AutoKarma.pl Mazda CX-60 KH 3.3 e-Skyactiv D 200 KM (2022–dziś)

Mazda CX-60 (KH) 3.3 e-Skyactiv D 200 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Mazda CX-60 KH 3.3 e-Skyactiv D 200 KM to jedna z ciekawszych współczesnych propozycji dla kierowcy, który nadal chce dużego SUV-a z dieslem, ale ma dość anonimowych dwulitrowych konstrukcji. Rzędowa szóstka daje kulturę pracy, bardzo dobry zasięg i spokojny charakter, lecz wczesne auta wymagają większej ostrożności niż sugeruje logo Mazdy.

Mazda CX-60 KH 2023 — widok boczny
200 KMMoc
8.4 s0–100 km/h
5.1 lSpalanie /100km
~8 986 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.2
Koszty utrzymania6.3
Trwałość7.7
Likwidność7.1
Utrzymanie wartości7.2
Design i wygląd8.7
Prestiż i emocje7.7

Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największą zaletą tej odmiany jest napęd. 3,3-litrowy rzędowy diesel z układem mild hybrid nie próbuje udawać sportowego silnika, ale daje dokładnie to, czego oczekuje się od dużego auta na trasę: spokojną, dojrzałą reakcję na gaz, wyraźny zapas momentu obrotowego i dobre wyciszenie przy autostradowym tempie. Na tle wielu współczesnych czterocylindrowych SUV-ów CX-60 sprawia bardziej premium wrażenie właśnie dzięki kulturze pracy jednostki napędowej.

Drugi mocny punkt to ekonomia w realnym użyciu. Przy rozsądnej jeździe CX-60 potrafi utrzymać spalanie wyraźnie poniżej tego, co pokaże porównywalny benzynowy SUV tej wielkości. Dla kierowcy robiącego trasy, dojazdy między miastami i rodzinne wyjazdy z pełnym bagażnikiem, to wciąż jest argument, którego nie zastąpi sama moda na hybrydę.

Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że CX-60 miała trudny start. W pierwszych egzemplarzach pojawiały się uwagi do kalibracji skrzyni, pracy zawieszenia, drobnych błędów elektroniki i ogólnego wykończenia. To nie przekreśla modelu, ale sprawia, że auto trzeba sprawdzać dokładniej niż spokojniejsze i starsze konstrukcje Mazdy. Historia aktualizacji i kampanii serwisowych jest tutaj realnie ważna.

Na rynku wtórnym 3.3 e-Skyactiv D 200 KM broni się głównie jako auto dla trasowca. Jeśli jeździsz dużo i regularnie, diesel odwdzięcza się zasięgiem i elastycznością. Jeśli planujesz głównie miasto, krótkie odcinki i kupno „na styl”, lepiej wybrać prostszą benzynę, pełną hybrydę albo po prostu bardziej przewidywalną alternatywę z rynku premium.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Robisz regularne trasy i chcesz dużego SUV-a, który naprawdę korzysta z zalet diesla zamiast tylko spełniać normy w folderze.
  • Doceniasz kulturę pracy rzędowej szóstki, duży zasięg i spokojny, dojrzały charakter auta bardziej niż tabelkowe sprinty do setki.
  • Kupujesz egzemplarz po aktualizacjach, z udokumentowanym serwisem i jesteś gotów sprawdzić skrzynię, elektronikę oraz zawieszenie przed zakupem.
  • Szukasz mniej oczywistej alternatywy dla niemieckich SUV-ów premium i akceptujesz, że Mazda CX-60 nie jest najtańszym autem do naprawiania po zaniedbaniach.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście i krótkich odcinkach, bo wtedy DPF, SCR i charakter dużego diesla po prostu tracą sens.
  • Szukasz auta całkowicie bezproblemowego z marszu — CX-60 wymaga większej selekcji egzemplarza niż starsze i prostsze Mazdy.
  • Nie chcesz wracać do tematów aktualizacji softu, pracy automatu, elektroniki 48V i potencjalnych akcji serwisowych.
  • Kupujesz tylko dlatego, że podoba ci się pomysł sześciocylindrowego diesla, ale nie zamierzasz zapłacić za dobry stan i pełną historię.
Konkurenci do rozważenia
BMW X3 xDrive20d
Bardziej przewidywalny rynkowo i zwykle łatwiejszy w odsprzedaży, ale mniej egzotyczny technicznie i nie daje klimatu sześciocylindrowego diesla Mazdy.
Volvo XC60 B4 diesel
Bezpieczniejszy wizerunkowo dla pragmatyka premium, lecz Mazda kontruje bardziej klasycznym charakterem napędu i bardzo dobrym zasięgiem.
Lexus NX 350h
Lepszy do miasta i spokojniejszy dla kierowcy unikającego diesla, ale w długiej trasie CX-60 diesel nadal wygrywa elastycznością i autostradowym spokojem.

Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM ma sens wtedy, gdy szukasz dużego SUV-a do regularnych tras i wiesz, że pierwsze roczniki potrzebowały aktualizacji oprogramowania, dopracowania skrzyni oraz uwagi przy zawieszeniu i elektronice. Sam pomysł jest bardzo dobry: sześciocylindrowy diesel pracuje kulturalniej niż większość czterocylindrowych rywali, zużywa rozsądne ilości paliwa i daje autu charakter bardziej klasy gran turismo niż modnego crossovera. Problem w tym, że CX-60 nie jest jeszcze tym typem Mazdy, którą kupuje się w ciemno po samym opisie aukcji. Kupuj po weryfikacji serwisowej, numerze VIN i realnym stanie, a nie po samej obietnicy „3.3 diesel od pierwszego właściciela”.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 8 kwietnia 2026 · Dane: 21 kwietnia 2026

Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Rzędowy diesel 3.3 pracuje kulturalniej i dojrzalej niż większość czterocylindrowych rywali w tej klasie.
  • Realne spalanie pozostaje rozsądne jak na duży SUV, zwłaszcza przy regularnej jeździe pozamiejskiej.
  • 570-litrowy bagażnik i duże nadwozie czynią z CX-60 sensowne auto rodzinne na dłuższe wyjazdy.
  • Właściwie dobrany egzemplarz daje mniej oczywistą, ciekawszą technicznie alternatywę dla niemieckiego premium.
  • 200-konna odmiana RWD ma spokojniejszy i bardziej logiczny charakter niż mocniejsze konfiguracje nastawione na efekt katalogowy.
Minusy
  • Wczesne samochody potrafią wymagać aktualizacji oprogramowania i dokładniejszej weryfikacji niż sugeruje stereotyp o bezproblemowej Mazdzie.
  • Skrzynia 8AT nie w każdym egzemplarzu pracuje równie gładko przy niskich prędkościach i manewrach.
  • Zawieszenie i duże koła potrafią obniżyć komfort na słabszych drogach bardziej niż oczekuje część kupujących.
  • To nadal nowoczesny diesel z DPF i AdBlue, więc miejski profil użytkowania nie jest dla niego idealny.
  • Części, ogumienie i naprawy większego SUV-a klasy aspirującej do premium szybko kasują pozorną „okazję” z ogłoszenia.

Osiągi Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH) — przyspieszenie i prędkość

8,4 s do 100 km/h i 450 Nm nie robią z CX-60 sportowego SUV-a, ale właśnie o to chodzi. Ta odmiana ma budować tempo bez wysiłku, a nie udawać hot-SUV w reklamie.

0–100 km/h8.4 s
Prędkość maksymalna212 km/h
Moc przy obrotach200 KM przy 3600
Moment przy obrotach450 Nm przy 1500-2400

Dane techniczne Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.3 l Diesel · 3.3 e-Skyactiv D M Hybrid Boost
Moc / moment200 KM · 450 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (8AT Skyactiv-Drive) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · KH
Dł. / szer. / wys.4745 / 1890 / 1680 mm · masa 1832 kg
Bagażnik570 l

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH)

W praktyce warto liczyć około 6,2–8,0 l/100 km. Na trasie wynik potrafi być bardzo dobry jak na gabaryty auta, lecz miasto i ciężka noga szybko odbierają przewagę diesla.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Pojemność zbiornika58 l
Spalanie WLTP śr.5.1 l/100 km
Realne spalanie6.2–8.0 l/100 km
Zasięg (szacowany)~725 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · co ~12000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH)

Rzędowa szóstka 3.3 diesel nie jest silnikiem do przeciągania interwałów pod komputer. Lepsza strategia to dobre 0W-20 albo sprawdzone C5 0W-30 i wymiana bliżej 10–12 tys. km niż pod sam limit serwisowy.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · Mazda Original Oil Ultra DPF 0W-20 / ACEA C5 0W-30
Olej skrzyni8.0 l · Mazda ATF-A7 / Mazda ATF FZ (8AT)

Harmonogram serwisu Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Mazda Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 20 000 12 000 620 zł 980 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 120 zł 220 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 110 zł 210 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 240 zł 420 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 170 zł 290 zł
Olej skrzyni 8AT „Dożywotni" 70 000 1100 zł 1850 zł
Uzupełnienie AdBlue / kontrola SCR 12 000 12 000 120 zł 260 zł
Diagnostyka DPF / SCR / czujników NOx „Dożywotni" 90 000 350 zł 900 zł
Test akumulatora 12V i układu 48V „Dożywotni" 30 000 180 zł 360 zł
Płyn chłodniczy 180 000 120 000 320 zł 540 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 50 000 1300 zł 2200 zł

