AutoKarma.pl Audi Q5 FY 50 TFSI e PHEV 299 KM (2017–2024)

Audi Q5 (FY) 50 TFSI e PHEV 299 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Audi Q5 FY 50 TFSI e PHEV 299 KM ma sens wtedy, gdy naprawdę wykorzystujesz napęd plug-in, a nie kupujesz go wyłącznie dla plakietki i katalogowych obietnic. W mieście i na krótkich trasach potrafi być ciche, szybkie i zaskakująco oszczędne, ale bez regularnego ładowania szybko wychodzi na jaw masa auta, mniejszy bagażnik i kosztowna złożoność techniczna premium PHEV-a.

Audi Q5 FY 2021 — widok boczny
299 KMMoc
6.1 s0–100 km/h
44 kmZasięg el. (realny)
~5 853 złKoszt posiadania / rok
7.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.9
Koszty utrzymania5.4
Trwałość6.9
Likwidność7.6
Utrzymanie wartości7.4
Design i wygląd9.0
Prestiż i emocje8.9

Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największy sens tej wersji widać w codziennym trybie życia kierowcy premium, który jeździ po mieście, pod miastem i na krótkich odcinkach, a do tego ma możliwość ładowania w domu albo w pracy. Q5 50 TFSI e potrafi wtedy ruszać miękko, cicho i bardzo sprawnie, a jednocześnie nie sprawia wrażenia kompromisowego SUV-a stworzonego tylko pod tabelki emisji. Właśnie dlatego ta wersja może być dużo bardziej logiczna niż klasyczna benzyna dla osoby, która naprawdę korzysta z prądu.

Druga mocna strona to osiągi. 299 KM systemowe i 450 Nm dają odczuwalnie mocniejsze przyspieszenie niż w zwykłym 40 TFSI, a dzięki elektrycznemu momentowi auto reaguje pewnie już od dołu. Na trasie i przy wyprzedzaniu Q5 50 TFSI e nie wygląda jak ekologiczny eksperyment, tylko jak pełnoprawny SUV premium, który bez stresu radzi sobie z obciążeniem, autostradą i codzienną jazdą rodzinną.

Cena za to jest jednak oczywista. Bateria, ładowarka pokładowa, dodatkowe chłodzenie, zintegrowany napęd hybrydowy i cięższe auto oznaczają więcej punktów potencjalnych kosztów niż w klasycznej benzynie. Trzeba pilnować serwisu olejowego silnika, skrzyni i napędu, sprawdzić realne działanie ładowania, zweryfikować brak błędów układu HV oraz uczciwie ocenić, czy bateria nadal daje sensowny praktyczny zasięg. W używanym PHEV-ie diagnostyka przed zakupem jest obowiązkowa.

Na rynku wtórnym Q5 50 TFSI e jest propozycją dla kierowcy, który chce premium SUV-a z mocą i ciszą w mieście, ale nie jest gotów na pełne auto elektryczne. Wobec BMW X3 xDrive30e Audi broni się wyciszeniem i bardziej neutralnym charakterem, a względem Mercedesa GLC 300e oferuje bardzo mocny balans między osiągami, jakością wnętrza i praktycznością. To nadal samochód dla rozsądnego kupującego, nie dla łowcy najniższej ceny i najtańszego serwisu.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz możliwość regularnego ładowania i chcesz realnie korzystać z jazdy elektrycznej w codziennym ruchu miejskim oraz podmiejskim.
  • Szukasz SUV-a premium z napędem quattro, mocą około 300 KM i dużo lepszą reakcją na gaz niż w słabszych benzynach.
  • Akceptujesz większą złożoność techniczną w zamian za ciszę w mieście, dobre osiągi i wysoki komfort na trasie.
  • Potrzebujesz jednego auta do rodziny, miasta i wyjazdów, ale bez wchodzenia w pełne EV i bez diesla.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie masz gdzie ładować samochodu i planujesz używać plug-ina jak zwykłej benzyny przez większość czasu.
  • Szukasz możliwie prostego technicznie używanego SUV-a premium z najmniejszą liczbą kosztownych podzespołów.
  • Priorytetem jest maksymalnie duży bagażnik i niska masa auta, a nie cicha jazda elektryczna po mieście.
  • Budżet na zakup i późniejsze utrzymanie jest napięty, więc każde większe ryzyko serwisowe będzie problemem.
Konkurenci do rozważenia
BMW X3 G01 xDrive30e
Bardzo bliski rywal z napędem plug-in hybrid i AWD, zwykle bardziej angażujący w prowadzeniu, ale mniej neutralny i spokojny niż Audi.
Mercedes GLC X253 300e 4Matic
Komfortowy premium SUV PHEV z podobną logiką użytkowania, często równie atrakcyjny, ale bywa droższy w zakupie i obsłudze.
Volvo XC60 II T6 Recharge AWD
Mocna alternatywa dla rodziny z wysokim poziomem bezpieczeństwa i dużą popularnością na rynku wtórnym, zwykle z innym charakterem wnętrza niż Audi.
Lexus NX 450h+
Bardzo dopracowany plug-in premium o wysokiej reputacji hybrydowej, ale zwykle droższy i trudniejszy do znalezienia w budżecie używanego Q5.

