AutoKarma.pl Land Rover Range Rover Sport L494 3.0 SDV6 306 KM (2013–2022)

Land Rover Range Rover Sport (L494) 3.0 SDV6 306 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Range Rover Sport L494 3.0 SDV6 306 KM to dokładnie ten typ SUV-a premium, który potrafi zachwycić kulturą jazdy, momentem i wizerunkiem, ale równie szybko przypomina o sobie kosztami, jeśli poprzedni właściciel oszczędzał na serwisie silnika, automatu, napędu i pneumatyki.

Land Rover Range Rover Sport L494 2018 — widok boczny
306 KMMoc
7.3 s0–100 km/h
7.0 lSpalanie /100km
~11 521 złKoszt posiadania / rok
6.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność5.9
Koszty utrzymania4.9
Trwałość6.2
Likwidność6.4
Utrzymanie wartości5.8
Design i wygląd8.6
Prestiż i emocje9.1

Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największą zaletą tej wersji jest to, jak spójnie 3.0 SDV6 współpracuje z dużym nadwoziem. 700 Nm dostępne od niskich obrotów robi dokładnie to, czego oczekujesz od luksusowego SUV-a: auto rusza bez wysiłku, spokojnie buduje tempo i nie sprawia wrażenia ociężałego mimo realnie dużej masy.

W trasie L494 pokazuje, za co ludzie płacą za Range Rovera. Wyciszenie, pozycja za kierownicą, komfort tłumienia i ogólne poczucie „dużego auta premium” stoją wysoko nawet dziś. To nie jest SUV dla kogoś, kto szuka zwinności BMW, tylko dla kierowcy, który chce płynąć i mieć zapas momentu bez wysokiego spalania benzyny V8.

Jednocześnie 3.0 SDV6 nie jest konstrukcją, którą można traktować niedbale. Ten diesel ma opinię silnika wymagającego bardzo dobrej historii olejowej i ostrożności ze względu na znane przypadki poważnych awarii dołu silnika. Do tego dochodzą DPF, SCR, chłodzenie, wycieki, serwis dwóch pasków rozrządu oraz kosztowna osprzętowość dużego JLR.

Na rynku wtórnym najważniejsza nie jest sama konfiguracja HSE czy rozmiar felg, tylko dowody obsługi. Faktury za olej, potwierdzony serwis skrzyni, diagnostyka pneumatyki, brak błędów układu emisji i uczciwa kontrola mechaniczna są tu warte więcej niż efektowna prezentacja auta w ogłoszeniu.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Szukasz dużego premium SUV-a do tras, holowania lub normalnej jazdy poza miastem i chcesz prawdziwego zapasu momentu bez spalania benzynowej V8.
  • Doceniasz komfort, wyciszenie, wysoką pozycję za kierownicą i charakter luksusowego 4x4 bardziej niż sportowe prowadzenie.
  • Kupujesz po historii serwisowej i masz budżet na profilaktykę ZF 8HP, napędu, pneumatyki i osprzętu diesla.
  • Akceptujesz, że w starym JLR premium najdroższy bywa nie zakup, tylko doprowadzenie zaniedbanego egzemplarza do porządku.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście i krótkich odcinkach, bo wtedy DPF, SCR i cały sens dużego diesla szybko zaczynają działać przeciwko tobie.
  • Szukasz możliwie taniego w utrzymaniu SUV-a 4x4, a L494 z V6, pneumatyką i rozbudowaną elektroniką z definicji nie spełnia tego założenia.
  • Nie akceptujesz ryzyka związanego z wałem korbowym, rozrządem, pneumatyką i kosztami dużego premium po latach.
  • Twój budżet kończy się na zakupie auta i nie zostawia realnej rezerwy na serwis startowy oraz diagnostykę specjalistyczną JLR.
Konkurenci do rozważenia
Jeep Grand Cherokee WK2 3.0 CRD
Równie mocny klimatem duży SUV z dieslem V6 i ZF 8HP, zwykle mniej prestiżowy, ale czasem łatwiejszy kosztowo do ogarnięcia.
Audi Q7 4M 3.0 TDI 272 KM
Bardziej racjonalna i zwykle bardziej przewidywalna alternatywa z lepszym zapleczem serwisowym, ale bez charakterystycznego klimatu Range Rovera.
BMW X5 F15 xDrive30d
Mocny konkurent dla kierowcy, który chce więcej precyzji prowadzenia i bardziej przewidywalną mechanikę, kosztem mniejszego efektu „luksusowego czołgu”.

