AutoKarma.pl Volvo EX90 Mk1 Twin Motor Performance 517 KM (2024–dziś)

Volvo EX90 (Mk1) Twin Motor Performance 517 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volvo EX90 Twin Motor Performance to elektryczny siedmiomiejscowy SUV premium dla kierowcy, który chce połączyć rodzinny komfort, poczucie bezpieczeństwa i bardzo mocne osiągi bez schodzenia do bardziej ekstrawaganckich marek. Największe plusy to przestrzeń, wyciszenie, jakość podróżowania i świetnie zestrojony napęd AWD o mocy 517 KM. Największe minusy też są typowe dla tej klasy: wysoka cena zakupu, masa bliska trzem tonom, drogie opony i naprawy oraz ryzyko, że software lub elektronika potrafią bardziej zirytować niż sam napęd elektryczny.

Volvo EX90 Mk1 2024 — widok boczny
517 KMMoc
4.9 s0–100 km/h
590 kmZasięg WLTP
~4 324 złKoszt posiadania / rok
7.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania4.9
Trwałość7.8
Likwidność6.9
Utrzymanie wartości7.3
Design i wygląd8.9
Prestiż i emocje8.7

Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

EX90 jest dla Volvo modelem strategicznym, bo ma pokazać, że marka potrafi wejść w epokę dużych elektrycznych SUV-ów bez utraty własnego charakteru. I rzeczywiście — mimo ogromnych rozmiarów samochód nie próbuje być agresywną zabawką, tylko spokojnym, luksusowym i bardzo rodzinnym środkiem transportu, który w trasie ma obniżać poziom stresu kierowcy. To bardziej nowoczesny salon na kołach niż sportowy manifest.

W wersji Twin Motor Performance dostajesz 517 KM i 910 Nm, czyli osiągi, których jeszcze niedawno nie oczekiwało się od siedmiomiejscowego Volvo. Najważniejsze jest jednak nie tyle samo 4,9 s do setki, ile sposób oddawania mocy. EX90 przyspiesza bez wysiłku, płynnie i bez teatralności, dzięki czemu nawet przy pełnym obciążeniu pozostaje bardzo pewne i relaksujące. To jeden z tych samochodów, które przekonują bardziej kulturą niż widowiskowością.

Największy kompromis wynika z masy i złożoności całego projektu. Mamy tu ogromny akumulator, zaawansowane systemy bezpieczeństwa, dużo elektroniki, lidar oraz oprogramowanie sterujące sporą częścią doświadczenia użytkownika. To oznacza, że przy zakupie używanego egzemplarza trzeba patrzeć nie tylko na zasięg czy stan wnętrza, ale również na jakość aktualizacji, historię serwisową, ewentualne kampanie naprawcze i próby ładowania AC oraz DC. W aucie tej klasy cyfrowe detale naprawdę mają znaczenie.

