AutoKarma.pl Renault Grand Scenic IV 1.5 dCi 110 KM (2016–2022)

Renault Grand Scenic (IV) 1.5 dCi 110 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Grand Scenic IV 1.5 dCi 110 KM najlepiej rozumie kierowcę, który naprawdę potrzebuje siedmiu miejsc, dużego bagażnika i spokojnego diesla do regularnych tras. To nie jest auto modne ani szybkie, ale przy rozsądnym serwisie potrafi być bardzo logicznym narzędziem rodzinnym.

Renault Grand Scenic IV 2020 — widok boczny
110 KMMoc
12.4 s0–100 km/h
4.8 lSpalanie /100km
~8 269 złKoszt posiadania / rok
6.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania7.4
Trwałość7.7
Likwidność5.8
Utrzymanie wartości5.7
Design i wygląd6.4
Prestiż i emocje4.1

Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największą przewagą Grand Scenica IV pozostaje realna funkcjonalność. Ten model nie próbuje być kompromisem między vanem a SUV-em, tylko po prostu oferuje dużo miejsca, wysoki dach, sensowne fotele i praktykę, którą rodzina czuje każdego dnia. W efekcie auto wciąż bardzo dobrze sprawdza się jako codzienny środek transportu dla większej rodziny albo kierowcy regularnie wożącego dzieci, wózki, walizki i wszystko to, czego modne crossovery zwykle nie mieszczą tak dobrze.

Silnik 1.5 dCi 110 KM z EDC jest tu propozycją dla pragmatyka. Nie imponuje osiągami, ale daje przyzwoitą kulturę pracy i wystarczającą elastyczność do normalnej jazdy w trasie. W pełni obciążony Grand Scenic nie ukryje, że 110 KM to rozsądek, a nie zapas mocy, ale przy spokojnym stylu jazdy zestaw pozostaje logiczny i oszczędny.

Kosztowo ta wersja ma sens wtedy, gdy nie kupuje się jej w ciemno. Automatyczna skrzynia EDC wymaga normalnej profilaktyki, a diesel z DPF i AdBlue wymaga właściwego profilu użytkowania. To nie jest dramatycznie skomplikowany samochód, ale ignorowanie serwisu szybko kończy się rachunkami, które zjadają przewagę wynikającą z niskiego spalania i dużej praktyczności.

Na rynku wtórnym Grand Scenic IV nadal broni się relacją ceny do funkcji. Oferuje więcej prawdziwej przestrzeni i rodzinnej ergonomii niż wiele modniejszych SUV-ów, które w praktyce są tylko wyższymi kompaktami. Jeśli ktoś akceptuje spokojny charakter auta, brak prestiżu i chce przede wszystkim użyteczności, Renault nadal jest bardzo sensownym wyborem.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Potrzebujesz prawdziwie rodzinnego auta z siedmioma miejscami, dużą elastycznością wnętrza i sensownym bagażnikiem na co dzień oraz w trasie.
  • Regularnie robisz dłuższe przebiegi i chcesz diesla, który w dużym vanie potrafi odwdzięczyć się niskim spalaniem oraz dobrym zasięgiem.
  • Kupujesz samochód zadaniowo i bardziej cenisz funkcję, ergonomię oraz praktyczność niż modny wygląd czy prestiż marki.
  • Masz świadomość wymagań DPF, AdBlue i automatu EDC, więc nie liczysz na bezobsługowość przy zaniedbanym egzemplarzu.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście na krótkich odcinkach i chcesz uniknąć ryzyk związanych z DPF, AdBlue oraz logiką współczesnego diesla.
  • Szukasz dużego auta, które będzie wyraźnie żwawsze pod pełnym obciążeniem i da większy zapas mocy przy wyprzedzaniu.
  • Kupujesz najtańszy egzemplarz bez historii i liczysz, że nowocześniejszy diesel sam obroni braki serwisowe poprzednich właścicieli.
  • Priorytetem jest modny wygląd SUV-a, wysoki prestiż albo sportowe prowadzenie zamiast chłodnej rodzinnej praktyczności.
Konkurenci do rozważenia
Volkswagen Touran II 1.6 TDI DSG
Bardzo logiczny rywal dla praktycznego kierowcy, zwykle lepiej trzymający wartość, ale często droższy przy porównywalnym stanie i wyposażeniu.
Citroën Grand C4 SpaceTourer 1.5 BlueHDi EAT8
Równie rodzinny i wygodny, z nowocześniejszym wnętrzem, ale niekoniecznie tańszy ani prostszy w zakupie na rynku wtórnym.
Ford S-Max II 2.0 TDCi Powershift
Lepszy w prowadzeniu i mocniejszy, ale zwykle droższy w utrzymaniu oraz mniej kompaktowy w codziennym manewrowaniu.

