AutoKarma.pl BMW X5 G05 xDrive40i 333 KM (2018–dziś)

BMW X5 (G05) xDrive40i 333 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW X5 G05 xDrive40i 333 KM po liftingu zachowuje wszystko, za co kierowcy lubią benzynową rzędową szóstkę w dużym SUV-ie premium, a układ mild hybrid poprawia płynność i codzienną kulturę pracy. To wersja dla osób, które chcą prestiżowego, bardzo szybkiego rodzinnego auta bez filtrów, AdBlue i miejskich ograniczeń typowych dla diesla.

BMW X5 G05 2024 — widok boczny
333 KMMoc
5.7 s0–100 km/h
8.5 lSpalanie /100km
~12 947 złKoszt posiadania / rok
7.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność8.0
Koszty utrzymania4.4
Trwałość8.2
Likwidność8.2
Utrzymanie wartości7.9
Design i wygląd8.8
Prestiż i emocje9.2

BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Najmocniejszą stroną tej wersji jest charakter napędu. Rzędowa szóstka B58 po liftingu nadal daje wysoki zapas mocy, ale ważniejsze od samych liczb jest to, jak lekko i kulturalnie auto przyspiesza od niskich oraz średnich prędkości. Układ mild hybrid nie robi z X5 hybrydy nastawionej na oszczędność, tylko wygładza pracę całego zespołu napędowego. W praktyce oznacza to bardziej naturalne ruszanie, szybsze ponowne uruchamianie silnika i wrażenie dopracowania, które w aucie premium ma realną wartość.

W codziennym użytkowaniu xDrive40i 333 KM jest logiczniejszy od dużego diesla dla kierowcy, który jeździ mieszanie albo częściej po mieście. Nie ma tu DPF-u ani AdBlue, więc odpada część problemów związanych z eksploatacją diesla na krótkich odcinkach. Jednocześnie osiągi wciąż są bardzo mocne, a współpraca silnika B58 z automatem ZF 8HP należy do najlepszych konfiguracji w segmencie. To samochód, który potrafi być bardzo spokojny i komfortowy, ale po mocniejszym gazie natychmiast pokazuje, że pod maską pracuje prawdziwe sześć cylindrów.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że X5 40i nie jest wersją dla oszczędnych. Spalanie realne w mieście i przy dynamicznej jeździe pozostaje wysokie, a koszty serwisu, opon, hamulców, ubezpieczenia i profilaktyki napędu odpowiadają klasie auta. Do tego układ 48 V wprowadza dodatkową złożoność, która sama w sobie nie musi oznaczać problemów, ale podnosi znaczenie regularnego serwisu i zakupu egzemplarza z dobrą historią. W dużym benzynowym SUV-ie premium najdroższy prawie zawsze okazuje się samochód zaniedbany, nie ten uczciwie utrzymywany.

Jeżeli kupujący akceptuje te realia, xDrive40i 333 KM jest jedną z najbardziej kompletnych odmian G05 po liftingu. Ma odpowiednią dynamikę, nowoczesne wnętrze, wysoką kulturę jazdy i nadal bardzo mocną pozycję na rynku wtórnym. To rozsądniejszy wybór niż słabsze benzyny dla osób, które naprawdę chcą premium, a jednocześnie bardziej uniwersalny od diesla przy miejskim i mieszanym użytkowaniu. Właśnie dlatego ta wersja jest tak łatwa do polecenia świadomemu użytkownikowi.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz dużego SUV-a premium z sześciocylindrową benzyną, która daje bardzo dobrą kulturę pracy i wyraźny zapas mocy.
  • Jeździsz mieszanie: miasto, krótsze odcinki i trasy, więc nie chcesz kompromisów związanych z dieslem użytkowanym poza jego naturalnym środowiskiem.
  • Doceniasz płynną współpracę B58, 48 V i automatu ZF 8HP bardziej niż katalogowe rekordy spalania.
  • Akceptujesz wyższe koszty segmentu premium, jeśli w zamian dostajesz jedną z najbardziej kompletnych benzynowych konfiguracji X5.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Robisz ogromne przebiegi autostradowe i patrzysz głównie na koszt paliwa oraz zasięg na jednym baku — diesel nadal będzie logiczniejszy.
  • Szukasz rodzinnego SUV-a, który ma być możliwie tani w serwisie, ubezpieczeniu i codziennej eksploatacji.
  • Nie chcesz ryzyka droższych rachunków za hamulce, opony, napęd xDrive, układ chłodzenia i serwis dużej benzyny premium.
  • Potrzebujesz auta głównie do ciasnego miasta i codziennych krótkich kursów solo — wtedy mniejszy SUV ma więcej sensu.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q7 55 TFSI quattro
Bardzo mocny rywal dla kierowcy, który szuka podobnej dynamiki, komfortu i rodzinnej funkcjonalności w benzynowym SUV-ie premium.
Mercedes GLE 450 4MATIC
Alternatywa nastawiona mocniej na płynność i komfort podróży, zwykle równie droga w zakupie i późniejszym serwisie.
Volvo XC90 B6 AWD
Propozycja bardziej spokojna i rodzinna, z naciskiem na bezpieczeństwo, ale bez klasycznej kultury pracy rzędowej szóstki BMW.
Porsche Cayenne 3.0 V6
Opcja dla kierowcy, który chce ostrzejszego prowadzenia, choć zwykle za jeszcze wyższą cenę zakupu i obsługi.

