AutoKarma.pl Renault Clio I 1.4 80 KM (1990–1998)

Renault Clio (I) 1.4 80 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Clio I 1.4 80 KM to lekki hatchback starej szkoły: nieskomplikowany technicznie, tani w częściach i zaskakująco żwawy przy codziennej jeździe po mieście.

Renault Clio I 1996 — widok boczny
80 KMMoc
12.5 s0–100 km/h
6.8 lSpalanie /100km
~9 077 złKoszt posiadania / rok
5.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.2
Koszty utrzymania8.6
Trwałość6.8
Likwidność3.8
Utrzymanie wartości5.0
Design i wygląd3.4
Prestiż i emocje2.9

Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Clio pierwszej generacji było jednym z filarów segmentu B w latach 90. W wersji 1.4 80 KM oferuje dokładnie to, czego oczekuje się od prostego francuskiego hatchbacka z tamtego okresu: lekką konstrukcję, tanie zawieszenie i nieskomplikowany silnik benzynowy bez turbiny. Dzięki temu nawet zaniedbany egzemplarz da się zwykle doprowadzić do ładu mniejszym kosztem niż wielu nowszych konkurentów.

Motor E7J najlepiej czuje się przy spokojnej eksploatacji. Nie jest szczególnie dynamiczny na autostradzie, ale w mieście i na drogach lokalnych 80 KM w lekkim Clio wystarcza do sprawnej jazdy. To też jedna z tych jednostek, które dobrze tolerują montaż instalacji LPG, o ile zadbano o regulację i stan układu zapłonowego.

Największym zagrożeniem nie jest sam napęd, lecz wiek samochodu. Rdza na progach, podłodze, kielichach i tylnej klapie potrafi przesądzić o opłacalności zakupu. Do tego dochodzą typowe dla starszych Renault drobne problemy elektryczne, nieszczelności uszczelek i wyeksploatowane elementy zawieszenia, które wpływają na komfort oraz precyzję prowadzenia.

Jeżeli jednak znajdzie się uczciwy egzemplarz z potwierdzonym serwisem rozrządu i bez poważnej korozji, Clio I 1.4 pozostaje wdzięcznym autem dla osoby szukającej transportu za niewielkie pieniądze. To nie jest samochód prestiżowy ani nowoczesny, ale jego prostota stanowi dziś realną zaletę w taniej eksploatacji.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Dla kierowcy szukającego bardzo taniego auta miejskiego bez skomplikowanej elektroniki.
  • Dla osoby, która potrafi ocenić stan blacharski i zaakceptuje prosty standard bezpieczeństwa z lat 90.
  • Dla użytkownika planującego tani serwis poza ASO i ewentualny montaż dobrze zestrojonego LPG.
  • Dla kogoś, kto robi głównie krótkie trasy i nie potrzebuje wysokiej prędkości przelotowej.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie dla kierowcy oczekującego nowoczesnych systemów bezpieczeństwa i wysokiego komfortu akustycznego.
  • Nie dla osób, które nie chcą ryzyka kosztownych napraw blacharskich w starym aucie.
  • Nie dla użytkownika regularnie jeżdżącego autostradą z kompletem pasażerów i bagaży.
  • Nie dla kupującego, który chce samochodu bez żadnych śladów wieku i drobnych usterek elektrycznych.
Konkurenci do rozważenia
Peugeot 106 1.4
Lżejszy i równie prosty, ale ciaśniejszy w kabinie i zwykle gorzej wyposażony.
Volkswagen Polo III 1.4
Solidniejsze materiały wnętrza i lepsza pozycja za kierownicą, ale często droższy w zakupie.
Opel Corsa B 1.4
Podobny poziom prostoty serwisowej i tanie części, choć mniej wygodne zawieszenie.
Fiat Punto I 1.2 75
Bardzo tanie części i przestronne wnętrze, lecz większe ryzyko drobnych problemów elektrycznych.

