AutoKarma.pl Renault Captur II 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM (2019–dziś)

Renault Captur (II) 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Captur II 1.6 E-Tech Hybrid to wersja dla kierowcy, który naprawdę jeździ głównie po mieście i chce crossovera oszczędniejszego w korkach niż klasyczna benzyna. Ten napęd najlepiej wypada wtedy, gdy pozwalasz mu robić swoje: ruszać płynnie, żeglować i odzyskiwać energię zamiast gonić za osiągami.

Renault Captur II 2021 — widok boczny
145 KMMoc
10.6 s0–100 km/h
4.7 lSpalanie /100km
~7 861 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania7.6
Trwałość7.7
Likwidność7.4
Utrzymanie wartości7.5
Design i wygląd8.2
Prestiż i emocje5.0

Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największa zaleta tej wersji to sposób, w jaki radzi sobie w mieście. Captur II E-Tech rusza płynnie, chętnie wykorzystuje jazdę elektryczną przy małych prędkościach i nie męczy kierowcy ciągłym wachlowaniem biegami czy wysokim spalaniem w korkach. To właśnie tutaj hybryda pokazuje, że nie jest tylko marketingowym dodatkiem, ale realnie zmienia charakter samochodu.

W porównaniu z klasycznymi benzynami ta odmiana wypada dojrzalej pod kątem codziennego komfortu. Nie chodzi o sport czy gwałtowne przyspieszenia, tylko o spokojniejszą, bardziej płynną reakcję na gaz i mniejszą nerwowość auta w typowym rytmie jazdy miejskiej. Dla części kierowców będzie to po prostu najbardziej nowoczesny Captur do zwykłego życia.

Kosztowo E-Tech Hybrid ma dwa oblicza. Z jednej strony potrafi odwdzięczyć się niskim spalaniem i mniejszym zużyciem hamulców w mieście. Z drugiej strony jest technicznie bardziej złożony od zwykłej benzyny, więc przy zakupie używanego egzemplarza trzeba zwracać większą uwagę na historię napraw, działanie elektroniki napędu i ogólną kulturę pracy układu hybrydowego.

Na rynku wtórnym Captur E-Tech jest propozycją dla osoby, która faktycznie wykorzysta jego mocne strony. Jeśli auto ma jeździć głównie po mieście, odwozić dzieci, robić zakupy i sporadycznie jechać dalej, ten napęd może mieć więcej sensu niż 1.0 czy 1.3 TCe. Jeśli jednak priorytetem jest maksymalna prostota, tanie naprawy u każdego mechanika i przewidywalność starej szkoły, benzynowe wersje nadal bywają spokojniejszym wyborem.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście i chcesz realnie niższego spalania w korkach bez zabawy w ładowanie auta z gniazdka.
  • Szukasz crossovera segmentu B, który będzie płynny, cichy przy małych prędkościach i przyjemniejszy w codziennym rytmie niż zwykła benzyna.
  • Akceptujesz bardziej złożony technicznie napęd w zamian za nowocześniejszy charakter i lepszą ekonomikę miejską.
  • Chcesz nowoczesnego Captura do zwykłego życia, a nie samochodu do szybkiej autostrady albo bardzo dużych rocznych przebiegów.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz możliwie najprostszej wersji mechanicznej, którą każdy niezależny warsztat ogarnie bez żadnej specjalizacji od hybryd.
  • Większość kilometrów robisz szybko poza miastem, więc przewaga spalania hybrydy będzie mniejsza niż w codziennych korkach.
  • Nie akceptujesz ryzyka droższej diagnostyki elektroniki napędu, nawet jeśli zdarza się to rzadko.
  • Oczekujesz bardziej bezpośredniego charakteru i łatwiejszego przewidywania reakcji napędu pod dużym obciążeniem.
Konkurenci do rozważenia
Toyota Yaris Cross 1.5 Hybrid
Jeszcze bardziej miejska i bardzo oszczędna alternatywa z mocną hybrydową reputacją, ale zwykle ciaśniejsza i mniej dojrzała w odbiorze od Captura.
Renault Captur II 1.3 TCe 130 KM
Lepszy wybór dla kierowcy częściej jeżdżącego w trasę, który woli prostszy układ napędowy kosztem wyższego spalania w mieście.
Honda Jazz Crosstar e:HEV
Bardzo sprawna hybryda miejska z świetną funkcjonalnością, ale w innym, mniej crossoverowym i mniej emocjonalnym wydaniu.
Kia Niro Hybrid
Większa i bardziej rodzinna opcja hybrydowa, często droższa na wejściu, ale mocna jako punkt odniesienia dla oszczędnego napędu bez ładowania.