BMW X5 G05 xDrive40i 333 KM 8AT to jedna z najbardziej uniwersalnych wersji współczesnego X5 dla kierowcy, który chce dużego SUV-a premium z prawdziwie mocnym benzynowym silnikiem, ale nie potrzebuje jeszcze ekstremalnej odmiany M Performance. Lifting przyniósł nową odmianę B58 z układem 48 V, dzięki czemu reakcje na gaz są bardzo płynne, start-stop mniej drażniący, a codzienna jazda wydaje się bardziej dopracowana niż w starszym 340-konnym wariancie. Nadal jednak jest to samochód ciężki, szybki i kosztowny w utrzymaniu, więc największy sens ma dla kupującego, który świadomie wybiera klasę premium i nie liczy na tanie użytkowanie. W dobrze utrzymanym egzemplarzu dostaje się za to bardzo wysoki komfort, mocny napęd, świetne wyciszenie i typową dla sześciocylindrowego BMW rezerwę osiągów w każdej sytuacji drogowej.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 17 maja 2026 · Dane: 17 maja 2026

BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Rzędowa szóstka B58 po liftingu nadal oferuje bardzo wysoką kulturę pracy, elastyczność i reakcję na gaz godną dużego BMW premium.
  • Układ mild hybrid 48 V poprawia płynność ruszania i ogólne wygładzenie pracy napędu, co w codziennej jeździe realnie podnosi komfort.
  • Brak DPF-u i AdBlue sprawia, że benzynowe X5 ma większy sens od diesla przy miejskiej i mieszanej eksploatacji.
  • Automat ZF 8HP i xDrive tworzą bardzo dopracowany zestaw, który dobrze radzi sobie zarówno w trasie, jak i przy pełnym obciążeniu rodzinnym.
  • Wnętrze, wyciszenie i ogólne poczucie jakości po liftingu nadal bardzo mocno bronią premium charakteru tego modelu.
Minusy
  • Spalanie, ubezpieczenie, serwis i zużycie elementów eksploatacyjnych są wyraźnie droższe niż w popularnych SUV-ach i słabszych wersjach silnikowych.
  • Układ 48 V zwiększa złożoność auta, więc historia serwisowa i jakość poprzedniej obsługi mają jeszcze większe znaczenie.
  • Napęd xDrive i skrzynia ZF wymagają profilaktyki olejowej, jeśli auto ma długo zachować kulturę pracy i nie generować dużych rachunków.
  • Gabaryty X5 pomagają na trasie, ale w mieście, garażach podziemnych i na ciasnych parkingach potrafią zwyczajnie męczyć.
  • Zakup najtańszego egzemplarza bez wiarygodnej historii to prosty sposób, by premium SUV szybko zamienił się w drogi projekt naprawczy.

Osiągi BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05) — przyspieszenie i prędkość

5,7 s do 100 km/h wystarcza, by X5 było bardzo szybkie w każdej realnej sytuacji, ale największe wrażenie robi płynność i zapas mocy przy wyprzedzaniu.