Q5 50 TFSI e to jedna z ciekawszych konfiguracji dla kierowcy, który chce komfortowego SUV-a premium bez diesla, ale nadal potrzebuje napędu quattro i mocnego zapasu osiągów. 299 KM systemowe robi robotę, kabina pozostaje bardzo dopracowana, a codzienna jazda po mieście może odbywać się w dużej mierze na prądzie. Problem zaczyna się wtedy, gdy auto jest używane jak zwykła benzyna, bo wtedy zostaje cięższy Q5 z bardziej złożonym napędem, mniejszym kufrem i kosztami, których nie warto udawać, że nie ma. To dobry używany plug-in, ale tylko dla świadomego użytkownika z realnym planem ładowania i dobrym budżetem serwisowym.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 20 kwietnia 2026 · Dane: 20 kwietnia 2026

Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo + ładowanie
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo i ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • 299 KM systemowe i elektryczny moment obrotowy sprawiają, że Q5 50 TFSI e jest wyraźnie żwawsze niż słabsze benzynowe odmiany modelu.
  • Przy regularnym ładowaniu auto potrafi obsługiwać dużą część codziennych dojazdów w trybie elektrycznym, co realnie obniża koszt miasta.
  • Napęd quattro poprawia trakcję zimą i na mokrym, więc plug-in nie traci praktycznego premium charakteru rodzinnego SUV-a.
  • Kabina Q5 FY nadal należy do mocnych stron modelu dzięki wyciszeniu, ergonomii i wysokiej jakości materiałów.
  • To jedna z ciekawszych konfiguracji dla kierowcy, który chce uniknąć diesla, ale nadal oczekuje osiągów i dużej uniwersalności.
  • Ładowanie AC 7,4 kW jest wygodniejsze w codziennym użyciu niż w starszych PHEV-ach ograniczonych do wolniejszego ładowania.
Minusy
  • Bez regularnego ładowania duża część sensu tej wersji znika, a zostają masa, mniejszy kufer i bardziej złożona technika.
  • To nadal ciężki premium SUV, więc opony, hamulce i części eksploatacyjne są droższe niż w bardziej popularnych modelach segmentu D-SUV.
  • Napęd plug-in dokłada do listy ryzyk baterię HV, ładowarkę pokładową, dodatkowe chłodzenie i bardziej skomplikowaną diagnostykę.
  • Po rozładowaniu baterii realne spalanie jest już typowe dla mocnej benzyny AWD i potrafi wejść wyraźnie powyżej danych katalogowych.
  • Bagażnik 465 l jest zauważalnie mniejszy niż w zwykłych odmianach Q5, co w aucie rodzinnym ma realne znaczenie.
  • Zakup zadbanego egzemplarza wymaga lepszej weryfikacji historii serwisowej niż przy klasycznej benzynie lub dieslu.

