego premium EV z dobrym komfortem i bardziej klasycznym wizerunkiem marki.
BMW iX1 eDrive20
Rywal dla osób, które chcą bardziej nowoczesnego układu wnętrza i trochę lepszej efektywności w kompaktowym SUV-ie premium.
Audi Q4 e-tron 40
Mocny konkurent z większym bagażnikiem i bardziej typowo niemieckim charakterem prowadzenia oraz interfejsu.
Lexus UX 300e
Opcja dla tych, którzy bardziej niż osiągi cenią spokojny styl, markę premium i przewidywalność użytkowania.

Na rynku wtórnym XC40 Recharge Single ma sens dla kierowcy, który chce wejść w premium EV bez pogoń za osiągami i bez najbardziej prądożernych konfiguracji. Jednosilnikowa wersja RWD prowadzi się naturalniej niż starsze cięższe odmiany AWD, zwykle ma sensowniejszy zasięg i nadal daje wysoki komfort codziennej jazdy. Trzeba jednak zaakceptować, że to nadal Volvo premium: części, ubezpieczenie i ewentualne naprawy poza gwarancją nie będą tanie. Jeśli priorytetem jest komfort, bezpieczeństwo i spokojne użytkowanie, Recharge Single jest jedną z lepszych wersji XC40 w całej gamie.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Wersja Single Motor z napędem RWD jest bardziej spójna i naturalna w odbiorze niż starsze cięższe odmiany AWD.
  • Bardzo wygodne fotele, dobre wyciszenie i wysoki komfort jazdy nadal należą do najmocniejszych stron XC40.
  • Realny zasięg wystarcza do normalnego codziennego używania i regularnych tras z jednym sensownym ładowaniem po drodze.
  • Obsługa auta jest prosta, a sam napęd elektryczny eliminuje część serwisowych zmartwień znanych ze spalinowego XC40.
  • Model nadal wygląda świeżo i trzyma wizerunek premium, co pomaga również na rynku wtórnym.
Minusy
  • To nie jest rekordzista efektywności — przy szybkiej jeździe i zimą zasięg spada wyraźniej niż w części nowszych konkurentów.
  • Ładowanie DC jest wystarczające, ale nie należy do ścisłej czołówki segmentu pod względem tempa i stabilności krzywej.
  • Ciężkie nadwozie i premium części oznaczają, że opony, zawieszenie i naprawy po kolizji potrafią być kosztowne.
  • Bagażnik i przestrzeń z tyłu są dobre, ale nie robią takiego wrażenia jak w niektórych bardziej dedykowanych platformach EV.
  • Bez ładowania domowego lub firmowego cały sens tej wersji szybko maleje, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu.

Osiągi Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1) — przyspieszenie i prędkość

231 KM i natychmiastowa reakcja napędu elektrycznego dają bardzo przyjemną codzienną dynamikę. XC40 Recharge Single nie jest rakietą, ale jako szybkie i spokojne premium daily sprawdza się naprawdę dobrze.

0–100 km/h7.3 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc silnika el.231 KM (szczytowa)
Moment silnika el.330 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · E400V6
Moc / moment231 KM · 330 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (Single-speed reduction gear) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · Mk1
Dł. / szer. / wys.4440 / 1863 / 1651 mm · masa 2040 kg
Bagażnik452 l (złożone: 1328 l)

Zasięg i ładowanie Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1)

🔋

W praktyce trzeba myśleć nie o paliwie, tylko o zużyciu energii rzędu około 17,5–22,5 kWh/100 km. Zimą i na autostradzie wynik potrafi rosnąć zauważalnie szybciej niż w bardziej opływowych EV.

Pojemność baterii69.00 kWh (brutto) · 67.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP460 km
Zasięg realny (lato)~360 km
Zasięg realny (zima)~251 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~7.0 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)135.0 kW · ~34 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS / Type 2
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1)

Napęd elektryczny nie wymaga wymian oleju silnikowego, ale nadal trzeba pilnować płynu hamulcowego, chłodzenia baterii, filtrów kabinowych i okresowej kontroli przekładni redukcyjnej oraz układu wysokiego napięcia.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · Volvo EV reduction gear oil

