AutoKarma.pl Honda e:Ny1 I 68.8 kWh 204 KM (2023–dziś)

Honda e:Ny1 (I) 68.8 kWh 204 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Honda e:Ny1 68.8 kWh to elektryczny crossover dla kierowcy, który chce po prostu wygodnie jeździć, ładować w przewidywalnym tempie i nie bawić się w sportowe ambicje. To bardziej rozsądna Honda na prąd niż technologiczny showcar.

Honda e:Ny1 I 2023 — widok boczny
204 KMMoc
7.6 s0–100 km/h
412 kmZasięg WLTP
~22 513 złKoszt posiadania / rok
6.7
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania6.1
Trwałość7.4
Likwidność5.8
Utrzymanie wartości5.6
Design i wygląd7.7
Prestiż i emocje5.9

Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Najłatwiej polubić Hondę e:Ny1 za to, że nie próbuje udawać czegoś, czym nie jest. To kompaktowy crossover elektryczny zestrojony pod płynną, komfortową jazdę, a nie pod wyścig na osiągi czy ekranowe efekty specjalne. 204 KM i 310 Nm wystarczają, by auto sprawnie ruszało spod świateł i dawało poczucie lekkości w codziennym ruchu.

Drugą ważną cechą jest przewidywalność obsługi. Kabina nie wymaga nauki nowych rytuałów, ergonomia jest bardziej klasyczna niż w części rywali, a ładowanie AC 11 kW dobrze wpisuje się w nocne ładowanie z wallboxa. Dla użytkownika, który przesiada się z benzyny lub hybrydy Hondy, e:Ny1 nie robi kulturowego szoku.

Są też słabsze strony. Realny zasięg około 355 km jest wystarczający, ale nie buduje przewagi nad najlepszymi rywalami, a szybkie ładowanie DC około 78 kW oznacza, że podczas dłuższych tras trzeba zaakceptować spokojniejsze postoje. Do tego bagażnik i ogólna praktyczność są raczej poprawne niż wybitne.

Właśnie dlatego e:Ny1 najlepiej pasuje do kierowcy, który ma możliwość regularnego ładowania w domu albo w pracy i nie robi co tydzień bardzo długich autostradowych przelotów. W takim scenariuszu Honda odwdzięcza się ciszą, prostotą i przewidywalnymi kosztami bieżącymi. To auto bardziej dla spokojnego użytkownika niż dla łowcy tabelkowych rekordów.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz możliwość ładowania w domu lub w pracy i chcesz elektrycznego crossovera do spokojnej codziennej eksploatacji bez zbędnej komplikacji.
  • Cenisz klasyczną ergonomię Hondy, komfort jazdy i przewidywalny charakter bardziej niż agresywne osiągi albo futurystyczne eksperymenty we wnętrzu.
  • Pokonujesz głównie miasto, obwodnicę i średnie trasy, gdzie realny zasięg około 300–350 km w praktyce jest całkowicie wystarczający.
  • Masz wygodne ładowanie w domu lub w pracy i nie chcesz codziennie planować tankowania.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Regularnie robisz bardzo długie autostradowe przeloty i oczekujesz szybszego ładowania DC oraz wyższej efektywności przy dużych prędkościach.
  • Potrzebujesz maksymalnie praktycznego bagażnika i bardziej rodzinnego wykorzystania przestrzeni niż oferuje ten kompaktowy crossover.
  • Kupujesz EV głównie dla technologicznego efektu wow, bo e:Ny1 jest raczej stonowaną, konserwatywną interpretacją elektrycznej Hondy.
  • Wożisz często wózek, rowery albo dużo bagażu i potrzebujesz wyraźnie większego kufra na co dzień.
Konkurenci do rozważenia
Hyundai Kona Electric 65.4 kWh
Bardziej efektywny i często praktyczniejszy w codziennym użytkowaniu, ale mniej konserwatywny w odbiorze niż spokojna Honda.
Kia Niro EV 64.8 kWh
Rozsądny rodzinny rywal z dobrą ergonomią i praktyczniejszym nadwoziem, choć bez szczególnej przewagi prestiżowej.
Volvo EX30 Single Motor
Mocniejszy wizerunkowo i nowocześniejszy we wnętrzu, ale mniej klasyczny w obsłudze i często bardziej cyfrowy w obyciu.

