AutoKarma.pl Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM (2022–dziś)

Opel Astra Sports Tourer () 1.5 CDTI 130 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Opel Astra Sports Tourer L 1.5 CDTI 130 KM to jedna z niewielu nowych propozycji dla kierowcy, który nadal chce klasyczne rodzinne kombi z dieslem. W trasie potrafi odwdzięczyć się niskim spalaniem i spokojnym charakterem, ale wymaga pilnowania DPF, AdBlue i jakości serwisu.

Opel Astra Sports Tourer  2022 — widok boczny
130 KMMoc
10.9 s0–100 km/h
5.1 lSpalanie /100km
~9 623 złKoszt posiadania / rok
7.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.3
Koszty utrzymania8.1
Trwałość7.8
Likwidność6.8
Utrzymanie wartości6.7
Design i wygląd7.4
Prestiż i emocje5.6

Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 () opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Astra Sports Tourer L jest dziś ciekawa głównie dlatego, że nie udaje crossovera i nadal daje to, czego oczekuje wielu kierowców flotowych oraz rodzinnych: długie nadwozie, sensowny bagażnik i spokojny charakter w trasie. Wersja 1.5 CDTI dobrze wpisuje się w ten scenariusz, bo przy stałej jeździe potrafi zużywać naprawdę rozsądne ilości paliwa.

130-konny diesel nie robi z Astry auta dynamicznego w sportowym sensie, ale do normalnego wyprzedzania i autostradowego tempa zwykle wystarcza. Ważniejsze od samej mocy jest to, że 300 Nm dostępne nisko pozwala jechać bez ciągłego redukowania. Automat EAT8 poprawia komfort, choć jego kultura i trwałość zależą od regularnej wymiany oleju oraz ogólnego stanu konkretnego egzemplarza.

Największy plus tej konfiguracji pojawia się przy dłuższych przebiegach. Jeśli auto robi regularne trasy, diesel ma warunki do prawidłowej pracy, a DPF i SCR nie są stale męczone krótkimi odcinkami. W takiej roli Astra Sports Tourer może być uczciwym narzędziem do codziennej pracy i rodzinnych wyjazdów.

Największe ryzyko jest też typowe dla nowoczesnego diesla: miejska eksploatacja, przeciągane interwały i ignorowanie pierwszych objawów problemów z emisją spalin. W używanym aucie trzeba skontrolować historię olejową, działanie AdBlue, stan DPF, kulturę pracy zimnego silnika i to, czy skrzynia zmienia biegi płynnie bez szarpnięć.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Jeździsz dużo w trasie i potrzebujesz rodzinnego kombi, które ma niskie spalanie przy autostradowym lub krajowym tempie.
  • Szukasz klasycznego praktycznego auta segmentu C z dużym bagażnikiem zamiast SUV-a o podobnej cenie i gorszej aerodynamice.
  • Akceptujesz współczesnego diesla z DPF i AdBlue, bo twój styl jazdy pozwala temu układowi pracować w odpowiednich warunkach.
  • Robisz regularne trasy i wysokie przebiegi, więc diesel z filtrem DPF ma dla ciebie sens kosztowy.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście lub na bardzo krótkich odcinkach, gdzie diesel z DPF i SCR będzie stale pracował w niekorzystnych warunkach.
  • Chcesz bezobsługowego napędu po gwarancji i nie masz ochoty pilnować jakości oleju, AdBlue oraz diagnostyki układu emisji spalin.
  • Szukasz auta głównie do taniego zakupu, a nie do długoterminowego zadbanego użytkowania z poprawnym serwisem automatu EAT8.
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście, bo DPF i osprzęt diesla szybko podniosą koszty eksploatacji.
Konkurenci do rozważenia
Peugeot 308 SW 1.5 BlueHDi 130
Bliski techniczny kuzyn z tym samym dieslem i EAT8, ale zwykle bardziej nastawiony na styl niż konserwatywną ergonomię Opla.
Skoda Octavia Combi 2.0 TDI 150
Bardziej przestronna i bardzo popularna w flotach, często droższa, ale z mocniejszą pozycją na rynku wtórnym.
Ford Focus Kombi 1.5 EcoBlue
Wciąż atrakcyjny kierowczo i praktyczny, choć zależny od jakości konkretnego egzemplarza oraz historii serwisu flotowego.