Captur II E-Tech Hybrid 145 KM jest jedną z najciekawszych wersji w gamie, bo daje wyraźnie lepszą ekonomikę miejską niż benzynowe odmiany i jednocześnie nie wymaga ładowania jak plug-in. W praktyce to auto najbardziej przekonuje w ruchu miejskim i podmiejskim, gdzie hybryda potrafi być cicha, płynna i naprawdę oszczędna. Poza miastem nadal jest poprawnie, ale wtedy wychodzi, że to nie jest wersja dla kogoś, kto szuka maksymalnej prostoty mechanicznej albo autostradowej swobody. Z punktu widzenia używanego samochodu kluczowe są historia serwisu, stan układu chłodzenia, brak dziwnych komunikatów napędu i ogólna kultura pracy skrzyni multi-mode. Jeśli kupujesz świadomie, Captur E-Tech bywa bardzo sensownym miejskim crossoverem na obecne realia.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 30 kwietnia 2026 · Dane: 30 kwietnia 2026

Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Napęd E-Tech bardzo dobrze odnajduje się w mieście i potrafi znacząco obniżyć realne spalanie względem klasycznych benzynowych wersji Captura.
  • Płynne ruszanie, częsta jazda z wyłączonym silnikiem spalinowym i spokojny charakter w korkach poprawiają codzienny komfort użytkowania.
  • Nie trzeba ładować auta z gniazdka, więc to prostsza w codziennym obyciu alternatywa dla plug-in hybridów.
  • Captur II pozostaje praktycznym crossoverem z dobrą pozycją za kierownicą i nowocześniejszym wnętrzem niż wiele tańszych aut segmentu B.
  • W ruchu miejskim układ hybrydowy pomaga również ograniczać zużycie hamulców i ogólne zmęczenie kierowcy.
Minusy
  • Napęd full hybrid jest bardziej złożony technicznie niż zwykła benzyna, więc przy zakupie używanego auta trzeba mocniej pilnować historii i diagnostyki.
  • Poza miastem przewaga spalania nad mocniejszą benzyną maleje, a autostradowa swoboda nadal nie jest najmocniejszą stroną Captura E-Tech.
  • Mniejszy bagażnik niż w niehybrydowych wersjach może mieć znaczenie dla osób traktujących Captura jako małe auto rodzinne na długie wyjazdy.
  • Nietypowy charakter skrzyni multi-mode nie każdemu odpowiada, zwłaszcza jeśli ktoś oczekuje klasycznej pracy automatu.
  • Ewentualne problemy z elektroniką napędu albo układem chłodzenia są bardziej stresujące i zwykle wymagają lepszej diagnostyki niż w prostszych wersjach.

Osiągi Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II) — przyspieszenie i prędkość

10,6 s do 100 km/h wystarcza do spokojnej codzienności, ale sednem tej wersji nie jest sprint. Największą różnicę robi płynność ruszania i ekonomika jazdy miejskiej, a nie czysta dynamika.

0–100 km/h10.6 s
Prędkość maksymalna170 km/h
Moc przy obrotach145 KM przy 5600
Moment przy obrotach148 Nm przy 3600

Dane techniczne Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.6 l Hybrid · H4M + E-Tech
Moc / moment145 KM · 148 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 4-biegowy (Multi-mode E-Tech) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · II
Dł. / szer. / wys.4227 / 1797 / 1576 mm · masa 1345 kg
Bagażnik305 l (złożone: 1149 l)

Paliwo i napęd hybrydowy Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II)

W mieście i pod miastem Captur E-Tech naprawdę potrafi być oszczędny, zwykle około 4,8–6,1 l/100 km. Przy szybszej trasie przewaga nad benzyną maleje, bo hybryda najlepiej czuje się tam, gdzie często zwalniasz i odzyskujesz energię.

