AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring G21 M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM (2019–dziś)

BMW Seria 3 Touring (G21) M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW M340d xDrive Mild Hybrid Touring G21 łączy praktyczność rodzinnego kombi z osiągami, które jeszcze niedawno były domeną dużo bardziej sportowych modeli. To znakomity wybór dla kierowcy pokonującego duże przebiegi, o ile akceptuje złożoność nowoczesnego diesla premium i nie próbuje oszczędzać na serwisie.

BMW Seria 3 Touring G21 2021 — widok boczny
340 KMMoc
4.8 s0–100 km/h
5.8 lSpalanie /100km
~10 258 złKoszt posiadania / rok
7.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania6.1
Trwałość8.3
Likwidność8.4
Utrzymanie wartości8.3
Design i wygląd8.6
Prestiż i emocje9.0

BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największą zaletą M340d jest potężny zapas momentu obrotowego i sposób, w jaki auto buduje prędkość bez wysiłku. To samochód, który nie potrzebuje wysokich obrotów ani agresywnej pracy skrzyni, żeby jechać naprawdę szybko. W praktyce oznacza to ogromny komfort podczas wyprzedzania, bardzo swobodną jazdę autostradową i poczucie pełnej kontroli nawet wtedy, gdy auto jest załadowane rodziną oraz bagażami.

Układ mild hybrid 48 V poprawia płynność działania całego zespołu napędowego. Start-stop jest mniej irytujący, reakcje przy ruszaniu są gładsze, a w spokojnej jeździe da się zauważyć lekko lepszą efektywność niż w starszych, niezelektryfikowanych odmianach. Nie jest to jednak samochód nastawiony na miejskie oszczędzanie. Najwięcej sensu ma wtedy, gdy regularnie pokonuje dłuższe dystanse i pracuje w warunkach korzystnych dla nowoczesnego diesla.

W codziennym użytkowaniu ogromny plus stanowi też spójność całego pakietu. Automat ZF bardzo dobrze współpracuje z B57, a xDrive pomaga skutecznie wykorzystać moc przez cały rok. Touring pozostaje przy tym praktycznym kombi segmentu premium z dobrą ergonomią, porządnym wyciszeniem i bagażnikiem, który naprawdę nadaje się do rodzinnej eksploatacji. To auto kompletne, a nie jednowymiarowo szybkie.

Z drugiej strony M340d nie wybacza zaniedbań. To złożony technicznie diesel z DPF-em, SCR, AdBlue, układem 48 V, automatem i AWD. Jeśli egzemplarz ma słabą historię serwisową, był eksploatowany wyłącznie na krótkich odcinkach albo ktoś próbował oszczędzać na profilaktyce, rachunki mogą szybko rosnąć. Właśnie dlatego ta wersja najlepiej sprawdza się u kierowcy, który rozumie, co kupuje i ma realistyczny budżet na utrzymanie topowej konfiguracji premium.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Pokonujesz duże przebiegi i chcesz jedno z najszybszych kombi premium z naprawdę mocnym dieslem na długie trasy.
  • Cenisz kulturę pracy rzędowej szóstki i chcesz więcej elastyczności oraz prestiżu niż oferują czterocylindrowe odmiany.
  • Potrzebujesz auta rodzinnego, ale nie chcesz rezygnować z wysokiej dynamiki, trakcjii AWD i dopracowanego prowadzenia.
  • Akceptujesz wyższe koszty serwisu w zamian za bardzo kompletny, szybki i dojrzały samochód klasy premium.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście na krótkich odcinkach, bo nowoczesny diesel z osprzętem emisji nie lubi takiego profilu użytkowania.
  • Szukasz taniego w utrzymaniu BMW i nie chcesz finansować profilaktyki układu 48 V, SCR, skrzyni i napędu AWD.
  • Nie potrzebujesz tak dużych osiągów i wystarczy Ci prostsza oraz tańsza w obsłudze odmiana 320d albo 330d.
  • Kupujesz topową wersję wyłącznie dla znaczka, bez rezerwy budżetowej na serwis i potencjalne naprawy premium.
Konkurenci do rozważenia
Audi S4 Avant TDI quattro
Bardzo bliski rywal dla kierowcy, który chce szybkie kombi z dieslem i AWD, ale w bardziej zachowawczym stylu niż BMW.
Mercedes Klasa C Kombi C 400 d 4MATIC
Alternatywa bardziej nastawiona na komfort i nowoczesną atmosferę wnętrza, zwykle mniej angażująca w prowadzeniu.
Volvo V60 B5 AWD
Propozycja dla kierowcy ceniącego bezpieczeństwo i spokój ponad sportowy charakter, choć bez takiego zapasu mocy jak BMW.
BMW Seria 5 Touring 540d xDrive
Większa i droższa alternatywa dla osób, które chcą podobny charakter diesla premium w jeszcze bardziej luksusowym wydaniu.