Grand Scenic IV 1.5 dCi 110 KM pozostaje jednym z tych samochodów, które wygrywają użytecznością zamiast wizerunkiem. W świecie crossoverów udających rodzinność Renault nadal daje prawdziwie funkcjonalne wnętrze, sensowny trzeci rząd siedzeń i bardzo dobrą praktyczność w codziennym życiu. Diesel 1.5 dCi nie robi z tego vana rakiety, ale przy trasowym użytkowaniu i pilnowaniu obsługi potrafi odwdzięczyć się spokojnym spalaniem oraz przewidywalnymi kosztami. Kluczowe są tu jakość wcześniejszego serwisu, stan automatu EDC, kondycja DPF i logika eksploatacji współczesnego diesla z AdBlue. Dobrze utrzymany egzemplarz nadal potrafi być jednym z najbardziej rozsądnych siedmiomiejscowych aut rodzinnych na rynku wtórnym.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 2 maja 2026 · Dane: 2 maja 2026

Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Naprawdę użyteczne siedem miejsc i bardzo praktyczne wnętrze nadal robią z Grand Scenica IV jedno z bardziej sensownych aut rodzinnych.
  • Silnik 1.5 dCi przy trasowym użytkowaniu potrafi utrzymać rozsądne spalanie nawet w dużym, siedmiomiejscowym vanie.
  • Auto oferuje więcej realnej funkcjonalności rodzinnej niż wiele modniejszych crossoverów za podobne pieniądze.
  • Rynek wtórny daje szansę na dobry stosunek ceny do przestrzeni, wyposażenia i codziennej użyteczności.
  • Przy zadbanym egzemplarzu koszty serwisu pozostają przewidywalne, bo technika Renault jest dobrze znana warsztatom.
Minusy
  • To nadal diesel z DPF i AdBlue, więc samochód nie lubi życia złożonego wyłącznie z krótkich miejskich odcinków.
  • 110 KM przy pełnym obciążeniu oznacza rozsądek i ekonomikę, a nie wyraźny zapas mocy.
  • Automat EDC wymaga profilaktyki i nie lubi ignorowania obsługi tylko dlatego, że producent nie podaje krótkich interwałów.
  • Grand Scenic IV jest bardzo praktyczny, ale wizerunkowo przegrywa z modniejszymi SUV-ami i nie daje poczucia prestiżu.
  • Drobna elektronika komfortu po latach potrafi irytować bardziej niż sama mechanika samochodu.

Osiągi Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV) — przyspieszenie i prędkość

12,4 s do 100 km/h potwierdza, że to rodzinny van nastawiony na ekonomię i płynność, a nie na sprint. W praktyce ważniejsze są spokojne reakcje i 260 Nm dostępne nisko w zakresie obrotów.

0–100 km/h12.4 s
Prędkość maksymalna183 km/h
Moc przy obrotach110 KM przy 4000
Moment przy obrotach260 Nm przy 1750

Dane techniczne Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l Diesel · K9K 872
Moc / moment110 KM · 260 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 120000 km
Skrzynia / napędAutomatyczna 7-biegowy (EDC7) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Minivan · 7 miejsca · IV
Dł. / szer. / wys.4634 / 1866 / 1660 mm · masa 1578 kg
Bagażnik596 l (złożone: 1866 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV)

W codziennym użytkowaniu rozsądnie liczyć około 5,4–6,8 l/100 km. Dłuższa trasa sprzyja temu silnikowi, ale miasto, pełne obciążenie i zaniedbane regeneracje DPF szybko podbijają wynik.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika53 l
Spalanie WLTP śr.4.8 l/100 km
Realne spalanie5.4–6.8 l/100 km
Zasięg (szacowany)~779 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV)

Najbezpieczniej trzymać olej zgodny z RN17 FE 0W-20 i wymieniać go co około 10–12 tys. km albo raz w roku. W używanym egzemplarzu równie ważne są historia EDC, stan DPF i sprawne działanie układu AdBlue.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.6 l · RN17 FE 0W-20
Olej skrzyni1.8 l · Renault EDC DW5 / 75W

