AutoKarma.pl Renault Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 KM (2016–2022)

Renault Grand Scenic (IV) 1.3 TCe 140 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 KM to jedna z tych wersji, które najlepiej pokazują sens późnego Grand Scenica. Nadal masz siedem miejsc, ogrom praktyczności i nowocześniejsze wnętrze niż w poprzedniku, ale bez typowego stresu związanego z miejską eksploatacją diesla.

Renault Grand Scenic IV 2020 — widok boczny
140 KMMoc
10.4 s0–100 km/h
6.2 lSpalanie /100km
~9 857 złKoszt posiadania / rok
6.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania7.1
Trwałość7.2
Likwidność5.9
Utrzymanie wartości5.8
Design i wygląd6.5
Prestiż i emocje4.0

Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Grand Scenic IV broni się przede wszystkim praktycznością, której nie da się podrobić samym modnym nadwoziem crossovera. Wysoka pozycja za kierownicą, naprawdę użyteczny drugi rząd, dwa dodatkowe miejsca awaryjne i sensownie zaprojektowana kabina sprawiają, że to auto wciąż wygrywa z wieloma znacznie nowszymi SUV-ami, jeśli rodzina naprawdę potrzebuje przestrzeni. W codziennym życiu liczą się schowki, łatwość wkładania fotelików i duży bagażnik, a tu Renault nadal robi dobrą robotę.

Silnik 1.3 TCe 140 KM pasuje do tego auta lepiej, niż mogłoby się wydawać po samej pojemności. Nie robi z Grand Scenica rakiety, ale daje zauważalnie przyjemniejszą reakcję niż słabsze benzyny wolnossące czy podstawowe diesle. Przy spokojnej jeździe rodzinnej, trasie krajowej i autostradzie w granicach rozsądku ten motor zapewnia wystarczającą rezerwę, żeby auto nie wydawało się ociężałe pod obciążeniem.

Kosztowo to wciąż samochód, przy którym najwięcej zależy od wcześniejszego serwisu, a nie od samego logo na masce. 1.3 TCe wymaga normalnej dyscypliny olejowej, rozsądnego chłodzenia po obciążeniu i unikania filozofii long life w używanym aucie. Jeśli poprzedni właściciel faktycznie dbał o wymiany i nie traktował auta wyłącznie jako narzędzia flotowego, ten napęd potrafi odwdzięczyć się przyzwoitą kulturą pracy i bezproblemową codziennością.

Na rynku wtórnym Grand Scenic IV 1.3 TCe ma jeszcze jedną zaletę: nie jest tak oczywistym wyborem dla wszystkich jak SUV, więc często daje więcej auta za podobne pieniądze. Trzeba tylko pilnować stanu elektroniki komfortu, jakości wykończenia po latach i historii serwisowej silnika. Kto szuka rodzinnego samochodu do normalnego życia, a nie do budowania wizerunku, może być tym Renault bardzo pozytywnie zaskoczony.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Tak, jeśli potrzebujesz siedmiu miejsc i realnej funkcjonalności zamiast modnego nadwozia SUV.
  • Tak, jeśli auto będzie jeździło po mieście i krótkich trasach, gdzie benzyna sprawdza się lepiej niż diesel.
  • Tak, jeśli cenisz wygodne rodzinne wnętrze, rozsądne koszty wejścia i dobrą dostępność części.
  • Wożisz rodzinę albo bagaże i chcesz naprawdę użytecznego kufra bez wchodzenia w segment premium.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie, jeśli oczekujesz sportowych osiągów przy pełnym obciążeniu i jeździe autostradowej.
  • Nie, jeśli chcesz maksymalnie prostego wolnossącego silnika bez turbodoładowania bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • Nie, jeśli zależy ci bardziej na prestiżu marki niż na praktyczności rodzinnego auta.
  • Oczekujesz sportowych reakcji na gaz i bardziej bezpośredniego, mechanicznego charakteru napędu.
Konkurenci do rozważenia
Volkswagen Touran II 1.5 TSI
Bardziej konserwatywny w prowadzeniu, ale bardzo praktyczny i zwykle lepszy jakościowo we wnętrzu.
Citroen Grand C4 SpaceTourer 1.2 PureTech
Jeszcze bardziej komfortowy i rodzinny, choć z mniej przekonującą reputacją małych benzyn turbo.
Ford S-Max II 1.5 EcoBoost
Lepszy w prowadzeniu i bardziej dynamiczny, ale zwykle droższy w zakupie i serwisie.
Peugeot 5008 II 1.2 PureTech
Modniejszy jako SUV, ale mniej vanowy w charakterze i nie zawsze równie praktyczny w trzecim rzędzie.

Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 KM jest bardzo sensowną propozycją dla rodziny, która chce dużego i naprawdę użytecznego auta bez wchodzenia w ryzyka typowe dla współczesnych diesli używanych głównie po mieście. Benzynowe 1.3 turbo daje temu vanowi lepszą kulturę pracy, wystarczającą elastyczność i bardziej uniwersalny charakter w codziennym użytkowaniu. To nie jest samochód dla ludzi szukających emocji, ale dla tych, którzy potrzebują siedmiu miejsc, dużego bagażnika i przewidywalnych kosztów. Kluczowe pozostają regularne wymiany oleju, kontrola osprzętu turbodoładowania i unikanie egzemplarzy po zaniedbanej eksploatacji flotowej. Dobrze utrzymany Grand Scenic IV 1.3 TCe może być jednym z najbardziej rozsądnych rodzinnych vanów na rynku wtórnym.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 3 maja 2026 · Dane: 3 maja 2026

Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Naprawdę przestronne i funkcjonalne wnętrze rodzinne, które lepiej wykorzystuje gabaryty niż większość modnych SUV-ów z tego budżetu.
  • Benzynowy 1.3 TCe 140 KM daje przyjemniejszą kulturę pracy w mieście i na krótkich trasach niż używany diesel z filtrem DPF.
  • Siedem miejsc, duży bagażnik i wygodna kabina pozwalają traktować to auto jako realne narzędzie do codziennego życia rodzinnego.
  • Na rynku wtórnym Grand Scenic IV bywa niedoceniany, dzięki czemu często oferuje więcej praktycznego samochodu za te same pieniądze.
  • Mechanicznie to nadal dość prosta konfiguracja bez skomplikowanego napędu 4x4 czy automatu podnoszącego koszty wejścia.
Minusy
  • Przy pełnym obciążeniu i szybkiej jeździe autostradowej 140 KM nie daje tak dużego zapasu, jak sugerowałby rodzinny rozmiar auta.
  • Silnik 1.3 TCe wymaga regularnego oleju i rozsądnej eksploatacji, więc zaniedbane egzemplarze potrafią szybko zjeść budżet rezerwowy.
  • Elektronika komfortu, multimedia i drobiazgi wnętrza po latach potrafią irytować bardziej niż klasyczne elementy mechaniczne.
  • Wizerunkowo van przegrywa dziś z SUV-ami, co dla części kupujących jest problemem mimo wyższej funkcjonalności Renault.
  • Trzeci rząd siedzeń nadal jest rozwiązaniem głównie okazjonalnym, a nie pełnowymiarową przestrzenią dla dorosłych na długie trasy.

Osiągi Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — przyspieszenie i prędkość

140-konna benzyna daje Grand Scenicowi wystarczającą elastyczność do codziennej jazdy rodzinnej, ale nie zmienia go w dynamiczne auto na autostradę pod pełnym obciążeniem.

