AutoKarma.pl Volvo EX90 Mk1 Single Motor 279 KM (2024–dziś)

Volvo EX90 (Mk1) Single Motor 279 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volvo EX90 Single Motor to elektryczny siedmiomiejscowy SUV premium dla kierowcy, który chce spokojnego, bezpiecznego i bardzo komfortowego auta rodzinnego, a nie sportowego potwora na pokaz. Największe plusy to przestrzeń, wyciszenie, jakość jazdy i bardziej sensowna efektywność niż w cięższych wersjach AWD. Największe minusy są równie konkretne: ogromny gabaryt, wysoka masa, duże koszty opon i napraw oraz zależność od software’u i elektroniki w aucie naszpikowanym technologią.

Volvo EX90 Mk1 2025 — widok boczny
279 KMMoc
8.4 s0–100 km/h
610 kmZasięg WLTP
~3 741 złKoszt posiadania / rok
7.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania5.9
Trwałość7.8
Likwidność6.1
Utrzymanie wartości6.4
Design i wygląd8.9
Prestiż i emocje8.8

Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

EX90 jest jednym z tych samochodów, które od pierwszych kilometrów pokazują, że mają być przede wszystkim spokojne, bezpieczne i luksusowe. To nie jest elektryczny SUV nastawiony na agresję czy sportowy image. Volvo gra tu komfortem, wyciszeniem, świetnymi fotelami i poczuciem, że przewozisz rodzinę w czymś bardzo dopracowanym i nowoczesnym.

Wersja Single Motor ma w praktyce więcej sensu, niż może się wydawać po samej nazwie. 279 KM i około 490 Nm w tak dużym aucie nie robią z EX90 rakiety, ale w codziennym użyciu to nadal w pełni wystarczający zapas. Co ważniejsze, odmiana z jednym silnikiem potrafi być trochę bardziej racjonalna pod kątem zużycia energii i kosztów ogumienia niż cięższe warianty AWD.

Największą przewagą EX90 pozostaje przestrzeń i dojrzałość. To auto ma wozić ludzi w bardzo komfortowych warunkach, oferować siedem miejsc i dawać poczucie premium, którego nie zapewnia większość tańszych EV. Z drugiej strony rozmiar i masa nigdy nie znikają: parkowanie, zużycie opon, ceny części i ewentualne szkody parkingowe są tu po prostu kosztowniejsze niż w mniejszych modelach Volvo.

Przy zakupie używanego egzemplarza szczególnie ważne są aktualizacje oprogramowania, stan wszystkich systemów bezpieczeństwa i asystentów, działanie ładowania AC/DC, kondycja akumulatora 12V, oględziny podwozia oraz historia blacharska. W nowoczesnym SUV-ie premium tej klasy drogie bywają nie tylko elementy nadwozia, ale też czujniki, moduły i kalibracja systemów po nawet pozornie niewielkiej szkodzie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Potrzebujesz naprawdę dużego, siedmiomiejscowego SUV-a premium i chcesz przejść na EV bez rezygnacji z komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa.
  • Masz wygodne ładowanie w domu lub firmie i nie planujesz traktować auta jak codziennego pogromcy 700 km autostrad bez postoju.
  • Wolisz spokojny, luksusowy charakter Volvo niż sportowy popis mocy i chcesz bardziej racjonalnej odmiany niż cięższe wersje AWD.
  • Akceptujesz, że koszty opon, ubezpieczenia, napraw blacharskich i elektroniki będą typowe dla bardzo dużego auta premium.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz kompaktowego EV do miasta i nie chcesz codziennie manewrować ponad pięciometrowym SUV-em.
  • Regularnie jeździsz bardzo daleko autostradami i oczekujesz maksymalnej efektywności oraz możliwie najniższej masy własnej.
  • Nie potrzebujesz siedmiu miejsc ani ogromnej kabiny, więc zapłaciłbyś za gabaryt i luksus, których realnie nie wykorzystasz.
  • Nie tolerujesz ryzyka software’owych humorów, drogiej elektroniki i potencjalnie kosztownych napraw po nawet lekkiej kolizji.
Konkurenci do rozważenia
Kia EV9 RWD
Bardziej pragmatyczna alternatywa dla rodziny, zwykle lepiej wyceniona i równie siedmiomiejscowa, ale mniej premium w odbiorze.
BMW iX xDrive40
Mocny rywal premium z bardziej futurystycznym charakterem, choć bez klasycznego siedmiomiejscowego układu EX90.
Audi Q8 e-tron
Alternatywa dla kierowcy ceniącego ciszę i niemiecki styl premium, ale zwykle mniej rodzinna pod kątem trzeciego rzędu.
Mercedes EQS SUV 450+
Jeszcze bardziej luksusowa i droższa propozycja dla tych, którzy chcą pełnego high-endu w dużym elektrycznym SUV-ie.