Osiągi Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY) — przyspieszenie i prędkość

6,1 s do 100 km/h oznacza, że Q5 50 TFSI e nie jest tylko ekologiczną ciekawostką. To naprawdę szybki rodzinny SUV premium, który najlepiej wypada wtedy, gdy bateria jest naładowana i możesz korzystać z pełnego potencjału układu hybrydowego.

0–100 km/h6.1 s
Prędkość maksymalna239 km/h
Moc przy obrotach299 KM przy 5000-6000
Moment przy obrotach450 Nm przy 1600-4500

Dane techniczne Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Plug-in Hybrid · EA888 2.0 TFSI + silnik elektryczny
Moc / moment299 KM · 450 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędS tronic 7-biegowy (DL382 PHEV) · quattro
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · FY
Dł. / szer. / wys.4682 / 1893 / 1662 mm · masa 2075 kg
Bagażnik465 l (złożone: 1388 l)

Paliwo i ładowanie (PHEV) Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY)

🔌

Katalogowe zużycie paliwa wygląda efektownie, ale w praktyce po rozładowaniu baterii trzeba liczyć mniej więcej 7,2–10,2 l/100 km zależnie od stylu jazdy i warunków. Regularne ładowanie robi tu ogromną różnicę, bez niego plug-in szybko zaczyna przypominać ciężką benzynę AWD.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika54 l
Spalanie WLTP (bez ładowania)1.8 l/100 km
Realne spalanie7.2–10.2 l/100 km
Pojemność baterii17.90 kWh (brutto) · 14.40 kWh (netto)
Zasięg elektryczny WLTP62 km
Zasięg elektryczny realny~44 km
Zasięg całkowity (bak + bateria)~573 km
Ładowanie AC7.40 kW · ~2.5 h (0–100%)
Typ gniazdaType 2

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY)

Silnik 2.0 TFSI wymaga oleju zgodnego z normą Audi VW 508.00 0W-20 i około 5,2 l z filtrem. W używanym PHEV-ie rozsądnie skrócić interwał do 10–15 tys. km albo raz w roku, nawet jeśli producent sugeruje dłuższe przebiegi.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.2 l · Audi VW 508.00 0W-20
Olej skrzyni7.0 l · G 055 529 A2 (S tronic DL382)

Harmonogram serwisu Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Audi Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 650 zł 1200 zł
Filtr powietrza silnika 60 000 30 000 170 zł 340 zł
Filtr kabinowy 2 lata 20 000 140 zł 290 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 620 zł 1150 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 360 zł
Serwis skrzyni S tronic „Dożywotni" 60 000 1300 zł 2300 zł
Olej napędu quattro / dyferencjałów „Dożywotni" 60 000 700 zł 1300 zł
Kontrola układu HV i chłodzenia baterii „Dożywotni" 30 000 350 zł 700 zł
Płyn chłodniczy silnika i układu hybrydowego 5 lata 5 rok(u) 420 zł 820 zł
Serwis klimatyzacji 2 lata 2 rok(u) 240 zł 460 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 40 000 850 zł 1500 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 80 000 1450 zł 2700 zł

Niezawodność Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY) — ocena według układów

silnik 2.0 TFSI7.0/10 · Sam silnik jest znany i dość przewidywalny, ale w PHEV-ie nadal wymaga krótkich interwałów olejowych i pilnowania chłodzenia.
skrzynia S tronic PHEV6.7/10 · Pracuje sprawnie, jeśli była normalnie serwisowana. Zaniedbana integracja napędu hybrydowego szybko robi się kosztowna.
bateria HV i ładowanie7.0/10 · Akumulator trakcyjny zwykle nie jest pierwszym źródłem kłopotów, ale stan osprzętu ładowania i realny zasięg trzeba sprawdzić przed zakupem.
napęd quattro7.1/10 · Daje dużo pewności i dobrze pasuje do klasy auta, ale oleje i profilaktyka serwisowa nadal są tu obowiązkiem, nie fanaberią.
elektronika pokładowa6.9/10 · Nowoczesny premium SUV PHEV ma dużo sterowników i zależności. Dobre auto działa świetnie, ale diagnostyka musi być uczciwa i kompletna.
całkowity koszt ryzyka6.5/10 · To nie jest katastroficznie awaryjna konfiguracja, ale błędny zakup lub odłożony serwis mogą bardzo szybko zaboleć portfel.