BMW Seria 3 Touring G21 w odmianie M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM jest jedną z tych konfiguracji, które pokazują, dlaczego mocny diesel nadal ma sens w samochodzie premium. Największe wrażenie robi tu nie tylko wynik 340 KM, ale przede wszystkim sposób, w jaki auto przyspiesza w realnych warunkach. 700 Nm dostępne nisko w połączeniu z automatem ZF i napędem AWD sprawia, że M340d jest bardzo szybkie praktycznie zawsze: przy wyjeździe z zakrętu, przy wyprzedzaniu w trasie i przy pełnym obciążeniu bagażnika oraz pasażerów. To osiągi podawane w sposób gładki, niewymuszony i bardzo dojrzały. Jednocześnie Touring zachowuje wszystkie cechy, których oczekuje się od dobrego kombi segmentu premium. Kabina jest dobrze wyciszona, ergonomia stoi na wysokim poziomie, a 500 litrów bagażnika wystarcza do codziennego życia rodzinnego i dłuższych wyjazdów. M340d nie jest więc tylko szybką wersją do katalogu. To realnie użyteczny samochód dla kogoś, kto dużo jeździ i chce połączyć wysoki komfort z prawdziwą rezerwą mocy. Układ mild hybrid 48 V poprawia płynność działania napędu, wygładza pracę start-stopu i lekko wspiera efektywność, ale nie zmienia charakteru auta: to nadal przede wszystkim mocny, trasowy diesel. Minusem jest cena całego pakietu. M340d jest droższe w zakupie i zdecydowanie bardziej wymagające w utrzymaniu niż słabsze wersje 320d czy nawet 330d. Dochodzi osprzęt emisji spalin, układ 48 V, xDrive, adaptacyjne elementy podwozia w wielu egzemplarzach oraz wysokie ceny części i robocizny. B57 pozostaje bardzo cenioną jednostką, ale przy takim poziomie zaawansowania technicznego zaniedbania szybko stają się drogie. Skracanie interwałów olejowych, kontrola układu SCR, profilaktyczny serwis skrzyni i napędu to tu rozsądny standard, a nie przesada. Dlatego M340d xDrive Touring ma sens dla świadomego użytkownika, który regularnie jeździ w trasie, chce korzystać z potencjału topowego diesla i potrafi utrzymać auto zgodnie z jego klasą. W takim scenariuszu G21 odwdzięcza się wyjątkowo szerokim zakresem kompetencji: jest szybkie, praktyczne, prestiżowe i zaskakująco oszczędne jak na możliwości. Jeśli jednak ktoś szuka tylko mocnej wersji na znaczek i nie zakłada budżetu na profilaktykę, ten wybór może szybko okazać się zbyt ambitny.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Bardzo wysoka elastyczność i ogromny zapas momentu dzięki sześciocylindrowemu dieslowi B57.
  • Świetnie zestrojony duet automatu ZF i napędu xDrive, który skutecznie wykorzystuje moc przez cały rok.
  • Osiągi zbliżone do aut sportowych, ale w praktycznym i wygodnym kombi premium.
  • Rozsądne spalanie jak na 340 KM, AWD i realne możliwości tej wersji.
  • Wysoka jakość jazdy, dobre wyciszenie i pełna użyteczność rodzinnego Touringa.
Minusy
  • Wyraźnie wyższe koszty zakupu i utrzymania niż w słabszych odmianach Serii 3.
  • Nowoczesny diesel z SCR, DPF i układem 48 V nie toleruje zaniedbań ani złego profilu użytkowania.
  • xDrive, automat i topowy silnik zwiększają liczbę kosztownych elementów do profilaktyki.
  • To nie jest wersja dla kogoś szukającego premium na minimalnym budżecie serwisowym.
  • Zaniedbany egzemplarz może szybko zamienić się w bardzo drogi projekt naprawczy.

