AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring G21 330e xDrive 292 KM 8AT (2019–dziś)

BMW Seria 3 Touring (G21) 330e xDrive 292 KM 8AT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW 330e xDrive Touring G21 dodaje do znanego przepisu 330e lepszą trakcję, odrobinę lepsze osiągi i większą pewność na mokrym. To bardzo dopracowane kombi premium, ale jego ekonomiczny sens nadal zależy od regularnego ładowania oraz akceptacji mniejszego bagażnika.

BMW Seria 3 Touring G21 2021 — widok boczny
292 KMMoc
5.9 s0–100 km/h
None kmZasięg el. (realny)
~5 285 złKoszt posiadania / rok
7.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania6.1
Trwałość7.4
Likwidność7.5
Utrzymanie wartości7.4
Design i wygląd8.3
Prestiż i emocje8.5

BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największą zaletą tej odmiany jest spójność. 330e xDrive Touring nie sprawia wrażenia samochodu stworzonego wyłącznie pod testy emisji. B48, elektryk w skrzyni i ośmiobiegowy automat współpracują płynnie, a auto pozostaje szybkie oraz przewidywalne niezależnie od tego, czy jedziesz na naładowanej baterii, czy po prostu wykorzystujesz tryb hybrydowy. Na tle części konkurencyjnych PHEV-ów BMW lepiej maskuje przejścia między źródłami napędu i zachowuje bardziej premium charakter.

W porównaniu z tylnonapędowym 330e Touring wersja xDrive daje wyraźnie więcej pewności przy ruszaniu, na śliskiej nawierzchni i podczas dynamicznego przyspieszania z niskich prędkości. To szczególnie ważne w aucie o wysokim momencie systemowym i sporej masie. Trzeba jednak zaakceptować, że dodatkowy napęd na cztery koła nie poprawia cudownie ekonomii — to nadal PHEV, który najlepiej wypada na krótkich i średnich odcinkach z regularnym ładowaniem z domu albo pracy.

Kosztowo jest to już zaawansowane technicznie BMW premium, więc tanio nie będzie. Dochodzi serwis benzynowego B48, automatu ZF, układu chłodzenia, kontroli portu ładowania i ewentualnej diagnostyki elementów wysokiego napięcia. Sam układ uchodzi za dopracowany, ale po gwarancji kupujesz więcej złożoności niż w 320d czy 330i. W zamian dostajesz jednak realny tryb EV i bardzo dobrą kulturę jazdy na co dzień.

Jeżeli masz gdzie ładować i Twoje trasy często mieszczą się w zakresie 20–40 km w jedną stronę, 330e xDrive Touring potrafi być bardzo sensownym wyborem. Jeśli natomiast auto będzie głównie jeździło dalekie trasy bez podpinania do gniazdka, klasyczny diesel albo benzyna dają podobny komfort przy prostszej logistyce i zwykle lepszym wykorzystaniu przestrzeni bagażowej.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Regularnie ładujesz auto w domu lub pracy i chcesz faktycznie korzystać z trybu elektrycznego w mieście.
  • Szukasz szybkiego kombi premium z lepszą trakcją zimą i na mokrym niż w wersji RWD.
  • Chcesz połączyć jazdę na prądzie na krótkich odcinkach z normalną użytecznością auta spalinowego na trasie.
  • Akceptujesz mniejszy bagażnik i większą złożoność techniczną w zamian za kulturę pracy oraz osiągi PHEV.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie masz gdzie ładować samochodu, bo wtedy 330e xDrive szybko traci większość przewag nad klasyczną benzyną.
  • Potrzebujesz maksymalnej pojemności bagażnika i prostoty technicznej na długie lata.
  • Jeździsz prawie wyłącznie autostradami na długich odcinkach bez postoju przy ładowarce lub gniazdku.
  • Szukasz najniższych możliwych kosztów serwisu poza gwarancją, a nie zaawansowanego premium PHEV.
Konkurenci do rozważenia
Mercedes C 300 e 4MATIC T-Modell
Bardzo mocny rywal z większą baterią i nowocześniejszym podejściem do PHEV, ale zwykle droższy i inaczej zestrojony w prowadzeniu.
Volvo V60 Recharge AWD
Świetna alternatywa dla kierowcy ceniącego bezpieczeństwo i moc, choć BMW zwykle wygrywa bardziej naturalnym prowadzeniem.
Peugeot 508 SW Plug-in Hybrid 225
Tańsza opcja z dobrym komfortem, ale bez tej jakości układu napędowego i klasy premium BMW.
BMW 320d xDrive Touring G21
Lepszy wybór dla kierowcy robiącego długie trasy bez ładowania i oczekującego większego zasięgu na jednym tankowaniu.