Harmonogram serwisu Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volvo Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd układu wysokiego napięcia 30 000 30 000 450 zł 850 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 140 zł 260 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 220 zł 420 zł
Serwis klimatyzacji / osuszanie układu 2 lata 2 rok(u) 260 zł 520 zł
Kontrola i wymiana płynu chłodzenia baterii 120 000 90 000 450 zł 780 zł
Olej przekładni redukcyjnej EV „Dożywotni" 90 000 380 zł 760 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 50 000 620 zł 980 zł
Tarcze i klocki przód „Dożywotni" 80 000 1400 zł 2300 zł
Geometria + kontrola zawieszenia „Dożywotni" 30 000 280 zł 520 zł
Akumulator 12V 5 lata 4 rok(u) 850 zł 1300 zł

Niezawodność Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1) — ocena według układów

napęd elektryczny8.3/10 · Jednosilnikowy układ RWD jest prostszy i bardziej przewidywalny niż mocniejsze warianty AWD, a przy normalnym użytkowaniu nie sprawia wielu typowych problemów mechanicznych.
bateria trakcyjna7.8/10 · Kluczowe jest zdrowie ogniw, historia ładowań i temperatura pracy. Sam układ jest trwały, ale zakup używanego EV zawsze wymaga rozsądnej weryfikacji stanu baterii.
ładowanie AC/DC7.6/10 · Samochód zwykle ładuje się poprawnie, choć nie jest liderem segmentu. Najwięcej znaczą stan portu ładowania, aktualność oprogramowania i kondycja instalacji wysokiego napięcia.
Zawieszenie7.2/10 · Duża masa własna oznacza normalne obciążenie dla tulei, łączników i opon. Auto jest komfortowe, ale nie oszukuje fizyki.
elektronika7.0/10 · Najwięcej codziennych irytacji zwykle pochodzi z multimediów, aktualizacji, kamer i elektroniki komfortu, a nie z samego napędu.
nadwozie i wnętrze8.1/10 · Kabina i ogólne wrażenie jakości pozostają mocne, o ile egzemplarz nie ma za sobą słabej naprawy powypadkowej lub intensywnej eksploatacji flotowej.

Typowe usterki Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1) — co się psuje i ile kosztuje

Szybsze zużycie energii zimą i przy autostradowym tempie Monitoruj
zasięgzimaautostrada

To naturalna cecha tego modelu, ale dla kupującego z rynku wtórnego ważna w praktyce. W chłodzie i przy szybkiej jeździe XC40 Recharge potrafi zużywać energię dużo szybciej niż sugeruje katalogowy WLTP.

Duże koła i masa auta przyspieszają zużycie opon Monitoruj
📍 20 000–220 000 oponymasaeksploatacja

Ciężki elektryczny SUV premium potrafi szybciej zjadać komplet opon, zwłaszcza gdy auto jeździ dynamicznie po mieście i na obwodnicy.

🔧 Koszt naprawy: 2 200–4 800 zł
Elementy zawieszenia i łączniki przy polskich drogach Monitoruj
📍 50 000–220 000 zawieszeniełącznikituleje

Masa samochodu i duże felgi sprawiają, że po kilku latach pojawiają się typowe wydatki na drobne elementy zawieszenia. Same usterki nie są niezwykłe, ale rachunki pozostają premium.

🔧 Koszt naprawy: 600–2 800 zł
Elektronika komfortu i multimedia potrafią mieć humory Monitoruj
📍 10 000–220 000 infotainmentsoftwareelektryka

Google Automotive, kamery, czujniki i systemy komfortu zwykle działają dobrze, ale po aktualizacjach lub przy słabym akumulatorze 12V potrafią zdarzać się drobne błędy i restarty.

Hamulce mogą korodować przy lekkim użyciu rekuperacji Monitoruj
📍 15 000–180 000 hamulcerekuperacjatarcze

W EV tarcze i klocki bywają mniej eksploatowane mechanicznie, ale właśnie dlatego po dłuższym czasie zdarzają się problemy z korozją powierzchni i nierówną pracą hamulców.

🔧 Koszt naprawy: 900–2 600 zł
Naprawy nadwozia i osprzętu ADAS po kolizji są drogie Umiarkowane
blacharkaADASkamery

Sam napęd elektryczny bywa prostszy od spalinowego, ale radar, kamery, lampy LED i elementy nadwozia Volvo potrafią mocno podnieść koszt nawet pozornie drobnej szkody.

🔧 Koszt naprawy: 2 500–18 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volvo XC40.

Inne podobne auta

Inne wersje XC40 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volvo XC40 Recharge Single 231 KM 2023 (Mk1)

Jaki realny zasięg ma Volvo XC40 Recharge Single?