0–100 km/h10.4 s
Prędkość maksymalna191 km/h
Moc przy obrotach140 KM przy 5000
Moment przy obrotach240 Nm przy 1600

Dane techniczne Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.3 l Benzynowy · H5H 470
Moc / moment140 KM · 240 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (TL4 6MT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Minivan · 7 miejsca · IV
Dł. / szer. / wys.4634 / 1866 / 1660 mm · masa 1515 kg
Bagażnik596 l (złożone: 1866 l)

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Najlepiej traktować 1.3 TCe jak silnik wymagający normalnego, częstszego serwisu olejowego, a nie marketingowego long life.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · RN17 5W-30
Olej skrzyni2.1 l · 75W-80 GL-4

Harmonogram serwisu Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 420 zł 690 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 90 zł 160 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 110 zł 180 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 320 zł 560 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 160 zł 250 zł
Olej skrzyni manualnej 6MT „Dożywotni" 90 000 280 zł 470 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 240 zł 390 zł
Serwis układu klimatyzacji „Dożywotni" 60 000 220 zł 420 zł
Sprzęgło „Dożywotni" 180 000 2200 zł 3900 zł
Czyszczenie dolotu / diagnostyka osprzętu „Dożywotni" 90 000 350 zł 850 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł

Niezawodność Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — ocena według układów

silnik 1.3 TCe7.3/10 · Nowocześniejsza benzyna turbo o przyzwoitej kulturze pracy, ale bardzo zależna od jakości i częstotliwości serwisu olejowego.
manualna skrzynia 6MT7.8/10 · Klasyczna skrzynia ręczna ogranicza koszty i ryzyka, a większe wydatki zwykle dotyczą naturalnego zużycia sprzęgła.
układ chłodzenia i turbo7.2/10 · Przy poprawnej eksploatacji działa przewidywalnie, ale zaniedbania serwisowe lub flotowa przeszłość podnoszą ryzyko droższych napraw.
elektronika komfortu6.9/10 · Duża ilość wyposażenia rodzinnego i systemów pokładowych daje wygodę, ale po latach zwiększa liczbę drobnych usterek irytujących na co dzień.
zawieszenie i nadwozie7.4/10 · Jak na duży van rodzinny Grand Scenic starzeje się uczciwie, choć pod obciążeniem elementy podwozia dostają wyraźnie cięższą pracę.
praktyczność i ergonomia8.2/10 · To nadal jedna z mocniejszych stron modelu: świetna funkcjonalność kabiny i realna użyteczność dla większej rodziny.

Typowe usterki Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV) — co się psuje i ile kosztuje

Olej w 1.3 TCe wymieniany zbyt rzadko Umiarkowane
📍 40 000–180 000 olej1.3 TCeserwis

Silnik 1.3 TCe nie lubi długich interwałów serwisowych z katalogu. Zaniedbania olejowe zwiększają ryzyko odkładania nagaru i przyspieszonego zużycia osprzętu turbo.

🔧 Koszt naprawy: 350–2 500 zł
Cewki i świece przy przebiegach miejskich Monitoruj
📍 50 000–180 000 zapłoncewkiświece

Przy częstych zimnych startach i jeździe miejskiej mogą pojawiać się nierówna praca lub wypadanie zapłonów. Zwykle temat kończy się na świecach albo cewkach, ale nie warto go ignorować.

🔧 Koszt naprawy: 250–1 200 zł
Nagar w dolocie przy typowo miejskiej eksploatacji Monitoruj
📍 60 000–180 000 dolotbezpośredni wtryskmiasto

Jak w wielu nowoczesnych benzynach z bezpośrednim wtryskiem, jazda głównie po mieście sprzyja odkładaniu osadów. Objawy zwykle narastają powoli i zaczynają od gorszej kultury pracy.

🔧 Koszt naprawy: 500–1 800 zł
Osprzęt turbodoładowania po flotowej eksploatacji Umiarkowane
📍 80 000–200 000 turboosprzętflota

Auta używane intensywnie w trasie firmowej potrafią mieć wyeksploatowany osprzęt turbodoładowania, nieszczelności dolotu i oznaki słabszego serwisu.

🔧 Koszt naprawy: 600–3 200 zł
Elektronika komfortu i multimedia Monitoruj
📍 50 000–220 000 elektronikaR-Linkkomfort

W dużym rodzinnym Renault po latach potrafią pojawić się drobne usterki czujników, kart hands free, systemu multimedialnego lub elektryki wyposażenia.

Zużycie zawieszenia w cięższym aucie rodzinnym Monitoruj
📍 90 000–220 000 zawieszeniemasaeksploatacja

Grand Scenic IV często jeździ pod obciążeniem z rodziną i bagażem, więc łączniki, tuleje i amortyzatory potrafią zużywać się szybciej niż w lżejszych kompaktach.