Renault Clio I 1.4 80 KM ma dziś sens głównie jako tani samochód dla kierowcy, który akceptuje wiek konstrukcji i chce prostego auta bez skomplikowanej elektroniki. Silnik E7J nie imponuje osiągami, ale dobrze znosi LPG i nie generuje kosztów typowych dla nowszych jednostek turbo. Najważniejsze jest pilnowanie korozji nadwozia, wycieków i terminowej wymiany paska rozrządu. Jeśli egzemplarz jest zdrowy blacharsko, Clio I potrafi być rozsądnym, niedrogim daily.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 11 maja 2026 · Dane: 11 maja 2026

Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Prosty silnik E7J bez turbiny i bez skomplikowanego osprzętu jest tani w naprawach oraz dobrze znany niezależnym mechanikom.
  • Niska masa własna sprawia, że 80 KM wystarcza do sprawnej jazdy miejskiej bez ciągłego redukowania biegów.
  • Dobre zaplecze tanich części zamiennych pozwala utrzymać auto niewielkim kosztem nawet przy codziennym użytkowaniu.
  • Manualna skrzynia i klasyczne zawieszenie oznaczają małe ryzyko drogich awarii typowych dla nowszych samochodów.
  • Jednostka 1.4 zazwyczaj dobrze współpracuje z instalacją LPG, jeśli układ zapłonowy i luzy zaworowe są dopilnowane.
Minusy
  • Korozja progów, podłogi i mocowań zawieszenia może całkowicie zmienić tani zakup w nieopłacalny projekt blacharski.
  • Poziom bezpieczeństwa biernego i wyposażenia ochronnego jest wyraźnie gorszy niż w nawet dużo młodszych autach segmentu B.
  • Wyciszenie przy wyższych prędkościach jest słabe, więc dłuższa jazda trasowa szybko staje się męcząca.
  • Stare instalacje elektryczne potrafią powodować losowe problemy z centralnym zamkiem, oświetleniem i wskaźnikami.
  • Wiele egzemplarzy ma za sobą prowizoryczne naprawy lub zaniedbany serwis, więc znalezienie zdrowej sztuki wymaga cierpliwości.

Osiągi Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I) — przyspieszenie i prędkość

0–100 km/h w 12,5 s i 170 km/h prędkości maksymalnej nie robią dziś wrażenia, ale w lekkim Clio wystarczają do sprawnej jazdy miejskiej i podmiejskiej.

0–100 km/h12.5 s
Prędkość maksymalna170 km/h
Moc przy obrotach80 KM przy 5750
Moment przy obrotach107 Nm przy 3000

Dane techniczne Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.4 l Benzynowy · E7J
Moc / moment80 KM · 107 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 60000 km
Skrzynia / napędManualna 5-biegowy (JB1) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie3-drzwiowy Hatchback · 5 miejsca · I
Dł. / szer. / wys.3710 / 1630 / 1395 mm · masa 910 kg
Bagażnik265 l

Paliwo — wymagania i realne spalanie Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I)

W realnym ruchu trzeba liczyć na około 6,5–8,5 l/100 km w mieście i 5,5–6,0 l/100 km poza nim. To prosty benzyniak, więc kluczowy jest stan zapłonu i brak nieszczelności dolotu.

Wymagane / zalecaneRON 95 min
Pojemność zbiornika43 l
Spalanie WLTP śr.6.8 l/100 km
Realne spalanie6.5–8.5 l/100 km
Zasięg (szacowany)~505 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I)

Silnik wymaga oleju RN 0700 10W-40, a objętość układu to około 3,4 l z filtrem. Pasek rozrządu warto wymieniać maksymalnie co 60 000 km lub 5 lat.

Olej silnikowy (z filtrem)~3.4 l · RN 0700 10W-40
Olej skrzyni3.1 l · 75W-80 GL-4

Harmonogram serwisu Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego i filtra 15 000 15 000 220 zł 420 zł
Filtr powietrza 20 000 20 000 60 zł 120 zł
Filtr paliwa 30 000 30 000 80 zł 150 zł
Świece zapłonowe 30 000 30 000 120 zł 220 zł
Pasek rozrządu + rolki 60 000 60 000 900 zł 1500 zł
Pompa wody przy rozrządzie 60 000 60 000 250 zł 500 zł
Płyn chłodniczy 3 lata 3 rok(u) 120 zł 220 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 90 zł 180 zł
Olej skrzyni biegów 80 000 80 000 220 zł 420 zł
Regulacja i kontrola luzów zaworowych 60 000 60 000 250 zł 450 zł

Niezawodność Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I) — ocena według układów

Silnik E7J8.0/10 · Prosta wolnossąca jednostka, zwykle trwała przy regularnej wymianie oleju i rozrządu.
Skrzynia manualna7.0/10 · Trwała, ale po dużych przebiegach może wymagać naprawy synchronizatorów i uszczelnień.
Układ chłodzenia6.0/10 · Wiekowe elementy gumowe i chłodnica wymagają regularnej kontroli szczelności.
Instalacja elektryczna5.0/10 · Drobne awarie przełączników, złączy i wskaźników są typowe dla egzemplarzy po latach.
Zawieszenie przednie7.0/10 · Tanie w naprawie, choć na słabych drogach szybko ujawnia zużyte tuleje i łączniki.
Karoseria4.0/10 · Największy słaby punkt modelu ze względu na korozję w wielu newralgicznych miejscach.