Full Hybrid (HEV) — bateria ładuje się wyłącznie podczas jazdy i rekuperacji. Nie wymaga gniazdka. W mieście hybryda spala mniej niż na trasie.

Wymagane / zalecaneRON 95 min
Pojemność zbiornika48 l
Spalanie WLTP śr.4.7 l/100 km
Realne spalanie4.8–6.1 l/100 km
Zasięg (szacowany)~786 km
Pojemność baterii1.20 kWh (brutto) · 1.00 kWh (netto)
Zasięg elektryczny w mieście~2 km (szacowany)

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II)

Silnik 1.6 w układzie E-Tech nadal wymaga normalnego serwisu olejowego i pilnowania jakości płynów eksploatacyjnych. Hybryda nie zwalnia z podstaw, tylko inaczej rozkłada obciążenia w codziennej jeździe.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.7 l · RN17 5W-30

Harmonogram serwisu Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 360 zł 560 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 80 zł 130 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 90 zł 150 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 130 zł 210 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 220 zł 380 zł
Świece zapłonowe 120 000 60 000 260 zł 420 zł
Diagnostyka układu hybrydowego i kontrola 12V „Dożywotni" 30 000 180 zł 420 zł
Kontrola układu chłodzenia napędu „Dożywotni" 60 000 180 zł 360 zł

Niezawodność Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II) — ocena według układów

napęd hybrydowy E-Tech7.7/10 · W normalnym użytkowaniu miejskim potrafi być bardzo przyjemny i oszczędny, ale wymaga większej świadomości serwisowej niż zwykła benzyna.
silnik 1.6 benzynowy8.0/10 · Spalinowa część układu jest spokojniejsza od małych turbo, choć nadal trzeba pilnować oleju, chłodzenia i ogólnej jakości obsługi.
skrzynia multi-mode7.3/10 · Nietypowa konstrukcja działa poprawnie, jeśli układ jest sprawny i aktualny programowo, ale jej charakter nie każdemu odpowiada.
układ elektryczny i 12V7.2/10 · Drobne problemy pomocniczej elektryki potrafią wywołać więcej stresu niż ich realna skala, dlatego stan akumulatora i błędy trzeba kontrolować.
zawieszenie i hamulce7.9/10 · W mieście Captur E-Tech korzysta na rekuperacji, a ogólne koszty podwozia nadal pozostają rozsądne jak na modnego crossovera.

Typowe usterki Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II) — co się psuje i ile kosztuje

12V battery i błędy układu hybrydowego po dłuższych postojach Umiarkowane
📍 30 000–120 000 hybrid12Velektronika

W Capturze E-Tech słabszy akumulator 12V potrafi generować niepokojące komunikaty i dziwne zachowanie systemów wspomagających. Sam problem nie zawsze oznacza poważną awarię trakcyjnej części napędu, ale wymaga szybkiej diagnostyki.

🔧 Koszt naprawy: 400–1 200 zł
Układ chłodzenia napędu hybrydowego i osprzętu spalinowego Umiarkowane
📍 50 000–160 000 chłodzeniehybridserwis

Hybryda ma bardziej złożone zarządzanie temperaturą niż zwykła benzyna, więc wszelkie ubytki płynu, przegrzewanie czy niestabilna temperatura pracy trzeba traktować poważnie.

🔧 Koszt naprawy: 350–2 200 zł
Nietypowa praca skrzyni multi-mode przy zużyciu osprzętu lub po aktualizacjach Monitoruj
📍 60 000–180 000 skrzyniahybridsoftware

Szarpnięcia albo mniej naturalne przejścia między trybami pracy nie zawsze oznaczają dużą awarię, ale warto sprawdzić aktualizacje, adaptacje i ogólną kulturę pracy napędu podczas jazdy próbnej.