Astra Sports Tourer 1.5 CDTI ma sens przede wszystkim wtedy, gdy naprawdę jeździsz dużo i regularnie robisz dłuższe odcinki. W takich warunkach diesel DV5 potrafi być oszczędny, elastyczny i bardziej logiczny niż mały silnik benzynowy. Jednocześnie nie jest to konfiguracja dla kogoś, kto głównie kręci się po mieście, bo wtedy filtr DPF, układ SCR i ogólna złożoność współczesnego diesla tracą sens. Kupując używany egzemplarz, trzeba patrzeć nie tylko na przebieg, ale też na historię serwisu, styl eksploatacji i zachowanie skrzyni EAT8.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 2 maja 2026 · Dane: 2 maja 2026

Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 () koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • W trasie ten diesel potrafi odwdzięczyć się bardzo dobrym spalaniem, co przy dużych rocznych przebiegach realnie obniża koszt użytkowania całego auta.
  • Nadwozie Sports Tourer daje sensowny bagażnik i praktyczność klasycznego kombi, której wielu kierowców nadal szuka mimo dominacji SUV-ów.
  • Moment obrotowy 300 Nm dobrze pasuje do spokojnego rodzinno-flotowego charakteru auta i poprawia komfort wyprzedzania bez nadmiernego wysiłku silnika.
  • Automat EAT8 podnosi wygodę codziennej jazdy i przy regularnym serwisie bywa przyjemniejszym wyborem niż ręczna skrzynia w aucie na długie przebiegi.
  • To nadal stosunkowo świeża konstrukcja segmentu C, więc Astra L oferuje nowoczesne multimedia, dobre wyciszenie i dojrzałe zachowanie na drodze.
Minusy
  • Współczesny diesel z DPF i AdBlue nie lubi krótkich miejskich odcinków, więc przy złym profilu jazdy może szybko stać się źródłem kosztów i frustracji.
  • Silnik 1.5 DV5 wymaga pilnowania jakości oleju i serwisu bardziej niż prostsze starsze diesle, które wybaczały więcej zaniedbań eksploatacyjnych.
  • Automat EAT8 poprawia komfort, ale dokładnie dlatego trzeba traktować go serwisowo poważnie i nie wierzyć w marketing o oleju na całe życie.
  • Na rynku wtórnym wiele egzemplarzy będzie miało charakter flotowy, więc stan wnętrza, zawieszenia i historii obsługowej może być ważniejszy niż sam przebieg.
  • Jeśli nie robisz regularnych tras, ekonomiczna przewaga diesla nad benzyną albo hybrydą szybko maleje i przestaje uzasadniać złożoność tego napędu.

Osiągi Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 () — przyspieszenie i prędkość

130 KM i 300 Nm wystarczają do sprawnej codziennej jazdy, szczególnie gdy auto jedzie z kompletem pasażerów lub bagażem. To nie jest szybkie kombi, ale w swojej roli pozostaje wystarczająco elastyczne.

0–100 km/h10.9 s
Prędkość maksymalna210 km/h
Moc przy obrotach130 KM przy 3750
Moment przy obrotach300 Nm przy 1750

Dane techniczne Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 ()

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l Diesel · DV5RC
Moc / moment130 KM · 300 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 180000 km
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (EAT8) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca ·
Dł. / szer. / wys.4642 / 1860 / 1480 mm · masa 1495 kg
Bagażnik597 l (złożone: 1634 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 ()

