AutoKarma.pl Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi 110 KM (2016–2023)

Renault Megane Grandtour (IV) 1.5 dCi 110 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi to dokładnie ten typ auta, który nie robi show, ale codziennie dowozi sens. Przy normalnych trasach łączy duży bagażnik, niskie spalanie i koszty utrzymania, które nadal da się obronić bez premiumowego budżetu.

Renault Megane Grandtour IV 2019 — widok boczny
110 KMMoc
11.3 s0–100 km/h
4.0 lSpalanie /100km
~6 627 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.7
Koszty utrzymania8.5
Trwałość8.0
Likwidność7.0
Utrzymanie wartości6.9
Design i wygląd7.4
Prestiż i emocje4.9

Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największą siłą tej wersji jest spójność całego pakietu. Megane Grandtour nie musi imponować liczbami, żeby w codziennym użytkowaniu wypadać dojrzale. 260 Nm pojawia się nisko, więc auto sprawnie reaguje w mieście, na krajówce i przy spokojnym wyprzedzaniu z bagażem na pokładzie. To nie jest kombi dla kogoś, kto chce emocji, ale dla kogoś, kto chce świętego spokoju i normalnej użyteczności.

Drugi bardzo mocny argument to ekonomia. W praktyce 1.5 dCi potrafi spalać naprawdę mało, a przy większym nadwoziu Grandtour nadal nie traci swojej najważniejszej cechy: taniego robienia dystansu. Właśnie w trasach i codziennych dojazdach to auto pokazuje, dlaczego diesel wciąż ma sens, jeśli profil użytkowania jest zgodny z jego charakterem.

Ważne jest też to, że Megane Grandtour IV nie straszy egzotycznym serwisem. K9K to silnik dobrze znany niezależnym warsztatom, części są dostępne, a wyższe rachunki zwykle wynikają z tego, że ktoś wcześniej za długo odkładał podstawowe czynności obsługowe. To oznacza, że przy uczciwej diagnostyce przed zakupem można dość dobrze przewidzieć ryzyko wejścia.

Ta wersja nie jest jednak dla każdego. Jeśli samochód ma jeździć prawie wyłącznie po mieście, na zimno i na krótkich odcinkach, DPF szybko przestanie współpracować z oszczędnościami paliwowymi. Megane Grandtour IV 1.5 dCi najlepiej kupuje kierowca, który rozumie, że współczesny diesel wymaga trasy, regularnego serwisu i odrobiny dyscypliny, ale odwdzięcza się zasięgiem i spokojem kosztowym.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Robisz regularne trasy i chcesz rodzinnego kombi, które realnie potrafi być oszczędne bez wrażenia, że jedziesz autem zbyt słabym do życia.
  • Potrzebujesz dużego bagażnika, wygodnego zawieszenia i przewidywalnych kosztów, a nie prestiżowego znaczka i marketingowych dodatków.
  • Akceptujesz logikę współczesnego diesla i rozumiesz, że DPF wymaga normalnego użytkowania zamiast wyłącznie krótkich miejskich przelotów.
  • Wolisz zasięg, ekonomię i praktyczność od sportowych osiągów lub bardzo wysokiej wartości rezydualnej.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście na krótkich odcinkach i chcesz auta, które nie będzie wymagało myślenia o DPF oraz profilu pracy diesla.
  • Szukasz kombi, które ma dawać wyraźnie dynamiczne osiągi pod obciążeniem albo bardziej prestiżowy charakter niż spokojne Renault.
  • Kupujesz najtańszy egzemplarz z rynku i liczysz, że popularny diesel obroni brak historii rozrządu, przeciągany olej i niejasny przebieg.
  • Priorytetem jest najwyższa wartość odsprzedaży albo bardziej dopracowane multimedia niż to, co oferuje kilkuletnie Megane Grandtour IV.
Konkurenci do rozważenia
Skoda Octavia III Combi 1.6 TDI
Bardzo pragmatyczna alternatywa z mocną pozycją rynkową i dużą przestrzenią, zwykle jednak droższa przy porównywalnym wieku i stanie.
Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDi
Francuski konkurent o podobnym profilu ekonomii i użyteczności, ale z nowszym wnętrzem oraz inną ergonomią.
Ford Focus Turnier 1.5 TDCi
Kombi bardziej angażujące w prowadzeniu, choć nie zawsze tak spokojne kosztowo jak zadbane Megane.
Volkswagen Golf Variant 1.6 TDI
Bezpieczna rynkowo opcja z lepszą wartością rezydualną, ale zazwyczaj droższa w zakupie od Renault.