🔧 Koszt naprawy: 400–2 600 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Grand Scenic.

Inne podobne auta

Inne wersje Grand Scenic oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Grand Scenic 1.3 TCe 140 KM 2020 (IV)

Czy Renault Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 KM to dobry wybór dla rodziny?

Tak, jeśli naprawdę potrzebujesz przestronnego auta z siedmioma miejscami i nie chcesz diesla do jazdy miejskiej. To jedna z bardziej logicznych benzynowych wersji Grand Scenica IV.

Ile pali Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 KM w praktyce?

Najczęściej trzeba liczyć około 6,8–8,2 l/100 km. Dużo zależy od obciążenia, stylu jazdy i udziału miasta.

Czy 1.3 TCe 140 KM jest wystarczająco dynamiczny do Grand Scenica?

Do normalnej jazdy rodzinnej tak. Nie jest to szybki van, ale ma wystarczającą elastyczność, żeby auto nie było męczące w codziennym ruchu.

Czy ten silnik ma łańcuch czy pasek rozrządu?

W 1.3 TCe zastosowano łańcuch rozrządu, ale nie zwalnia to z regularnego serwisu olejowego i kontroli kultury pracy silnika.

Czy Grand Scenic IV 1.3 TCe nadaje się do miasta?

Tak, znacznie lepiej niż porównywalny diesel używany głównie na krótkich odcinkach. Benzyna lepiej toleruje taki profil użytkowania.

Na co uważać przy zakupie używanego egzemplarza?

Przede wszystkim na historię olejową, stan osprzętu turbo, działanie elektroniki komfortu i ślady ciężkiej eksploatacji flotowej.

Czy manual w tej wersji to zaleta?

Dla wielu tak, bo ogranicza koszty i ryzyka względem automatu. Trzeba tylko ocenić stan sprzęgła w cięższym aucie rodzinnym.

Jak wypada Grand Scenic IV na tle SUV-ów?

Jest mniej modny, ale zwykle bardziej praktyczny we wnętrzu i lepiej wykorzystuje gabaryty, zwłaszcza dla większej rodziny.

Czy warto dopłacać do diesla zamiast tej benzyny?

Tylko jeśli auto będzie robiło duże przebiegi trasowe. Do jazdy mieszanej i miejskiej 1.3 TCe zwykle jest rozsądniejszym wyborem.

Czy to auto trzyma wartość?

Umiarkowanie. Vany nie mają dziś tak silnego popytu jak SUV-y, ale praktyczne benzynowe wersje w dobrym stanie nadal znajdują nabywców.

Źródła i metodologia

Renault Polska — dane techniczne Grand Scenic — Oficjalne dane producenta dla Grand Scenica IV, wykorzystane do weryfikacji wymiarów, parametrów silnika 1.3 TCe i podstawowej specyfikacji rodzinnego vana.
Renault E-Guide — Grand Scenic IV — Instrukcja obsługi Renault Grand Scenic IV z informacjami o eksploatacji, komunikatach serwisowych i codziennym użytkowaniu auta rodzinnego.
AutoCentrum — Renault Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 KM — Polskie dane techniczne wersji 1.3 TCe 140 KM: osiągi, spalanie katalogowe, masa i wymiary.
Auto-Data.net — Renault Grand Scenic IV 1.3 TCe 140 — Katalog parametrów technicznych użyty do potwierdzenia pojemności, mocy, momentu obrotowego i osiągów tej wersji.
ADAC — Renault Scenic/Grand Scenic IV — Niezależny punkt odniesienia dla praktyczności, kosztów użytkowania i ogólnej charakterystyki modelu na rynku europejskim.
Otomoto — Renault Grand Scenic IV rynek wtórny — Przegląd cen ofertowych i podaży egzemplarzy 1.3 TCe na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, doświadczeń warsztatowych z silnikiem 1.3 TCe oraz obserwacji rynku używanych vanów rodzinnych.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 3 maja 2026.