AutoKarma.pl BMW Seria 5 F11 520i 184 KM (2010–2017)

BMW Seria 5 (F11) 520i 184 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW 520i Touring F11 z ręczną skrzynią daje rzadkie dziś połączenie dużego, rodzinnego kombi premium z dość lekkim i angażującym napędem. To wersja dla kierowcy, który ceni kulturę pracy benzyny i nie chce dopłacać do automatu.

BMW Seria 5 F11 2012 — widok boczny
184 KMMoc
8.3 s0–100 km/h
7.2 lSpalanie /100km
~11 790 złKoszt posiadania / rok
6.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.5
Koszty utrzymania6.4
Trwałość6.6
Likwidność6.7
Utrzymanie wartości6.5
Design i wygląd6.5
Prestiż i emocje7.5

BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Wersja 520i 184 KM z manualem jest w gamie F11 stosunkowo niszowa, dlatego dla części kupujących będzie po prostu ciekawsza od popularnych diesli. Benzynowy silnik pracuje ciszej, szybciej się nagrzewa i lepiej pasuje do krótszych tras miejskich, gdzie wysokoprężne odpowiedniki często nie zdążają wejść w optymalne warunki pracy. Jednocześnie osiągi pozostają wystarczające do sprawnego wyprzedzania i podróży autostradowych z rodziną.

Największą zaletą tej konfiguracji jest balans między komfortem dużego kombi a prostszym układem napędowym niż w odmianach z automatem i xDrive. Manualna skrzynia nie jest sportowa, ale pracuje precyzyjnie i dobrze współpracuje z elastycznym przebiegiem momentu obrotowego N20. W praktyce auto najlepiej czuje się w spokojnej, płynnej jeździe, gdzie wykorzystuje dobrą izolację akustyczną i stabilność podwozia.

Słabym punktem pozostaje trwałość osprzętu silnika N20 oraz wrażliwość na zaniedbania olejowe. Przy oględzinach trzeba zwracać uwagę na dźwięki rozrządu po zimnym starcie, ślady wycieków przy pokrywie zaworów i obudowie filtra oleju, a także temperaturę pracy pod obciążeniem. Egzemplarze serwisowane wyłącznie według długich interwałów CBS mogą wymagać szybszego pakietu napraw po zakupie.

Kosztowo 520i 6MT jest zwykle tańsze w zakupie niż mocniejsze benzyny i zadbane diesle z automatem, ale nie jest autem budżetowym. Trzeba mieć rezerwę na profilaktykę, dobry olej, świece, cewki i ewentualne odświeżenie układu chłodzenia. Jeśli auto przejdzie dokładny przegląd przed zakupem i trafi do właściciela świadomego specyfiki N20, może być bardzo przyjemnym, komfortowym kombi na lata.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • dla kierowcy robiącego mieszane trasy i unikającego diesla i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • dla rodziny potrzebującej dużego, wygodnego kombi premium i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • dla osoby, która woli manual od automatu w aucie klasy wyższej.
  • dla kupującego gotowego na profilaktyczny serwis po zakupie i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • dla szukającego najniższego możliwego kosztu eksploatacji bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • dla kierowcy chcącego bezobsługowego benzynowego BMW bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • dla osób oczekujących sportowych osiągów przy pełnym obciążeniu bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • dla kupującego, który nie zaakceptuje drogich części premium bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
Konkurenci do rozważenia
Mercedes-Benz Klasa E S212 E 200 CGI
Mercedes bywa równie komfortowy, ale benzynowe odmiany tej epoki także mają własne ryzyka serwisowe i zwykle słabszą precyzję prowadzenia.
Audi A6 Avant C7 2.0 TFSI
Audi oferuje nowocześniejsze wnętrze i dobre wyciszenie, ale 2.0 TFSI również wymaga ostrożności przy zakupie używanego egzemplarza.
Volvo V70 III T4/T5
Volvo stawia bardziej na wygodę i praktyczność, zwykle z niższym prestiżem, ale często z prostszym charakterem obsługi.
Skoda Superb II Combi 1.8 TSI
Superb daje więcej przestrzeni za mniejsze pieniądze, lecz nie dorównuje BMW wyciszeniem, prowadzeniem i jakością segmentu premium.

