AutoKarma.pl Land Rover Range Rover Evoque L538 2.2 SD4 AWD 190 KM (2011–2019)

Land Rover Range Rover Evoque (L538) 2.2 SD4 AWD 190 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Evoque L538 2.2 SD4 190 KM jest jedną z ciekawszych odmian pierwszej generacji: ma wyraźnie lepszą elastyczność niż słabszy diesel i wciąż świetnie wygląda. To jednak premium SUV, który wymaga budżetu na napęd, automat i typowe drobiazgi JLR.

Land Rover Range Rover Evoque L538 2017 — widok boczny
190 KMMoc
8.5 s0–100 km/h
5.8 lSpalanie /100km
~10 308 złKoszt posiadania / rok
6.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.5
Koszty utrzymania4.6
Trwałość6.0
Likwidność5.6
Utrzymanie wartości5.6
Design i wygląd7.6
Prestiż i emocje7.7

Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Evoque pierwszej generacji wciąż broni się designem lepiej niż wiele młodszych SUV-ów. Sylwetka jest charakterystyczna, wnętrze ma modowy klimat premium, a auto nadal robi mocniejsze pierwsze wrażenie niż bardziej przewidywalni konkurenci z Niemiec czy Szwecji.

Diesel 2.2 SD4 o mocy 190 KM to jedna z najbardziej sensownych konfiguracji dla osoby, która chce używać Evoque’a także poza miastem. 420 Nm poprawia elastyczność, automat 9HP nie musi tak często redukować, a całość lepiej radzi sobie z masą auta i napędem AWD niż słabsze warianty.

Z drugiej strony to nadal samochód, w którym bardziej liczy się historia serwisowa niż lista gadżetów. Trzeba sprawdzić skrzynię, napęd, stan DPF-u, ewentualne wycieki oraz kaprysy elektroniki komfortu. Zaniedbany egzemplarz może bardzo szybko skonsumować oszczędność z niższej ceny zakupu.

Na tle konkurencji Evoque wygrywa stylem i atmosferą, ale nie wygrywa przewidywalnością kosztów. Audi Q3 czy BMW X1 łatwiej obronić kalkulatorem. Evoque SD4 ma sens wtedy, gdy świadomie kupujesz auto bardziej emocjonalne, ale chcesz jeszcze zachować rozsądną użytkową funkcjonalność.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz kompaktowego SUV-a premium, który wciąż wygląda wyjątkowo i nie zlewa się z flotą podobnych crossoverów.
  • Jeździsz regularnie w trasie i docenisz wyraźnie lepszą elastyczność 2.2 SD4 niż w słabszych wersjach diesla.
  • Akceptujesz profilaktyczny serwis automatu, napędu AWD i diesla jako normalny koszt posiadania używanego JLR.
  • Robisz regularne trasy i wysokie przebiegi, więc diesel z filtrem DPF ma dla ciebie sens kosztowy.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz maksymalnie przewidywalnego SUV-a premium z łatwym serwisem i jak najniższym ryzykiem drogich niespodzianek.
  • Auto ma jeździć głównie po mieście i krótkich odcinkach, gdzie diesel z DPF-em nie ma dobrych warunków pracy.
  • Kupujesz na granicy budżetu i nie chcesz zostawiać rezerwy na pakiet startowy oraz naprawy typowe dla JLR.
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście, bo DPF i osprzęt diesla szybko podniosą koszty eksploatacji.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q3 2.0 TDI quattro 8U
Bardziej przewidywalny serwisowo i łatwiejszy do obrony kalkulatorem, choć mniej efektowny wizualnie.
BMW X1 xDrive20d F48
Praktyczniejszy, bardziej uporządkowany w codziennym użytkowaniu i zwykle łatwiejszy przy późniejszej sprzedaży.
Volvo XC60 D4 AWD
Większe i bardziej rodzinne auto dla kierowcy, który stawia bardziej na komfort i bezpieczeństwo niż na modowy charakter Evoque’a.

Land Rover Range Rover Evoque L538 2.2 SD4 AWD 190 KM to wersja dla kierowcy, który naprawdę chce Evoque’a i nie próbuje udawać, że będzie tanio jak w zwykłym kompaktowym SUV-ie. Mocniejszy diesel daje temu modelowi lepszą dynamikę i lepiej współgra z automatem oraz napędem AWD, więc auto wydaje się dojrzalsze w trasie. Nadal trzeba jednak pilnować serwisu skrzyni 9HP, historii wymian oleju, kondycji DPF-u i elektroniki. Kupiony z dobrą historią potrafi dać dużo satysfakcji, kupiony na styk budżetu szybko przypomni, ile kosztuje modny Range Rover.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 6 maja 2026 · Dane: 6 maja 2026

Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Wersja SD4 190 KM lepiej pasuje do masy Evoque’a i daje wyraźnie lepszą elastyczność w trasie niż słabsze odmiany diesla.
  • Design pierwszego Evoque’a nadal robi bardzo dobre wrażenie i skutecznie buduje poczucie obcowania z autem premium.
  • Napęd AWD poprawia całoroczną użyteczność i dobrze współgra z charakterem modnego SUV-a premium.
  • Wnętrze nadal potrafi przyciągać materiałami, pozycją za kierownicą i atmosferą droższego auta niż sugeruje wiek modelu.
  • Na rynku wtórnym to nadal ciekawa propozycja dla kogoś, kto chce kupić emocje i styl, ale nie rezygnować całkiem z praktyczności.
Minusy
  • Koszty serwisu, diagnostyki i części pozostają wysokie, a zaniedbania poprzednich właścicieli szybko wychodzą przy pierwszych rachunkach.
  • Automat ZF 9HP wymaga regularnej obsługi olejowej, mimo że część rynku nadal traktuje go jak skrzynię bezobsługową.
  • Diesel z DPF-em nie jest najlepszym wyborem do krótkich miejskich odcinków i potrafi wtedy generować dodatkowe koszty.
  • Elektronika komfortu oraz multimedia w autach JLR z tego okresu są bardziej kapryśne niż u najbardziej uporządkowanych rywali premium.
  • To samochód bardziej emocjonalny niż racjonalny, więc trudno polecić go komuś szukającemu świętego spokoju i taniego utrzymania.

Osiągi Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538) — przyspieszenie i prędkość

8,5 s do 100 km/h nie czyni z Evoque’a sportowca, ale 420 Nm sprawia, że SD4 jest odczuwalnie żwawszy i dojrzalszy w trasie niż słabsze diesle.

0–100 km/h8.5 s
Prędkość maksymalna200 km/h
Moc przy obrotach190 KM przy 3500
Moment przy obrotach420 Nm przy 1750

Dane techniczne Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.2 l Diesel · 224DT
Moc / moment190 KM · 420 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co None km
Skrzynia / napędAutomatyczna 9-biegowy (ZF 9HP48) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · L538
Dł. / szer. / wys.4370 / 1900 / 1635 mm · masa 1785 kg
Bagażnik575 l (złożone: 1445 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538)

Realne spalanie zwykle mieści się w okolicach 7,1–8,8 l/100 km. Miasto i krótki dystans szybko podnoszą średnią oraz pogarszają warunki pracy DPF-u.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika60 l
Spalanie WLTP śr.5.8 l/100 km
Realne spalanie7.1–8.8 l/100 km
Zasięg (szacowany)~681 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538)

Silnik 2.2 SD4 najlepiej traktować olejem 5W-30 zgodnym ze specyfikacją JLR i skróconym interwałem wymiany. W używanym Evoque profilaktyka olejowa jest znacznie tańsza niż naprawa osprzętu diesla.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.9 l · STJLR.03.5005 5W-30
Olej skrzyni7.0 l · ZF Lifeguard 9

Harmonogram serwisu Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Land Rover Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 160 zł 320 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 140 zł 240 zł
Rozrząd z pompą wody 160 000 140 000 2600 zł 4300 zł
Serwis DPF / EGR „Dożywotni" 80 000 950 zł 2550 zł
Serwis sprzęgła Haldex / napędu AWD „Dożywotni" 60 000 520 zł 980 zł
Olej tylnej przekładni AWD „Dożywotni" 60 000 430 zł 820 zł
Olej skrzyni automatycznej 9HP „Dożywotni" 60 000 1500 zł 2500 zł
Filtr paliwa 52 000 40 000 260 zł 470 zł
Filtr powietrza 52 000 30 000 170 zł 320 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 26 000 15 000 760 zł 1320 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 120 000 120 000 1600 zł 2500 zł

Niezawodność Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538) — ocena według układów

Silnik6.1/10 · 2.2 SD4 oferuje dobrą elastyczność, ale wymaga regularnego serwisu i nie wybacza zaniedbań typowych dla miejskiego diesla.
Skrzynia biegów6.4/10 · ZF 9HP potrafi działać poprawnie, jeśli dostaje świeży olej i nie jest ignorowany przez kolejne lata.
Elektryka / elektronika5.3/10 · Elektronika komfortu i multimedia są słabszym punktem Evoque’a na tle bardziej uporządkowanych konkurentów premium.
napęd AWD6.2/10 · AWD daje realną użyteczność, ale wymaga rozsądnej profilaktyki i kontroli stanu elementów napędu.
Zawieszenie6.7/10 · Komfort jest przyzwoity, lecz masa auta i duże koła podnoszą tempo zużycia elementów eksploatacyjnych.
design i wartość wizerunkowa8.3/10 · To nadal jeden z najlepiej starzejących się wizualnie kompaktowych SUV-ów premium, co mocno wspiera atrakcyjność modelu.

