AutoKarma.pl BMW Seria 3 Touring F31 330d xDrive 258 KM 8AT (2012–2019)

BMW Seria 3 Touring (F31) 330d xDrive 258 KM 8AT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW Seria 3 Touring F31 330d xDrive 258 KM 8AT łączy sześciocylindrowego diesla, świetny automat i napęd AWD w konfigurację, która nadal robi ogromne wrażenie osiągami. To jednak auto dla kupującego świadomego kosztów — zaniedbany egzemplarz potrafi błyskawicznie zamienić marzenie w bardzo drogi projekt.

BMW Seria 3 Touring F31 2016 — widok boczny
258 KMMoc
5.4 s0–100 km/h
5.2 lSpalanie /100km
~9 127 złKoszt posiadania / rok
7.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania5.9
Trwałość7.6
Likwidność7.2
Utrzymanie wartości7.5
Design i wygląd7.2
Prestiż i emocje7.9

BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Najmocniejszą stroną tej konfiguracji jest silnik N57. Sześć cylindrów, 258 KM i 560 Nm sprawiają, że F31 330d xDrive reaguje bardzo pewnie w każdej prędkości, a wyprzedzanie na trasie wymaga minimalnego wysiłku. W codziennym użytkowaniu największe wrażenie robi nie tyle sam sprint do setki, co sposób oddawania mocy i rezerwa momentu obrotowego dostępna praktycznie od dołu.

Bardzo ważnym partnerem dla tego silnika jest automat ZF 8HP. Skrzynia dobrze wygładza charakter auta w spokojnej jeździe, ale kiedy trzeba przyspieszyć, potrafi reagować szybko i przewidywalnie. W porównaniu z manualem to właśnie 8AT lepiej pasuje do roli szybkiego, dalekobieżnego kombi premium, bo podnosi komfort bez widocznej straty osiągów.

xDrive ma tutaj sens nie tylko marketingowy. Przy tej wartości momentu obrotowego AWD poprawia trakcję na mokrej nawierzchni, ogranicza uślizg przy ruszaniu i daje kierowcy więcej pewności zimą. Ceną jest większa masa, trochę wyższe spalanie i konieczność pilnowania serwisu napędu oraz stanu kompletu opon, bo układ nie wybacza zaniedbań.

Jeżeli kupujący akceptuje wyższe koszty wejścia i odkłada budżet na mocny serwis startowy, 330d xDrive może być jedną z najlepszych używanych propozycji dla kogoś, kto dużo jeździ i nadal chce mieć samochód z charakterem. Jeśli zaś priorytetem jest po prostu możliwie tanie premium, lepiej zostać przy 320d albo nawet szukać prostszej alternatywy poza segmentem performance diesli.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Dużo jeździsz w trasie i chcesz bardzo szybkiego kombi-diesla z dużym zasięgiem oraz świetną elastycznością.
  • Szukasz jednego auta do rodziny, autostrady i całorocznej jazdy bez rezygnacji z osiągów premium.
  • Doceniasz kulturę pracy sześciocylindrowego diesla i jesteś gotów płacić więcej za ten poziom charakteru.
  • Masz budżet na rzetelny przegląd przed zakupem oraz profilaktyczny serwis N57, 8HP i xDrive.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz możliwie taniego w utrzymaniu kombi i nie chcesz rezerwy finansowej po zakupie.
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście, gdzie DPF i osprzęt diesla będą pracować w złych warunkach.
  • Nie zamierzasz serwisować automatu ani napędu AWD, licząc na bezobsługowy charakter używanego premium.
  • Kupujesz głównie oczami i ceną, bez selekcji historii oraz diagnostyki przed zakupem.
Konkurenci do rozważenia
Audi A4 Avant B8/B9 3.0 TDI quattro
Naturalny konkurent dla osób szukających sześciocylindrowego diesla AWD, zwykle bardziej neutralny w prowadzeniu niż BMW.
Mercedes Klasy C Kombi C350 BlueTEC / C400d 4Matic
Komfortowa alternatywa o wysokiej kulturze pracy, z reguły mniej angażująca od BMW.
BMW F31 330d RWD 8AT
Lżejsza i odrobinę prostsza technicznie wersja dla kierowcy, który nie potrzebuje AWD przez cały rok.
Volvo V60 D5 AWD Geartronic
Opcja bardziej nastawiona na komfort i bezpieczeństwo niż na sportowy charakter prowadzenia.