Harmonogram serwisu Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 420 zł 690 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 110 zł 170 zł
Filtr powietrza 40 000 30 000 120 zł 190 zł
Filtr paliwa 40 000 30 000 210 zł 330 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 170 zł 260 zł
Olej skrzyni EDC „Dożywotni" 60 000 780 zł 1250 zł
Rozrząd + pompa wody 120 000 120 000 1900 zł 2900 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 260 zł 410 zł
Serwis układu AdBlue / diagnostyka NOx „Dożywotni" 90 000 350 zł 950 zł
Diagnostyka / czyszczenie EGR i dolotu „Dożywotni" 80 000 350 zł 820 zł

Niezawodność Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV) — ocena według układów

silnik 1.5 dCi / Blue dCi7.8/10 · Znany i oszczędny diesel, który potrafi być trwały przy sensownej obsłudze oraz trasowym profilu użytkowania.
rozrząd paskowy7.5/10 · To punkt wymagający dyscypliny serwisowej, ale przy potwierdzonej wymianie nie jest miną samą w sobie.
DPF + AdBlue + emisja7.0/10 · Układ działa rozsądnie, jeśli auto jeździ zgodnie z profilem diesla. Miejska eksploatacja i odwlekana diagnostyka szybko pogarszają obraz.
automat EDC7.1/10 · Skrzynia może być przyjemna i sprawna, ale wymaga ostrożności zakupowej i lepiej znosi auta z udokumentowaną obsługą niż marketingową teorię bezobsługowości.
nadwozie, wnętrze i elektronika7.3/10 · Sam samochód starzeje się uczciwie jako rodzinny van, a większość problemów komfortowych bywa raczej irytująca niż krytyczna.
zawieszenie i codzienna eksploatacja7.6/10 · Na polskich drogach Grand Scenic IV nie wyróżnia się negatywnie, a części eksploatacyjne pozostają relatywnie łatwo dostępne.

Typowe usterki Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV) — co się psuje i ile kosztuje

DPF przy przewadze krótkich odcinków Umiarkowane
📍 80 000–240 000 DPFmiastoregeneracja

Grand Scenic IV 1.5 dCi nie lubi jazdy wyłącznie po mieście. Przerywane regeneracje, niedogrzany silnik i odwlekana diagnostyka kończą się komunikatami emisji oraz wzrostem spalania.

🔧 Koszt naprawy: 500–2 400 zł
Układ AdBlue i czujniki NOx Umiarkowane
📍 100 000–220 000 AdBlueNOxemisja

W nowszych dieslach Renault warto sprawdzić historię błędów emisji, czujników NOx oraz dozowania AdBlue. Temat nie zawsze jest częsty, ale gdy się pojawi, potrafi wyraźnie podnieść rachunek.

🔧 Koszt naprawy: 600–3 500 zł
Automat EDC bez profilaktycznej obsługi Umiarkowane
📍 120 000–240 000 EDCautomatolej

Skrzynia EDC potrafi działać dobrze, ale nie lubi życia bez wymian oleju i bez obserwacji zachowania przy ruszaniu oraz zmianie biegów. Szarpanie albo przeciąganie przełożeń trzeba traktować poważnie.

🔧 Koszt naprawy: 900–6 000 zł
Rozrząd paskowy bez twardej historii Monitoruj
📍 90 000–140 000 rozrządpasekserwis

Brak potwierdzonej wymiany rozrządu powinien oznaczać koszt wejścia po zakupie. W tym silniku oszczędzanie na tej pozycji jest pozorne i może skończyć się bardzo drogo.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–2 800 zł
EGR i zabrudzony dolot Monitoruj
📍 100 000–240 000 EGRdolotdiesel

Przy jeździe miejskiej i słabym serwisie pojawiają się osady w dolocie oraz problemy z EGR. Objawy to ospała reakcja na gaz, nierówna praca i błędy emisji.

🔧 Koszt naprawy: 400–1 700 zł
Drobna elektronika komfortu Monitoruj
📍 70 000–220 000 elektronikakomfort

Jak w wielu nowoczesnych vanach po latach zdarzają się humory czujników, multimediów, kart hands free czy elementów wygody. Zwykle nie są katastrofą, ale warto sprawdzić komplet funkcji przed zakupem.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Grand Scenic.

Inne podobne auta

Inne wersje Grand Scenic oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Grand Scenic 1.5 dCi 110 KM 2020 (IV)

Czy Renault Grand Scenic IV 1.5 dCi 110 KM ma sens jako auto używane?

