AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring G21 320i xDrive 184 KM 8AT (2019–dziś)

BMW Seria 3 Touring (G21) 320i xDrive 184 KM 8AT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW 320i xDrive Touring G21 łączy dojrzały silnik B48, szybki automat ZF i napęd AWD, który realnie zwiększa użyteczność auta w codzienności. To jedna z najbardziej wszechstronnych benzynowych konfiguracji dla kierowcy, który chce premium kombi bez wchodzenia w koszty mocniejszych sześciocylindrówek.

BMW Seria 3 Touring G21 2021 — widok boczny
184 KMMoc
7.5 s0–100 km/h
6.8 lSpalanie /100km
~11 224 złKoszt posiadania / rok
7.8
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania7.0
Trwałość8.0
Likwidność7.8
Utrzymanie wartości7.9
Design i wygląd8.2
Prestiż i emocje8.4

BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

W codziennym użytkowaniu 320i xDrive Touring imponuje przede wszystkim spójnością charakteru. Silnik B48 pracuje kulturalnie, szybko reaguje na gaz i nie wymaga wysokich obrotów, żeby auto sprawnie przyspieszało. Jednocześnie nie ma tu poczucia nadmiernej nerwowości czy sportowego przerysowania. Automat ZF 8HP bardzo dobrze wygładza reakcje układu napędowego, a xDrive skutecznie ogranicza uślizgi przy starcie lub na śliskiej nawierzchni. W efekcie G21 staje się autem łatwym do polubienia niezależnie od tego, czy jedziesz rano do pracy, czy ruszasz w dłuższą trasę z rodziną i pełnym bagażnikiem.

Osiągi 184-konnej wersji są już na tyle dobre, że auto nie sprawia wrażenia niedomotorowanego. Przyspieszenie do setki w około 7,5 s oznacza sensowny zapas przy wyprzedzaniu i większy luz na autostradzie niż w słabszych odmianach benzynowych. To nadal nie jest odmiana budowana pod efekt wow, ale właśnie dzięki temu wersja 320i xDrive zachowuje rozsądny kompromis między dynamiką a kosztami użytkowania. Kierowca dostaje auto szybkie wtedy, kiedy trzeba, ale nadal cywilizowane w codziennym ruchu i mniej obciążające finansowo niż mocniejsze warianty M Performance.

Najważniejsze przy zakupie używanego egzemplarza są historia serwisowa i podejście poprzedniego właściciela do profilaktyki. B48 uchodzi za udaną jednostkę, ale nadal wymaga jakościowego oleju, kontroli układu chłodzenia i reagowania na drobiazgi związane z osprzętem nowoczesnej benzyny turbo. Trzeba też pamiętać, że xDrive oznacza dodatkową złożoność mechaniczną: warto sprawdzić stan ogumienia, geometrię, kulturę pracy układu napędowego i historię ewentualnych serwisów olejowych w skrzyni oraz rozdzielaczu. Egzemplarze zaniedbane mogą wyglądać świetnie wizualnie, ale generować wyraźnie wyższe koszty po zakupie.

Jeżeli jednak auto było użytkowane z głową, 320i xDrive Touring G21 jest jedną z najlepszych benzynowych propozycji w gamie. Łączy realną użyteczność, dobrą dynamikę, bezpieczniejszy profil dla kierowcy jeżdżącego po mieście niż diesel oraz wysoką atrakcyjność na rynku wtórnym. To po prostu dojrzałe premium kombi dla kogoś, kto chce korzystać z zalet BMW bez popadania w skrajności kosztowe lub osiągowe.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz kombi premium z benzyną i automatem, które dobrze sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach rodzinnych.
  • Zależy Ci na lepszej trakcji zimą i na mokrym, ale nie chcesz wchodzić w cięższe, droższe w utrzymaniu mocne diesle albo sześciocylindrowe benzyny.
  • Szukasz wersji wyraźnie żwawszej od 318i, ale nadal rozsądnej kosztowo przy regularnym serwisie i typowym codziennym użytkowaniu.
  • Akceptujesz profil premium i wiesz, że jakość serwisu, dobre opony oraz profilaktyka napędu mają bezpośredni wpływ na późniejsze koszty.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Robisz bardzo duże przebiegi autostradowe i zależy Ci przede wszystkim na minimalnym spalaniu, bo wtedy mocny diesel nadal może mieć więcej sensu.
  • Oczekujesz od BMW wyraźnie sportowych emocji i mocnego kopnięcia przy każdym wyprzedzaniu, bo 320i xDrive stawia bardziej na równowagę niż ekstremum.
  • Szukasz możliwie prostego i taniego w obsłudze kombi, ponieważ xDrive, automat i nowoczesna benzyna premium nie należą do najtańszych rozwiązań.
  • Planujesz ograniczać serwis do minimum albo kupować auto głównie po najniższej cenie, bo w tej konfiguracji zaniedbania szybko mszczą się finansowo.
Konkurenci do rozważenia
Audi A4 Avant B9 40 TFSI quattro
Mocna alternatywa dla kierowcy, który chce podobnego poziomu osiągów i napędu 4x4, ale w nieco bardziej neutralnym i mniej angażującym stylu.
Mercedes Klasa C Kombi S205 C 200 4MATIC 9G-TRONIC
Propozycja dla osoby stawiającej bardziej na miękki komfort jazdy i spokojniejszy charakter auta niż na precyzję prowadzenia BMW.
Volvo V60 B4 AWD Geartronic
Ciekawy wybór dla kierowcy szukającego skandynawskiej ergonomii, wysokiego poczucia bezpieczeństwa i bardziej stonowanego stylu niż w G21.
Skoda Superb Combi 2.0 TSI 4x4 DSG
Mniej prestiżowa, ale bardzo praktyczna propozycja dla użytkownika oczekującego większej przestrzeni i zwykle tańszego zaplecza serwisowego.