Honda e:Ny1 68.8 kWh ma sens wtedy, gdy priorytetem jest spokojna codzienność, a nie pogoń za rekordowym zasięgiem czy ultraszybkim ładowaniem. Samochód oferuje przyzwoitą dynamikę, dobrą kulturę pracy i znaną Hondzie ergonomię, ale płaci za to nieco przeciętną efektywnością i skromniejszym bagażnikiem. Najmocniejszym argumentem jest przewidywalność oraz prostszy charakter użytkowania niż w wielu bardziej efektownych rywalach. Jeśli potrzebujesz elektrycznego crossovera głównie do miasta, obwodnicy i regularnego domowego ładowania, e:Ny1 pozostaje uczciwą propozycją.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 10 maja 2026 · Dane: 10 maja 2026

Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Napęd elektryczny o mocy 204 KM daje płynną, wystarczająco żwawą dynamikę do miasta i codziennych tras bez stresu związanego z redukcjami czy hałasem silnika spalinowego.
  • Kabina i ergonomia pozostają bliższe klasycznej Hondzie niż technologicznej demonstracji, co ułatwia przesiadkę kierowcom, którzy nie chcą uczyć się auta od zera.
  • Ładowanie AC 11 kW dobrze sprawdza się przy regularnym nocnym uzupełnianiu energii i pozwala sensownie korzystać z auta bez codziennego polowania na szybkie stacje.
  • Komfort jazdy, cisza oraz przewidywalna reakcja na gaz budują wrażenie spokojnego, dopracowanego crossovera stworzonego bardziej do życia niż do imponowania tabelką.
  • Przy typowej eksploatacji EV bieżący serwis jest prostszy niż w aucie spalinowym, a brak klasycznego układu wydechowego czy sprzęgła ogranicza liczbę oczywistych punktów zużycia.
Minusy
  • Realna efektywność i zasięg nie tworzą przewagi nad najlepszymi rywalami segmentu, więc na trasie Honda nie daje poczucia technologicznego lidera.
  • Szybkie ładowanie DC na poziomie około 78 kW oznacza dłuższe postoje niż w części nowszych konkurentów, szczególnie podczas częstych wyjazdów międzymiastowych.
  • Bagażnik i praktyczność tylnej części nadwozia są poprawne, ale nie robią z e:Ny1 najbardziej rodzinnego wyboru wśród elektrycznych crossoverów.
  • Brak pompy ciepła w części konfiguracji pogarsza zimową efektywność i zwiększa znaczenie świadomego planowania ładowania przy niskich temperaturach.
  • Rynek wtórny tego modelu dopiero się kształtuje, więc utrzymanie wartości i popyt mogą być mniej przewidywalne niż w bardziej rozpoznawalnych elektrykach flotowych.

Osiągi Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I) — przyspieszenie i prędkość

7,6 s do 100 km/h wystarcza, by e:Ny1 sprawnie poruszała się w ruchu miejskim i bez problemu włączała się do szybszego ruchu. To dynamika komfortowa, a nie sportowa — zgodna z charakterem całego auta.

0–100 km/h7.6 s
Prędkość maksymalna160 km/h
Moc silnika el.204 KM (szczytowa)
Moment silnika el.310 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · EM1
Moc / moment204 KM · 310 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (Reduktor 1-biegowy) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · I
Dł. / szer. / wys.4387 / 1790 / 1584 mm · masa 1730 kg
Bagażnik344 l (złożone: 1176 l)

Zasięg i ładowanie Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I)

🔋

Przy realnym zużyciu około 16,8–22,5 kWh/100 km Honda e:Ny1 potrafi przejechać mniej więcej 300–355 km w typowych warunkach, a zimą sensownie zakładać wyraźnie mniej. Najlepiej czuje się przy regularnym ładowaniu AC i bez wymuszania autostradowego tempa.

Pojemność baterii68.80 kWh (brutto) · 61.90 kWh (netto)
Zasięg WLTP412 km
Zasięg realny (lato)~355 km
Zasięg realny (zima)~248 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~6.3 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)78.0 kW · ~45 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS2
Pompa ciepłaNie

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I)

Reduktor wymaga okresowej kontroli i odpowiedniego oleju przekładniowego, a serwis EV nadal oznacza także płyn hamulcowy, chłodniczy i kontrolę szczelności układu wysokiego napięcia.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · Honda e:Ny1 reduction gear oil

Harmonogram serwisu Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Honda Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd ogólny układu EV i diagnostyka 20 000 20 000 350 zł 650 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 160 zł 320 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 90 zł 180 zł
Serwis klimatyzacji i odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 240 zł 430 zł
Płyn chłodzący układu baterii 120 000 90 000 320 zł 620 zł
Olej przekładni redukcyjnej 120 000 60 000 280 zł 520 zł
Kontrola i serwis hamulców 20 000 20 000 220 zł 420 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 120 000 120 000 1600 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy układu baterii i inwertera 150 000 120 000 380 zł 650 zł

Niezawodność Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I) — ocena według układów

napęd elektryczny8.1/10 · Sam silnik elektryczny i jednostopniowy reduktor mają prostszy profil mechaniczny niż klasyczny układ spalinowy, co sprzyja spokojnej eksploatacji.
bateria trakcyjna7.4/10 · Kluczowe znaczenie ma temperatura pracy, sposób ładowania i długoterminowa degradacja, ale przy normalnym użytkowaniu nie jest to dziś obszar wysokiej paniki.
układ ładowania AC/DC7.2/10 · Największym ograniczeniem nie jest awaryjność, lecz umiarkowane tempo ładowania DC i zależność od jakości infrastruktury zewnętrznej.
zawieszenie i masa pojazdu7.0/10 · Jak w wielu elektrykach, wysoka masa własna przyspiesza znaczenie regularnej kontroli zawieszenia, geometrii i zużycia opon.
elektronika pokładowa7.3/10 · Cyfrowe funkcje i systemy wsparcia kierowcy wymagają aktualizacji i diagnostyki, ale nie tworzą jeszcze opinii wyjątkowo problematycznego obszaru modelu.