BMW Seria 5 Touring F11 520i 184 KM 6MT to ciekawa propozycja dla kierowcy, który szuka wygodnego kombi klasy wyższej, ale nie chce diesla ani ciężkiego automatu. Dwulitrowy silnik N20 zapewnia wystarczająco dobre osiągi do codziennej jazdy i na trasie nie czuje się słaby, szczególnie gdy auto jedzie bez pełnego obciążenia. Manualna skrzynia poprawia poczucie kontroli nad autem i ogranicza ryzyko kosztownych napraw klasycznego automatu, choć wymaga większej uwagi przy odsprzedaży, bo większość kupujących w tym segmencie szuka automatów. Największy znak zapytania dotyczy samego N20. Jednostka potrafi być oszczędna i elastyczna, ale ma znane słabości: rozrząd, układ chłodzenia, nieszczelności pokrywy zaworów i zużycie elementów osprzętu. Jeśli poprzedni właściciel pilnował wymian oleju częściej niż zalecał komputer serwisowy, ryzyko spada, ale przy zakupie trzeba weryfikować historię bardzo dokładnie. Pod względem praktycznym F11 nadal robi świetne wrażenie. Kabina jest dobrze wyciszona, bagażnik duży, a zawieszenie zapewnia wysoki komfort na trasie. Trzeba jednak pamiętać, że to samochód premium: nawet pozornie drobne naprawy kosztują więcej niż w autach klasy średniej, a oryginalne części i robocizna potrafią szybko podnieść rachunek. W dobrze utrzymanym egzemplarzu 520i 6MT odwdzięcza się jednak kulturą jazdy, której wiele nowszych i bardziej skomplikowanych kombi już nie oferuje.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 15 maja 2026 · Dane: 15 maja 2026

BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • bardzo dobry komfort jazdy na trasie w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • duży i ustawny bagażnik w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • kulturalna praca benzynowego silnika w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • manual ogranicza ryzyko kosztów automatu w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • wysoka jakość wyciszenia i kabiny w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
Minusy
  • silnik N20 ma znane słabości rozrządu i chłodzenia.
  • koszty części premium są wysokie co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • manual może utrudniać późniejszą odsprzedaż co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • realne spalanie w mieście jest wyraźnie wyższe od katalogu.
  • duże auto wymaga budżetu na zawieszenie i hamulce.

Osiągi BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11) — przyspieszenie i prędkość

184 KM i 270 Nm wystarczają do sprawnej jazdy rodzinnej, ale przy pełnym obciążeniu czuć, że to wersja stawiająca bardziej na kulturę pracy niż na sport.

0–100 km/h8.3 s
Prędkość maksymalna220 km/h
Moc przy obrotach184 KM przy 5000-6250
Moment przy obrotach270 Nm przy 1250-4500

Dane techniczne BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Benzynowy · N20B20B
Moc / moment184 KM · 270 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędManualna 6-biegowy (GS6-17BG) · RWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Sedan · 5 miejsca · F11
Dł. / szer. / wys.4907 / 1860 / 1462 mm · masa 1705 kg
Bagażnik560 l (złożone: 1670 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11)

W trasie da się zejść w okolice 7,5-8 l/100 km, natomiast w mieście i przy krótkich odcinkach realne spalanie częściej zbliża się do 10 l/100 km.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika70 l
Spalanie WLTP śr.7.2 l/100 km
Realne spalanie8.2–10.3 l/100 km
Zasięg (szacowany)~679 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11)

W N20 warto skracać interwał wymiany oleju do około 10-12 tys. km i pilnować jakości środka smarnego, bo to bezpośrednio wpływa na żywotność rozrządu i turbo.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · BMW Longlife-01 5W-30
Olej skrzyni1.6 l · BMW MTF-LT-5 75W-80

Harmonogram serwisu BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Serwis zawieszenia przedniej osi „Dożywotni" 100 000 1800 zł 3200 zł
Serwis układu hamulcowego przód „Dożywotni" 50 000 1200 zł 1900 zł
Wymiana płynu chłodniczego „Dożywotni" 60 000 250 zł 450 zł
Serwis skrzyni manualnej - olej „Dożywotni" 80 000 350 zł 650 zł
Wymiana płynu hamulcowego 2 lata 2 rok(u) 180 zł 320 zł
Wymiana cewek zapłonowych „Dożywotni" 80 000 900 zł 1600 zł
Wymiana świec zapłonowych 60 000 40 000 450 zł 850 zł
Wymiana filtra kabinowego 30 000 15 000 160 zł 300 zł
Wymiana filtra powietrza 30 000 15 000 120 zł 220 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 650 zł 1100 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 120 zł 220 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł

Niezawodność BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11) — ocena według układów

Silnik5.8/10 · N20 daje dobrą elastyczność, ale wymaga profilaktyki rozrządu, częstszych wymian oleju i kontroli chłodzenia.
osprzęt silnika5.9/10 · Pokrywa zaworów, obudowa filtra oleju i cewki to typowe punkty kosztów po przekroczeniu 100 tys. km.
skrzynia biegów7.4/10 · Manual jest trwalszy i tańszy w naprawach niż automat, o ile sprzęgło nie było przeciążane.
Zawieszenie6.4/10 · Komfort jest wysoki, ale wielowahaczowa konstrukcja w ciężkim kombi zużywa się kosztowniej niż w autach popularnych.
Elektryka / elektronika6.5/10 · Elektronika pokładowa zwykle nie jest krytycznym problemem, choć wiek auta oznacza ryzyko drobnych usterek osprzętu.
nadwozie i wnętrze7.3/10 · Kabina i materiały starzeją się dobrze, a korozja nie jest głównym problemem przy bezwypadkowych egzemplarzach.