Niezawodność Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH) — ocena według układów

silnik 3.3 e-Skyactiv D7.7/10 · Sam pomysł i kultura pracy są bardzo dobre, ale to nadal świeża konstrukcja wymagająca historii serwisowej i właściwego profilu jazdy.
skrzynia 8AT Skyactiv-Drive7.0/10 · Po aktualizacjach i w dobrym egzemplarzu potrafi działać dobrze, lecz przy zakupie trzeba ją sprawdzić staranniej niż klasyczne, spokojniejsze automaty konkurencji.
DPF / SCR / AdBlue7.0/10 · Trasa to jej naturalne środowisko. Przy jeździe miejskiej ryzyko kosztów i irytujących komunikatów rośnie wyraźnie szybciej.
układ 48V i elektronika pokładowa6.9/10 · Najwięcej niepokoju w CX-60 zwykle budzą właśnie soft, aktualizacje i drobna elektronika, a nie sama mechanika silnika.
zawieszenie, geometria i ogumienie7.2/10 · Podwozie jest skuteczne, ale ciężkie auto i duże koła szybko pokazują stan opon, ustawienia geometrii oraz drobnych elementów eksploatacyjnych.
nadwozie i wnętrze7.4/10 · Kabina potrafi zrobić dobre pierwsze wrażenie, lecz po czasie więcej zależy od konkretnego egzemplarza niż od samego logo Mazdy.

Typowe usterki Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH) — co się psuje i ile kosztuje

Aktualizacje oprogramowania, ADAS i drobne błędy elektroniki Umiarkowane
softwareADASinfotainment

CX-60 z pierwszych roczników miewała uwagi do oprogramowania, komunikatów systemów wsparcia, multimediów i ogólnej stabilności elektroniki. Nie każda usterka oznacza awarię sprzętu, ale numer VIN i historia kampanii serwisowych są tu bardzo ważne.

Skrzynia 8AT potrafi szarpać przy niskich prędkościach Umiarkowane
📍 5 000–180 000 automat8ATkalibracja

Najczęściej chodzi o kalibrację, styl jazdy poprzedniego właściciela albo potrzebę aktualizacji, ale przy oględzinach trzeba sprawdzić ruszanie, pełzanie i pracę skrzyni na zimno oraz w korku. Gładki egzemplarz istnieje, ale nie każdy taki jest.

🔧 Koszt naprawy: 600–5 500 zł
DPF, SCR i AdBlue nie lubią krótkich odcinków Umiarkowane
📍 30 000–220 000 DPFSCRAdBlue

To duży nowoczesny diesel, więc regularne dogrzewanie i dłuższe trasy są obowiązkowe. Egzemplarz katowany wyłącznie po mieście szybciej przypomni o filtrze DPF, czujnikach NOx albo całym układzie SCR.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 800 zł
Układ 48V M Hybrid i kondycja akumulatora 12V Umiarkowane
📍 20 000–180 000 48Vakumulatormild hybrid

Słaby akumulator 12V albo problemy z osprzętem mild hybrid potrafią wywołać błędy, gorszą pracę systemu start-stop i irytujące komunikaty. Nie jest to zawsze wielka awaria, ale wymaga diagnostyki zamiast zgadywania.

🔧 Koszt naprawy: 700–3 200 zł
Zawieszenie, geometria i zużycie opon w ciężkim SUV-ie Monitoruj
📍 25 000–180 000 zawieszeniegeometriaopony

CX-60 nie jest lekkim autem, a na większych felgach potrafi być czuła na stan opon, zbieżność i drobne luzy zawieszenia. Nierówne zużycie ogumienia albo stuki z tyłu nie powinny być bagatelizowane.

🔧 Koszt naprawy: 500–4 200 zł
Trzeszczenia wnętrza i drobne tematy montażowe Monitoruj
📍 10 000–180 000 wnętrzetrzeszczeniajakość

Auto aspiruje do premium, ale część użytkowników zwraca uwagę na okazjonalne trzaski plastików, foteli lub klapy bagażnika. To nie dyskwalifikuje auta, lecz wpływa na odbiór modelu w tej cenie.

🔧 Koszt naprawy: 150–1 800 zł
Hamulce i serwis eksploatacyjny są droższe niż w typowej Mazdzie Monitoruj
📍 30 000–200 000 hamulceeksploatacjakoszty

Duża masa, szerokie opony i tempo użytkowania sprawiają, że CX-60 potrafi szybciej zużywać hamulce niż mniejsze modele marki. Sam rachunek nie jest awarią, ale warto uwzględnić go w kalkulacji zakupu.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Mazda CX-60.