Typowe usterki Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I) — co się psuje i ile kosztuje

Spadek realnego zasięgu zimą bez pompy ciepła Umiarkowane
📍 1–250 000 zasięgzimaEV

W niskich temperaturach e:Ny1 odczuwa dodatkowe zużycie energii na ogrzewanie kabiny i przygotowanie baterii, dlatego kierowca powinien realnie planować krótszy zasięg niż latem.

Umiarkowana moc ładowania DC na długich trasach Umiarkowane
📍 1–250 000 DCładowanietrasa

Maksymalna moc ładowania nie należy do czołówki segmentu, więc podczas dalszych wyjazdów postoje bywają dłuższe niż u nowszych konkurentów z szybszą architekturą.

Zużycie opon i masa własna typowa dla elektrycznych crossoverów Monitoruj
📍 20 000–180 000 oponymasaeksploatacja

Wysoka masa auta oraz natychmiastowy moment obrotowy oznaczają, że opony i geometria zasługują na regularną kontrolę, szczególnie przy dynamicznym stylu jazdy.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Honda e:Ny1.

Inne podobne auta

Inne wersje e:Ny1 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Honda e:Ny1 68.8 kWh 204 KM 2023 (I)

Jaki realny zasięg ma Honda e:Ny1 68.8 kWh?

W praktyce warto zakładać około 300–355 km w typowych warunkach, zależnie od temperatury, prędkości i stylu jazdy. Zimą wynik może być wyraźnie niższy.

Ile trwa ładowanie Hondy e:Ny1 AC?

Przy wallboxie 11 kW pełne ładowanie zajmuje około 6,3 godziny, więc auto dobrze wpisuje się w nocne ładowanie w domu lub w pracy.

Jak szybko ładuje się Honda e:Ny1 na DC?

Maksymalna moc DC to około 78 kW, co oznacza mniej więcej 45 minut dla zakresu 10–80% w sprzyjających warunkach.

Czy Honda e:Ny1 ma pompę ciepła?

Nie w każdej konfiguracji, dlatego zimowa efektywność może być słabsza niż u części rywali wyposażonych standardowo w pompę ciepła.

Czy 204 KM w e:Ny1 wystarcza?

Tak. Auto jest wystarczająco żwawe do codziennej jazdy, sprawnie przyspiesza spod świateł i dobrze radzi sobie w miejskim oraz podmiejskim ruchu.

Jakie są koszty serwisu Hondy e:Ny1?

Bieżący serwis EV jest zwykle prostszy niż w aucie spalinowym, ale nadal trzeba kontrolować hamulce, zawieszenie, płyny eksploatacyjne i stan ogumienia.

Czy Honda e:Ny1 nadaje się na długie trasy?

Tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Umiarkowane ładowanie DC i przeciętna efektywność oznaczają, że auto lepiej czuje się w regularnej codziennej jeździe niż w ciągłych dalekich przelotach autostradowych.

Honda e:Ny1 czy Kia Niro EV?

Kia bywa praktyczniejsza i bardzo racjonalna, natomiast Honda może przekonać kierowców, którzy wolą bardziej klasyczną ergonomię i spokojny charakter jazdy.

Czy bateria 68.8 kWh w Hondzie e:Ny1 jest wystarczająca?

Do codziennej eksploatacji tak, szczególnie gdy masz regularny dostęp do ładowania. To pojemność wystarczająca na typowe tygodniowe obowiązki bez ciągłego stresu o zasięg.

Czy warto kupić Hondę e:Ny1 jako używaną?

Tak, jeśli jej profil odpowiada twojemu sposobowi użytkowania: głównie miasto, okolice i przewidywalne ładowanie. Najmniej sensu ma wtedy, gdy potrzebujesz częstych, bardzo szybkich przelotów trasowych.

Źródła i metodologia

Honda Polska — Honda e:Ny1 — Oficjalne dane producenta dotyczące parametrów napędu, ładowania i wyposażenia modelu Honda e:Ny1.
ADAC — Testy i dane EV Honda e:Ny1 — Niezależny punkt odniesienia dla zużycia energii, praktycznego zasięgu i użytkowania samochodów elektrycznych.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne na podstawie danych katalogowych, praktyki serwisowej EV i obserwacji rynku wtórnego.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 10 maja 2026.