Typowe usterki Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY) — co się psuje i ile kosztuje

S tronic PHEV i sprzęgła: szarpanie po zaniedbanym serwisie lub złej adaptacji Umiarkowane
📍 60 000–180 000 S tronicPHEVNapęd

W hybrydowym Q5 skrzynia i integracja napędu elektrycznego muszą pracować bardzo płynnie. Szarpanie przy ruszaniu, opóźnione reakcje albo nieprzyjemne przełączanie trybów to sygnał, że egzemplarz wymaga dokładniejszej diagnostyki i nie powinien być kupowany w ciemno.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–12 000 zł
Ładowarka pokładowa, gniazdo i akumulator 12 V potrafią wywołać błędy ładowania Umiarkowane
📍 40 000–150 000 ŁadowanieHVElektronika

Nie każdy problem z ładowaniem oznacza od razu uszkodzoną baterię trakcyjną. Często winny bywa osprzęt, gniazdo, pokładowa ładowarka albo zmęczony akumulator 12 V. Trzeba sprawdzić, czy auto przyjmuje ładowanie bez błędów i czy nie przerywa sesji.

🔧 Koszt naprawy: 500–7 500 zł
Pompa wody, termostat i układ chłodzenia 2.0 TFSI oraz baterii wymagają uwagi Umiarkowane
📍 50 000–150 000 ChłodzenieEA888PHEV

W Q5 PHEV dochodzi więcej elementów chłodzenia niż w zwykłej benzynie. Ubytki płynu, błędy temperatury lub zapach spod maski trzeba traktować poważnie, bo zaniedbanie szybko podnosi koszt naprawy.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–4 200 zł
Spadek praktycznego zasięgu EV w autach źle użytkowanych lub długo nieładowanych Monitoruj
📍 60 000–200 000 Bateria HVZasięgEksploatacja

Sama bateria zwykle nie umiera nagle, ale źle traktowane egzemplarze potrafią zauważalnie gorzej wykorzystywać pojemność. Warto porównać deklaracje sprzedającego z realnym testem drogowym oraz diagnostyką układu wysokiego napięcia.

Hamulce i opony zużywają się szybciej przez dużą masę auta Monitoruj
📍 30 000–160 000 HamulceOponyMasa

PHEV waży wyraźnie więcej niż zwykłe Q5, a to odbija się na eksploatacji. Regeneracja energii pomaga, ale nie znosi fizyki. Tarcze, klocki i komplet opon premium potrafią szybko zrobić kosztowny rachunek.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–5 200 zł
Nagar w dolocie i miejski styl użytkowania po stronie 2.0 TFSI Monitoruj
📍 80 000–180 000 GDIEA888Miasto

Bezpośredni wtrysk, krótkie odcinki i rzadka praca silnika pod większym obciążeniem sprzyjają odkładaniu nagaru. Objawem mogą być gorsza kultura pracy na zimno, słabsza elastyczność i nierówne rozruchy.

🔧 Koszt naprawy: 1 400–2 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Audi Q5.

Inne podobne auta

Inne wersje Q5 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Audi Q5 50 TFSI e PHEV 299 KM 2021 (FY)

Czy Audi Q5 50 TFSI e ma sens bez ładowania?

Ma dużo mniejszy sens niż w folderze reklamowym. Po rozładowaniu baterii zostaje cięższy SUV premium z mniejszym kufrem i spalaniem typowym dla mocnej benzyny AWD. Jeśli nie planujesz ładować auta regularnie, zwykłe 40 TFSI albo dobrze dobrany diesel mogą być rozsądniejsze.

Jaki jest realny zasięg elektryczny Audi Q5 50 TFSI e?

W praktyce najczęściej warto liczyć około 40–45 km przy sprzyjającej jeździe miejskiej i podmiejskiej. Zimą, przy szybszej jeździe albo pełnym obciążeniu wynik będzie niższy. To dobry zasięg do codziennych dojazdów, ale nie zamienia Q5 w pełne auto elektryczne.

