AutoKarma.pl Dongfeng Aeolus Yixuan EV 60.4 kWh (2024–dziś)

Dongfeng Aeolus Yixuan (EV) 60.4 kWh — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Dongfeng Aeolus Yixuan EV 60.4 kWh to elektryczny sedan dla kierowcy, który szuka maksymalnie świeżego rocznikowo auta za rozsądne pieniądze i nie ma oporu przed mniej znaną marką. Oferuje użyteczny zasięg i normalną funkcjonalność rodzinnego kompaktu, ale największym znakiem zapytania pozostają wsparcie serwisowe, wartość rezydualna i długoterminowa przewidywalność eksploatacji.

Dongfeng Aeolus Yixuan EV 2024 — widok boczny
163 KMMoc
8.6 s0–100 km/h
430 kmZasięg WLTP
~3 631 złKoszt posiadania / rok
6.0
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.9
Koszty utrzymania7.1
Trwałość7.2
Likwidność4.3
Utrzymanie wartości4.1
Design i wygląd6.6
Prestiż i emocje3.7

Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Dongfeng Aeolus Yixuan EV wpisuje się w coraz szerszą grupę chińskich samochodów elektrycznych, które próbują przekonać nie prestiżem, lecz relacją ceny do rocznika i wyposażenia. W praktyce oznacza to auto, które na papierze oferuje dokładnie to, czego oczekuje wielu kierowców: sensowną moc, akumulator około 60 kWh i nadwozie większe od miejskiego hatchbacka. W codziennym ruchu to wystarcza, by samochód był po prostu wygodnym narzędziem do dojazdów, zakupów i zwykłych rodzinnych obowiązków.

Największą zaletą Yixuana EV nie jest jedna spektakularna cecha, ale ogólna użyteczność. Około 330–350 km realnego zasięgu w sprzyjających warunkach pozwala jeździć bez stresu po mieście i między miastami, o ile nie oczekujemy częstych autostradowych przelotów z prędkościami 140 km/h. Auto powinno najlepiej czuć się tam, gdzie właściciel może ładować je regularnie nocą albo w pracy, bo wtedy średnia moc AC schodzi na drugi plan.

Ryzyko pojawia się przy pytaniu o życie po gwarancji i wartość rezydualną. Mało znana marka oznacza mniej danych o trwałości osprzętu, mniej oczywistą dostępność części i bardziej ostrożne podejście kolejnych kupujących. To nie przekreśla samochodu, ale zmienia sposób myślenia o zakupie: trzeba bardziej niż zwykle sprawdzić wsparcie importera, status gwarancji na baterię, historię ładowania i realną możliwość napraw po drobnych kolizjach.

Jeżeli egzemplarz jest zadbany, a cena uczciwie uwzględnia niszowy charakter modelu, Yixuan EV może być ciekawą alternatywą dla osób, które nie chcą SUV-a i wolą tradycyjnego sedana. Nie jest to jednak bezpieczny wybór dla każdego. Najlepiej wypadnie w rękach świadomego użytkownika, który wie, że kupuje nowoczesny, ale rynkowo mniej przewidywalny samochód, i potrafi wykorzystać jego mocne strony zamiast frustrować się ograniczeniami marki.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz własne miejsce do ładowania i szukasz świeżego elektryka do codziennych dojazdów oraz spokojnych tras regionalnych.
  • Chcesz sedana zamiast crossovera i jesteś gotów zaakceptować mniej znaną markę, jeśli cena zakupu będzie odpowiednio atrakcyjna.
  • Kupujesz pragmatycznie: ważniejsze są rocznik, bateria i wyposażenie niż logo na masce oraz prestiż przy odsprzedaży.
  • Masz wygodne ładowanie w domu lub w pracy i nie chcesz codziennie planować tankowania.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Zależy ci na wysokiej wartości rezydualnej, szerokiej sieci serwisowej i łatwej odsprzedaży po dwóch czy trzech latach.
  • Regularnie pokonujesz długie autostradowe trasy i oczekujesz bardzo szybkiego ładowania oraz świetnej efektywności przy wysokich prędkościach.
  • Nie akceptujesz żadnego ryzyka związanego z niszową marką i wolisz dopłacić do modelu o lepiej znanej historii rynkowej.
  • Chcesz absolutnie najprostszego auta bez dodatkowych interwałów, niuansów napędu i wyższej ceny części.
Konkurenci do rozważenia
BYD Dolphin 60.4 kWh
Bardziej rozpoznawalny nowy chiński EV z lepszym ekosystemem marki, choć w innym typie nadwozia i zwykle za wyższą cenę.
MG4 64 kWh
Nowocześniejszy technicznie i mocniejszy rynkowo, ale nie każdy chce hatchbacka zamiast tradycyjnego sedana.
Nissan Leaf e+ 62 kWh
Starsza konstrukcja, ale łatwiejsza do zrozumienia dla rynku wtórnego i lepiej rozpoznawalna serwisowo.