BMW Seria 3 Touring G21 330e xDrive 292 KM to jedna z tych wersji, które bardzo łatwo polubić w codziennym użytkowaniu, ale tylko pod warunkiem, że kupujący rozumie logikę PHEV. Dostajesz szybkie, ciche i bardzo kulturalne kombi premium, które w mieście potrafi jeździć na prądzie, a na trasie nie zamienia się w bezradny gadżet po rozładowaniu baterii. Napęd xDrive poprawia trakcję, szczególnie zimą i na mokrej nawierzchni, a całość dalej prowadzi się bardziej naturalnie niż wiele ciężkich SUV-ów o podobnej mocy. Minusy są jednak konkretne: masa własna jest wysoka, bagażnik mniejszy niż w klasycznych odmianach G21, a bez ładowania przewaga ekonomiczna szybko topnieje. To auto ma sens dla kierowcy, który chce premium kombi z realnym trybem EV i nadal oczekuje dobrych osiągów po przejściu w zwykły tryb hybrydowy.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo + ładowanie
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo i ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Napęd plug-in hybrid działa płynnie i zachowuje dobre osiągi także po rozładowaniu baterii.
  • xDrive poprawia trakcję i daje więcej pewności na mokrym, śniegu oraz przy dynamicznym ruszaniu.
  • To nadal bardzo udane kombi premium z dobrą ergonomią, jakością wnętrza i wysokim komfortem jazdy.
  • Przy regularnym ładowaniu można realnie ograniczyć zużycie paliwa na codziennych krótkich trasach.
  • 292 KM systemowo i 5,9 s do 100 km/h dają bardzo dobrą dynamikę bez konieczności kupowania mocniejszej sześciocylindrowej wersji.
Minusy
  • Bez ładowania ekonomiczna przewaga nad klasyczną benzyną szybko znika.
  • Mniejszy bagażnik i 40-litrowy zbiornik paliwa ograniczają praktyczność w dłuższych podróżach.
  • Wysoka masa własna wpływa na zużycie opon, hamulców i ogólne koszty eksploatacji.
  • Układ PHEV jest bardziej złożony i potencjalnie droższy w naprawach po gwarancji niż zwykłe odmiany G21.
  • Zakup zaniedbanego egzemplarza z niepewną historią serwisową może szybko zrobić się bardzo drogi.

Osiągi BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21) — przyspieszenie i prędkość

292 KM systemowo i 5,9 s do setki sprawiają, że to nie jest tylko „eko wersja” do tabelki. 330e xDrive Touring przyspiesza naprawdę pewnie, a dodatkowa trakcja AWD dobrze wykorzystuje pełny moment na śliskiej nawierzchni.

0–100 km/h5.9 s
Prędkość maksymalna225 km/h
Moc przy obrotach292 KM przy 5000-6500
Moment przy obrotach420 Nm przy 1350-4000

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Plug-in Hybrid · B48B20A + eDrive
Moc / moment292 KM · 420 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP eDrive xDrive) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · G21
Dł. / szer. / wys.4709 / 1827 / 1442 mm · masa 1890 kg
Bagażnik410 l (złożone: 1420 l)

Paliwo i ładowanie (PHEV) BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21)

🔌

Katalogowe 1,9 l/100 km ma sens tylko przy regularnym ładowaniu i krótkich odcinkach. Po rozładowaniu baterii realnie warto liczyć około 6,0–8,5 l/100 km, zależnie od miasta, temperatury i tempa jazdy.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika40 l
Spalanie WLTP (bez ładowania)1.9 l/100 km
Realne spalanie6.0–8.5 l/100 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21)