Megane Grandtour IV 1.5 dCi jest jedną z najbardziej logicznych konfiguracji dla kierowcy, który chce używanego kombi segmentu C do regularnego robienia kilometrów. Diesel K9K jest dobrze znany warsztatom, auto nie pali dużo, a praktyczność nadwozia naprawdę czuć na co dzień. Największe ryzyka nie wynikają z jednej spektakularnej awarii, lecz z zaniedbań: odwlekanego oleju, niejasnej historii rozrządu, ignorowanego DPF i kupowania auta po samym opisie. Jeśli egzemplarz był użytkowany zgodnie z profilem współczesnego diesla, Megane Grandtour IV nadal ma bardzo mocny sens jako rodzinne kombi.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 2 maja 2026 · Dane: 2 maja 2026

Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Bardzo niskie realne spalanie pozostaje jednym z najmocniejszych argumentów tej wersji, zwłaszcza przy regularnych przebiegach i trasach.
  • Duży bagażnik i praktyczne nadwozie Grandtour naprawdę robią różnicę w codziennym życiu rodzinnym albo zawodowym.
  • Silnik 1.5 dCi daje wystarczającą elastyczność, żeby auto nie męczyło kierowcy w normalnym ruchu mimo skromnych danych katalogowych.
  • K9K to jednostka dobrze rozpoznana przez rynek i warsztaty, co ułatwia serwis oraz ogranicza ryzyko egzotycznych problemów.
  • Megane IV nadal wygląda świeżo i oferuje dojrzały kompromis między komfortem jazdy, ceną zakupu i codzienną użytecznością.
Minusy
  • DPF oznacza, że nie jest to wersja do życia wyłącznie na krótkich miejskich odcinkach i bezmyślnego odkładania serwisu.
  • Rozrząd paskowy trzeba traktować bardzo poważnie, bo brak historii szybko zamienia tani zakup w realny koszt wejścia.
  • 110 KM daje rozsądny balans, ale nie robi z Grandtoura auta dynamicznego przy pełnym obciążeniu i autostradowym tempie.
  • Rynek jest pełen egzemplarzy flotowych oraz intensywnie eksploatowanych, więc znalezienie naprawdę dobrej sztuki wymaga cierpliwości.
  • Drobna elektronika komfortu i multimedia potrafią po latach irytować bardziej niż sama mechanika diesla.

Osiągi Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV) — przyspieszenie i prędkość

11,3 s do 100 km/h nie robi sensacji, ale w Grandtourze ważniejsze jest to, jak auto ciągnie od dołu i jak spokojnie radzi sobie z normalnym obciążeniem. 260 Nm wystarcza do codziennego życia bez frustracji.

0–100 km/h11.3 s
Prędkość maksymalna188 km/h
Moc przy obrotach110 KM przy 4000
Moment przy obrotach260 Nm przy 1750

Dane techniczne Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l Diesel · K9K 656
Moc / moment110 KM · 260 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 120000 km
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (TL4 6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · IV
Dł. / szer. / wys.4626 / 1814 / 1449 mm · masa 1388 kg
Bagażnik521 l (złożone: 1504 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV)

W realnym użytkowaniu warto liczyć zwykle około 4,8–6,0 l/100 km. Na trasie Grandtour 1.5 dCi potrafi być bardzo oszczędny, ale miasto, zimne starty i zaniedbane regeneracje DPF szybko podnoszą wynik.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika50 l
Spalanie WLTP śr.4.0 l/100 km
Realne spalanie4.8–6.0 l/100 km
Zasięg (szacowany)~833 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV)