Najuczciwiej ujmując, EX90 Twin Motor Performance nie jest samochodem dla każdego fana elektromobilności. To raczej opcja dla kogoś, kto chce duże rodzinne premium EV z najwyższej półki Volvo i akceptuje wszystkie koszty wejścia w taką kategorię. Jeśli potrzebujesz tylko dużego EV do wożenia ludzi, Kia EV9 bywa rozsądniejsza. Jeśli jednak chcesz luksus, bezpieczeństwo, skandynawski klimat i świetny napęd, EX90 potrafi bardzo przekonująco uzasadnić swoją obecność.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Szukasz dużego siedmiomiejscowego SUV-a premium EV do rodziny, tras i codziennego komfortu, a nie tylko szybkiego samochodu na pokaz.
  • Masz budżet na utrzymanie klasy premium i wiesz, że wielkie elektryczne Volvo oznacza drogie opony, hamulce, ubezpieczenie i ewentualne naprawy powypadkowe.
  • Chcesz mocnego AWD, wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz bardzo spokojnego charakteru jazdy mimo imponujących osiągów.
  • Masz wygodne warunki ładowania i cenisz bardziej jakość podróży oraz przestrzeń niż sportowe reakcje lub minimalistyczne koszty eksploatacji.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz dużego EV, ale przede wszystkim taniego w zakupie i utrzymaniu — EX90 Twin Motor Performance nie jest takim autem.
  • Nie akceptujesz zależności od software’u, aktualizacji OTA i złożonej elektroniki wpływającej na codzienny odbiór samochodu.
  • Jeździsz głównie po mieście i nie potrzebujesz siedmiu miejsc ani ogromnego nadwozia, bo wtedy masa i gabaryty będą bardziej wadą niż zaletą.
  • Liczy się dla Ciebie głównie czysta dynamika i sportowy charakter — mimo mocy EX90 pozostaje przede wszystkim luksusowym, spokojnym SUV-em rodzinnym.
Konkurenci do rozważenia
BMW iX xDrive60
Mocny rywal dla kierowcy, który chce podobny poziom luksusu i osiągów, ale bardziej futurystyczne wnętrze i mniej klasycznie rodzinny charakter.
Kia EV9 GT-Line AWD
Bardziej pragmatyczna alternatywa z dużą ilością miejsca i siedmioma miejscami, zwykle rozsądniejsza kosztowo, choć mniej premium w detalach.
Mercedes EQS SUV 580 4Matic
Konkurent dla tych, którzy chcą maksymalnego luksusu i technologii, ale są gotowi zaakceptować jeszcze wyższy próg cenowy i bardziej miękki styl prowadzenia.
Audi Q8 e-tron 55 quattro
Alternatywa dla osób, które wolą bardziej tradycyjny niemiecki kokpit i nie potrzebują aż tak dużej trzeciej osi praktyczności jak w EX90.

Na rynku wtórnym EX90 Twin Motor Performance ma sens dla osoby, która realnie potrzebuje dużego, luksusowego i bezpiecznego SUV-a EV dla rodziny, a nie tylko efektownego gadżetu na prąd. To auto imponuje kulturą jazdy, przyspieszeniem i spokojem, z jakim przenosi komplet pasażerów, ale nie jest wolne od kompromisów: wymaga budżetu premium, regularnej dbałości o opony, hamulce i aktualizacje oraz chłodnej oceny historii napraw. Kupowany świadomie może być znakomitym rodzinnym EV na lata, lecz kupiony impulsywnie zamieni się w bardzo drogi eksperyment.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • 517 KM i 910 Nm sprawiają, że nawet ogromny, siedmiomiejscowy SUV reaguje natychmiast i bez wysiłku w każdej codziennej sytuacji drogowej.
  • Kabina jest bardzo cicha, przestronna i zaprojektowana w sposób, który rzeczywiście buduje poczucie luksusu oraz bezpieczeństwa dla rodziny.
  • Duża bateria i nowoczesna architektura 800 V pozwalają sensownie myśleć o dalszych trasach, jeśli kierowca ma dobre warunki ładowania.
  • Volvo zachowało swój spokojny, skandynawski charakter i nie zamieniło EX90 w przesadzony technologiczny gadżet bez rodzinnego sensu.
  • To jeden z nielicznych dużych SUV-ów EV premium, który łączy mocne osiągi z prawdziwie użytecznym, siedmiomiejscowym wnętrzem.
Minusy
  • Masa własna i rozmiary oznaczają wysokie koszty opon, hamulców, ubezpieczenia oraz realnie droższe skutki każdej kolizji.
  • Software, OTA, lidar i rozbudowana elektronika zwiększają ryzyko irytujących problemów, które nie występują w prostszych autach.
  • Cena zakupu i utraty wartości nadal są wysokie, więc błędny wybór egzemplarza może bardzo drogo zaboleć przy odsprzedaży.
  • W mieście EX90 bywa po prostu za duże, a jego zalety trudno wtedy wykorzystać w pełni względem tańszych i lżejszych EV.
  • Przy szybkiej jeździe autostradowej i zimą realny zasięg spada wyraźnie bardziej, niż sugerują katalogowe liczby WLTP.