Silnik B48 wymaga oleju BMW LL-17 FE+ 0W-20 i około 5,25 l z filtrem. Dla używanego PHEV bezpieczniej skrócić interwał do około 12–15 tys. km, zamiast ufać maksymalnie wydłużonym wskazaniom komputera.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.25 l · BMW LL-17 FE+ 0W-20
Olej skrzyni8.8 l · ZF Lifeguard 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 45 000 450 zł 820 zł
Kontrola układu ładowania i portu Type 2 2 lata 30 000 180 zł 420 zł
Olej skrzyni automatycznej ZF 8HP „Dożywotni" 90 000 1800 zł 3300 zł
Serwis chłodzenia układu HV „Dożywotni" 120 000 500 zł 950 zł
Płyn chłodniczy układu spalinowego 4 lata 4 rok(u) 280 zł 540 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 340 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 520 zł 980 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 150 zł 280 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 120 zł 240 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 15 000 560 zł 980 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21) — ocena według układów

silnik B487.4/10 · Udana nowoczesna benzyna BMW, ale wymagająca regularnego oleju i kontroli chłodzenia.
układ hybrydowy PHEV7.1/10 · Dopracowany na tle rynku, choć bardziej złożony i kosztowniejszy poza gwarancją niż zwykła benzyna lub diesel.
automat ZF 8HP8.2/10 · Mocny punkt auta, jeśli olej w skrzyni nie jest traktowany jako dożywotni.
xDrive i układ przeniesienia napędu7.8/10 · Daje lepszą trakcję i przewidywalność, ale dokłada masy oraz kolejne elementy do serwisu.
elektryka i ładowanie7.0/10 · Zwykle bez większych dramatów, ale każda usterka wymaga warsztatu obeznanego z PHEV BMW.
nadwozie i wnętrze8.1/10 · G21 dobrze znosi codzienną eksploatację i nadal daje mocne poczucie klasy premium.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21) — co się psuje i ile kosztuje

Układ chłodzenia silnika B48 i osprzętu PHEV Umiarkowane
📍 60 000–180 000 B48chłodzeniePHEV

W napędzie plug-in warto pilnować nie tylko samego silnika B48, ale też osprzętu i szczelności układów chłodzenia. Drobne wycieki lub spadki poziomu płynu lepiej łapać wcześnie, zanim przełożą się na większy rachunek.

🔧 Koszt naprawy: 1 000–3 500 zł
Serwis skrzyni ZF 8HP odkładany zbyt długo Umiarkowane
📍 80 000–200 000 ZF8HPautomatserwis

ZF 8HP dobrze znosi przebiegi, ale ignorowanie wymiany oleju pogarsza kulturę pracy i może skrócić życie kosztownych elementów skrzyni współpracującej z układem hybrydowym.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–3 200 zł
Spadek realnego zasięgu baterii trakcyjnej z wiekiem Monitoruj
📍 120 000–240 000 bateriaPHEVzasięg

Jak w każdym PHEV, wraz z wiekiem i przebiegiem może spadać użyteczna pojemność akumulatora, co najbardziej odczujesz w zimie i przy szybszej jeździe miejskiej.

Problemy z ładowaniem AC lub blokadą portu Type 2 Monitoruj
📍 50 000–180 000 ładowanieType 2elektryka

Zdarzają się problemy z komunikacją ładowarki pokładowej, blokadą wtyczki albo osprzętem gniazda. To zwykle nie unieruchamia auta, ale wymaga warsztatu znającego BMW PHEV.

🔧 Koszt naprawy: 500–4 500 zł
Szybsze zużycie hamulców i elementów zawieszenia przez wysoką masę Umiarkowane
📍 70 000–170 000 masahamulcezawieszenie

Cięższa wersja xDrive PHEV potrafi szybciej zjadać opony, tarcze, klocki i wybrane tuleje, szczególnie przy miejskiej jeździe oraz na kiepskich drogach.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 200 zł
Nagar w dolocie przy częstej jeździe na krótkich odcinkach Umiarkowane
📍 80 000–200 000 nagarGDIkrótkie trasy

Bezpośredni wtrysk i krótkie cykle pracy sprzyjają odkładaniu nagaru. Objawy to gorsza kultura pracy na zimno, słabsza reakcja lub falowanie obrotów.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–3 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring 330e xDrive 292 KM 8AT 2021 (G21)

Ile realnie przejedzie BMW 330e xDrive Touring G21 na prądzie?