Range Rover Sport L494 3.0 SDV6 306 KM ma sens dla kierowcy, który naprawdę chce dużego luksusowego SUV-a do tras, holowania i codziennej jazdy z wysokim komfortem. Diesel V6 z 700 Nm dobrze pasuje do charakteru auta i daje temu modelowi dużo większą naturalność niż słabsze wersje. Problem jest klasyczny dla starego premium: nie kupujesz samego silnika, tylko cały pakiet złożonej techniki JLR — zawieszenie pneumatyczne, ZF 8HP, stały napęd AWD, rozbudowaną elektronikę i drogi osprzęt diesla. Dobrze utrzymany egzemplarz potrafi być znakomitym samochodem na co dzień. Zaniedbany potrafi bardzo szybko zamienić zakup marzeń w kosztowny projekt serwisowy.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 14 kwietnia 2026 · Dane: 14 kwietnia 2026

Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • 3.0 SDV6 306 KM i 700 Nm bardzo dobrze pasują do masy Range Rovera Sport i dają temu autu naturalną, spokojną dynamikę na co dzień.
  • Komfort jazdy, wyciszenie i pozycja za kierownicą nadal robią bardzo mocne wrażenie nawet na tle nowszych SUV-ów premium.
  • Duży bagażnik, solidne możliwości holowania i realnie użyteczny napęd AWD czynią z L494 wszechstronny samochód rodzinno-trasowy.
  • Klasyczny automat ZF 8HP pasuje do charakteru auta lepiej niż wiele bardziej nerwowych skrzyń dwusprzęgłowych w rywalach.
  • Wizerunek i prestiż Range Rovera wciąż są mocnym argumentem dla kogoś, kto chce SUV-a premium z charakterem, a nie tylko kolejną niemiecką kalkulację.
Minusy
  • To jeden z tych modeli, w których zaniedbania poprzednich właścicieli potrafią bardzo szybko wyjść w kosztach silnika, skrzyni, napędu i pneumatyki.
  • 3.0 SDV6 ma opinię jednostki wymagającej ostrożności ze względu na znane przypadki poważnych awarii wału korbowego i dołu silnika.
  • Koszty części, diagnostyki i dobrego serwisu JLR są wyraźnie premium, a liczba naprawdę mocnych specjalistów jest ograniczona.
  • DPF, SCR i AdBlue nie lubią typowo miejskiej eksploatacji, więc zły profil jazdy szybko odbiera sens ekonomiczny diesla.
  • Pneumatyka i ciężkie zawieszenie zapewniają świetny komfort, ale po latach potrafią dorzucić poważne rachunki do budżetu utrzymania.

Osiągi Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494) — przyspieszenie i prędkość

7,3 s do 100 km/h nie robi z L494 auta sportowego, ale tutaj ważniejsze jest 700 Nm. Range Rover Sport nie musi być nerwowy, żeby być szybki — po prostu przyspiesza z dużym spokojem i autorytetem.

0–100 km/h7.3 s
Prędkość maksymalna209 km/h
Moc przy obrotach306 KM przy 4000
Moment przy obrotach700 Nm przy 1500-1750

Dane techniczne Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.0 l Diesel · 306DT
Moc / moment306 KM · 700 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 182000 km
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP70) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · L494
Dł. / szer. / wys.4879 / 2073 / 1803 mm · masa 2178 kg
Bagażnik780 l (złożone: 1686 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494)

W praktyce trzeba liczyć zwykle około 8,5–11,5 l/100 km. Jak na duży luksusowy SUV z V6 i stałym AWD to wynik akceptowalny, ale nadal daleki od taniej eksploatacji.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika86 l
Spalanie WLTP śr.7.0 l/100 km
Realne spalanie8.5–11.5 l/100 km
Zasięg (szacowany)~747 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494)

3.0 SDV6 potrzebuje oleju 5W-30 zgodnego ze specyfikacją JLR STJLR.03.5005 i około 6,0 l z filtrem. W używanym egzemplarzu bezpieczniej trzymać interwał bliżej 10–12 tys. km albo raz w roku niż wierzyć w długie przebiegi katalogowe.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.0 l · STJLR.03.5005 5W-30
Olej skrzyni9.0 l · ZF Lifeguard 8