BMW 320i xDrive Touring G21 184 KM to wersja, która bardzo dobrze pokazuje, jak szeroki zakres kompetencji może mieć nowoczesne kombi premium. Z jednej strony dostajesz praktyczne nadwozie Touring z dużym bagażnikiem, dobrym wyciszeniem i wysoką jakością prowadzenia. Z drugiej masz benzynowy silnik B48 o mocy 184 KM, który daje już wyraźnie lepszą elastyczność niż podstawowe 318i, ale nadal nie wymaga budżetu typowego dla mocniejszych odmian sześciocylindrowych. Do tego dochodzi napęd xDrive, który nie służy tu tylko marketingowi: zimą, na mokrym albo przy dynamicznym ruszaniu z obciążeniem faktycznie poprawia trakcję i pewność auta. Właśnie dlatego ta wersja jest tak sensowna dla kierowcy, który chce jedno dobre auto do wszystkiego: miasta, tras, rodziny i wyjazdów w gorszych warunkach pogodowych.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Silnik B48 184 KM daje wyraźnie lepszą elastyczność niż 318i, a nadal zachowuje kulturalny, dojrzały charakter w codziennej jeździe.
  • Napęd xDrive realnie poprawia trakcję na mokrej i śliskiej nawierzchni, zwiększając poczucie bezpieczeństwa oraz przewidywalność auta.
  • Automatyczna skrzynia ZF 8HP bardzo dobrze współpracuje z benzynowym 2.0 turbo i podnosi komfort codziennej eksploatacji.
  • Nadwozie Touring pozostaje praktycznym kombi rodzinnym bez utraty typowej dla BMW precyzji prowadzenia i stabilności w trasie.
  • To jedna z najbardziej uniwersalnych benzynowych konfiguracji G21, dobrze odbierana także przez rynek wtórny.
Minusy
  • Koszty części, robocizny i serwisu są wyraźnie wyższe niż w popularnych modelach tej wielkości.
  • Napęd xDrive zwiększa złożoność techniczną auta i dokłada elementy wymagające kontroli oraz profilaktyki.
  • Przy dynamicznej jeździe lub częstych zimnych startach spalanie szybko rośnie i przestaje wyglądać niewinnie jak w katalogu.
  • Nowoczesna benzyna turbo z bezpośrednim wtryskiem nadal wymaga jakościowego oleju, dobrej obsługi chłodzenia i braku serwisowych skrótów.
  • Najtańsze egzemplarze importowane mogą mieć odroczony serwis, ślady napraw powypadkowych albo mieszane ogumienie szkodliwe dla xDrive.

Osiągi BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21) — przyspieszenie i prędkość

7,5 s do 100 km/h daje już przyjemny zapas w codziennej jeździe i pozwala sprawnie wyprzedzać bez poczucia niedoboru mocy. To szybkie, ale nadal cywilizowane kombi premium, a nie pokazowa wersja pod sportowe emocje.

