AutoKarma.pl Opel Astra Sports Tourer K 1.6 CDTI 110 KM (2016–2022)

Opel Astra Sports Tourer (K) 1.6 CDTI 110 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Opel Astra Sports Tourer K 1.6 CDTI 110 KM to wersja dla kierowcy, który potrzebuje praktycznego kombi do normalnych przebiegów i chce oszczędnego diesla bez przesadnych osiągów, ale z sensowną elastycznością i bagażnikiem dla rodziny.

Opel Astra Sports Tourer K 2019 — widok boczny
110 KMMoc
11.4 s0–100 km/h
4.1 lSpalanie /100km
~7 523 złKoszt posiadania / rok
6.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.0
Koszty utrzymania7.8
Trwałość7.1
Likwidność6.9
Utrzymanie wartości6.7
Design i wygląd6.8
Prestiż i emocje5.0

Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największą zaletą tej wersji jest praktyczność. Sports Tourer daje realnie użyteczny bagażnik, rozsądną ilość miejsca z tyłu i spokojny charakter, który dobrze pasuje do rodzinnego auta. Diesel 1.6 CDTI 110 KM nie imponuje na papierze, ale w codziennym ruchu daje wystarczający moment do wyjazdu w trasę z obciążeniem i nie męczy kierowcy ciągłą redukcją biegów.

Drugi mocny punkt to ekonomia przy odpowiednim profilu jazdy. W trasie i mieszanym użytkowaniu Astra potrafi palić naprawdę sensownie, a to nadal ma znaczenie, gdy auto służy jako zwykłe narzędzie do pracy, rodziny albo dłuższych dojazdów. Właśnie dlatego ta wersja może być ciekawsza niż słabsze benzyny dla osób robiących konkretne przebiegi.

Problem pojawia się wtedy, gdy kupujący patrzy tylko na katalogowe spalanie i ignoruje fakt, że to nadal nowoczesny diesel. DPF, EGR, dolot i historia olejowa nie są dodatkiem, tylko częścią pakietu. W zaniedbanym egzemplarzu niska cena zakupu bardzo szybko zamienia się w listę wydatków, która zjada całą początkową oszczędność.

Jeśli jednak trafisz na zadbaną Astrę K Sports Tourer z normalną historią serwisową, 1.6 CDTI 110 KM może być po prostu uczciwym rodzinnym kombi. Bez fajerwerków, ale dokładnie z takim charakterem, którego oczekuje większość kierowców kupujących praktyczne auto do życia, a nie do popisywania się.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Szukasz rodzinnego kombi do regularnych tras i mieszanego użytkowania, a duży bagażnik jest realną potrzebą, a nie tylko miłym dodatkiem.
  • Robisz przebiegi, przy których oszczędny diesel nadal ma sens i potrafi dać przewagę nad benzyną w codziennym budżecie paliwowym.
  • Kupujesz po historii serwisowej, pracy na zimno i stanie układu emisji, a nie wyłącznie po najniższej cenie z ogłoszenia.
  • Akceptujesz spokojny charakter auta i nie oczekujesz dynamiki, tylko praktycznego, przewidywalnego kombi do zwykłego życia.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście i na krótkich odcinkach, bo wtedy cały sens 1.6 CDTI szybko znika przez DPF oraz osprzęt diesla.
  • Szukasz kombi z wyraźnym zapasem mocy i nie chcesz wersji, która stawia przede wszystkim na rozsądek, a nie osiągi.
  • Nie chcesz żadnych tematów typowych dla współczesnego diesla, takich jak EGR, filtr cząstek stałych czy większa wrażliwość na zaniedbania olejowe.
  • Potrzebujesz auta bardziej prestiżowego albo lepiej wyciszonego, bo Astra K pozostaje raczej uczciwym narzędziem niż aspiracyjnym zakupem.
Konkurenci do rozważenia
Ford Focus Kombi Mk4 1.5 EcoBlue
Ford bywa przyjemniejszy w prowadzeniu, ale Astra odpowiada prostszym, bardziej neutralnym charakterem rodzinnego kombi.
Skoda Octavia Combi III 1.6 TDI
Skoda daje jeszcze więcej praktyczności, ale Astra często bywa tańsza przy podobnym roczniku i przebiegu.
Peugeot 308 SW II 1.6 BlueHDi
308 SW jest ciekawą alternatywą pod kątem komfortu i spalania, choć Astra dla wielu kierowców będzie bardziej klasyczna w odbiorze.

