AutoKarma.pl Volkswagen Touran 5T 2.0 TDI 150 KM (2015–dziś)

Volkswagen Touran (5T) 2.0 TDI 150 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen Touran 5T 2.0 TDI 150 KM to jedna z najbardziej logicznych konfiguracji tego modelu dla rodziny, która naprawdę jeździ. Oferuje wyraźnie lepszą dynamikę niż 1.6 TDI, a nadal potrafi być oszczędny i bardzo praktyczny, choć okupione jest to pełnym pakietem współczesnego diesla z DPF-em i AdBlue.

Volkswagen Touran 5T 2018 — widok boczny
150 KMMoc
8.9 s0–100 km/h
4.7 lSpalanie /100km
~7 740 złKoszt posiadania / rok
7.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania7.4
Trwałość7.8
Likwidność7.6
Utrzymanie wartości7.2
Design i wygląd6.6
Prestiż i emocje6.1

Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Touran 5T jest jednym z tych samochodów, które nie próbują udawać niczego innego niż dobrze zaprojektowane auto rodzinne. Kabina jest ustawiona pod praktykę: wysoka pozycja, łatwe wsiadanie, sensowna ilość miejsca w drugim rzędzie i bagażnik, który naprawdę radzi sobie z życiem rodzinnym, a nie tylko z weekendową reklamą. To nadal van z krwi i kości, a nie crossover udający użyteczność.

Wersja 2.0 TDI 150 KM daje temu nadwoziu dokładnie tyle napędu, ile trzeba, by auto nie sprawiało wrażenia zmęczonego pod obciążeniem. 340 Nm robi różnicę przy komplecie pasażerów, bagażach i autostradowym tempie, a sześciobiegowy manual pozwala utrzymać spalanie na rozsądnym poziomie. To nadal nie jest samochód sportowy, ale w codziennym użytkowaniu czuć, że nie trzeba go stale prosić o więcej.

Współczesny diesel oznacza jednak pełną odpowiedzialność serwisową. DPF, układ AdBlue, EGR i jakość wcześniejszej obsługi mają tutaj duże znaczenie, bo rodzinny van często bywa kuszący jako auto do wszystkiego — także do krótkich, miejskich odcinków. Jeśli poprzedni właściciel używał go głównie w taki sposób, to oszczędności przy dystrybutorze mogą szybko ustąpić miejsca pakietowi kosztów po zakupie.

Na rynku wtórnym Touran 5T 2.0 TDI 150 KM pozostaje bardzo rozsądną alternatywą dla modnych SUV-ów. Daje lepszą funkcję, często bardziej przewidywalne prowadzenie i uczciwą ilość miejsca. Nie kupuje się go dla prestiżu, tylko dlatego, że ma robić robotę każdego dnia. W dobrej konfiguracji i po historii robi ją naprawdę przekonująco.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Potrzebujesz rodzinnego auta, które ma przewozić ludzi i bagaże bez kompromisów typowych dla modnych SUV-ów o gorszej praktyczności.
  • Robisz regularne trasy i wykorzystasz zalety mocniejszego diesla zamiast męczyć go wyłącznie krótkimi przejazdami po mieście.
  • Chcesz Tourana, który pod obciążeniem jedzie zauważalnie swobodniej niż 1.6 TDI, ale nadal nie wymaga absurdalnych kosztów paliwa.
  • Kupujesz egzemplarz po historii i jesteś gotów sprawdzić stan DPF-u, AdBlue, EGR-u, rozrządu oraz ogólny poziom serwisu.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście i liczysz, że nowoczesny diesel z DPF-em i AdBlue będzie szczęśliwy na krótkich odcinkach.
  • Szukasz maksymalnie prostego auta rodzinnego i nie chcesz pamiętać o profilaktyce układu oczyszczania spalin.
  • Kupujesz samochód głównie dla stylu lub prestiżu, bo Touran nadal wygrywa funkcją, a nie emocjonalnym wizerunkiem.
  • Nie zamierzasz weryfikować historii serwisowej i stanu osprzętu diesla, a właśnie tam najczęściej kryje się realny koszt zakupu.
Konkurenci do rozważenia
Ford S-Max 2.0 TDCi 150
Alternatywa dla rodziny, która chce bardziej kierowcowski charakter, ale nadal potrzebuje dużo miejsca i sensownego diesla.
Renault Grand Scenic IV 1.7 Blue dCi 150
Nowocześniejszy konkurent dla kupującego, który lubi bardziej designerskie wnętrze i podobną funkcjonalność rodzinną.
BMW 2 Gran Tourer 218d
Propozycja dla tych, którzy chcą bardziej premium wizerunek, ale zwykle przy wyższych kosztach zakupu i serwisu.
Citroen Grand C4 SpaceTourer 2.0 BlueHDi 150
Bardzo praktyczna opcja dla rodziny, która stawia na komfort i elastyczne wnętrze bardziej niż na konserwatywny styl Volkswagena.