0–100 km/h5.7 s
Prędkość maksymalna243 km/h
Moc przy obrotach333 KM przy 5500-6250
Moment przy obrotach450 Nm przy 1600-4500

Dane techniczne BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.0 l Hybrid · B58B30O2 + 48V MHEV
Moc / moment333 KM · 450 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP76) · xDrive AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · G05
Dł. / szer. / wys.4935 / 2004 / 1765 mm · masa 2210 kg
Bagażnik650 l (złożone: 1870 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05)

W praktyce trzeba liczyć około 9,2–12,1 l/100 km. To uczciwy wynik dla dużego benzynowego SUV-a z R6, ale nie jest to wersja dla osób polujących na oszczędność.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika83 l
Spalanie WLTP śr.8.5 l/100 km
Realne spalanie9.2–12.1 l/100 km
Zasięg (szacowany)~685 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05)

Silnik B58 wymaga około 6,5 l oleju BMW Longlife-01 FE 0W-30. W używanym aucie rozsądniej skrócić interwał do 10–12 tys. km niż wierzyć w maksymalny longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · BMW Longlife-01 FE 0W-30
Olej skrzyni8.0 l · ZF Lifeguard Fluid 8

Harmonogram serwisu BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 70 000 2180 zł 3920 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 35 000 1260 zł 2250 zł
Płyn chłodniczy / kontrola układu chłodzenia 5 lata 100 000 540 zł 1020 zł
Serwis transfer case / xDrive „Dożywotni" 80 000 880 zł 1980 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1500 zł 2850 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 190 zł 350 zł
Świece zapłonowe 60 000 50 000 720 zł 1320 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 150 zł 290 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 190 zł 360 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 820 zł 1450 zł

Niezawodność BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05) — ocena według układów

Silnik8.3/10 · B58 po liftingu pozostaje jedną z lepszych współczesnych jednostek BMW, jeśli dostaje regularny olej i nie jest serwisowany pod minimum kosztowe.
skrzynia biegów8.5/10 · ZF 8HP nadal jest jednym z najmocniejszych punktów tej konfiguracji, ale tylko z potwierdzoną profilaktyką olejową.
napęd xDrive7.9/10 · Napęd AWD poprawia użyteczność i trakcję, lecz wymaga realnego serwisu, a nie wiary w bezobsługowość.
układ 48 V i elektryka7.6/10 · Sam układ mild hybrid zwykle nie psuje ogólnego obrazu auta, ale zwiększa znaczenie diagnostyki i kondycji instalacji.
zawieszenie i hamulce7.3/10 · Sama konstrukcja jest solidna, ale masa i osiągi oznaczają kosztowną eksploatację przy większych przebiegach.
nadwozie i wnętrze8.6/10 · Kabina G05 po liftingu nadal daje wysoki poziom jakości, wyciszenia i poczucia nowoczesnego premium.

Typowe usterki BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05) — co się psuje i ile kosztuje

Układ chłodzenia B58 wymaga profilaktyki Umiarkowane
📍 70 000–180 000 B58chłodzenie

Pompa wody, przewody i drobne wycieki płynu chłodniczego warto wyłapywać wcześnie. W ciężkim SUV-ie premium drobne zaniedbanie szybko zamienia się w kosztowny temat.

🔧 Koszt naprawy: 900–5 200 zł
Serwis ZF 8HP i xDrive nie może być odkładany Umiarkowane
📍 70 000–220 000 ZF8HPxDrive

Marketing o dożywotnim oleju nie pomaga używanemu X5. Skrzynia, transfer case i dyferencjały są trwałe, ale wymagają profilaktyki olejowej.

🔧 Koszt naprawy: 1 600–8 500 zł
Układ 48 V i osprzęt elektryczny wymagają diagnostyki Monitoruj
📍 60 000–180 000 48Vmhevelektryka

Mild hybrid zwykle nie jest problematyczny, ale błędy osprzętu, słaby akumulator lub niedomagania ładowania warto diagnozować od razu, zanim pojawią się komunikaty i tryb awaryjny.

🔧 Koszt naprawy: 600–4 500 zł
Nagary, świece i cewki w bezpośrednim wtrysku Umiarkowane
📍 80 000–180 000 zapłonGDI

Przy większych przebiegach trzeba liczyć się z wymianą świec, czasem cewek i objawami typowymi dla bezpośredniego wtrysku, zwłaszcza przy zaniedbanych interwałach olejowych.

🔧 Koszt naprawy: 700–2 800 zł
Pneumatyka lub adaptacyjne zawieszenie podnoszą koszty Umiarkowane
📍 90 000–220 000 zawieszeniepremium

W bogato wyposażonych egzemplarzach zawieszenie adaptacyjne i osprzęt podwozia potrafią generować duże rachunki po gwarancji.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–12 000 zł
Hamulce i opony zużywają się szybciej niż sugeruje masa katalogowa Monitoruj
📍 30 000–160 000 hamulceopony

Moc, masa i częsta jazda autostradowa sprawiają, że komplet hamulców i opon trzeba traktować jako realny, regularny koszt eksploatacji.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–6 500 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW X5.