Typowe usterki BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11) — co się psuje i ile kosztuje

Rozciągający się łańcuch rozrządu N20 Monitoruj
📍 80 000–160 000 silnikrozrząd

Po zimnym rozruchu może pojawiać się metaliczny hałas. Zwlekanie zwiększa ryzyko przeskoku łańcucha i bardzo drogiej naprawy silnika.

🔧 Koszt naprawy: 4 500–9 000 zł
Nieszczelność pokrywy zaworów Umiarkowane
📍 90 000–180 000 silnikwycieki

Pokrywa i odma potrafią pękać lub przepuszczać olej. Objawy to zapach oleju, zabrudzenia i nierówna praca na wolnych obrotach.

🔧 Koszt naprawy: 900–2 200 zł
Wyciek z obudowy filtra oleju i chłodniczki Umiarkowane
📍 70 000–170 000 silnikwycieki

Typowa przypadłość N20. Zaniedbanie może skończyć się zabrudzeniem pasków osprzętu i spadkiem poziomu oleju.

🔧 Koszt naprawy: 700–1 800 zł
Pompa cieczy chłodzącej i termostat Umiarkowane
📍 100 000–180 000 chłodzenie

Elektryczna pompa wody oraz termostat bywają elementami eksploatacyjnymi. Objawy to przegrzewanie i komunikaty o temperaturze.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–3 500 zł
Cewki zapłonowe i świece Monitoruj
📍 60 000–140 000 zapłon

Przy gorszym paliwie lub długich interwałach obsługi pojawiają się wypadania zapłonu, szarpanie i check engine.

🔧 Koszt naprawy: 500–1 400 zł
Zużycie tulei i łączników przedniego zawieszenia Monitoruj
📍 90 000–200 000 zawieszenie

Ciężkie kombi premium obciąża przednią oś, więc luzy w zawieszeniu są częste i wpływają na precyzję prowadzenia.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–3 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 5.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 5 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 5 520i 184 KM 2012 (F11)

Czy BMW F11 520i 184 KM to dobra alternatywa dla diesla?

Tak, jeśli auto ma jeździć także po mieście i na krótszych odcinkach. Benzyna szybciej się nagrzewa, ale wymaga akceptacji wyższego spalania.

Jaki silnik ma ta wersja?

To dwulitrowa jednostka 2.0 turbo N20B20B o mocy 184 KM i momencie 270 Nm.

Czy rozrząd w N20 jest problematyczny?

Tak, to jedna z najważniejszych rzeczy do sprawdzenia przed zakupem. Profilaktyka i częsty serwis olejowy znacząco pomagają.

Jakie jest realne spalanie 520i F11 6MT?

W trasie zwykle 7,5-8,5 l/100 km, a w mieście i na krótkich odcinkach około 9,5-10,5 l/100 km.

Czy manual pasuje do charakteru tego auta?

Tak, jeśli kierowca lubi większą kontrolę i chce uniknąć kosztów automatu. W segmencie premium jest to jednak rzadszy wybór.

Na co zwrócić uwagę przy oględzinach?

Na hałas rozrządu po odpaleniu, wycieki oleju, temperaturę pracy, historię wymian oleju, stan zawieszenia i sprzęgła.

Czy 184 KM wystarcza w dużym kombi?

Do codziennej jazdy i tras tak, choć przy pełnym obciążeniu nie jest to wersja o sportowym charakterze.

Jakie paliwo lać do 520i N20?

Minimum 95 oktanów, ale przy dynamiczniejszej jeździe i dla lepszej kultury pracy warto tankować 98.

Czy części do F11 są drogie?

Tak, to nadal auto premium. Nawet typowe naprawy zawieszenia, chłodzenia czy uszczelnień kosztują więcej niż w klasie średniej.

Czy to dobra wersja na długie trasy rodzinne?

Tak, bo F11 oferuje świetny komfort, dobre wyciszenie i duży bagażnik, o ile egzemplarz jest mechanicznie zadbany.

Źródła i metodologia

Auto-Data — Dane techniczne F11 520i 184 KM: osiągi, masa, wymiary i spalanie katalogowe.
BMW Group PressClub — Fabryczne materiały BMW dotyczące gamy F11 i konfiguracji układów napędowych.
AutoCentrum — Realne spalanie użytkowników dla BMW 520i Touring F11.
Otomoto — Przegląd cen ofertowych BMW Serii 5 Touring F11 na polskim rynku wtórnym.
Honest John — Najczęściej zgłaszane słabe punkty serii F10/F11 według użytkowników i rynku UK.
What Car? — Ocena używanego BMW Serii 5 Touring, koszty eksploatacji i typowe problemy.
TÜV Report — Raporty niezawodności TÜV dla samochodów klasy wyższej i premium.
Forum BMW Klub Polska — Doświadczenia właścicieli z silnikiem N20, napędem RWD i manualną skrzynią.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 15 maja 2026.