AutoKarma.pl Land Rover Range Rover Evoque L538 2.0 TD4 AWD 150 KM (2011–2019)

Land Rover Range Rover Evoque (L538) 2.0 TD4 AWD 150 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Range Rover Evoque L538 2.0 TD4 to jeden z tych samochodów, które kupuje się oczami — za design, prestiż i klimat marki. Diesel 150 KM daje wystarczającą elastyczność do codziennej jazdy, a automat 9HP i AWD dobrze pasują do charakteru premium crossovera. Trzeba jednak zostawić rezerwę na serwis skrzyni, napędu, DPF-u i elektroniki JLR.

Land Rover Range Rover Evoque L538 2017 — widok boczny
150 KMMoc
10.2 s0–100 km/h
5.7 lSpalanie /100km
~10 535 złKoszt posiadania / rok
6.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.6
Koszty utrzymania4.8
Trwałość6.2
Likwidność5.9
Utrzymanie wartości5.4
Design i wygląd7.6
Prestiż i emocje7.6

Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największą przewagą Evoque’a L538 pozostaje styl. Pierwsza generacja zrobiła markę temu modelowi i nawet dziś wygląda bardziej designersko niż wiele nowszych SUV-ów kompaktowych. To auto dla kierowcy, który chce bardziej modowego, bardziej premium crossovera niż typowy rozsądny wybór segmentu.

Diesel 2.0 TD4 150 KM po liftingu jest wersją spokojną, ale racjonalną. 380 Nm wystarcza do codziennej jazdy i tras, a 9-biegowy automat poprawia komfort na autostradzie. To nie jest szybki SUV, ale w realnym użytkowaniu daje wystarczającą elastyczność i lepiej pasuje do charakteru auta niż słabsze, bardziej budżetowe konfiguracje.

Największe ryzyka to klasyczne punkty JLR z tamtych lat: elektronika, serwis skrzyni 9HP, stan napędu AWD i typowe problemy diesla używanego głównie po mieście. Dlatego w ogłoszeniu dużo ważniejsze od felg, skóry i panoramicznego dachu są faktury za olej, diagnostyka oraz potwierdzenie regularnego serwisu.

Na rynku wtórnym Evoque konkuruje raczej stylem niż czystą kalkulacją. Audi Q3, BMW X1 czy Volvo XC40 zwykle będą łatwiejsze w późniejszym życiu i bardziej przewidywalne serwisowo. Evoque wygrywa wyglądem, atmosferą wnętrza i efektem premium lifestyle, ale wymaga większej świadomości przy zakupie używanego egzemplarza.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz kompaktowego SUV-a premium, który nadal wygląda świeżo i bardziej designersko niż większość rywali z tego rocznika.
  • Szukasz diesla do regularnych tras i akceptujesz, że w JLR serwis profilaktyczny nie jest opcją, tylko warunkiem sensownego użytkowania.
  • Doceniasz spokojny charakter 9-biegowego automatu, napęd AWD i bardziej lifestyle’owy klimat niż w niemieckich konkurentach.
  • Kupujesz po historii serwisowej i stanie technicznym, a nie po samym logo Range Rovera oraz wyposażeniu z ogłoszenia.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Priorytetem są niskie koszty utrzymania, tanie części i maksymalnie przewidywalny zakup bez niespodzianek.
  • Jeździsz głównie po mieście i na krótkich odcinkach, gdzie diesel z DPF-em ma gorsze warunki pracy.
  • Szukasz SUV-a o naprawdę dynamicznych osiągach — TD4 150 stawia na spokój, nie na emocje sportowe.
  • Nie chcesz zostawiać rezerwy budżetowej na pakiet startowy, diagnostykę elektroniki i serwis skrzyni oraz napędu AWD.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q3 8U 2.0 TDI quattro
Bardziej przewidywalny zakup z lepszą dostępnością serwisu i podobnym profilem używanego premium SUV-a.
BMW X1 F48 xDrive18d
Praktyczniejszy i zwykle łatwiejszy przy późniejszej odsprzedaży, choć mniej efektowny wizualnie od Evoque’a.
Volvo XC40 D3 AWD
Rozsądna alternatywa dla kierowcy stawiającego bardziej na bezpieczeństwo, ergonomię i codzienny komfort niż na styl JLR.