Harmonogram serwisu Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Land Rover Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 26 000 12 000 760 zł 1280 zł
Filtr powietrza 52 000 30 000 160 zł 320 zł
Filtr kabinowy 26 000 15 000 150 zł 290 zł
Filtr paliwa 52 000 30 000 280 zł 520 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 190 zł 360 zł
Pasek rozrządu + pasek pompy oleju 182 000 160 000 3800 zł 6800 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1450 zł 2550 zł
Serwis reduktora / napędu AWD „Dożywotni" 80 000 850 zł 1700 zł
Olej dyferencjałów przód / tył „Dożywotni" 90 000 760 zł 1480 zł
Diagnostyka DPF / SCR / AdBlue „Dożywotni" 100 000 450 zł 1200 zł
Przegląd zawieszenia pneumatycznego / kalibracja „Dożywotni" 80 000 450 zł 1100 zł

Niezawodność Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494) — ocena według układów

Silnik5.0/10 · 3.0 SDV6 daje świetną elastyczność, ale wymaga ostrożnego zakupu i nie ma takiego marginesu zaufania jak najlepsze rzędowe sześciocylindrowe diesle konkurencji.
skrzynia i napęd6.7/10 · ZF 8HP i AWD potrafią być trwałe, lecz tylko wtedy, gdy ktoś regularnie wymieniał oleje i nie wierzył w marketing o dożywotnim zalaniu.
układ emisji6.0/10 · DPF, SCR i AdBlue są do ogarnięcia przy trasowym profilu jazdy, ale w eksploatacji miejskiej szybko stają się jednym z głównych źródeł kosztów.
zawieszenie i pneumatyka5.9/10 · Komfort jest wysoki, ale ciężar auta i pneumatyka oznaczają realne ryzyko kosztów po większym przebiegu.
elektronika i komfort5.8/10 · Jak w wielu starszych JLR, elektronika komfortu i liczne moduły wymagają większej czujności niż u najbardziej przewidywalnych rywali premium.

Typowe usterki Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494) — co się psuje i ile kosztuje

Silnik 3.0 SDV6 wymaga bardzo ostrożnej selekcji Monitoruj
📍 120 000–260 000 silnikwał korbowySDV6

W 3.0 TDV6/SDV6 powtarza się temat poważnych awarii dołu silnika, w tym przypadków pękającego wału korbowego. To nie znaczy, że każdy egzemplarz musi się zepsuć, ale historia olejowa, kultura pracy na zimno i brak zaniedbań są tu absolutnie krytyczne.

🔧 Koszt naprawy: 12 000–45 000 zł
Pneumatyka i ciężkie zawieszenie podnoszą koszty po latach Umiarkowane
📍 100 000–240 000 pneumatykazawieszeniekomfort

Miechy, kompresor, przewody i czujniki poziomowania potrafią z czasem wymagać inwestycji. Komfort jest świetny, ale przy zakupie trzeba sprawdzić poziomowanie, reakcję systemu oraz ewentualne błędy zawieszenia.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–9 000 zł
ZF 8HP, reduktor i napęd AWD wymagają normalnego serwisu Umiarkowane
📍 80 000–260 000 ZF 8HP4x4napęd

Automat ZF i układ przeniesienia napędu są trwałe, jeśli dostają olej i nie są traktowane jak bezobsługowe. Zaniedbany egzemplarz potrafi szarpać, hałasować albo ujawniać kosztowne luzy w napędzie.

🔧 Koszt naprawy: 1 400–9 000 zł
DPF, SCR i AdBlue nie lubią jazdy wyłącznie miejskiej Umiarkowane
📍 90 000–240 000 DPFSCRAdBlue

To duży nowoczesny diesel, który najlepiej pracuje w trasie. Krótkie odcinki podnoszą ryzyko problemów z filtrem DPF, dozowaniem AdBlue, czujnikami NOx i ogólnym kosztem diagnostyki emisji.

🔧 Koszt naprawy: 900–6 500 zł
Rozrząd i dodatkowy pasek pompy oleju trzeba planować z wyprzedzeniem Umiarkowane
📍 140 000–220 000 rozrządserwisdiesel

W 3.0 SDV6 trzeba pilnować terminów wymiany paska rozrządu oraz tylnego paska pompy oleju. To nie jest serwis, który warto zostawiać na później albo robić w przypadkowym warsztacie bez doświadczenia z JLR.