Elektronika multimediów i systemów komfortu Monitoruj
📍 30 000–150 000 multimediaelektronikakomfort

Nowoczesny Captur potrafi irytować błahymi problemami z ekranem, kamerą cofania albo czujnikami. Najczęściej to drobiazgi, ale przed zakupem warto sprawdzić komplet funkcji.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Captur.

Inne podobne auta

Inne wersje Captur oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Captur 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM 2021 (II)

Ile pali Renault Captur II 1.6 E-Tech Hybrid w praktyce?

W codziennym ruchu miejskim i podmiejskim zwykle trzeba liczyć około 4,8–6,1 l/100 km. Im więcej korków, spokojnych dojazdów i hamowania z odzyskiem energii, tym lepiej wypada ta wersja.

Czy Captur E-Tech trzeba ładować z gniazdka?

Nie. To pełna hybryda, więc akumulator trakcyjny ładuje się sam podczas jazdy i hamowania, bez potrzeby podpinania auta do ładowarki.

Czy Renault Captur II E-Tech nadaje się na trasę?

Tak, ale jego największy sens pojawia się w mieście. Poza miastem nadal jest poprawnie, jednak przewaga spalania nad benzyną robi się mniejsza niż w codziennych korkach.

Na co uważać przy zakupie używanego Captura E-Tech?

Najważniejsze są brak komunikatów błędów napędu, dobra kultura pracy skrzyni multi-mode, stan akumulatora 12V, historia serwisowa i poprawne działanie układu chłodzenia oraz elektroniki komfortu.

Czy skrzynia E-Tech działa jak klasyczny automat?

Nie do końca. Jej charakter jest inny niż w tradycyjnym automacie hydrokinetycznym, bo cały układ hybrydowy pracuje w specyficzny sposób i wymaga chwili przyzwyczajenia.

Czy Captur E-Tech ma mniejszy bagażnik?

Tak, zwykle przestrzeń bagażowa jest mniejsza niż w czysto benzynowych wersjach, bo część miejsca zajmują elementy układu hybrydowego.

Czy hybrydowy Captur jest droższy w serwisie od benzyny?

Podstawowy serwis nie musi być dramatycznie droższy, ale potencjalna diagnostyka i naprawy są bardziej złożone niż w zwykłej benzynie. Dlatego historia auta ma większe znaczenie.

Czy warto wybrać E-Tech zamiast 1.3 TCe 130 KM?

Jeśli jeździsz głównie po mieście i zależy ci na niższym spalaniu, E-Tech ma więcej sensu. Jeśli częściej jeździsz w trasę i wolisz prostszy profil napraw, 1.3 TCe bywa spokojniejszym wyborem.

Czy Renault Captur E-Tech jest awaryjny?

Nie można go z góry nazwać awaryjnym, ale jest bardziej złożony od klasycznej benzyny. W praktyce najważniejsze są uczciwa historia, dobra diagnostyka i brak zaniedbań eksploatacyjnych.

Czy warto kupić Renault Captur II 1.6 E-Tech Hybrid?

Tak, jeśli twoje auto naprawdę ma żyć w mieście i zależy ci na oszczędniejszym, płynniejszym crossoverze bez ładowania z gniazdka. Nie, jeśli szukasz maksymalnej prostoty mechanicznej i świętego spokoju od złożonego napędu.

Źródła i metodologia

Renault Polska — Captur E-Tech full hybrid — Oficjalne materiały Renault dla Captura E-Tech full hybrid: pozycjonowanie modelu, charakter napędu i dane katalogowe dla wersji hybrydowej.
AutoCentrum — Renault Captur II E-Tech 145 — Polskie dane techniczne dla wersji 1.6 E-Tech Hybrid 145 KM: moc systemowa, osiągi, masa, wymiary i bazowe parametry użytkowe.
ADAC — Renault Captur — Niemiecki punkt odniesienia dla praktyczności modelu, spalania i codziennego charakteru użytkowego Captura II.
What Car? — Renault Captur review — Niezależny kontekst dla jakości jazdy, wnętrza i odbioru rynkowego drugiej generacji Captura, w tym wersji hybrydowych.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, doświadczeń z układami full hybrid Renault E-Tech oraz obserwacji rynku wtórnego.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 30 kwietnia 2026.