Inne podobne auta

Inne wersje X5 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW X5 xDrive40i 333 KM 2024 (G05)

Jaki olej do BMW X5 G05 xDrive40i 333 KM?

Najbezpieczniej trzymać specyfikację BMW Longlife-01 FE 0W-30. Silnik B58 wymaga około 6,5 l z filtrem, a w używanym aucie rozsądniej wymieniać olej co 10–12 tys. km niż czekać na maksymalny longlife.

Ile pali BMW X5 G05 xDrive40i 333 KM w praktyce?

Realne spalanie zwykle mieści się w zakresie około 9,2–12,1 l/100 km. Spokojna trasa potrafi zejść niżej, ale miasto, zima i dynamiczna jazda szybko pokazują, że to duży benzynowy SUV premium.

Czy mild hybrid w X5 40i obniża spalanie?

Pomaga głównie w płynności ruszania, pracy start-stop i odzysku energii. Nie zmienia charakteru auta w oszczędną hybrydę, ale potrafi lekko poprawić kulturę pracy i efektywność w codziennym ruchu.

Czy 333 KM wystarcza w BMW X5 po liftingu?

Tak, z dużym zapasem. Najważniejsza jest nie sama liczba koni, tylko to, jak płynnie i swobodnie B58 rozpędza ciężkie X5 w każdych warunkach.

Czy BMW X5 G05 xDrive40i nadaje się do miasta?

Tak, i właśnie dlatego benzyna ma tu więcej sensu niż diesel dla wielu użytkowników. Trzeba jednak zaakceptować gabaryty, spalanie i koszty typowe dla pełnowymiarowego SUV-a premium.

Na co uważać przy zakupie BMW X5 G05 xDrive40i 333 KM?

Na historię olejową silnika i skrzyni, stan napędu xDrive, ewentualne ślady problemów układu chłodzenia, poprawność pracy układu 48 V, stan hamulców, opon i ogólną wiarygodność historii serwisowej.

Czy silnik B58 w poliftowym X5 jest trwały?

Ogólnie tak, jeśli właściciel nie oszczędza na oleju, chłodzeniu i diagnostyce. To bardzo udana jednostka, ale zaniedbania eksploatacyjne potrafią szybko skasować jej przewagi.

Czy warto serwisować ZF 8HP i xDrive profilaktycznie?

Zdecydowanie tak. Wymiana oleju w skrzyni, transfer case i dyferencjałach kosztuje sporo, ale nadal znacznie mniej niż naprawa zaniedbanego układu napędowego.

BMW X5 xDrive40i czy diesel 30d — co wybrać?

Jeśli jeździsz głównie w trasie i robisz ogromne przebiegi, diesel może być tańszy w użytkowaniu. Przy mieście i mieszanym stylu jazdy benzynowe 40i zwykle daje więcej spokoju i lepszą kulturę pracy.

Czy X5 G05 xDrive40i dobrze trzyma wartość?

Tak, mocne benzynowe odmiany X5 są poszukiwane, szczególnie gdy mają dobrą historię serwisową i rozsądną specyfikację. Najsłabiej bronią się auta zaniedbane lub powypadkowe.

Źródła i metodologia

AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie rynku wtórnego i praktyki serwisowej.
BMW Polska — katalog BMW X5 — Oficjalne dane liftingu G05, wyposażenie i gama silników.
BMW Group PressClub — BMW X5 — Komunikaty techniczne i parametry wersji po faceliftingu.
Auto-Data — BMW X5 xDrive40i 333 KM — Podstawowe dane techniczne, osiągi i wymiary wersji xDrive40i.
Spritmonitor — BMW X5 xDrive40i — Raporty użytkowników o realnym spalaniu benzynowego X5.
ADAC — raporty niezawodności SUV premium — Punkty odniesienia dla trwałości i typowych kosztów dużych SUV-ów premium.
TÜV Report — Rynkowe obserwacje dotyczące usterek i starzenia się aut premium.
Bimmerpost G05 Forum — Doświadczenia właścicieli z B58, 48V i serwisem skrzyni ZF.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 17 maja 2026.