Realne spalanie w trasie zwykle mieści się w okolicach 4,8–6,2 l/100 km, zależnie od prędkości, obciążenia i temperatury. Im więcej krótkich odcinków, tym trudniej utrzymać tę przewagę diesla.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika52 l
Spalanie WLTP śr.5.1 l/100 km
Realne spalanie4.8–6.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~838 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~9 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 ()

Ten napęd potrzebuje trzech widocznych płynowych tematów: oleju silnikowego ACEA C2 0W-20, oleju automatu EAT8 oraz regularnej obsługi płynu hamulcowego. Przy AdBlue trzeba też pilnować poziomu i interwału uzupełnień.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · ACEA C2 0W-20
Olej skrzyni7.0 l · Aisin AW-2 / PSA EAT8 ATF

Harmonogram serwisu Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 () — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Opel Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Olej silnikowy + filtr 30 000 15 000 650 zł 980 zł
Filtr paliwa 60 000 30 000 220 zł 420 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 120 zł 220 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 100 zł 190 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 150 zł 290 zł
Olej skrzyni EAT8 „Dożywotni" 60 000 950 zł 1450 zł
Rozrząd + pompa wody 180 000 180 000 1900 zł 3100 zł
Uzupełnienie AdBlue „Dożywotni" 9 000 120 zł 220 zł
Serwis klimatyzacji 2 lata 2 rok(u) 230 zł 430 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 180 000 180 000 1600 zł 2500 zł
AdBlue / układ SCR 20 000 15 000 120 zł 250 zł

Niezawodność Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 () — ocena według układów

silnik 1.5 Diesel DV57.2/10 · Potrafi być oszczędny i trwały w trasie, ale wymaga poprawnej eksploatacji i nie lubi zaniedbań serwisowych ani typowo miejskiego trybu pracy.
automat EAT87.5/10 · Komfortowy i zwykle udany, o ile nie ignoruje się wymiany oleju oraz pierwszych objawów pogorszenia kultury pracy.
DPF / SCR / AdBlue6.8/10 · To najbardziej wrażliwa część układanki przy złym profilu jazdy. Długie trasy sprzyjają, krótkie odcinki szkodzą.
zawieszenie i hamulce7.4/10 · Zwykłe elementy eksploatacyjne segmentu C, ale w kombi flotowym warto dokładnie sprawdzić podwozie i tylną oś.
elektronika i multimedia7.3/10 · Nowa Astra jest nowocześniejsza cyfrowo od poprzedników, co poprawia komfort, ale zwiększa liczbę potencjalnych drobnych problemów użytkowych.
nadwozie i wnętrze7.7/10 · Kabina i karoseria dobrze znoszą zwykłe użytkowanie, lecz egzemplarze flotowe trzeba oceniać pod kątem zużycia bardziej niż wieku.

Typowe usterki Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 () — co się psuje i ile kosztuje

DPF i niedokończone regeneracje przy jeździe miejskiej Umiarkowane
📍 30 000–200 000 DPFdieselmiasto

Jeśli auto większość życia spędza na krótkich odcinkach, filtr cząstek stałych zaczyna sprawiać typowe problemy: częste dopalania, wzrost spalania i komunikaty serwisowe.

🔧 Koszt naprawy: 400–4 500 zł
Układ AdBlue / SCR i czujniki NOx Umiarkowane
📍 50 000–220 000 AdBlueSCRNOx

Nowoczesne diesle Stellantis potrafią generować koszty w obszarze dozowania AdBlue, czujników i błędów emisji spalin, szczególnie gdy serwis był odkładany.

🔧 Koszt naprawy: 300–5 000 zł
Olej w EAT8 niewymieniany zbyt długo Monitoruj
📍 60 000–220 000 EAT8automatATF

Skrzynia zwykle pracuje przyjemnie, ale przeciąganie wymiany oleju odbija się na kulturze zmiany biegów i długoterminowej trwałości hydrauliki oraz konwertera.