Najczęściej około 30–45 km, zależnie od temperatury, stylu jazdy i prędkości. Katalog WLTP wygląda lepiej, ale w codziennym używaniu warto zachować realistyczne oczekiwania.

Czy 330e xDrive Touring ma sens bez ładowania?

Tak jako szybkie kombi premium, ale wtedy traci dużą część przewagi ekonomicznej. Bez regularnego ładowania klasyczna benzyna lub diesel często mają więcej sensu.

Ile pali BMW 330e xDrive Touring po rozładowaniu baterii?

Realnie zwykle około 6,0–8,5 l/100 km, zależnie od miasta, temperatury i stylu jazdy. Na autostradzie z pełnym obciążeniem wynik może być jeszcze wyższy.

Jaki silnik ma BMW 330e xDrive Touring G21?

To 2.0 turbo z rodziny B48 współpracujące z silnikiem elektrycznym w automacie Steptronic. Moc systemowa wynosi 292 KM, a napęd trafia na cztery koła.

Czy xDrive zmienia charakter 330e Touring?

Tak, auto daje więcej trakcji i pewności na śliskim, a przy mocnym starcie lepiej wykorzystuje moment systemowy. Minusem jest dodatkowa masa.

Jaki olej do BMW 330e xDrive G21?

Najbezpieczniej trzymać specyfikację BMW LL-17 FE+ 0W-20. Silnik mieści około 5,25 l z filtrem, a praktyczny interwał warto skrócić do 12–15 tys. km.

Czy BMW 330e xDrive Touring jest awaryjne?

Nie uchodzi za szczególnie awaryjne, ale trzeba świadomie sprawdzić historię serwisową, stan ładowania AC, układ chłodzenia i ogólną kondycję napędu PHEV.

Jaka jest pojemność bagażnika w 330e xDrive Touring?

Około 410 litrów. To zauważalnie mniej niż w klasycznych benzynach i dieslach G21, więc warto to uwzględnić przy rodzinnym użytkowaniu.

330e xDrive Touring czy 320d xDrive Touring?

330e lepiej pasuje do miasta i krótszych tras z regularnym ładowaniem, a 320d do długich przebiegów autostradowych i kierowców, którzy nie chcą myśleć o gniazdku.

Czy warto kupić używane BMW 330e xDrive Touring po gwarancji?

Tak, ale tylko po dokładnym sprawdzeniu historii serwisowej, kondycji baterii, poprawności ładowania i jakości wcześniejszej obsługi technicznej.

Źródła i metodologia

BMW Polska — dane techniczne BMW Serii 3 Touring PHEV — Oficjalne dane producenta dla wersji 330e xDrive Touring G21.
Auto-Data — BMW 330e xDrive Touring G21 — Osiągi, masa, wymiary, pojemność bagażnika i parametry napędu plug-in hybrid.
Ultimate Specs — BMW G21 330e xDrive — Dodatkowy punkt odniesienia dla osiągów i danych technicznych.
Otomoto — BMW 330e xDrive Touring G21 — Rynek wtórny w Polsce — baza do estymacji ceny zakupu.
Spritmonitor — BMW 330e spalanie użytkowników — Rzeczywiste zużycie paliwa i energii w codziennym użytkowaniu.
ADAC — BMW 3er / Pannenstatistik — Referencyjne dane o niezawodności i typowych awariach eksploatacyjnych.
What Car? used review BMW 330e Touring — Oceny użytkowe, koszty posiadania i typowe słabsze punkty wersji plug-in.
Honest John — BMW 3 Series Touring PHEV — Źródło praktycznych uwag o codziennym użytkowaniu i serwisie napędu hybrydowego.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.