Inne podobne auta

Inne wersje CX-60 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM 2023 (KH)

Ile pali Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM w praktyce?

W codziennym użytkowaniu warto zakładać zwykle około 6,2–8,0 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zbliżyć się do dolnej granicy, ale miasto i cięższy styl jazdy szybko podnoszą wynik.

Czy Mazda CX-60 3.3 diesel ma AdBlue?

Tak. To nowoczesny diesel spełniający normy emisji, więc korzysta z układu SCR i AdBlue. Trzeba pilnować poziomu płynu oraz ogólnej kondycji układu wydechowego.

Czy Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D nadaje się do miasta?

Nie jako główny profil użytkowania. Samochód najlepiej czuje się na trasie, gdzie może regularnie dogrzać silnik i układ DPF. Do jazdy wyłącznie miejskiej ten napęd nie jest najlepszym wyborem.

Czy silnik 3.3 e-Skyactiv D ma łańcuch rozrządu?

Tak, to jednostka z łańcuchem rozrządu. Nie oznacza to jednak bezobsługowości — jakość oleju i regularność wymian nadal mają kluczowe znaczenie.

Jaki olej do Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D?

Bezpiecznym wyborem jest olej zgodny z wymaganiami DPF i klasą ACEA C5, zwykle 0W-20 albo 0W-30 zgodnie z dokumentacją i warunkami eksploatacji. W używanym aucie warto celować w wymiany co około 10–12 tys. km lub raz w roku.

Na co uważać przy zakupie Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D?

Na historię aktualizacji oprogramowania, pracę skrzyni 8AT, stan elektroniki 48V i akumulatora 12V, objawy problemów z DPF/SCR, zużycie opon oraz ewentualne stuki zawieszenia lub trzaski wnętrza.

Czy 200 KM w Mazda CX-60 wystarczy?

Tak, jeśli traktujesz CX-60 jako auto do szybkiej, płynnej jazdy w trasie, a nie sportowego SUV-a. 450 Nm robi tu większą robotę niż sama liczba koni mechanicznych.

Czy Mazda CX-60 3.3 diesel jest awaryjna?

Nie można jej nazwać dramatycznie awaryjną, ale nie jest też bezwarunkowo bezproblemowa. Kluczowe są rocznik, aktualizacje, historia serwisowa i dopasowanie auta do trasowego profilu jazdy.

Mazda CX-60 diesel czy hybryda — co wybrać?

Diesel ma więcej sensu przy regularnych trasach i dużych przebiegach. Hybryda lub PHEV lepiej pasuje do miasta, krótszych odcinków i kierowcy, który nie chce życia z DPF oraz AdBlue.

Czy warto kupić Mazda CX-60 3.3 e-Skyactiv D 200 KM w 2026 roku?

Tak, jeśli kupujesz zadbany egzemplarz po aktualizacjach i będziesz robić regularne kilometry poza miastem. Nie, jeśli zależy ci na całkowitym świętym spokoju albo planujesz głównie jazdę miejską.

Źródła i metodologia

Mazda UK — Mazda CX-60 — Oficjalny punkt odniesienia dla pozycjonowania CX-60, gamy napędów, rozwiązań M Hybrid Boost i ogólnej charakterystyki dużego SUV-a Mazdy.
Mazda Press UK — CX-60 — Źródło dla kontekstu modelu, techniki platformy, wprowadzenia rzędowego diesla 3.3 oraz ogólnej narracji producenta wokół CX-60.
Parkers — Mazda CX-60 review — Niezależny kontekst dla jakości jazdy, komfortu, prowadzenia i pozycji CX-60 względem premium SUV-ów klasy średniej.
Parkers — Mazda CX-60 3.3d 200 Exclusive Line 5dr Auto specs — Źródło dla parametrów odmiany 200 KM RWD: osiągów, zużycia paliwa, wymiarów, masy, bagażnika i podstawowych danych technicznych.
Honest John — Mazda CX-60 review — Praktyczne uwagi dotyczące codziennego użytkowania, jakości wykonania i mocnych oraz słabszych stron CX-60 na rynku wtórnym.
Auto Express — Mazda CX-60 review — Źródło redakcyjnego odbioru auta, uwag o komforcie, jakości zawieszenia i porównania CX-60 z rywalami segmentu D-SUV.
Otomoto — Mazda CX-60 rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych, podaży i płynności sprzedaży używanych egzemplarzy Mazda CX-60 w Polsce.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, praktyki serwisowej nowoczesnych diesli Euro 6 oraz obserwacji rynku wtórnego Mazda CX-60.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 21 kwietnia 2026.