🔧 Koszt naprawy: 900–7 000 zł
Rozrząd paskowy i osprzęt diesla DV5 Monitoruj
📍 120 000–240 000 rozrządDV5diesel

Ten silnik nie ma łańcucha, więc termin wymiany rozrządu trzeba traktować poważnie i nie przeciągać interwału w nieskończoność.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–3 200 zł
Zużycie zawieszenia tylnego w egzemplarzach flotowych Monitoruj
📍 70 000–220 000 zawieszenieflotakombi

Przy dużych przebiegach i regularnym wożeniu ładunku kombi szybciej pokazuje zużycie tulei, łączników i amortyzatorów.

🔧 Koszt naprawy: 500–3 500 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Opel Astra Sports Tourer.

Inne podobne auta

Inne wersje Astra Sports Tourer oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM 2022 ()

Czy Opel Astra Sports Tourer 1.5 CDTI nadaje się do miasta?

Nie jest to idealny wybór do głównie miejskiej jazdy. Nowoczesny diesel z DPF i AdBlue najlepiej czuje się na dłuższych odcinkach i regularnych trasach.

Ile pali Astra Sports Tourer 1.5 CDTI 130 KM?

W praktyce najczęściej około 4,8–6,2 l/100 km, zależnie od prędkości i rodzaju trasy. W mieście spalanie rośnie, a korzyści diesla maleją.

Czy skrzynia EAT8 jest trwała?

Może być trwała, jeśli dostaje regularny serwis olejowy. Najgorsze, co można zrobić, to traktować automat jak całkowicie bezobsługowy.

Na co uważać przy zakupie używanej Astry 1.5 CDTI?

Sprawdź DPF, układ AdBlue, historię olejową, kulturę pracy na zimno, zachowanie skrzyni EAT8 oraz zwykłe zużycie zawieszenia i wnętrza po pracy flotowej.

Czy 130 KM wystarcza w kombi?

Tak, do normalnej rodzinnej i flotowej jazdy to wystarczająca moc. Największy plus daje moment obrotowy i spokojna elastyczność w trasie.

Czy diesel DV5 ma rozrząd na pasku?

Tak, to jednostka z paskiem rozrządu, więc interwał wymiany trzeba traktować poważnie i nie odkładać obsługi na później.

Jak często trzeba dolewać AdBlue?

W praktyce zwykle co kilka do kilkunastu tysięcy kilometrów, zależnie od stylu jazdy. Rozsądnie założyć kontrolę poziomu mniej więcej co 8–10 tys. km.

Czy warto brać kombi zamiast hatchbacka?

Jeśli potrzebujesz większego bagażnika i częściej jeździsz rodzinnie lub służbowo, Sports Tourer ma wyraźnie więcej sensu użytkowego.

Czy Astra Sports Tourer 1.5 CDTI jest lepsza od benzyny 1.2 Turbo?

Do dużych przebiegów tak, bo diesel spali mniej i lepiej pasuje do trasy. Do miasta i krótkich odcinków benzyna zwykle będzie bezpieczniejszym wyborem.

Czy to dobry wybór na auto po leasingu?

Tak, ale tylko po dokładnej kontroli serwisowej. W autach flotowych ważniejsze od rocznika bywa to, jak były użytkowane i czy ktoś pilnował interwałów.

Źródła i metodologia

Opel Polska — Astra Sports Tourer — Oficjalne dane techniczne i opis modelu Astra Sports Tourer generacji L.
Stellantis / Opel — 1.5 Diesel 130 KM EAT8 — Materiały producenta i dane prasowe dotyczące diesla 1.5 oraz przekładni EAT8 w modelach grupy Stellantis.
Auto Świat — Opel Astra Sports Tourer test — Praktyczne obserwacje z jazdy, spalania i funkcjonalności kombi segmentu C w codziennym użytkowaniu.
What Car? — Vauxhall Astra Sports Tourer review — Niezależne porównanie praktyczności, komfortu i kosztów użytkowania Astry Sports Tourer.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma.pl na podstawie źródeł technicznych, testów oraz doświadczeń eksploatacyjnych aut z silnikiem 1.5 Diesel Stellantis.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 2 maja 2026.