W praktyce zwykle trzeba zakładać około 320–390 km w mieszanym użytkowaniu, a w sprzyjających warunkach nawet więcej. Zimą i na autostradzie realny wynik spada wyraźnie szybciej niż sugeruje WLTP.

Czy Volvo XC40 Recharge Single ładuje się szybko?

Na szybkiej ładowarce DC można liczyć na okolice 135 kW w dobrych warunkach, więc 10–80% trwa mniej więcej pół godziny z hakiem. To wystarczająco dobrze do codziennej praktyki, choć nie jest to segmentowa czołówka.

Czy wersja Single jest lepsza od Twin?

Dla wielu użytkowników tak, bo ma sensowniejszy bilans osiągów, zużycia energii i masy. Twin jest szybszy, ale zwykle mniej efektywny i nie daje proporcjonalnie większej użyteczności na co dzień.

Czy XC40 Recharge Single ma napęd na przód czy na tył?

Ta wersja korzysta z napędu na tylną oś. To jedna z rzeczy, które poprawiły spójność prowadzenia względem starszych wariantów elektrycznych XC40.

Na co uważać przy zakupie używanego XC40 Recharge?

Na stan baterii, historię serwisową, tempo ładowania, ewentualne szkody blacharskie, stan zawieszenia, opon oraz działanie kamer, czujników i systemów multimedialnych.

Czy Volvo XC40 Recharge Single nadaje się w trasę?

Tak, ale pod warunkiem realistycznego planowania ładowań. Na krótszych i średnich trasach sprawdza się dobrze, jednak przy bardzo szybkiej jeździe autostradowej zasięg topnieje zauważalnie.

Czy w elektrycznym XC40 serwis jest tani?

Tańszy od wersji spalinowych w zakresie mechaniki napędu, ale nadal nie jest to tanie auto. Opony, zawieszenie, hamulce, AC, ubezpieczenie i ewentualne naprawy nadwozia dalej kosztują premium pieniądze.

Czy Volvo XC40 Recharge Single ma pompę ciepła?

Wiele egzemplarzy tej wersji ma pompę ciepła lub pakiet poprawiający wydajność zimą, ale warto sprawdzić konkretną konfigurację auta po VIN i wyposażeniu.

Volvo XC40 Recharge Single czy Mercedes EQA?

Volvo zwykle wygrywa fotelem, pozycją za kierownicą i bardziej naturalnym charakterem jazdy, a Mercedes może przekonać markowym wnętrzem i nieco innym strojem komfortu. Najważniejszy i tak pozostaje stan konkretnego auta.

Czy warto kupić XC40 Recharge Single w 2026 roku?

Tak, jeśli masz gdzie ładować i chcesz spokojnego premium EV do codziennego używania. Nie, jeśli oczekujesz najlepszego zasięgu w klasie albo najniższych kosztów eksploatacji.

Źródła i metodologia

Volvo Cars — XC40 Recharge specifications — Oficjalne dane techniczne wersji Recharge Single: moc, bateria, ładowanie AC/DC i zasięg WLTP.
EV Database — Volvo XC40 Recharge Single Motor — Niezależne źródło do realnego zasięgu, zużycia energii i prędkości ładowania w warunkach drogowych.
What Car? — Volvo XC40 Recharge review — Praktyczna ocena komfortu, jakości wnętrza, prowadzenia i pozycji modelu na tle rywali premium EV.
Parkers — Volvo XC40 review — Źródło pomocnicze dla codziennej użyteczności, przestronności i komfortu XC40 jako kompaktowego SUV-a premium.
Auto Express — Volvo XC40 review — Ocena brytyjskich redaktorów dotycząca ergonomii, jakości wykonania i realiów użytkowania elektrycznego XC40.
InsideEVs — Volvo XC40 Recharge charging test — Źródło pomocnicze do rzeczywistych osiągów ładowania DC i zachowania auta podczas szybkiego ładowania.
Otomoto — Volvo XC40 Recharge rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych i podaży używanych egzemplarzy Volvo XC40 Recharge w Polsce.
Automobile Dimension — Volvo XC40 dimensions — Pomocnicze źródło dla gabarytów, bagażnika i praktycznego pozycjonowania modelu.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, testów drogowych i realiów rynku wtórnego elektrycznych SUV-ów premium.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.