Osiągi Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1) — przyspieszenie i prędkość

4,9 s do 100 km/h w rodzinnym siedmiomiejscowym SUV-ie premium robi ogromne wrażenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, że EX90 oddaje moc spokojnie i przewidywalnie. Nie czuć tu nerwowości typowej dla części bardzo mocnych EV.

0–100 km/h4.9 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc silnika el.517 KM (szczytowa)
Moment silnika el.910 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · Twin Motor Performance
Moc / moment517 KM · 910 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 7 miejsca · Mk1
Dł. / szer. / wys.5037 / 1964 / 1744 mm · masa 2818 kg
Bagażnik310 l (złożone: 1915 l)

Zasięg i ładowanie Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1)

🔋

Realnie warto zakładać zwykle około 380–470 km zależnie od temperatury, prędkości i obciążenia. W mieście i przy łagodnej jeździe EX90 potrafi wypaść bardzo dobrze, ale szybka autostrada pokazuje cenę dużej masy i gabarytów.

Pojemność baterii111.00 kWh (brutto) · 107.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP590 km
Zasięg realny (lato)~430 km
Zasięg realny (zima)~301 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~10.0 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)250.0 kW · ~30 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1)

Napęd elektryczny nie wymaga wymian oleju silnikowego ani rozrządu. Serwis skupia się na płynach eksploatacyjnych, filtrach, klimatyzacji, przekładniach redukcyjnych, chłodzeniu baterii, hamulcach, oponach i kondycji elektroniki pokładowej.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.8 l · Olej przekładni redukcyjnych AWD EV zgodny z normą Volvo/SEA

Harmonogram serwisu Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volvo Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd okresowy EV + diagnostyka HV 2 lata 30 000 420 zł 780 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 220 zł 420 zł
Filtr kabinowy „Dożywotni" 20 000 160 zł 310 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 290 zł 520 zł
Płyn chłodzący układu HV i baterii 5 lata 5 rok(u) 460 zł 820 zł
Olej przedniej przekładni redukcyjnej „Dożywotni" 120 000 540 zł 930 zł
Olej tylnej przekładni redukcyjnej „Dożywotni" 120 000 540 zł 930 zł
Akumulator 12V pomocniczy „Dożywotni" 4 rok(u) 850 zł 1450 zł
Kontrola hamulców + czyszczenie prowadnic „Dożywotni" 30 000 260 zł 470 zł
Geometria kół + kontrola zużycia opon „Dożywotni" 30 000 280 zł 520 zł
Przegląd portu CCS / test ładowania AC-DC „Dożywotni" 30 000 260 zł 540 zł

Niezawodność Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1) — ocena według układów

napęd elektryczny AWD8.0/10 · Sam układ napędowy wygląda bardzo obiecująco, a największe ryzyka nie wynikają z konstrukcji silników, lecz z ogólnej złożoności samochodu.
bateria HV 107 kWh netto7.6/10 · Duży pakiet daje sensowny zasięg, ale jego realna kondycja, historia ładowania i zachowanie przy DC powinny być zawsze sprawdzone w praktyce.
software i infotainment6.8/10 · To najbardziej dynamicznie zmieniający się obszar auta. Jedna aktualizacja potrafi poprawić odbiór, ale źle działające funkcje cyfrowe szybko psują wrażenie z premium.
ładowanie AC/DC i elektronika mocy7.4/10 · Układ ładowania trzeba przetestować na żywo, bo bez próby AC i DC nie da się rzetelnie ocenić używanego egzemplarza tej klasy.
hamulce, zawieszenie i ogumienie6.9/10 · To obszar, gdzie masa i osiągi EX90 bezlitośnie pokazują swoje koszty. Stan podwozia oraz ogumienia mówi bardzo dużo o stylu życia auta.
nadwozie, ADAS i wnętrze7.8/10 · Jakość kabiny i ogólny poziom wykonania są wysokie, ale po każdej naprawie blacharskiej trzeba szczególnie uważać na kalibrację czujników i systemów bezpieczeństwa.