Osiągi BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21) — przyspieszenie i prędkość

4,8 s do 100 km/h i około 700 Nm sprawiają, że M340d Touring jest błyskawiczne w realnej jeździe i imponuje elastycznością przy każdej prędkości.

0–100 km/h4.8 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach340 KM przy 4400
Moment przy obrotach700 Nm przy 1750-2250

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.0 l Diesel · B57D30T2 + 48V
Moc / moment340 KM · 700 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP76 xDrive) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · G21
Dł. / szer. / wys.4713 / 1827 / 1440 mm · masa 1895 kg
Bagażnik500 l (złożone: 1510 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21)

Realnie trzeba liczyć około 6,5–8,4 l/100 km. Jak na 340 KM, sześć cylindrów i AWD to nadal bardzo dobry wynik na długich trasach.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Pojemność zbiornika59 l
Spalanie WLTP śr.5.8 l/100 km
Realne spalanie6.5–8.4 l/100 km
Zasięg (szacowany)~702 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · co ~11000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21)

Silnik B57 z układem 48 V warto serwisować częściej niż sugeruje komputer. Olej BMW Longlife-04 0W-30 i skrócony interwał pomagają ograniczyć ryzyko drogich problemów.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · BMW Longlife-04 0W-30
Olej skrzyni7.5 l · ZF Lifeguard 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Uzupełnienie / serwis AdBlue „Dożywotni" 11 000 130 zł 340 zł
Serwis olejów układu xDrive / dyferencjałów „Dożywotni" 90 000 1200 zł 2100 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1600 zł 2800 zł
Płyn chłodniczy 4 lata 4 rok(u) 360 zł 590 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 220 zł 380 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 360 zł 590 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 210 zł 380 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 190 zł 320 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 900 zł 1350 zł
Czyszczenie / serwis DPF i EGR „Dożywotni" 90 000 1200 zł 2700 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21) — ocena według układów

silnik B578.1/10 · Rzędowy diesel BMW uchodzi za udaną i trwałą jednostkę, ale wymaga dobrej obsługi i nie lubi zaniedbań olejowych.
automat ZF 8HP8.0/10 · Bardzo dobra skrzynia do mocnego diesla, pod warunkiem regularnego serwisu olejowego mimo marketingu o bezobsługowości.
układ xDrive7.3/10 · Napęd AWD poprawia użyteczność auta, ale zwiększa złożoność i koszt długoterminowego serwisu.
DPF / EGR / SCR6.7/10 · Osprzęt emisji działa najlepiej w aucie regularnie jeżdżącym w trasie. Miasto i odkładanie profilaktyki szybko pogarszają perspektywę.
instalacja 48 V i elektronika7.0/10 · Mild hybrid poprawia kulturę pracy, ale dodaje elementy, które przy zaniedbanym aucie potrafią podnieść koszty eksploatacji.
nadwozie i wnętrze8.4/10 · Praktyczność kombi, dobra ergonomia i wysoka jakość kabiny sprawiają, że Touring bardzo dobrze znosi codzienne użytkowanie.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i regeneracje przy częstej jeździe miejskiej Umiarkowane
📍 70 000–240 000 DPFdieselmiasto

Topowy diesel BMW nadal nie lubi krótkich odcinków. Przy złym profilu jazdy rośnie ryzyko problemów z regeneracją filtra, wzrostem spalania i kosztownym czyszczeniem lub naprawą.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–6 500 zł
Układ SCR / AdBlue i czujniki NOx Umiarkowane
📍 70 000–240 000 AdBlueSCRNOx

Osprzęt SCR potrafi generować błędy i kosztowne wizyty serwisowe. Warto sprawdzić historię usterek, działanie układu i brak komunikatów emisji spalin.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–6 000 zł
EGR i zabrudzenie dolotu w B57 Monitoruj
📍 90 000–240 000 EGRdolotB57

Przy zaniedbaniach serwisowych lub użytkowaniu głównie w mieście mogą pojawić się objawy zabrudzenia dolotu i problemów z zaworem EGR.