Land Rover Range Rover Evoque L538 2.0 TD4 AWD 150 KM to sensowna konfiguracja dla kogoś, kto chce pierwszego Evoque’a po liftingu i rozumie, że to zakup bardziej wizerunkowy niż księgowy. Auto wygląda świetnie nawet po latach, daje poczucie klasy premium i w trasie potrafi być przyjemnym, spokojnym kompanem. Jednocześnie nie jest to tani SUV w utrzymaniu: diesel wymaga odpowiednich warunków pracy, automat 9HP nie lubi zaniedbań, a elektronika i drobiazgi eksploatacyjne potrafią kosztować wyraźnie więcej niż w bardziej przewidywalnych konkurentach. Kupiony po historii serwisowej ma sens; kupiony dla samego logo może szybko okazać się kosztownym kaprysem.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 14 kwietnia 2026 · Dane: 14 kwietnia 2026

Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Evoque L538 nawet po latach nadal wyróżnia się wyglądem i ma mocniejszy efekt premium lifestyle niż wielu konkurentów.
  • Diesel TD4 150 KM z 380 Nm wystarcza do codziennej jazdy, tras i spokojnego wyprzedzania, zwłaszcza z 9-biegowym automatem.
  • Napęd AWD dobrze pasuje do charakteru auta i daje większy spokój zimą oraz na mokrej nawierzchni.
  • Kabina pierwszego Evoque’a nadal potrafi robić wrażenie materiałami, pozycją za kierownicą i ogólnym poczuciem obcowania z autem premium.
  • To jeden z niewielu używanych SUV-ów premium, które naprawdę kupuje się także za styl i wizerunek, a nie tylko za tabelkę parametrów.
Minusy
  • Koszty serwisu, diagnostyki i części pozostają premium, a liczba naprawdę dobrych specjalistów od JLR nie jest duża.
  • Diesel z DPF-em nie lubi wyłącznie miejskiej eksploatacji, więc krótki dystans może szybko wygenerować dodatkowe koszty.
  • Automat ZF 9HP wymaga profilaktycznej wymiany oleju, choć wielu właścicieli nadal wierzy w marketing o dożywotnim zalaniu.
  • Elektronika komfortu i multimedia to w autach JLR z tego okresu obszar, który trzeba traktować z większą ostrożnością niż u rywali.
  • Evoque jest zakupem bardziej emocjonalnym niż racjonalnym, więc przy odsprzedaży i codziennych kosztach łatwo to odczuć.

Osiągi Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538) — przyspieszenie i prędkość

10,2 s do 100 km/h nie robi wrażenia na papierze, ale w praktyce 380 Nm i automat 9HP dają wystarczającą elastyczność do tras oraz codziennej jazdy premium SUV-em.

0–100 km/h10.2 s
Prędkość maksymalna195 km/h
Moc przy obrotach150 KM przy 4000
Moment przy obrotach380 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · 204DTD / Ingenium
Moc / moment150 KM · 380 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 9-biegowy (ZF 9HP48) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · L538
Dł. / szer. / wys.4370 / 1900 / 1635 mm · masa 1775 kg
Bagażnik575 l (złożone: 1445 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538)

W praktyce trzeba liczyć około 6,8–8,9 l/100 km zależnie od stylu jazdy i udziału miasta. Krótkie odcinki szybko pogarszają nie tylko spalanie, ale też kondycję DPF-u.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika54 l
Spalanie WLTP śr.5.7 l/100 km
Realne spalanie6.8–8.9 l/100 km
Zasięg (szacowany)~606 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538)

2.0 TD4 Ingenium lubi świeży olej 0W-30 zgodny ze specyfikacją JLR i interwał bliższy 12–15 tys. km niż katalogowym obietnicom. W używanym JLR wcześniejsza wymiana oleju jest tańsza niż naprawa osprzętu diesla.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.1 l · STJLR.03.5005 0W-30
Olej skrzyni7.0 l · ZF Lifeguard 9

Harmonogram serwisu Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Land Rover Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 34 000 15 000 720 zł 1280 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 160 zł 300 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 250 zł 460 zł
Olej skrzyni automatycznej 9HP „Dożywotni" 60 000 1450 zł 2450 zł
Serwis sprzęgła / napędu AWD „Dożywotni" 60 000 500 zł 960 zł
Olej tylnej przekładni AWD „Dożywotni" 60 000 430 zł 820 zł
Serwis DPF / EGR „Dożywotni" 80 000 900 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy 100 000 100 000 320 zł 600 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 40 000 760 zł 1360 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 80 000 1500 zł 2800 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 140 zł 240 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 160 zł 320 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł

Niezawodność Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538) — ocena według układów

Silnik6.1/10 · 2.0 TD4 Ingenium daje sensowny kompromis między spalaniem a elastycznością, ale wymaga regularnego serwisu olejowego i nie lubi miejskich zaniedbań.
Skrzynia biegów6.6/10 · ZF 9HP potrafi pracować dobrze, jeśli nie traktuje się go jak skrzyni z dożywotnim olejem i wykonuje sensowną profilaktykę.
Elektryka / elektronika5.4/10 · Elektronika komfortu i multimedia są obszarem, który w JLR z tego okresu wymaga większej czujności niż u wielu konkurentów premium.
napęd AWD6.4/10 · Układ AWD dobrze pasuje do auta, ale wymaga regularnych wymian oleju i kontroli, bo zaniedbania szybko robią się drogie.
Zawieszenie6.8/10 · Podstawowe zawieszenie daje niezły komfort, ale duże koła i wizerunkowy charakter modelu nie pomagają trwałości drobiazgów eksploatacyjnych.
nadwozie i design8.2/10 · Evoque L538 starzeje się bardzo dobrze wizualnie i nadal ma jedną z mocniejszych prezencji w klasie używanych kompaktowych SUV-ów premium.

Typowe usterki Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i EGR przy eksploatacji miejskiej Umiarkowane
📍 70 000–220 000 DPFEGRdiesel

TD4 najlepiej pracuje przy regularnych trasach. Krótkie odcinki, jazda na zimno i zaniedbane serwisy zwiększają ryzyko problemów z wypalaniem DPF-u, zaworem EGR oraz trybem awaryjnym.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 200 zł
Automat ZF 9HP i brak serwisu olejowego Umiarkowane
📍 80 000–240 000 9HPautomatserwis

Szarpanie, ospałe reakcje albo pogorszenie płynności pracy skrzyni często wynikają z wieloletniego zaniedbania wymiany oleju. W używanym Evoque regularny serwis 9HP jest obowiązkową profilaktyką.

🔧 Koszt naprawy: 1 400–7 600 zł
Napęd AWD i tylna przekładnia wymagają profilaktyki Umiarkowane
📍 90 000–220 000 AWDnapędolej

W Evoque AWD warto regularnie wymieniać olej w elementach napędu i sprawdzać pracę przekładni. Zaniedbania wychodzą później głośną pracą, błędami i kosztami napraw.

🔧 Koszt naprawy: 500–3 600 zł
Elektronika komfortu i multimedia InControl Umiarkowane
📍 60 000–200 000 elektronikaInControlJLR

Zawieszające się multimedia, kapryśne czujniki, moduły komfortu i drobne błędy elektroniczne to typowy krajobraz używanego JLR. Nie zawsze są to wielkie awarie, ale potrafią być irytujące i kosztowne.

🔧 Koszt naprawy: 400–4 500 zł
Wycieki oleju i osprzęt diesla Ingenium Umiarkowane
📍 90 000–220 000 silnikolejdiesel

Po większych przebiegach warto sprawdzać szczelność jednostki, kondycję osprzętu oraz historię częstych wymian oleju. Zaniedbane diesle Ingenium szybciej pokazują problemy niż egzemplarze serwisowane profilaktycznie.

🔧 Koszt naprawy: 900–5 200 zł
Zawieszenie, łączniki i łożyska przy dużych kołach Umiarkowane
📍 90 000–220 000 zawieszeniełożyskaSUV

Duże felgi i masa auta przyspieszają zużycie elementów zawieszenia oraz łożysk. W premium SUV-ie z modowym nastawieniem to częsty koszt po kilku latach jazdy po polskich drogach.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Land Rover Range Rover Evoque.

Inne podobne auta

Inne wersje Range Rover Evoque oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Land Rover Range Rover Evoque 2.0 TD4 AWD 150 KM 2017 (L538)

Czy Range Rover Evoque 2.0 TD4 ma łańcuch czy pasek rozrządu?

W poliftingowym 2.0 TD4 zastosowano łańcuch rozrządu. To jednak nie zwalnia z regularnych wymian oleju, bo w używanym dieslu JLR jakość i interwał serwisowy są ważniejsze niż sam rodzaj rozrządu.

Ile pali Range Rover Evoque L538 2.0 TD4 w praktyce?

Realny zakres spalania to zwykle około 6,8–8,9 l/100 km. W trasie wynik może być rozsądny jak na premium SUV-a z AWD, ale jazda miejska i krótkie odcinki szybko podnoszą średnią.