Aeolus Yixuan EV 60.4 kWh ma sens głównie wtedy, gdy cena zakupu jest wyraźnie lepsza niż w przypadku bardziej znanych konkurentów, a właściciel ma spokojny profil jazdy i własne ładowanie. Sam samochód daje wystarczające osiągi, sensowny zasięg i praktyczne nadwozie sedana, więc w codziennym użyciu nie powinien irytować. Problemem nie jest sama dynamika czy pojemność baterii, lecz ryzyko słabszego zaplecza częściowo-serwisowego oraz niepewna odsprzedaż za kilka lat. To więc wybór dla pragmatyka, nie dla osoby szukającej bezpiecznej rynkowo inwestycji.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 10 maja 2026 · Dane: 10 maja 2026

Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Akumulator 60,4 kWh daje użyteczny realny zasięg do codziennych dojazdów i spokojnych tras regionalnych.
  • 163 KM zapewnia wystarczająco sprawne przyspieszenie w ruchu miejskim i na drogach krajowych.
  • Nadwozie sedana może odpowiadać kierowcom zmęczonym dominacją crossoverów w segmencie EV.
  • Zakup może być atrakcyjny cenowo względem bardziej znanych modeli o podobnym wieku i pojemności baterii.
  • Prosta konfiguracja z napędem FWD i pojedynczym silnikiem sprzyja przewidywalnej codziennej eksploatacji.
Minusy
  • Niszowa marka oznacza większą niepewność co do wartości rezydualnej i płynności późniejszej odsprzedaży.
  • Dostępność części oraz kompetencji serwisowych może być słabsza niż w przypadku bardziej obecnych marek EV.
  • Ładowanie AC 6,6 kW jest przeciętne i mniej wygodne od nowszych rozwiązań 11 kW w konkurencyjnych modelach.
  • Dane o długoterminowej trwałości modelu są w Europie wyraźnie skromniejsze niż dla popularniejszych rywali.
  • Wnętrze i odbiór jakościowy mogą nie przekonać kierowców oczekujących dopracowania na poziomie dużych marek.

Osiągi Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV) — przyspieszenie i prędkość

163 KM i 240 Nm wystarczają, by sedan sprawnie ruszał spod świateł i bez problemu odnajdywał się w codziennej eksploatacji. To nie jest sportowy EV, ale do normalnej jazdy dynamiki nie brakuje.

0–100 km/h8.6 s
Prędkość maksymalna150 km/h
Moc silnika el.163 KM (szczytowa)
Moment silnika el.240 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · TZ200XS3F0
Moc / moment163 KM · 240 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (Single-speed reduction gear) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie4-drzwiowy Sedan · 5 miejsca · EV
Dł. / szer. / wys.4670 / 1812 / 1490 mm · masa 1640 kg
Bagażnik454 l (złożone: 454 l)

Zasięg i ładowanie Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV)

🔋

Przy baterii 60,4 kWh realny zasięg zwykle zamknie się w okolicach 300–350 km w mieście i ruchu mieszanym, a na autostradzie zauważalnie spadnie. Najwięcej sensu Yixuan EV ma wtedy, gdy można ładować go regularnie poza trasą.

Pojemność baterii60.40 kWh (brutto) · 57.80 kWh (netto)
Zasięg WLTP430 km
Zasięg realny (lato)~335 km
Zasięg realny (zima)~234 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC6.60 kW · ~9.5 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)80.0 kW · ~38 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS / Type 2
Pompa ciepłaNie

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV)

Napęd elektryczny nie wymaga klasycznej obsługi silnika spalinowego, ale przekładnia redukcyjna nadal potrzebuje właściwego środka smarnego zgodnego ze specyfikacją producenta. W EV kluczowe stają się też kontrola układu chłodzenia baterii i kondycji wysokonapięciowych podzespołów.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · EV reduction gear oil SAE 75W-85

Harmonogram serwisu Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Dongfeng Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Serwis układu hamulcowego i konserwacja prowadnic 30 000 20 000 220 zł 420 zł
Kontrola zawieszenia, geometrii i zużycia opon 30 000 15 000 150 zł 280 zł
Wymiana filtra kabinowego 12 lata 15 000 90 zł 170 zł
Kontrola reduktora i oleju przekładni EV 120 000 90 000 450 zł 800 zł
Serwis klimatyzacji i kontrola wydajności układu chłodzenia 24 lata 30 000 280 zł 500 zł
Wymiana płynu hamulcowego 24 lata 24 rok(u) 180 zł 320 zł
Kontrola kondycji baterii HV i diagnostyka BMS 30 000 20 000 450 zł 700 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 120 zł 220 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 120 000 120 000 1600 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy układu baterii i inwertera 150 000 120 000 380 zł 650 zł
Olej przekładni redukcyjnej 120 000 90 000 300 zł 550 zł

Niezawodność Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV) — ocena według układów

Bateria trakcyjna7.4/10 · Kluczowe jest sprawdzenie kondycji ogniw, historii ładowania DC i stabilności temperatur pracy.
Elektronika pokładowa6.8/10 · W niszowych modelach aktualizacje i drobne błędy systemów komfortu mogą być bardziej uciążliwe niż sama mechanika.
Układ ładowania AC/DC7.1/10 · Przed zakupem warto potwierdzić poprawną współpracę z ładowarkami AC i DC oraz brak błędów komunikacji.
Zawieszenie i podwozie7.3/10 · Masa akumulatora obciąża podwozie, więc ważne są stan tulei, amortyzatorów i geometria po nierównościach.
Wsparcie serwisowe marki5.9/10 · To nie element auta, ale realny czynnik niezawodności użytkowej: naprawialność zależy od zaplecza importera i dostaw części.