Na rynku wtórnym EX90 Single Motor ma sens jako świadomy wybór dla rodziny, która naprawdę potrzebuje dużego elektrycznego SUV-a premium i ma warunki do regularnego ładowania. Ta odmiana nie imponuje sprintem jak mocniejsze wersje, ale właśnie dlatego bywa rozsądniejsza: nadal jest wystarczająco dynamiczna, a przy tym trochę oszczędniejsza i prostsza w codziennym użytkowaniu. Trzeba jednak kupować bardzo uważnie, bo w tym aucie koszt pomyłki rzadko wynika z samego silnika trakcyjnego — częściej z elektroniki, kalibracji systemów, historii szkód i stanu drogich elementów podwozia oraz baterii.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 23 kwietnia 2026 · Dane: 23 kwietnia 2026

Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Siedmiomiejscowe wnętrze, bardzo dobre fotele i wysoki komfort resorowania czynią z EX90 prawdziwie rodzinny samochód premium, a nie tylko modny duży EV.
  • Wersja Single Motor daje wystarczającą dynamikę do codziennego użytku, a przy tym bywa rozsądniejsza energetycznie i eksploatacyjnie niż cięższe odmiany AWD.
  • Kabina robi bardzo dobre wrażenie jakością, wyciszeniem i poczuciem bezpieczeństwa, co w dalekiej rodzinnej jeździe naprawdę ma znaczenie.
  • Architektura 800 V i ładowanie DC do około 250 kW pozwalają sensownie skracać postoje w trasie, o ile trafisz na odpowiednio mocną ładowarkę.
  • Volvo EX90 buduje mocny efekt premium i nowoczesności, a jednocześnie pozostaje bardziej spokojne i dojrzałe w charakterze niż część rywali.
Minusy
  • Ponadpięciometrowe nadwozie i bardzo duża masa oznaczają wyższe koszty opon, większe znaczenie geometrii oraz gorszą poręczność w mieście.
  • To auto naszpikowane elektroniką i systemami bezpieczeństwa, więc potencjalne koszty błędów software’u, kalibracji i napraw po szkodach są wysokie.
  • Single Motor nie jest wolny, ale kierowca oczekujący wyraźnie sportowego feelingu może uznać charakter EX90 za zbyt spokojny i ciężki.
  • Cena zakupu, AC oraz ogólny koszt wejścia w używany egzemplarz pozostają wysokie nawet jak na standard dużego rodzinnego EV.
  • Przy częstej jeździe autostradowej z kompletem pasażerów i bagażu realny zasięg spada wyraźnie szybciej, niż sugerują katalogowe dane WLTP.

Osiągi Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1) — przyspieszenie i prędkość

8,4 s do 100 km/h nie brzmi widowiskowo jak w mocnych EV, ale w praktyce EX90 Single Motor ma dokładnie tyle zapasu, ile potrzeba do spokojnego i pewnego przemieszczania dużej rodziny. To dynamika wystarczająca, a nie demonstracyjna.

0–100 km/h8.4 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc silnika el.279 KM (szczytowa)
Moment silnika el.490 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · Single Motor 205 kW
Moc / moment279 KM · 490 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 7 miejsca · Mk1
Dł. / szer. / wys.5037 / 1964 / 1744 mm · masa 2790 kg
Bagażnik324 l (złożone: 1915 l)

Zasięg i ładowanie Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1)

🔋

Realnie warto zakładać około 430–500 km zależnie od temperatury, prędkości i obciążenia. W spokojniejszej jeździe wynik potrafi być bardzo przyzwoity, ale szybka autostrada i zima szybko pokazują skalę masy oraz gabarytu auta.

Pojemność baterii111.00 kWh (brutto) · 107.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP610 km
Zasięg realny (lato)~470 km
Zasięg realny (zima)~329 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~10.0 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)250.0 kW · ~30 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1)

Napęd elektryczny nie wymaga oleju silnikowego, świec ani rozrządu. Serwis koncentruje się na płynie hamulcowym, filtrach, klimatyzacji, chłodzeniu układu HV, przekładni redukcyjnej, ogumieniu, hamulcach i kontroli akumulatora 12V oraz systemów elektronicznych.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · Olej przekładni redukcyjnej Volvo EV RWD 800V