Touran 5T 2.0 TDI 150 KM ma sens dla kierowcy, który potrzebuje dużego, sensownie jeżdżącego vana rodzinnego i robi przebiegi uzasadniające diesla. Największą zaletą tej wersji jest połączenie praktycznego nadwozia z naprawdę wystarczającą dynamiką i dobrą elastycznością pod obciążeniem. Największe ryzyko jest typowe dla nowoczesnego diesla: DPF, EGR, AdBlue, osprzęt i egzemplarze, które jeździły niezgodnie z przeznaczeniem. Jeśli jednak kupisz auto po historii, to jedna z najbardziej kompletnych wersji Tourana na długie lata rodzinnej pracy.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 10 kwietnia 2026 · Dane: 3 maja 2026

Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • 2.0 TDI 150 KM daje Touranowi wyraźnie lepszą elastyczność i spokojniejsze rezerwy mocy przy pełnym rodzinnym obciążeniu.
  • Nadwozie 5T pozostaje jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań dla rodziny, szczególnie pod względem dostępu do kabiny i pojemności bagażnika.
  • Przy regularnych trasach spalanie nadal potrafi być bardzo rozsądne jak na siedmiomiejscowego vana o tej dynamice.
  • Dostępność części i znajomość techniki VAG są dobre, więc auto nie wymaga egzotycznego zaplecza serwisowego.
  • Dobrze utrzymany egzemplarz łączy funkcję, dynamikę i codzienną użyteczność lepiej niż wiele modnych SUV-ów w podobnym budżecie.
Minusy
  • Nowoczesny diesel z DPF-em i AdBlue wyraźnie nie lubi krótkich tras oraz zaniedbanej obsługi.
  • Zakup po cenie okazyjnej często oznacza egzemplarz, który ma już za sobą trudną historię flotową albo rodzinno-firmową.
  • Manualna skrzynia pomaga w kosztach, ale nie każdy szukający rodzinnego vana będzie ją dziś uważał za zaletę.
  • Touran nie daje żadnego efektu prestiżu i wizerunkowo pozostaje autem dla pragmatyków, nie dla marzycieli.
  • Pakiet startowy po zakupie może szybko urosnąć, jeśli historia rozrządu, osprzętu i układu spalin jest niejasna.

Osiągi Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T) — przyspieszenie i prędkość

8,9 s do 100 km/h to wynik, który w rodzinnym vanie naprawdę robi różnicę. Touran 2.0 TDI nie jest sportowy, ale w codziennym ruchu daje komfort normalnej, swobodnej jazdy także pod obciążeniem.

0–100 km/h8.9 s
Prędkość maksymalna209 km/h
Moc przy obrotach150 KM przy 3500-4000
Moment przy obrotach340 Nm przy 1750-3000

Dane techniczne Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · EA288
Moc / moment150 KM · 340 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 210000 km
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Minivan · 7 miejsca · 5T
Dł. / szer. / wys.4527 / 1829 / 1659 mm · masa 1571 kg
Bagażnik743 l (złożone: 1980 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T)

Realnie warto zakładać około 5,3–6,6 l/100 km. Trasa i stała prędkość najbardziej pokazują sens tej wersji, a miasto oraz niedogrzewanie szybko odbierają jej przewagę kosztową.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika58 l
Spalanie WLTP śr.4.7 l/100 km
Realne spalanie5.3–6.6 l/100 km
Zasięg (szacowany)~878 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T)

Silnik EA288 najlepiej traktować olejem VW 507 00 5W-30, około 5,0 l z filtrem. W używanym egzemplarzu bezpieczny interwał to 12–15 tys. km albo raz w roku.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · VW 507 00 5W-30
Olej skrzyni2.1 l · VW G 052 527 A2 75W

Harmonogram serwisu Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 15 000 480 zł 820 zł
Filtr paliwa 60 000 30 000 180 zł 340 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 95 zł 180 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 90 zł 170 zł
Płyn hamulcowy DOT4 2 lata 2 rok(u) 140 zł 250 zł
Płyn chłodniczy G13 5 lata 150 000 240 zł 420 zł
Olej skrzyni manualnej 6MT „Dożywotni" 90 000 320 zł 560 zł
Pasek rozrządu + pompa wody 210 000 180 000 2300 zł 3900 zł
Serwis układu AdBlue / diagnostyka SCR „Dożywotni" 60 000 260 zł 620 zł
Diagnostyka DPF / EGR „Dożywotni" 30 000 260 zł 540 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 210 zł 380 zł