Astra Sports Tourer K 1.6 CDTI 110 KM ma najbardziej klasyczny sens jako rodzinne kombi do spokojnej codziennej jazdy i regularnych tras. Nie próbuje być szybka ani prestiżowa, ale daje to, czego wiele osób faktycznie potrzebuje: duży bagażnik, przewidywalne prowadzenie, niskie spalanie i dość szeroką dostępność egzemplarzy. W tej konfiguracji najważniejsze jest uczciwe dopasowanie profilu użytkowania. Jeśli auto ma jeździć głównie po mieście, diesel szybko przypomni o DPF-ie i osprzęcie emisji. Jeśli jednak robi normalne odcinki, potrafi być naprawdę logicznym wyborem na kilka lat.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 2 maja 2026 · Dane: 2 maja 2026

Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Bardzo praktyczne nadwozie kombi z dużym bagażnikiem i dobrą użytecznością dla rodziny albo pracy.
  • Diesel 1.6 CDTI przy regularnych trasach potrafi odwdzięczyć się naprawdę rozsądnym spalaniem.
  • Spokojny, przewidywalny charakter auta dobrze pasuje do codziennego użytkowania bez sportowych ambicji.
  • Na rynku wtórnym jest z czego wybierać, więc zakup po stanie technicznym jest realny.
  • Dostępność części i wiedzy warsztatowej pomaga utrzymać koszty na bardziej przewidywalnym poziomie.
Minusy
  • To nadal diesel, więc jazda miejska i krótkie odcinki szybko komplikują życie przez DPF i EGR.
  • 110 KM wystarcza do normalnej jazdy, ale nie daje wyraźnego zapasu mocy przy pełnym obciążeniu i trasie.
  • Zaniedbany egzemplarz potrafi szybko wygenerować rachunki, które zjadają przewagę niskiego spalania.
  • Astra K nie daje szczególnego prestiżu ani premium odczuć — to wybór przede wszystkim rozsądny.
  • Skrzynia, osprzęt diesla i ogólny stan po flotowej eksploatacji trzeba sprawdzać bardzo dokładnie.

Osiągi Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K) — przyspieszenie i prędkość

11,4 s do 100 km/h dobrze pokazuje charakter tej wersji: to praktyczne kombi do spokojnej jazdy i kilometrów, a nie auto do dynamicznych popisów.

0–100 km/h11.4 s
Prędkość maksymalna200 km/h
Moc przy obrotach110 KM przy 3500-4000
Moment przy obrotach300 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.6 l Diesel · B16DTL
Moc / moment110 KM · 300 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędmanualna 6-biegowy (M32) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · K
Dł. / szer. / wys.4702 / 1809 / 1510 mm · masa 1360 kg
Bagażnik540 l (złożone: 1630 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K)

W praktyce warto zakładać około 4,9–6,2 l/100 km. Przy normalnych trasach to nadal bardzo sensowny wynik dla rodzinnego kombi tej wielkości.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika48 l
Spalanie WLTP śr.4.1 l/100 km
Realne spalanie4.9–6.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~774 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K)

Silnik 1.6 CDTI warto prowadzić na GM dexos2 5W-30 i bez przeciągania wymian. W dieslu regularny olej to jedna z najtańszych rzeczy, które realnie chronią przed większymi kosztami.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · GM dexos2 5W-30
Olej skrzyni2.2 l · API GL-4 75W-85

Harmonogram serwisu Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Opel Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 380 zł 650 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 70 zł 130 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 80 zł 150 zł
Filtr paliwa 60 000 30 000 170 zł 320 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 130 zł 240 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 190 zł 360 zł
Olej skrzyni manualnej „Dożywotni" 80 000 260 zł 500 zł
Serwis DPF / EGR „Dożywotni" 80 000 600 zł 1800 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 70 000 620 zł 1050 zł
Sprzęgło + dwumasa „Dożywotni" 180 000 2200 zł 4200 zł

Niezawodność Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K) — ocena według układów

silnik 1.6 CDTI7.2/10 · Przy normalnym serwisie i trasowym profilu jazdy potrafi być oszczędny i przewidywalny, ale zaniedbań nie wybacza.
DPF i EGR6.6/10 · Kluczowy obszar ryzyka przy aucie używanym niezgodnie z dieslowym profilem jazdy.
skrzynia manualna6.9/10 · Warto sprawdzić kulturę pracy i potraktować świeży olej po zakupie jako sensowny ruch startowy.
sprzęgło i dwumasa6.8/10 · Typowy koszt starszego diesla o sensownym momencie obrotowym, a nie wyjątkowa wada pojedynczej sztuki.
zawieszenie i hamulce7.4/10 · Eksploatacja jest zwykle przewidywalna kosztowo, o ile auto nie było zaniedbane flotowo.