Typowe usterki Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I) — co się psuje i ile kosztuje

Korozja progów i podłogi Monitoruj
📍 120 000–160 000

Najpoważniejsze ryzyko dotyczy struktury nadwozia; dokładny przegląd podwozia jest obowiązkowy przed zakupem.

🔧 Koszt naprawy: 2 500–6 000 zł
Wycieki spod pokrywy zaworów Umiarkowane
📍 90 000–130 000

Stwardniała uszczelka powoduje zapocenia i spadek kultury pracy silnika.

🔧 Koszt naprawy: 120–350 zł
Zużycie cewek i przewodów zapłonowych Umiarkowane
📍 100 000–140 000

Objawia się szarpaniem pod obciążeniem i problemami z odpalaniem na wilgoci.

🔧 Koszt naprawy: 150–500 zł
Luzy w przednim zawieszeniu Umiarkowane
📍 110 000–150 000

Tuleje i łączniki stabilizatora są tanie, ale zużywają się w autach z kiepskich dróg.

🔧 Koszt naprawy: 250–900 zł
Nieszczelności układu chłodzenia Umiarkowane
📍 100 000–140 000

Warto sprawdzić chłodnicę, króćce i stan pompy wody przy planowaniu rozrządu.

🔧 Koszt naprawy: 180–700 zł
Zużycie synchronizatorów skrzyni Umiarkowane
📍 180 000–220 000

Najczęściej dotyczy drugiego biegu w mocno wyeksploatowanych egzemplarzach.

🔧 Koszt naprawy: 800–1 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Clio.

Inne podobne auta

Inne wersje Clio oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Clio 1.4 80 KM 1996 (I)

Czy Renault Clio I 1.4 ma pasek czy łańcuch rozrządu?

Silnik E7J ma pasek rozrządu. Bezpieczny interwał wymiany to maksymalnie 60 tys. km lub 5 lat, niezależnie od deklaracji poprzedniego właściciela.

Ile pali Clio I 1.4 80 KM?

W praktyce trzeba liczyć około 6,5–8,5 l/100 km w mieście i 5,5–6,0 l/100 km w trasie przy spokojnej jeździe.

Czy ten silnik nadaje się do LPG?

Tak, to jedna z popularniejszych jednostek do prostych instalacji LPG, ale trzeba pilnować stanu zapłonu i jakości regulacji.

Na co uważać przy zakupie Clio I?

Najpierw sprawdź korozję progów, podłogi, kielichów i tylnej klapy. Dopiero potem oceniaj mechanikę i wyposażenie.

Czy Clio I 1.4 jest drogie w serwisie?

Nie, części i robocizna są zwykle tanie. Największy wydatek może dotyczyć blacharki albo zaniedbanego rozrządu.

Jaka jest realna trwałość skrzyni manualnej?

Przy normalnej eksploatacji skrzynia potrafi wytrzymać wysokie przebiegi, ale po latach mogą pojawić się luzy i zużycie synchronizatorów.

Czy Clio I 1.4 nadaje się na autostradę?

Do okazjonalnej jazdy tak, ale słabe wyciszenie i umiarkowana dynamika sprawiają, że nie jest to idealne auto do regularnych tras szybkiego ruchu.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Rozsądny interwał to co 10–15 tys. km lub raz w roku, nawet jeśli auto pokonuje małe przebiegi.

Czy części do Clio I są jeszcze dostępne?

Tak, podstawowe elementy eksploatacyjne i wiele części zamiennych nadal są łatwo dostępne i niedrogie.

Czy warto kupić tani egzemplarz do odbudowy?

Tylko wtedy, gdy nadwozie jest zdrowe. Przy poważnej korozji koszt ratowania zwykle szybko przekracza wartość samochodu.

Źródła i metodologia

Renault — dane techniczne Clio I — Archiwalne dane producenta dotyczące pierwszej generacji Renault Clio i podstawowych parametrów wersji benzynowych.
ADAC — Raporty niezawodności Renault Clio — Zbiorcze raporty ADAC i materiały eksploatacyjne dotyczące usterek w małych samochodach Renault.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma na podstawie doświadczeń serwisowych, źródeł branżowych i danych rynkowych.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 11 maja 2026.