0–100 km/h7.5 s
Prędkość maksymalna228 km/h
Moc przy obrotach184 KM przy 5000-6500
Moment przy obrotach300 Nm przy 1350-4000

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Benzynowy · B48B20A
Moc / moment184 KM · 300 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP xDrive Steptronic) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · G21
Dł. / szer. / wys.4709 / 1827 / 1440 mm · masa 1665 kg
Bagażnik500 l (złożone: 1510 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21)

W praktyce warto zakładać około 7,4–9,0 l/100 km. Na trasie da się zejść niżej, ale miasto, zimne starty i AWD naturalnie podnoszą realne zużycie paliwa.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika59 l
Spalanie WLTP śr.6.8 l/100 km
Realne spalanie7.4–9.0 l/100 km
Zasięg (szacowany)~655 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21)

Silnik B48 mieści około 5,3 l oleju i najlepiej reaguje na jakościową obsługę z normą BMW Longlife-17 FE+ lub równoważną. W praktyce lepiej skracać interwał względem wydłużonych wskazań komputera.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.3 l · BMW Longlife-17 FE+ 0W-20
Olej skrzyni7.0 l · ZF Lifeguard 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Geometria + kontrola zawieszenia „Dożywotni" 40 000 220 zł 420 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 90 000 1020 zł 1690 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 45 000 540 zł 880 zł
Serwis klimatyzacji 2 lata 2 rok(u) 280 zł 520 zł
Serwis oleju rozdzielacza xDrive „Dożywotni" 80 000 650 zł 1100 zł
Serwis olejowy skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1450 zł 2250 zł
Płyn chłodniczy 4 lata 4 rok(u) 260 zł 420 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 320 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 420 zł 760 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 180 zł 320 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 140 zł 240 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 650 zł 1020 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21) — ocena według układów

silnik B487.9/10 · B48 jest dojrzałą benzyną BMW, ale lubi regularny olej i szybką reakcję na drobne objawy układu chłodzenia oraz osprzętu.
automatyczna skrzynia 8HP8.2/10 · ZF 8HP ma bardzo dobrą opinię i świetnie współpracuje z 320i xDrive, o ile profilaktyczny serwis olejowy nie jest odkładany.
układ xDrive7.5/10 · Napęd AWD podnosi użyteczność auta, lecz wymaga dbałości o stan opon, geometrię i ogólną kondycję mechaniki napędu.
układ chłodzenia7.3/10 · Najwięcej uwagi wymaga obserwacja wycieków oraz kondycji elementów plastikowych i termostatu po kilku latach eksploatacji.
dolot i osprzęt benzynowy7.5/10 · Bezpośredni wtrysk, EVAP i typowe drobiazgi nowoczesnej benzyny mogą generować koszty, ale zwykle nie dyskwalifikują modelu.
elektronika i multimedia7.4/10 · G21 ma dużo wyposażenia komfortowego i systemów wsparcia, więc potencjalnych drobiazgów jest po prostu więcej niż w prostszych autach.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21) — co się psuje i ile kosztuje

Zawór EVAP i nierówna praca po rozruchu Monitoruj
📍 60 000–180 000 EVAPbenzynaB48

W benzynowych B48 zdarzają się problemy z zaworem odpowietrzania zbiornika paliwa. Objawy to nierówna praca na biegu jałowym, błędy mieszanki albo zapach paliwa po postoju.

🔧 Koszt naprawy: 250–1 200 zł
Wycieki układu chłodzenia i obudowy termostatu Umiarkowane
📍 70 000–200 000 chłodzenietermostatB48

Nowoczesne BMW wymaga czujności w układzie chłodzenia. Najczęściej zaczyna się od drobnych wycieków, spadku poziomu płynu albo komunikatów o temperaturze.

🔧 Koszt naprawy: 600–3 200 zł
Nagary dolotu przy dominacji jazdy miejskiej Monitoruj
📍 90 000–220 000 nagarydolotbezpośredni wtrysk

Bezpośredni wtrysk i krótkie odcinki mogą przyspieszać odkładanie nagaru na zaworach dolotowych. Z czasem spada kultura pracy i rośnie ryzyko szarpania.

🔧 Koszt naprawy: 900–2 800 zł
Serwis olejowy automatu ZF 8HP odkładany zbyt długo Umiarkowane
📍 90 000–240 000 automatZF 8HPolej

Skrzynia 8HP jest bardzo dobra, ale brak profilaktycznej wymiany oleju zwiększa ryzyko pogorszenia pracy i kosztownych napraw.

🔧 Koszt naprawy: 1 400–9 000 zł
Układ xDrive i mieszane ogumienie Umiarkowane
📍 70 000–220 000 xDriveoponynapęd 4x4

Napęd AWD źle znosi duże różnice w zużyciu lub rozmiarze opon między osiami. Zaniedbania przyspieszają obciążenie rozdzielacza i układu przeniesienia napędu.

🔧 Koszt naprawy: 800–6 500 zł
Luzy przedniego zawieszenia i wpływ run-flatów Monitoruj
📍 70 000–180 000 zawieszenierun-flatgeometria

Sztywne opony i słabsze drogi przyspieszają zużycie elementów przedniej osi. Objawy to stuki, pływanie po koleinach i gorsza precyzja prowadzenia.