Typowe usterki Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i EGR po jeździe miejskiej Umiarkowane
📍 80 000–260 000 DPFEGRdiesel

Najbardziej przewidywalny problem tej wersji. Gdy auto jeździ głównie na krótkich odcinkach, filtr i EGR szybko odbierają cały ekonomiczny sens diesla.

🔧 Koszt naprawy: 600–3 200 zł
Skrzynia manualna i zużycie przy dużych przebiegach Monitoruj
📍 120 000–260 000 manualskrzynia

Przy większych przebiegach warto wsłuchać się w pracę skrzyni i sprawdzić historię oleju. Zaniedbanie kończy się hałasem albo droższą naprawą.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł
Turbo, dolot i przewody podciśnienia Monitoruj
📍 100 000–250 000 turbodolot

Spadki mocy i błędy doładowania nie zawsze oznaczają wielką awarię, ale zwykle wymagają szybkiej diagnostyki i nie warto ich bagatelizować.

🔧 Koszt naprawy: 400–3 000 zł
Dwumasa i sprzęgło po większym przebiegu Monitoruj
📍 140 000–280 000 sprzęgłodwumasa

Rodzinne kombi z dieslem często pracuje pod obciążeniem, więc temat sprzęgła i dwumasy trzeba wkalkulować w starszych egzemplarzach.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Opel Astra Sports Tourer.

Inne podobne auta

Inne wersje Astra Sports Tourer oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Opel Astra Sports Tourer 1.6 CDTI 110 KM 2019 (K)

Ile pali Opel Astra Sports Tourer K 1.6 CDTI 110 KM w praktyce?

W realnym użytkowaniu trzeba zwykle liczyć około 4,9–6,2 l/100 km. Trasa pozwala zejść niżej, ale miasto i krótkie odcinki szybko psują wynik oraz zwiększają ryzyko problemów z DPF-em.

Czy Astra Sports Tourer 1.6 CDTI nadaje się do miasta?

Nie jako idealny profil użytkowania. Ta wersja najlepiej czuje się przy regularnych trasach i normalnym dogrzewaniu silnika.

Jaki olej do Opel Astra 1.6 CDTI 110 KM?

Najbezpieczniej trzymać specyfikację GM dexos2 5W-30 i nie przeciągać wymian wyłącznie według komputera serwisowego.

Czy 110 KM w Astrze kombi wystarcza?

Do spokojnej codziennej jazdy i rodzinnych tras tak, ale nie jest to wersja z dużym zapasem mocy przy pełnym obciążeniu.

Na co uważać przy zakupе Astry Sports Tourer 1.6 CDTI?

Na historię serwisową, pracę na zimno, stan DPF-u i EGR-u, skrzynię manualną oraz ogólne ślady intensywnej eksploatacji flotowej.

Czy Astra K 1.6 CDTI ma AdBlue?

W tej konfiguracji 110 KM zwykle nie, co upraszcza eksploatację względem części nowszych diesli.

Ile kosztuje serwis tej wersji?

Bieżąca obsługa jest rozsądna, ale każdy zaniedbany temat diesla — filtr DPF, turbo, sprzęgło czy skrzynia — szybko podnosi rachunek.

Czy warto kupić Astrę Sports Tourer K 1.6 CDTI w 2026 roku?

Tak, jeśli naprawdę potrzebujesz rodzinnego kombi do kilometrów i kupujesz po stanie technicznym, a nie po najniższej cenie.

Astra Sports Tourer 1.6 CDTI czy Octavia 1.6 TDI?

Octavia zwykle daje więcej praktyczności, ale Astra często bywa tańsza i bardziej neutralna w odbiorze jako rodzinne kombi.

Czy diesel 1.6 CDTI jest ryzykowny?

Nie bardziej niż inne nowoczesne diesle, o ile auto ma odpowiedni profil jazdy i normalną historię serwisową. Największe ryzyko bierze się z zaniedbań.

Źródła i metodologia

Auto-Data — Opel Astra K Sports Tourer 1.6 CDTI 110 HP — Dane techniczne kombi Astra K 1.6 CDTI 110 KM: moc, moment, osiągi, wymiary i pojemności eksploatacyjne.
Parkers — Vauxhall Astra Sports Tourer (2015–2021) review — Praktyczność, codzienne użytkowanie i pozycjonowanie Astry Sports Tourer na rynku wtórnym.
Honest John — Vauxhall Astra Sport Tourer (2016–2022) — Opis rodzinnego kombi, typowe słabości generacji K i doświadczenia użytkowników.
Otomoto — Opel Astra Sports Tourer K rynek wtórny — Podaż, ceny ofertowe i popularność wersji 1.6 CDTI na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych i typowych doświadczeń z eksploatacją diesli GM 1.6 CDTI w Astrze K.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 2 maja 2026.