Typowe usterki Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1) — co się psuje i ile kosztuje

Software i aktualizacje OTA potrafią wpływać na codzienny odbiór auta Umiarkowane
softwareOTAinfotainment

W nowym, bardzo cyfrowym Volvo to właśnie software często decyduje o tym, czy auto wydaje się dopracowane. Przed zakupem trzeba sprawdzić szybkość systemu, działanie aplikacji, błędy komunikatów i historię aktualizacji.

Akumulator 12V i elektronika komfortu mogą generować pozornie większe problemy Monitoruj
📍 10 000–180 000 12Velektrykakomfort

Jak w wielu nowoczesnych EV, słabszy akumulator 12V potrafi wywoływać serię dziwnych objawów: komunikaty systemowe, humory czujników i problemy z wyposażeniem komfortowym.

🔧 Koszt naprawy: 700–1 800 zł
Realne tempo ładowania DC zależy mocno od temperatury baterii i przygotowania trasy Monitoruj
DCładowaniebateria

Katalogowe 250 kW nie zawsze pojawi się na ekranie. W praktyce duże znaczenie mają preconditioning baterii, temperatura zewnętrzna i poziom naładowania przy podpięciu do ładowarki.

Hamulce i opony zużywają się jak w bardzo ciężkim SUV-ie premium Umiarkowane
📍 20 000–200 000 hamulceoponymasa

Masa własna EX90 jest ogromna, więc opony, geometria i klasyczne hamulce mają trudniejsze życie niż w lżejszych EV. Zaniedbania szybko oznaczają kosztowne rachunki.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–9 000 zł
Ocena szkód powypadkowych i stref HV wymaga bardzo dokładnej kontroli Umiarkowane
powypadkoweHVnadwozie

Duży elektryczny SUV premium po nawet pozornie drobnej kolizji może skrywać kosztowne uszkodzenia czujników, elementów nadwozia i obszarów wysokonapięciowych. To temat do bezkompromisowej weryfikacji.

🔧 Koszt naprawy: 2 000–25 000 zł
Asystenci i czujniki bezpieczeństwa wymagają poprawnej kalibracji po naprawach Monitoruj
ADASlidarkalibracja

EX90 mocno opiera się na zaawansowanych systemach bezpieczeństwa. Po wymianach szyb, zderzaków lub elementów karoserii trzeba sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie skalibrowane.

🔧 Koszt naprawy: 500–4 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volvo EX90.

Inne podobne auta

Inne wersje EX90 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volvo EX90 Twin Motor Performance 517 KM 2024 (Mk1)

Jaki realny zasięg ma Volvo EX90 Twin Motor Performance?

W praktyce sensownie liczyć zwykle około 380–470 km zależnie od temperatury, prędkości, obciążenia i stylu jazdy. Miasto pomaga, szybka autostrada wyraźnie skraca dystans.

Czy Volvo EX90 Twin Motor Performance jest naprawdę szybkie?

Tak. 517 KM, 910 Nm i około 4,9 s do 100 km/h to osiągi bardzo mocne jak na siedmiomiejscowy SUV rodzinny. Auto nie jest jednak nerwowe — przyspiesza bardziej majestatycznie niż brutalnie.

Ile trwa ładowanie Volvo EX90?

Na AC 11 kW pełne ładowanie trwa około 10 godzin, a na szybkiej ładowarce DC 10–80% może zająć około 30 minut w dobrych warunkach temperatury i przygotowania baterii.

Na co uważać przy zakupie używanego EX90?