Najbezpieczniej trzymać olej Renault RN0720 5W-30 i skrócić interwał do około 10–12 tys. km albo raz w roku. W tej wersji równie ważne są potwierdzony rozrząd i zdrowy DPF, bo dopiero wtedy diesel zachowuje sens kosztowy.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.5 l · Renault RN0720 5W-30
Olej skrzyni2.1 l · 75W-80 GL-4

Harmonogram serwisu Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 360 zł 590 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 80 zł 140 zł
Filtr powietrza 40 000 30 000 90 zł 150 zł
Filtr paliwa 40 000 30 000 170 zł 280 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 140 zł 240 zł
Olej skrzyni manualnej 6MT „Dożywotni" 90 000 260 zł 450 zł
Rozrząd + pompa wody 120 000 120 000 1600 zł 2600 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 220 zł 360 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 180 zł 320 zł
Diagnostyka / czyszczenie EGR i dolotu „Dożywotni" 80 000 300 zł 820 zł

Niezawodność Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV) — ocena według układów

silnik 1.5 dCi K9K8.2/10 · Dobrze znany diesel o przewidywalnym profilu serwisowym. Przy sensownym oleju i normalnym użytkowaniu potrafi być trwały oraz bardzo oszczędny.
rozrząd paskowy7.8/10 · Sam pasek nie jest problemem, jeśli ma twardą historię. Brak dokumentów powinien oznaczać budżet na serwis startowy.
DPF i EGR7.3/10 · Układ jest rozsądny kosztowo przy trasowym użytkowaniu, ale profil typowo miejski szybko podnosi ryzyko problemów.
układ wtryskowy i turbo7.5/10 · Przy dobrym paliwie i regularnym serwisie temat nie jest dramatyczny, ale zaniedbania szybko przerzucają koszt na kupującego.
manualna skrzynia i napęd7.9/10 · Prosty napęd na przód i klasyczny manual ograniczają koszty większych niespodzianek.
nadwozie, wnętrze i elektronika7.4/10 · Megane Grandtour IV starzeje się przyzwoicie, a drobna elektronika częściej irytuje niż generuje wielkie rachunki.

Typowe usterki Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV) — co się psuje i ile kosztuje

Rozrząd paskowy bez pewnej historii wymiany Monitoruj
📍 90 000–130 000 rozrządpasekserwis

Jeśli sprzedający nie potrafi jednoznacznie potwierdzić wymiany rozrządu, trzeba potraktować temat jako natychmiastowy koszt startowy.

🔧 Koszt naprawy: 1 600–2 600 zł
DPF przy typowo miejskiej eksploatacji Umiarkowane
📍 80 000–220 000 DPFmiastoregeneracja

Megane Grandtour 1.5 dCi nie lubi życia składającego się wyłącznie z krótkich odcinków. Przerywane regeneracje szybko kończą się komunikatami serwisowymi i wzrostem spalania.

🔧 Koszt naprawy: 500–2 400 zł
EGR i zabrudzony dolot Umiarkowane
📍 90 000–220 000 EGRdolotdiesel

Przy miejskim profilu jazdy i słabszym serwisie pojawiają się osady w dolocie oraz problemy z EGR.

🔧 Koszt naprawy: 400–1 800 zł
Wtryskiwacze common rail przy większym przebiegu Monitoruj
📍 130 000–260 000 wtryskirozruchk9k

Przy gorszym paliwie lub dużym przebiegu mogą pojawić się korekty wtrysków, cięższy rozruch i nierówna praca na zimno.

🔧 Koszt naprawy: 800–3 600 zł
Turbo i przewody olejowe po latach Monitoruj
📍 150 000–260 000 turboolejosprzęt

Wiek, zaniedbany olej i odkładanie serwisu potrafią odbić się na turbinie oraz osprzęcie smarowania.

🔧 Koszt naprawy: 700–3 200 zł
Multimedia i drobna elektronika komfortu Monitoruj
📍 60 000–180 000 elektronikamultimediakomfort

Ekrany, karta hands-free, kamera cofania czy czujniki potrafią po latach sprawiać drobne kłopoty.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Megane Grandtour.