🔧 Koszt naprawy: 3 500–7 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Land Rover Range Rover Sport.

Inne podobne auta

Inne wersje Range Rover Sport oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Land Rover Range Rover Sport 3.0 SDV6 306 KM 2018 (L494)

Czy warto kupić Range Rovera Sport L494 3.0 SDV6?

Tak, ale tylko po bardzo dokładnej selekcji egzemplarza. To może być świetny samochód do tras i codziennego premium 4x4, ale zaniedbany egzemplarz szybko robi się bardzo drogi przez ryzyka silnika, pneumatyki, automatu i układu emisji.

Ile pali Range Rover Sport L494 3.0 SDV6 w praktyce?

W normalnym użytkowaniu trzeba zakładać zwykle około 8,5–11,5 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zejść w okolice dolnej granicy, ale miasto, masa auta i duże koła szybko podnoszą wynik.

Jaki olej do Range Rovera Sport 3.0 SDV6?

Bezpieczny wybór to olej 5W-30 zgodny ze specyfikacją JLR STJLR.03.5005. Pojemność układu to około 6,0 l z filtrem, a w używanym egzemplarzu rozsądnie wymieniać go co 10–12 tys. km albo raz w roku.

Czy 3.0 SDV6 ma pasek czy łańcuch rozrządu?

W tej jednostce zastosowano pasek rozrządu, a dodatkowo trzeba pamiętać o tylnym pasku pompy oleju. Dlatego historia większego serwisu rozrządu jest bardzo ważna przy zakupie używanego egzemplarza.

Czy Range Rover Sport L494 jest awaryjny?

Nie każdy egzemplarz jest katastrofą, ale to model o podwyższonym ryzyku kosztownych tematów. Najważniejsze punkty to silnik 3.0 SDV6, pneumatyka, elektronika, serwis ZF 8HP oraz stan DPF i układu SCR.

Na co uważać przy zakupie Range Rovera Sport 3.0 SDV6?

Na historię olejową silnika, kulturę pracy na zimno, potwierdzony serwis rozrządu, stan skrzyni ZF i napędu, błędy pneumatyki, diagnostykę DPF/SCR oraz ogólną jakość wcześniejszej obsługi. W tym modelu historia jest ważniejsza niż niska cena wejścia.

Czy ZF 8HP w Range Roverze Sport jest trwała?

Tak, ale nie jest bezobsługowa. Regularna wymiana oleju mniej więcej co 80 tys. km znacząco poprawia szanse na spokojną eksploatację. Brak historii serwisu skrzyni powinien obniżać zaufanie do auta.

Czy pneumatyka w Range Roverze Sport jest problematyczna?

Może być kosztowna po większym przebiegu, zwłaszcza gdy auto długo jeździło z nieszczelnością albo słabym kompresorem. Trzeba sprawdzić poziomowanie, reakcję na zmianę wysokości i ewentualne błędy systemu.

Audi Q7 3.0 TDI czy Range Rover Sport 3.0 SDV6?

Audi zwykle wygrywa przewidywalnością i łatwiejszym serwisem. Range Rover kontruje klimatem, pozycją za kierownicą i bardziej wyjątkowym charakterem. Rozsądek częściej wskazuje Q7, emocje częściej prowadzą do L494.

Czy Range Rover Sport L494 nadaje się do miasta?

Da się nim jeździć po mieście, ale to nie jest naturalne środowisko tej wersji. Duży diesel, DPF i rozmiary auta sprawiają, że najlepiej czuje się poza miastem i na dłuższych dystansach.

Źródła i metodologia

Auto-Data.net — Range Rover Sport L494 3.0 SDV6 306 — Wymiary, osiągi i podstawowe dane techniczne wersji 3.0 SDV6 306 KM
Ultimate Specs — Range Rover Sport II 3.0 SDV6 306 — Dodatkowe dane o osiągach, masie, pojemności zbiornika i wymiarach wersji 3.0 SDV6
RAC — used review Range Rover Sport L494 — Przegląd kosztów i typowych ryzyk używanego Range Rovera Sport L494
AutoKarma.pl — Opracowanie własne redakcji na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej dla dużych SUV-ów premium 4x4
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 kwietnia 2026.