Na historię aktualizacji, próbę ładowania AC i DC, stan akumulatora 12V, ewentualne szkody powypadkowe, kalibrację czujników ADAS oraz zużycie opon i hamulców wynikające z dużej masy auta.

Czy EX90 nadaje się na długie trasy?

Tak, to jedna z jego najmocniejszych stron, o ile kierowca ma sensowny plan ładowania. Komfort, wyciszenie i przestrzeń sprawiają, że EX90 dobrze czuje się w podróży rodzinnej.

Czy Volvo EX90 ma siedem miejsc?

Tak, EX90 jest pełnoprawnym siedmiomiejscowym SUV-em i właśnie ta praktyczność odróżnia go od części bardziej lifestyle’owych rywali premium EV.

EX90 czy Kia EV9?

Kia EV9 często wygrywa pragmatyzmem i relacją ceny do przestrzeni, ale Volvo EX90 daje wyższy poziom wyciszenia, bardziej premium odbiór kabiny i mocniejszy wizerunek marki.

Czy utrzymanie EX90 będzie drogie?

Tak, to kosztowny samochód premium. Opony, ubezpieczenie, hamulce, ewentualne naprawy nadwozia i elektroniki są wyraźnie droższe niż w popularniejszych SUV-ach elektrycznych.

Czy warto dopłacić do wersji Performance?

Jeśli cenisz zapas mocy i chcesz najbardziej efektowną odmianę napędową, tak. Jeśli priorytetem są tylko rodzina i koszty, słabsze wersje EX90 mogą być rozsądniejsze.

Czy Volvo EX90 Twin Motor Performance ma sens jako używane auto w 2026 roku?

Tak, ale wyłącznie dla świadomego kupującego z budżetem premium i rozsądną infrastrukturą ładowania. To świetny samochód, ale nie wybacza przypadkowych decyzji zakupowych.

Źródła i metodologia

Volvo Cars — EX90 — Oficjalne źródło dla pozycjonowania EX90 jako dużego rodzinnego SUV-a premium, danych o bezpieczeństwie, liczbie miejsc i głównych wersjach napędowych.
Wikipedia — Volvo EX90 — Szybkie źródło tła modelowego: platforma SPA2, daty debiutu, podstawowe warianty mocy oraz pozycjonowanie modelu jako następcy elektrycznego XC90.
EVKX — Volvo EX90 Twin Motor Performance — Najbardziej użyteczne źródło dla mocy 380 kW, baterii 111/107 kWh, zasięgu WLTP i parametrów ładowania AC/DC.
Top Gear — Volvo EX90 review — Niezależna recenzja dla oceny komfortu jazdy, charakteru układu kierowniczego i tego, jak EX90 wypada jako luksusowy elektryczny okręt rodzinny.
Parkers — Volvo EX90 review — Źródło dla praktyczności, jakości wnętrza, ergonomii i pozycji EX90 wśród dużych SUV-ów premium EV.
What Car? — Volvo EX90 review — Pomocnicze źródło dla porównań z BMW iX, Kia EV9 i Mercedesem EQS SUV oraz dla oceny komfortu i wyciszenia.
Auto Express — Volvo EX90 review — Źródło dla codziennego charakteru jazdy, jakości wykonania i realnych mocnych oraz słabych stron dużego elektrycznego Volvo.
Carwow — Volvo EX90 — Pomocnicze źródło dla wymiarów, gamy wersji, orientacyjnych cen i porównania z innymi siedmiomiejscowymi SUV-ami elektrycznymi.
Otomoto — Volvo EX90 rynek wtórny — Punkt odniesienia dla podaży, wczesnych cen ofertowych i realiów polskiego rynku wtórnego najnowszego elektrycznego SUV-a Volvo.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, recenzji, rynku wtórnego i doświadczeń użytkowników nowoczesnych SUV-ów EV klasy premium.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.