Niezawodność Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T) — ocena według układów

silnik 2.0 TDI EA2887.8/10 · Bardzo sensowny diesel do dużych przebiegów, jeśli dostaje regularny olej i nie jest zmuszany do życia wyłącznie na krótkich odcinkach.
DPF i układ SCR7.1/10 · Największy obszar ryzyka tej wersji wynika z profilu użytkowania i jakości wcześniejszego serwisu, nie z samej dynamiki silnika.
manualna skrzynia i sprzęgło7.6/10 · Sama skrzynia jest przewidywalna, ale sprzęgło z dwumasą w cięższym vanie rodzinnym wymaga uczciwej kontroli.
zawieszenie i codzienna trwałość7.8/10 · Podwozie dobrze znosi normalną eksploatację, choć masa auta i rodzinny charakter przyspieszają zwykłe zużycie elementów roboczych.
wnętrze i elektronika komfortu7.4/10 · Najwięcej drobnych irytacji po latach daje zwykle mechanika codziennych elementów kabiny, a nie sam napęd.
utrzymanie wartości7.5/10 · Dobre Tourany 5T nadal są szukane, bo rynek dobrze rozumie ich praktyczność i sens rodzinny.

Typowe usterki Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i krótkie odcinki Umiarkowane
📍 90 000–260 000 DPFdieselmiasto

Przy użytkowaniu głównie miejskim Touran 2.0 TDI szybko zaczyna przypominać, że filtr cząstek stałych potrzebuje temperatury i regularnych tras. Zaniedbania w tym obszarze kończą się spadkiem osiągów i kosztowną regeneracją lub wymianą.

🔧 Koszt naprawy: 900–5 200 zł
Układ AdBlue i osprzęt SCR Umiarkowane
📍 100 000–240 000 AdBlueSCRemisje

Nowoczesny diesel daje lepszą emisję, ale układ SCR i jego osprzęt w używanym aucie nie są darmowe. Błędy czujników, pompy lub dozowania potrafią zamienić pozornie drobiazgową kontrolkę w konkretne koszty.

🔧 Koszt naprawy: 400–4 200 zł
EGR i nagar w dolocie Umiarkowane
📍 110 000–260 000 EGRdolotsadza

Praca na krótkich odcinkach i odkładanie profilaktyki sprzyjają osadom w EGR oraz dolocie. Objawy zwykle zaczynają się od słabszej reakcji na gaz i nierównej pracy, ale ignorowane prowadzą do droższych interwencji.

🔧 Koszt naprawy: 500–2 400 zł
Rozrząd i pompa wody przy niepewnej historii Umiarkowane
📍 140 000–260 000 rozrządpompa wodyserwis

Silnik ma pasek rozrządu, więc brak twardego potwierdzenia wymiany trzeba traktować jak koszt startowy po zakupie. W aucie rodzinnym, które ma dalej pracować na co dzień, odkładanie tego serwisu zwyczajnie nie ma sensu.

🔧 Koszt naprawy: 2 200–3 800 zł
Sprzęgło i dwumasa Monitoruj
📍 160 000–300 000 sprzęgłodwumasmanual

340 Nm i cięższe rodzinne nadwozie oznaczają, że sprzęgło oraz dwumasa trzeba uczciwie sprawdzić przed zakupem. Szarpanie, drgania i hałas nie są detalem, tylko realnym punktem budżetu.

🔧 Koszt naprawy: 2 800–5 800 zł
Zawieszenie i zużycie eksploatacyjne vana Monitoruj
📍 120 000–280 000 zawieszeniewnętrzeeksploatacja

Touran często wozi rodzinę, bagaże i robi realną robotę, więc tuleje, amortyzatory, hamulce, mechanika siedzeń oraz drobna elektryka kabiny naturalnie zużywają się szybciej niż w samochodzie weekendowym.

🔧 Koszt naprawy: 180–3 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen Touran.

Inne podobne auta

Inne wersje Touran oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 KM 2018 (5T)

Ile pali Volkswagen Touran 5T 2.0 TDI 150 KM w praktyce?

W realnym użytkowaniu rozsądnie zakładać około 5,3–6,6 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zejść bliżej dolnej granicy, ale miasto, zimne starty i pełne obciążenie rodziny z bagażami szybko podnoszą wynik. Jak na vana z 150-konnym dieslem to nadal bardzo uczciwy rezultat.

Czy 150 KM wystarcza w Volkswagenie Touranie 5T?