🔧 Koszt naprawy: 800–3 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring 320i xDrive 184 KM 8AT 2021 (G21)

Jaki olej do BMW 320i xDrive G21 Touring 184 KM?

Najbezpieczniej stosować olej zgodny z normą BMW Longlife-17 FE+ 0W-20 lub równoważną specyfikacją przewidzianą dla B48. Silnik mieści około 5,3 l z filtrem, a w praktyce warto skracać interwał wymiany względem maksymalnych wskazań komputera.

Ile pali BMW 320i xDrive G21 Touring w praktyce?

Realnie zwykle trzeba liczyć około 7,4–9,0 l/100 km. W spokojnej trasie wynik bywa lepszy, ale miasto, zimne starty i AWD podnoszą spalanie.

Czy BMW 320i xDrive G21 nadaje się do miasta?

Tak, to jedna z mocniejszych stron tej wersji. Benzyna szybciej osiąga temperaturę roboczą i lepiej znosi krótsze odcinki niż nowoczesny diesel, a xDrive poprawia pewność zimą.

Czy automat ZF w BMW 320i xDrive G21 jest trwały?

Tak, skrzynia 8HP ma bardzo dobrą opinię, ale profilaktyczna wymiana oleju jest rozsądną inwestycją. Odkładanie tego serwisu zbyt długo zwykle kończy się drożej.

Na co uważać przy zakupie BMW 320i xDrive Touring G21?

Najważniejsze są historia serwisowa, stan układu chłodzenia, regularność wymian oleju, kultura pracy silnika po zimnym rozruchu oraz kompletne, równe ogumienie istotne dla xDrive.

BMW 320i xDrive G21 czy 320d xDrive G21?

320i lepiej pasuje do miasta i mieszanej eksploatacji, a 320d do regularnych tras i bardzo dużych rocznych przebiegów. Benzyna jest zwykle prostsza do zaakceptowania w codziennym użytkowaniu.

Czy BMW 320i xDrive G21 jest wystarczająco szybkie?

Tak, 184 KM daje już wyraźnie lepszą dynamikę niż bazowe 318i. Auto sprawnie przyspiesza i pozwala bez stresu wyprzedzać, choć nie jest to odmiana stricte sportowa.

Ile kosztuje serwis BMW 320i xDrive G21?

Podstawowa obsługa nie jest tania, bo to nadal premium z automatem, napędem AWD i nowoczesną benzyną turbo. Kluczowe są regularne wymiany oleju, kontrola chłodzenia i profilaktyka skrzyni oraz xDrive.

Czy warto kupić BMW 320i xDrive G21 z dużym przebiegiem?

Tak, ale tylko gdy przebieg idzie w parze z dobrą dokumentacją i regularnym serwisem. Zadbany egzemplarz z wyższym przebiegiem bywa bezpieczniejszy niż zaniedbane auto z pozornie atrakcyjną liczbą kilometrów.

Czy BMW 320i xDrive Touring G21 to dobry wybór rodzinny?

Tak, jeśli zależy Ci na wygodnym kombi premium do codzienności i wyjazdów. Oferuje dobry bagażnik, wysoką stabilność i bardziej przyjazny miejski profil eksploatacji niż porównywalny diesel.

Źródła i metodologia

BMW 3 Series Touring (G21) — overview and specs — Przegląd generacji G20/G21, nadwozia Touring i gamy napędowej BMW Serii 3.
BMW B48 engine family — technical background — Podstawowe informacje o benzynowym silniku B48 2.0 turbo, jego odmianach i zastosowaniach w modelach BMW.
Auto-Data — BMW 3 Series Touring (G21) 320i xDrive 184 KM Steptronic — Dane techniczne wersji 320i xDrive Touring: osiągi, masa, wymiary i spalanie katalogowe.
AutoCentrum — BMW Seria 3 G20/G21 320i xDrive dane techniczne — Polskie źródło danych o osiągach, wymiarach i podstawowych parametrach eksploatacyjnych wersji 320i xDrive Touring.
Spritmonitor — BMW 320i xDrive G21 spalanie użytkowników — Rzeczywiste raporty spalania dla benzynowych BMW 320i xDrive generacji G21 w codziennym użytkowaniu.
ADAC — BMW 3er Zuverlässigkeit — Raporty i uwagi eksploatacyjne dotyczące niezawodności nowoczesnych BMW Serii 3.
What Car? — used BMW 3 Series Touring review — Uwagi o jakości wykonania, komforcie oraz typowych słabszych punktach używanych egzemplarzy Serii 3 Touring.
Honest John — BMW 3 Series Touring ownership notes — Doświadczenia eksploatacyjne i komentarze użytkowników o kosztach utrzymania nowoczesnych BMW benzynowych.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.