Typowe usterki Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i EGR przy jeździe miejskiej Umiarkowane
📍 80 000–240 000 DPFEGRdiesel

Przy krótkich odcinkach i zaniedbanych serwisach diesel 2.2 SD4 może szybciej ujawniać problemy z filtrem DPF, zaworem EGR i trybem awaryjnym.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł
Automat ZF 9HP bez regularnej wymiany oleju Umiarkowane
📍 90 000–240 000 9HPautomat

Szarpanie, ospałe reakcje albo pogorszenie kultury pracy skrzyni często wynikają z wieloletniego braku serwisu olejowego.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–7 600 zł
Elektronika komfortu i moduły JLR Umiarkowane
📍 70 000–220 000 elektronikakomfort

Drobne błędy elektroniki, kaprysy multimediów i czujników nie są rzadkością. Nie zawsze są krytyczne, ale potrafią być irytujące i kosztowne.

🔧 Koszt naprawy: 400–4 500 zł
Napęd AWD i tylna przekładnia Umiarkowane
📍 100 000–220 000 AWDnapęd

Elementy napędu wymagają profilaktycznej wymiany oleju i kontroli. Zaniedbania kończą się głośną pracą albo kosztowną naprawą.

🔧 Koszt naprawy: 500–3 600 zł
Zawieszenie i łożyska przy dużych felgach Umiarkowane
📍 90 000–220 000 zawieszeniełożyska

Duże koła i masa auta przyspieszają zużycie łączników, tulei i łożysk, szczególnie na gorszych drogach.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Land Rover Range Rover Evoque.

Inne podobne auta

Inne wersje Range Rover Evoque oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Land Rover Range Rover Evoque 2.2 SD4 AWD 190 KM 2017 (L538)

Czy Range Rover Evoque 2.2 SD4 ma rozrząd na pasku czy na łańcuchu?

W Evoque L538 2.2 SD4 stosowano rozrząd paskowy, dlatego warto sprawdzić historię obsługi i nie bagatelizować terminów serwisowych przewidzianych dla tego silnika.

Ile pali Range Rover Evoque L538 2.2 SD4 w praktyce?

Realne spalanie zwykle wynosi około 7,1–8,8 l/100 km. W trasie wynik może być akceptowalny jak na SUV-a premium z AWD, ale jazda miejska szybko go pogarsza.

Czy 190 KM wystarcza do Evoque’a?

Tak, to jedna z lepszych wersji napędowych pierwszego Evoque’a. 420 Nm poprawia elastyczność i sprawia, że auto lepiej radzi sobie z masą oraz automatem.

Czy Evoque 2.2 SD4 nadaje się do miasta?

Da się nim jeździć po mieście, ale nie jest to idealne środowisko dla diesla z DPF-em. Krótkie odcinki zwiększają ryzyko problemów eksploatacyjnych.

Jaki olej do Range Rovera Evoque 2.2 SD4?

Najbezpieczniej stosować olej 5W-30 zgodny ze specyfikacją JLR STJLR.03.5005. Rozsądny interwał w używanym aucie jest krótszy niż marketingowe maksimum.

Na co uważać przy zakupie Evoque’a 2.2 SD4?

Najważniejsze są historia wymian oleju, stan DPF-u, praca skrzyni 9HP, serwis napędu AWD oraz brak poważnych problemów z elektroniką komfortu.

Czy warto serwisować automat 9HP i napęd AWD profilaktycznie?

Tak. Wymiana oleju w skrzyni i napędzie kosztuje wyraźnie mniej niż naprawa zaniedbanego układu w używanym premium SUV-ie.

Evoque SD4 czy Audi Q3 2.0 TDI quattro?

Audi zwykle wygrywa przewidywalnością serwisu i łatwością późniejszej odsprzedaży. Evoque kontruje stylem, wnętrzem i bardziej lifestyle’owym charakterem.

Czy Evoque L538 po latach nadal ma sens?

Tak, ale głównie dla świadomego kupującego. Jeśli naprawdę chcesz Evoque’a i akceptujesz koszty klasy premium, zadbany egzemplarz może nadal dawać satysfakcję.

Czy 2.2 SD4 to lepszy wybór niż słabszy diesel?

Dla wielu kierowców tak, bo mocniejsza wersja lepiej pasuje do charakteru Evoque’a. Nadal jednak wymaga takiej samej dyscypliny serwisowej i budżetu rezerwowego.

Źródła i metodologia

Land Rover — dane techniczne Range Rover Evoque — Oficjalne dane techniczne producenta dla Range Rovera Evoque L538 z dieslem 2.2 SD4 i napędem AWD.
ADAC — Raporty niezawodności SUV premium — Punkt odniesienia dla usterek eksploatacyjnych i oceny niezawodności używanych kompaktowych SUV-ów premium.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne redakcji na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej.
Spritmonitor — Range Rover Evoque diesel — Rzeczywiste spalanie raportowane przez użytkowników dieselowych Evoque’ów w codziennym ruchu.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 6 maja 2026.