Inne podobne auta

Inne wersje Megane Grandtour oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Megane Grandtour 1.5 dCi 110 KM 2019 (IV)

Czy Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi ma sens jako używane kombi?

Tak, jeśli robisz normalne przebiegi i kupujesz egzemplarz po stanie technicznym. To nadal bardzo logiczne kombi segmentu C, ale pod warunkiem że auto nie spędziło życia wyłącznie na krótkich odcinkach.

Ile pali Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi w praktyce?

Najczęściej trzeba liczyć około 4,8–6,0 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zejść nisko, ale miasto i zaniedbany DPF szybko podnoszą wynik.

Czy Megane Grandtour IV 1.5 dCi ma pasek czy łańcuch rozrządu?

Ta wersja ma pasek rozrządu, więc potwierdzona wymiana jest obowiązkowa przy zakupie. Brak historii powinien oznaczać natychmiastowy budżet na serwis startowy.

Czy Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi ma AdBlue?

Nie, w tej 110-konnej wersji trzeba liczyć się z DPF i klasyczną logiką współczesnego diesla, ale bez układu AdBlue.

Czy Megane Grandtour 1.5 dCi nadaje się do miasta?

Tylko częściowo. Do jazdy mieszanej tak, ale jeśli auto ma żyć prawie wyłącznie na krótkich miejskich odcinkach, diesel szybko traci sens.

Na co uważać przy zakupie używanego Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi?

Najpierw na rozrząd, DPF, EGR, kulturę pracy na zimno, korekty wtrysków i ogólną logikę wcześniejszego użytkowania auta.

Jaki olej do Renault Megane Grandtour IV 1.5 dCi?

Najbezpieczniej trzymać się oleju zgodnego z normą Renault RN0720 5W-30 i nie przeciągać wymian do maksimum katalogowego.

Czy 110 KM w Megane Grandtour IV wystarcza?

Tak, do codziennej jazdy i normalnej trasy wystarcza, bo 260 Nm daje rozsądną elastyczność nawet w praktycznym kombi.

Czy serwis Megane Grandtour IV 1.5 dCi jest drogi?

Nie jak na współczesnego diesla klasy C. Koszt rośnie głównie wtedy, gdy kupisz zaniedbany egzemplarz z problemami DPF, turbo albo bez historii rozrządu.

Czy warto kupić Megane Grandtour IV 1.5 dCi zamiast benzyny?

Jeśli robisz przebiegi i regularne trasy, zwykle tak. Jeśli auto ma jeździć głównie po mieście, prostsza benzyna będzie bezpieczniejszym wyborem.

Źródła i metodologia

Renault e-guide — Megane IV — Oficjalny przewodnik użytkownika Renault dla Megane IV, użyty jako punkt odniesienia dla obsługi i logiki eksploatacyjnej kombi segmentu C.
AutoCentrum — Renault Megane IV Grandtour 1.5 dCi 110 KM — Polskie dane techniczne kombi 1.5 dCi: moc, moment, masa, wymiary, osiągi i katalogowe spalanie.
Auto-Data.net — Renault Megane IV Grandtour 1.5 dCi 110 — Katalog danych technicznych wykorzystany do weryfikacji osiągów, masy, wymiarów i parametrów diesla K9K.
ADAC — Renault Megane Grandtour — Niemiecki punkt odniesienia dla praktyczności, komfortu i pozycji rynkowej modelu.
Honest John — Renault Megane Tourer — Zbiór typowych uwag eksploatacyjnych, doświadczeń użytkowników i słabszych punktów używanego Megane.
Otomoto — Renault Megane Grandtour rynek wtórny — Polski punkt odniesienia dla cen ofertowych, podaży egzemplarzy i płynności odsprzedaży kombi z dieslem 1.5 dCi.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, praktyki serwisowej silnika K9K i obserwacji rynku wtórnego rodzinnych kombi klasy C.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 2 maja 2026.