Typowe usterki Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV) — co się psuje i ile kosztuje

Wrażliwość wartości rezydualnej na reputację importera i sieci serwisowej Umiarkowane
wartośćrynek wtórny

Samochód może szybciej tracić wartość niż bardziej rozpoznawalne EV, zwłaszcza jeśli rynek wtórny uzna markę za trudniejszą w obsłudze.

🔧 Koszt naprawy: 5 000–15 000 zł
Ryzyko ograniczonej dostępności części blacharskich i elementów osprzętu Monitoruj
częściserwis

Przy niszowej marce nawet drobna kolizja albo awaria elektroniki może wydłużyć czas naprawy oraz podnieść koszt przez logistykę części.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–8 000 zł
Spadek realnego zasięgu zimą i przy szybkiej jeździe Umiarkowane
zasięgtemperatura

Typowa cecha elektrycznych sedanów z baterią około 60 kWh: w niskich temperaturach i przy autostradowych prędkościach zużycie energii rośnie wyraźnie szybciej niż sugeruje katalog.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Dongfeng Aeolus Yixuan.

Inne podobne auta

Inne wersje Aeolus Yixuan oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Dongfeng Aeolus Yixuan 60.4 kWh 2024 (EV)

Czy 163 KM w takim sedanie wystarcza?

Tak. To poziom mocy w pełni wystarczający do codziennego użytkowania, sprawnego ruszania spod świateł i normalnych wyprzedzeń poza miastem.

Na co uważać przy zakupie używanego egzemplarza?

Najważniejsze są stan baterii, historia ładowania DC, kompletność dokumentacji serwisowej, jakość napraw blacharskich i dostęp do realnego wsparcia posprzedażowego.

Jakie są koszty serwisu elektrycznego Dongfenga?

Rutynowy serwis jest tańszy niż w aucie spalinowym, ale niektóre elementy eksploatacyjne i ewentualne naprawy mogą być droższe przez niszową markę i logistykę części.

Czy to lepszy wybór niż używany Nissan Leaf e+?

Zależy od priorytetów. Dongfeng może być nowszy i atrakcyjniejszy cenowo, ale Leaf jest lepiej znany serwisowo oraz łatwiejszy do odsprzedaży.

Dla kogo ten model ma najwięcej sensu?

Przede wszystkim dla kierowcy z własnym ładowaniem, który chce możliwie świeżego elektrycznego sedana za rozsądne pieniądze i akceptuje ryzyko mniej znanej marki.

Czy Dongfeng Aeolus Yixuan EV ma pompę ciepła?

W podstawowych danych tego wariantu nie zakładamy pompy ciepła jako wyposażenia standardowego. Przed zakupem warto zweryfikować specyfikację konkretnego egzemplarza.

Jak ładuje się Yixuan EV?

Samochód obsługuje ładowanie AC przez Type 2 oraz szybkie ładowanie DC przez złącze CCS. Ładowanie prądem przemiennym jest raczej przeciętne niż szybkie.

Jaki realny zasięg ma Dongfeng Aeolus Yixuan EV 60.4 kWh?

W praktyce można oczekiwać około 300–350 km w mieście i ruchu mieszanym przy umiarkowanej temperaturze. Na autostradzie oraz zimą wynik będzie zauważalnie niższy.

Jaką moc ma silnik w wersji 60.4 kWh?

Wariant 60.4 kWh wykorzystuje pojedynczy silnik elektryczny o mocy 163 KM i momencie około 240 Nm, napędzający przednią oś.

Czy Dongfeng Aeolus Yixuan EV nadaje się w trasę?

Tak, ale głównie do spokojnych tras regionalnych i okazjonalnych dalszych wyjazdów. To nie jest model zoptymalizowany pod częste długie autostradowe przebiegi.

Źródła i metodologia

Dongfeng Aeolus / Yixuan EV — materiały producenta — Oficjalne materiały producenta dotyczące gamy Aeolus/Yixuan EV, w tym pojemności baterii, mocy i podstawowych wymiarów nadwozia.
AutoData / katalogi specyfikacji EV segmentu C — Porównawcze katalogi parametrów samochodów elektrycznych wykorzystane do weryfikacji wymiarów, osiągów i typowych widełek masy oraz ładowania.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne AutoKarma.pl na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki użytkowania elektrycznych sedanów z Chin.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 10 maja 2026.