Harmonogram serwisu Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volvo Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd EV + diagnostyka HV 2 lata 30 000 420 zł 850 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 220 zł 390 zł
Filtr kabinowy „Dożywotni" 30 000 150 zł 290 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 300 zł 560 zł
Płyn chłodzący układu HV i baterii 5 lata 5 rok(u) 480 zł 860 zł
Olej przekładni redukcyjnej „Dożywotni" 120 000 620 zł 1100 zł
Akumulator 12V pomocniczy „Dożywotni" 4 rok(u) 850 zł 1450 zł
Kontrola hamulców + czyszczenie prowadnic „Dożywotni" 30 000 280 zł 520 zł
Geometria kół + kontrola zużycia opon „Dożywotni" 30 000 280 zł 520 zł
Przegląd portu CCS / układu ładowania AC-DC „Dożywotni" 30 000 260 zł 520 zł

Niezawodność Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1) — ocena według układów

napęd elektryczny Single Motor RWD8.0/10 · Sam układ napędowy jest stosunkowo prosty i potencjalnie mniej złożony niż wersje dwusilnikowe. Kluczowe pozostają stan auta po szkodach i jakość dotychczasowej obsługi.
bateria HV 107 kWh netto7.6/10 · Duży pakiet trakcyjny daje sensowny zasięg, ale musi być oceniony pod kątem historii ładowania, kondycji i zachowania podczas ładowania DC.
software i systemy pokładowe6.7/10 · To jeden z głównych obszarów ryzyka użytkowego. Nawet mechanicznie zdrowy egzemplarz może irytować działaniem elektroniki, komunikatami i zależnością od aktualizacji.
ładowanie AC/DC i port CCS7.4/10 · Układ ładowania trzeba bezwzględnie przetestować. Zakup używanego EX90 bez próby AC i DC jest zbyt ryzykowny jak na wartość auta.
zawieszenie, hamulce i opony7.0/10 · Masa robi swoje: opony, geometria i hamulce wymagają większej uwagi niż w mniejszych EV, a zaniedbania szybciej generują duże koszty.
nadwozie, wnętrze i systemy bezpieczeństwa8.1/10 · Jakość ogólna jest bardzo dobra, ale przy zakupie trzeba skrupulatnie ocenić ślady napraw, działanie sensorów i zgodność zużycia z przebiegiem.

Typowe usterki Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1) — co się psuje i ile kosztuje

Software, komunikaty systemowe i aktualizacje OTA Umiarkowane
softwareOTAelektronika

W tak zaawansowanym technologicznie Volvo duża część doświadczenia zależy od jakości oprogramowania. Humory interfejsu, komunikaty systemowe albo poprawki OTA to realny obszar kontroli przy zakupie używanego egzemplarza.

Akumulator 12V i wtórne błędy komfortu oraz bezpieczeństwa Umiarkowane
📍 10 000–160 000 12Velektrykakomfort

Słabszy akumulator pomocniczy 12V w nowoczesnym EV potrafi wywołać kaskadę objawów: od komunikatów po kłopoty z modułami komfortu i asystentami. To obowiązkowy punkt diagnostyki.

🔧 Koszt naprawy: 700–1 600 zł
Zużycie opon, geometria i masa własna auta Monitoruj
📍 15 000–180 000 oponygeometriamasa

EX90 jest bardzo ciężki, więc stan opon i geometria mają większe znaczenie niż w mniejszych modelach. Egzemplarze intensywnie użytkowane potrafią szybciej zużywać ogumienie i elementy podwozia.

🔧 Koszt naprawy: 400–7 000 zł
Korozja tarcz i zapiekające się hamulce przy dominacji rekuperacji Monitoruj
📍 12 000–150 000 hamulcerekuperacja

Jak w wielu dużych EV, klasyczne hamulce potrafią być używane zbyt rzadko. Efektem może być korozja tarcz, gorsza kultura pracy i konieczność wcześniejszej profilaktyki serwisowej.

🔧 Koszt naprawy: 400–3 200 zł
Rzeczywiste tempo ładowania zależne od temperatury i przygotowania baterii Monitoruj
DCładowaniebateria

Deklarowane 250 kW nie oznacza, że auto zawsze osiąga taki pik. Temperatury, stan naładowania i przygotowanie pakietu mają duży wpływ na realną sesję ładowania.

Kosztowne naprawy po kolizji i kalibracja systemów ADAS Umiarkowane
ADASpowypadkoweHV

Duże premium Volvo ma drogie panele nadwozia, czujniki, moduły i wymaga dokładnej kalibracji systemów bezpieczeństwa. Nawet niewielka szkoda może oznaczać bardzo nieprzyjemny rachunek.