Ile pali Q5 50 TFSI e po rozładowaniu baterii?

Najczęściej około 7,2–10,2 l/100 km, zależnie od stylu jazdy i warunków. Spokojna trasa pozwala zejść niżej, ale miasto i szybka autostrada szybko pokazują, że to ciężki benzynowy SUV z napędem quattro.

Jaka skrzynia biegów jest w Audi Q5 50 TFSI e?

To siedmiobiegowa przekładnia S tronic zintegrowana z układem plug-in hybrid. Powinna działać bardzo płynnie. Szarpanie, opóźnione reakcje albo błędy napędu wymagają dokładnej diagnostyki przed zakupem.

Czy bateria 17,9 kWh jest trwała?

Zwykle tak, jeśli samochód był normalnie użytkowany i ładowany, a nie miesiącami stał rozładowany. Najlepiej oceniać ją po realnym zasięgu, diagnostyce i ogólnym stanie auta, a nie po deklaracjach sprzedającego.

Na co uważać przy zakupie używanego Audi Q5 50 TFSI e?

Na działanie ładowania, błędy zapisane w sterownikach, kulturę pracy skrzyni przy ruszaniu, realny zasięg EV, historię wymian oleju i ślady zaniedbanego chłodzenia. To auto trzeba sprawdzić szerzej niż zwykłą benzynę.

Czy Q5 50 TFSI e jest lepsze od 45 TFSI?

To zależy od sposobu używania. 50 TFSI e wygrywa, jeśli naprawdę ładujesz auto i chcesz cichej jazdy po mieście plus mocnego przyspieszenia. 45 TFSI będzie prostsze i przewidywalniejsze dla kierowcy, który nie zamierza bawić się w ładowanie.

Jaki olej warto stosować i jak często go zmieniać?

Najbezpieczniej trzymać normę Audi VW 508.00 0W-20 i wymieniać olej mniej więcej co 10–15 tys. km albo raz w roku. W używanym plug-inie krótszy interwał jest dużo rozsądniejszy niż wiara w bardzo długi longlife.

BMW X3 xDrive30e czy Audi Q5 50 TFSI e?

BMW częściej wygrywa bardziej angażującym prowadzeniem, Audi odpowiada wyciszeniem, neutralnością i bardzo dopracowaną kabiną. Jeśli priorytetem jest codzienny komfort premium, Q5 ma mocne argumenty, ale oba auta wymagają porządnej historii serwisowej.

Czy warto kupić Audi Q5 FY 50 TFSI e jako używane auto?

Tak, jeśli masz gdzie ładować samochód i kupujesz egzemplarz po rzetelnej diagnostyce. Nie, jeśli zależy ci na prostocie, niskim koszcie ryzyka i użytkowaniu bez kabla. To sensowny PHEV dla świadomego użytkownika, ale nie uniwersalny wybór dla każdego.

Źródła i metodologia

Audi UK — Q5 TFSI e — Oficjalna karta modelu Audi Q5 TFSI e z pozycjonowaniem wersji plug-in hybrid, osiągami i technologią ładowania.
Audi MediaCenter — Q5 TFSI e — Materiały producenta o układzie napędowym PHEV, pojemności baterii, mocy systemowej i zmianach po liftingu.
Auto-Data.net — Audi Q5 50 TFSI e quattro — Punkt odniesienia dla wymiarów, masy, osiągów, pojemności bagażnika i podstawowych parametrów technicznych wersji 50 TFSI e.
Parkers — Audi Q5 review — Niezależny kontekst dla codziennej praktyczności, komfortu i miejsca Q5 na tle rywali premium SUV.
Spritmonitor — Audi Q5 — Zbiorcze obserwacje realnego zużycia paliwa i kosztów eksploatacji użytkowników Q5 z różnymi napędami.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, doświadczeń z napędami PHEV grupy VAG i rynku wtórnego premium SUV-ów.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 20 kwietnia 2026.