🔧 Koszt naprawy: 1 000–3 800 zł
Skrzynia ZF 8HP i odwlekany serwis olejowy Monitoruj
📍 90 000–280 000 automatZF8HPserwis

Skrzynia jest mocną stroną auta, ale ignorowanie wymiany oleju przy większych przebiegach zwiększa ryzyko droższych napraw i pogorszenia kultury pracy.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–9 500 zł
Napęd xDrive i oleje w układzie przeniesienia napędu Monitoruj
📍 90 000–260 000 xDrivenapędserwis

AWD poprawia trakcję, ale dodaje kolejne elementy wymagające profilaktyki. Warto kontrolować stan olejów, przegubów i pracę układu przy dużych przebiegach.

🔧 Koszt naprawy: 1 300–7 200 zł
Instalacja 48 V i osprzęt mild hybrid Umiarkowane
📍 100 000–240 000 48Vmild-hybridelektryka

Układ elektryfikacji zwykle działa poprawnie, ale ewentualne usterki osprzętu 48 V podnoszą próg kosztów względem starszych diesli bez mild hybrid.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–7 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring M340d xDrive Mild Hybrid 340 KM 2021 (G21)

Czy ten silnik nadaje się do miasta?

Tak, ale warto dobrać wersję napędu do profilu jazdy i pilnować regularnego serwisu olejowego.

Ile realnie pali ta wersja?

W codziennym użytkowaniu realne spalanie zwykle mieści się w widełkach podanych na stronie, zależnie od stylu jazdy i miasta.

Jak wygląda serwis skrzyni biegów?

Najbezpieczniej traktować wymianę oleju w skrzyni jako stały element profilaktyki, nawet jeśli producent dopuszcza dłuższe interwały.

Czy koszty serwisu są wysokie?

To zależy od napędu i skrzyni, ale regularna profilaktyka jest dużo tańsza niż odkładanie podstawowych obsług.

Na co patrzeć przed zakupem?

Na historię serwisową, stan oleju, skrzyni, rozrządu lub osprzętu hybrydy oraz zgodność przebiegu z dokumentacją.

Czy ten samochód trzyma wartość?

Najlepiej wypada zadbany egzemplarz z pełną historią i rozsądnym przebiegiem, bo rynek mocno premiuje przewidywalny serwis.

Czy warto kupić automat?

Tak, jeśli akceptujesz regularny serwis olejowy i wiesz, że wygoda automatu wymaga większej dyscypliny serwisowej.

Czy nadaje się na trasy?

W większości przypadków tak, ale konkretna odpowiedź zależy od rodzaju napędu i obciążenia auta.

Jakie są najczęstsze wydatki po zakupie?

Najczęściej startowo wychodzi olej, filtry, płyny, skrzynia, rozrząd lub diagnostyka zależna od typu napędu.

Czy to dobry wybór na kilka lat?

Tak, pod warunkiem że kupisz zadbany egzemplarz i nie będziesz oszczędzać na podstawowej profilaktyce.

Źródła i metodologia

BMW Polska — Seria 3 Touring G21 M340d xDrive — Oficjalne dane techniczne BMW Serii 3 Touring G21 oraz parametry wersji M340d xDrive z układem 48 V.
AutoCentrum — BMW Seria 3 Touring G21 M340d xDrive MHEV — Polskie dane katalogowe, osiągi, wymiary i podstawowe parametry eksploatacyjne odmiany M340d Touring.
Auto-Data — BMW M340d xDrive Touring Mild Hybrid — Parametry sześciocylindrowego diesla, napędu AWD, osiągów i wymiarów dla M340d Touring.
Spritmonitor — BMW M340d xDrive spalanie — Raporty użytkowników pokazujące realne zużycie paliwa w codziennej eksploatacji mocnego diesla BMW z automatem i AWD.
Otomoto — BMW M340d xDrive Touring G21 — Punkt odniesienia dla realnych cen ofertowych i podaży egzemplarzy na polskim rynku wtórnym.
ADAC — BMW 3er Zuverlässigkeit — Raporty niezawodności i typowe uwagi eksploatacyjne dotyczące współczesnych BMW Serii 3.
TÜV Report — BMW 3 Series — Źródło pomocnicze dla typowych punktów kontroli, trwałości zawieszenia i jakości wykonania modelu.
Forum BMW Klub Polska — G20/G21 M340d xDrive — Doświadczenia użytkowników związane z dieslem B57, układem 48 V, automatem ZF i napędem xDrive w odmianie M340d.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.