🔧 Koszt naprawy: 2 000–20 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volvo EX90.

Inne podobne auta

Inne wersje EX90 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volvo EX90 Single Motor 279 KM 2025 (Mk1)

Jaki realny zasięg ma Volvo EX90 Single Motor?

W praktyce rozsądnie liczyć zwykle około 430–500 km zależnie od temperatury, prędkości, obciążenia i stylu jazdy. Miasto i spokojna droga krajowa wypadają znacznie lepiej niż szybka autostrada.

Czy Volvo EX90 Single Motor jest wystarczająco dynamiczne?

Tak. 279 KM w tak dużym SUV-ie nie robi z niego sportowego potwora, ale w codziennym użytkowaniu daje w pełni wystarczający zapas do sprawnej i komfortowej jazdy rodzinnej.

Czy Volvo EX90 ma siedem miejsc?

Tak, EX90 jest dużym rodzinnym SUV-em premium oferowanym z trzema rzędami siedzeń. To jedna z jego kluczowych przewag nad częścią rywali premium EV.

Na co uważać przy zakupie używanego EX90?

Na działanie software’u, historię aktualizacji, próbę ładowania AC i DC, stan akumulatora 12V, zużycie opon i hamulców oraz wszelkie ślady napraw powypadkowych i kalibracji systemów ADAS.

Czy EX90 Single Motor ma sens zamiast wersji AWD?

Tak, jeśli ważniejsze są dla ciebie komfort, zasięg i rozsądek niż maksymalna moc. Wersja Single Motor jest spokojniejsza, ale nadal wystarczająco dynamiczna do codziennej jazdy.

Ile trwa ładowanie Volvo EX90 Single Motor?

Na AC 11 kW pełne ładowanie trwa około 10 godzin. Na DC w dobrych warunkach 10–80% może zająć około 30 minut, o ile bateria jest odpowiednio przygotowana i ładowarka wystarczająco mocna.

Czy Volvo EX90 nadaje się do miasta?

Technicznie tak, ale gabaryt ponad 5 metrów sprawia, że nie jest to auto miejskie z natury. Najlepiej czuje się jako luksusowy rodzinny SUV do codzienności i dalszych wyjazdów.

EX90 czy Kia EV9?

EV9 jest bardziej pragmatyczna i zwykle korzystniejsza cenowo, ale EX90 wygrywa wyciszeniem, klimatem premium i bardziej klasycznym poczuciem luksusu Volvo.

Czy utrzymanie EX90 będzie tanie jak na EV?

Nie. Odpada olej silnikowy i rozrząd, ale nadal płacisz za bardzo drogie opony, hamulce, ubezpieczenie, diagnostykę elektroniki i potencjalnie kosztowne naprawy po kolizjach.

Czy warto kupić Volvo EX90 Single Motor w 2026 roku?

Tak, jeśli naprawdę potrzebujesz dużego siedmiomiejscowego EV premium i masz warunki do ładowania. Nie, jeśli szukasz taniego, lekkiego i prostego w obsłudze elektryka.

Źródła i metodologia

Volvo Cars — EX90 — Oficjalne dane producenta dla pozycjonowania modelu EX90, architektury 800 V, konfiguracji napędu Single Motor oraz zasięgu.
Volvo Cars Global — EX90 specifications — Źródło pomocnicze dla pojemności baterii, danych o ładowaniu i podstawowych parametrów technicznych dużego SUV-a premium Volvo.
Top Gear — Volvo EX90 review — Niezależna recenzja dla oceny komfortu, prowadzenia, wyciszenia i odbioru codziennego dużego elektrycznego SUV-a premium.
Parkers — Volvo EX90 review — Źródło dla praktyczności, jakości kabiny, siedmiomiejscowego charakteru i pozycji EX90 względem niemieckich rywali premium.
Carwow — Volvo EX90 review — Pomocnicze źródło dla zasięgu realnego, ergonomii wnętrza i ogólnego pozycjonowania rynkowego Volvo EX90.
Auto Express — Volvo EX90 review — Źródło dla komfortu jazdy, przestronności oraz porównań z BMW iX, Audi Q8 e-tron i Mercedesem EQS SUV.
EV Database — Volvo EX90 Single Motor — Źródło pomocnicze dla parametrów efektywności, realnego zasięgu oraz ładowania dużych europejskich EV.
Otomoto — Volvo EX90 rynek wtórny — Punkt odniesienia dla podaży i cen ofertowych używanego EX90 w Polsce.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, rynku wtórnego i doświadczeń użytkowników dużych elektrycznych SUV-ów premium.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 23 kwietnia 2026.