Czy 150 KM wystarcza do Evoque’a?

Tak, jeśli szukasz spokojnego premium SUV-a do codziennej jazdy i tras. TD4 150 nie jest wersją dynamiczną, ale 380 Nm i 9-biegowy automat dają wystarczającą elastyczność do normalnego użytkowania.

Czy Evoque 2.0 TD4 nadaje się do miasta?

Da się nim jeździć po mieście, ale nie jest to idealne środowisko dla diesla z DPF-em. Jeśli auto ma robić głównie krótkie odcinki, trzeba liczyć się z wyższym ryzykiem problemów eksploatacyjnych.

Jaki olej do Range Rovera Evoque 2.0 TD4?

Bezpieczny wybór to olej 0W-30 zgodny ze specyfikacją JLR STJLR.03.5005. Pojemność układu to około 6,1 l z filtrem, a rozsądny interwał w używanym aucie to mniej więcej 12–15 tys. km albo raz w roku.

Na co uważać przy zakupie Range Rovera Evoque TD4?

Najważniejsze są historia wymian oleju, stan DPF-u, praca automatu 9HP, serwis napędu AWD i brak kaprysów elektroniki. Ładna konfiguracja nie zastąpi potwierdzonej historii serwisowej.

Czy warto profilaktycznie serwisować automat 9HP i AWD?

Tak, zdecydowanie. Wymiana oleju w skrzyni i elementach napędu kosztuje dużo mniej niż naprawa zaniedbanego premium SUV-a. W Evoque to element podstawowej profilaktyki, a nie nadgorliwość.

Czy Evoque L538 2.0 TD4 jest lepszy po liftingu?

Polift przyniósł świeższy wygląd, nowsze multimedia i nowszą rodzinę diesli Ingenium. Nadal nie jest to tani w utrzymaniu SUV, ale dla wielu kupujących to najbardziej sensowna wersja pierwszego Evoque’a.

Range Rover Evoque TD4 czy Audi Q3 2.0 TDI quattro?

Audi zwykle wygrywa przewidywalnością zakupu, dostępnością serwisu i łatwością późniejszej odsprzedaży. Evoque kontruje designem, klimatem wnętrza i mocniejszym efektem premium lifestyle.

Czy Range Rover Evoque L538 2.0 TD4 jest dobrym używanym SUV-em premium w 2026 roku?

Tak, ale tylko dla świadomego kupującego. Jeśli naprawdę chcesz Evoque’a, rozumiesz koszty klasy premium i wybierzesz egzemplarz z dobrą historią, TD4 ma sens. Jeśli priorytetem jest święty spokój, konkurenci zwykle będą prostszym wyborem.

Źródła i metodologia

Land Rover Media — Range Rover Evoque 2015 facelift — Materiały prasowe Land Rovera dotyczące liftingu Evoque L538, nowej gamy silników Ingenium i zmian technicznych po 2015 roku.
Range Rover Evoque — oficjalne dane techniczne i broszury — Oficjalne materiały producenta dla Range Rovera Evoque pierwszej generacji: wymiary, osiągi, napęd AWD i dane eksploatacyjne.
Ultimate Specs — Range Rover Evoque (2015 Facelift) TD4 180HP AWD — Źródło porównawcze dla parametrów technicznych poliftingowego Evoque L538 z dieslem Ingenium i napędem AWD.
Ultimate Specs — Range Rover Evoque TD4 150HP 4x4 Pure — Źródło uzupełniające dla bazowych danych wersji TD4 150 KM, pojemności bagażnika, wymiarów i osiągów Evoque’a.
Spritmonitor — Range Rover Evoque diesel — Rzeczywiste spalanie raportowane przez użytkowników dieselowych Evoque’ów w codziennej eksploatacji.
Honest John — Range Rover Evoque (2011–2019) — Przegląd typowych usterek, kosztów utrzymania i najczęściej zgłaszanych problemów przez użytkowników oraz warsztaty.
ADAC — raporty niezawodności i eksploatacji — Punkt odniesienia dla problemów eksploatacyjnych i kosztów utrzymania używanych kompaktowych SUV-ów premium z dieslem.
Otomoto — Range Rover Evoque rynek wtórny — Źródło orientacyjne dla podaży, cen ofertowych i utrzymania wartości Evoque’a na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne redakcji na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej dla używanych SUV-ów premium JLR.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 kwietnia 2026.