Tak, i to z zapasem dla normalnej rodziny. 340 Nm sprawia, że Touran nie męczy się przy wyprzedzaniu, autostradzie ani pełnym obciążeniu. To jedna z tych wersji, które po prostu dają poczucie, że auto ma wystarczającą rezerwę, zamiast stale prosić o cierpliwość.

Czy Touran 2.0 TDI 150 KM ma AdBlue?

Tak, ta wersja korzysta z układu SCR i AdBlue. To ważne przy zakupie używanego auta, bo oznacza dodatkowy element nowoczesnego diesla, który trzeba uwzględnić zarówno w diagnostyce, jak i w budżecie obsługi.

Czy Volkswagen Touran 5T 2.0 TDI ma DPF?

Tak, ta wersja ma filtr cząstek stałych. Dlatego przy zakupie warto patrzeć nie tylko na przebieg i stan wnętrza, ale też na profil wcześniejszego użytkowania oraz ewentualne objawy problemów z dopalaniem filtra.

Jaki olej do Volkswagena Tourana 2.0 TDI 150 KM?

Najbezpieczniej trzymać się oleju zgodnego z normą VW 507 00 5W-30 i objętości około 5,0 l z filtrem. W używanym egzemplarzu rozsądna praktyka to wymiana co 12–15 tys. km albo raz w roku, nawet jeśli wcześniejszy serwis kusił dłuższymi interwałami.

Czy Touran 2.0 TDI ma pasek czy łańcuch rozrządu?

Silnik EA288 w tej wersji korzysta z paska rozrządu. Jeżeli nie ma twardego potwierdzenia jego wymiany wraz z pompą wody, lepiej założyć taki serwis po zakupie niż liczyć na szczęście.

Na co uważać przy zakupie Volkswagena Tourana 5T 2.0 TDI 150 KM?

Na historię rozrządu, stan DPF-u, działanie układu AdBlue, objawy problemów z EGR-em, kondycję sprzęgła i dwumasy, zachowanie zawieszenia oraz oznaki ciężkiej eksploatacji rodzinno-firmowej. W tej wersji ważniejszy od samego modelu jest stan konkretnej sztuki.

Czy Touran 2.0 TDI 150 KM nadaje się do miasta?

Może jeździć po mieście, ale nie tam czuje się najlepiej. To diesel, który najwięcej sensu ma przy regularnych trasach i normalnym dogrzewaniu. Jeżeli auto ma żyć głównie na krótkich odcinkach, ekonomiczna przewaga szybko topnieje.

Czy serwis Tourana 2.0 TDI 150 KM jest drogi?

Bieżąca obsługa nie jest dramatyczna, bo części i wiedza warsztatów są dostępne. Drożej robi się wtedy, gdy po zakupie trzeba jednocześnie nadrabiać rozrząd, DPF, AdBlue, EGR, sprzęgło i kilka zwykłych tematów eksploatacyjnych vana rodzinnego.

Czy warto kupić Volkswagena Tourana 5T 2.0 TDI 150 KM?

Tak, jeśli potrzebujesz jednego z najbardziej praktycznych rodzinnych aut do regularnych przebiegów i kupujesz egzemplarz po historii. Nie, jeśli szukasz prostego samochodu stricte miejskiego lub nie chcesz pamiętać o wymaganiach współczesnego diesla.

Źródła i metodologia

Volkswagen — Touran 2015– — Fabryczny punkt odniesienia dla generacji 5T, pozycjonowania modelu i charakteru rodzinnego vana.
Auto-Data — Volkswagen Touran II 2.0 TDI 150 HP — Główne dane techniczne dla wersji 2.0 TDI 150 KM: moc, moment, osiągi, masa, wymiary i spalanie katalogowe.
Ultimate Specs — Volkswagen Touran 2.0 TDI 150 — Pomocnicze potwierdzenie osiągów, wymiarów, praktyczności i parametrów napędu.
AutoCentrum — Volkswagen Touran II 2.0 TDI 150 KM — Polski punkt odniesienia dla danych technicznych i pozycji rynkowej tej wersji.
Parkers — Volkswagen Touran Review (2015–) — Niezależna ocena praktyczności, jakości wnętrza i codziennej użyteczności Tourana 5T.
Honest John — Volkswagen Touran (2015–) — Źródło pomocnicze dla rynku wtórnego, typowych uwag eksploatacyjnych i oceny rodzinnej użyteczności.
Spritmonitor — Volkswagen Touran fuel reports — Punkt odniesienia dla realnego spalania użytkowników Tourana z dieslami.
Otomoto — Volkswagen Touran rynek wtórny — Polski punkt odniesienia dla cen ofertowych i utrzymania wartości używanych Touranów.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, rynku wtórnego i praktyki użytkowania diesli EA288 w rodzinnych vanach.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 3 maja 2026.