Tak, jeśli naprawdę potrzebujesz siedmiu miejsc, dużego bagażnika i jeździsz regularnie w trasie. To nadal bardzo logiczny rodzinny van, ale najlepiej sprawdza się u kierowcy rozumiejącego wymagania diesla z DPF, AdBlue i automatem EDC.

Ile pali Renault Grand Scenic IV 1.5 dCi 110 KM w praktyce?

Najczęściej rozsądnie liczyć około 5,4–6,8 l/100 km. Spokojna trasa sprzyja temu zestawowi, ale miasto, pełne obciążenie i zaniedbany DPF szybko podnoszą wynik.

Czy Grand Scenic IV 1.5 dCi ma pasek czy łańcuch rozrządu?

Ta wersja ma pasek rozrządu, więc przy zakupie trzeba wymagać potwierdzonej wymiany albo założyć taki koszt od razu po transakcji.

Czy Renault Grand Scenic IV 1.5 dCi ma AdBlue?

Tak, to nowocześniejsza odmiana diesla, więc poza DPF trzeba brać pod uwagę także układ AdBlue i związane z nim czujniki emisji.

Czy Grand Scenic IV 1.5 dCi nadaje się do miasta?

Tylko częściowo. Jazda mieszana jest w porządku, ale jeśli auto ma żyć niemal wyłącznie na krótkich odcinkach, diesel szybko traci sens ekonomiczny i serwisowy.

Na co uważać przy zakupie Grand Scenica IV 1.5 dCi?

Najpierw na historię rozrządu, zachowanie skrzyni EDC, kondycję DPF, błędy AdBlue i NOx, kulturę pracy na zimno oraz pełną logikę wcześniejszego serwisu auta.

Jaki olej do Renault Grand Scenic IV 1.5 dCi 110 KM?

Najbezpieczniej używać oleju zgodnego z RN17 FE 0W-20 i nie przeciągać wymian. Używanemu egzemplarzowi służy profil około 10–12 tys. km albo raz w roku.

Czy 110 KM w Grand Scenicu IV wystarcza?

Tak, do spokojnej rodzinnej jazdy wystarcza, bo ważniejsza jest płynność i moment obrotowy niż sprint. Trzeba jednak zaakceptować, że pod pełnym obciążeniem nie będzie tu dużego zapasu mocy.

Czy serwis Grand Scenic IV 1.5 dCi jest drogi?

Nie musi być, jeśli kupisz zadbany egzemplarz i nie zaniedbasz profilaktyki. Koszt rośnie głównie wtedy, gdy dojdą problemy z EDC, DPF, AdBlue albo zaległy rozrząd.

Czy warto kupić Grand Scenica IV zamiast SUV-a?

Jeśli liczy się przede wszystkim funkcja, często tak. Renault oferuje więcej realnej przestrzeni, lepszą ergonomię rodzinną i uczciwszy trzeci rząd siedzeń niż wiele modnych SUV-ów.

Źródła i metodologia

Renault E-Guide — Grand Scenic IV — Oficjalna instrukcja obsługi Renault Grand Scenic IV, wykorzystana do weryfikacji funkcji pokładowych, komunikatów eksploatacyjnych i danych serwisowych.
AutoCentrum — Renault Grand Scenic IV 1.5 Blue dCi 110 EDC — Polskie dane techniczne dla Grand Scenica IV z dieslem 1.5 dCi/Blue dCi 110 KM i automatem EDC: masa, osiągi, spalanie oraz wymiary.
ADAC — Renault Grand Scénic Blue dCi 115 EDC — Niemiecki punkt odniesienia dla kosztów eksploatacji, ergonomii i rodzinnej praktyczności Grand Scenica IV.
Auto-Data.net — Renault Grand Scenic IV 1.5 Blue dCi EDC — Katalog parametrów technicznych wykorzystany do potwierdzenia osiągów, pojemności zbiornika, wymiarów i danych użytkowych wersji 1.5 dCi EDC.
Otomoto — Renault Grand Scenic IV rynek wtórny — Przegląd polskiego rynku wtórnego pod kątem cen ofertowych, podaży egzemplarzy i płynności sprzedaży Grand Scenica IV.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na bazie danych katalogowych, praktyki serwisowej diesli Renault K9K/Blue dCi oraz obserwacji rynku rodzinnych vanów.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 2 maja 2026.