BMW F31 330d xDrive 258 KM ze skrzynią Steptronic to konfiguracja, która dla wielu fanów marki jest złotym środkiem między praktycznością kombi a prawdziwie mocnym, dalekobieżnym daily car. Rzędowa szóstka N57 daje tu kulturę pracy i elastyczność nieporównywalną z czterocylindrowymi dieslami, a xDrive pomaga realnie wykorzystać 560 Nm bez nerwowości na mokrej nawierzchni. W trasie auto jest szybkie, ciche i bardzo skuteczne, a przy tym nadal potrafi utrzymać rozsądne spalanie jak na osiągi. Największa zaleta tej wersji jest jednocześnie źródłem ryzyka. To skomplikowany technicznie, mocny diesel premium z automatem i AWD, więc lista elementów wymagających uwagi jest dłuższa niż w słabszych odmianach. Oprócz typowych tematów N57, takich jak stan dolotu, DPF, EGR czy ogólny poziom serwisu olejowego, dochodzi kwestia automatu ZF 8HP oraz układu xDrive, który nie lubi zaniedbań, różnic w ogumieniu i jazdy bez profilaktyki. Dlatego 330d xDrive nie jest logicznym wyborem dla osoby polującej tylko na moc w niskiej cenie zakupu. Jeśli jednak egzemplarz ma wiarygodną historię, był serwisowany bez oszczędzania na płynach i nie ma za sobą przypadkowych napraw, F31 330d xDrive odwdzięcza się wyjątkowo dopracowanym charakterem. To jedno z tych aut, które potrafią być zarówno szybkim samochodem autostradowym, sprawnym rodzinnym kombi, jak i maszyną dającą sporo satysfakcji z jazdy. Trzeba tylko wejść w ten model z uczciwym budżetem i zrozumieniem, że premium performance diesel nadal kosztuje premium.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 14 maja 2026 · Dane: 14 maja 2026

BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Rzędowa szóstka N57 daje świetną kulturę pracy i bardzo mocny zapas momentu obrotowego.
  • xDrive pomaga skutecznie wykorzystać 560 Nm i poprawia użyteczność auta zimą oraz na mokrym.
  • Automat ZF 8HP bardzo dobrze pasuje do charakteru szybkiego kombi premium.
  • Osiągi są nadal bardzo mocne, a auto pozostaje praktyczne i rodzinne.
  • Dobrze utrzymany egzemplarz potrafi być jednym z najpełniejszych daily cars w segmencie używanym.
Minusy
  • To skomplikowany technicznie diesel premium, więc zaniedbania serwisowe szybko stają się bardzo drogie.
  • Wyższa masa i AWD podnoszą koszty eksploatacji względem prostszych wersji RWD.
  • DPF, EGR, dolot i osprzęt N57 nie lubią typowo miejskiej eksploatacji.
  • Automat 8HP i układ xDrive wymagają profilaktyki, choć wielu sprzedających udaje bezobsługowość.
  • Najlepsze egzemplarze są wyraźnie droższe w zakupie niż słabsze odmiany F31.

Osiągi BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31) — przyspieszenie i prędkość

5,4 s do 100 km/h i 560 Nm sprawiają, że F31 330d xDrive 8AT jest naprawdę bardzo szybkim kombi. Najmocniejszą stroną pozostaje jednak elastyczność i łatwość nabierania prędkości w trasie.

0–100 km/h5.4 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach258 KM przy 4000
Moment przy obrotach560 Nm przy 1500-3000

Dane techniczne BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.0 l Diesel · N57D30
Moc / moment258 KM · 560 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP45) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · F31
Dł. / szer. / wys.4624 / 1811 / 1462 mm · masa 1735 kg
Bagażnik495 l (złożone: 1500 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31)

Jak na sześciocylindrowego diesla z AWD spalanie pozostaje rozsądne. Realnie trzeba liczyć około 6,4–8,4 l/100 km, zależnie od stylu jazdy, obciążenia i warunków.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika57 l
Spalanie WLTP śr.5.2 l/100 km
Realne spalanie6.4–8.4 l/100 km
Zasięg (szacowany)~678 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31)

N57, 8HP i napęd xDrive lubią regularny serwis bardziej niż długie interwały z komputera. Około 6,5 l oleju BMW Longlife-04 5W-30 co 10–12 tys. km to bezpieczniejsza praktyka dla używanego egzemplarza.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · BMW Longlife-04 5W-30
Olej skrzyni8.8 l · ZF LifeguardFluid 8

Harmonogram serwisu BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Kontrola układu chłodzenia i osprzętu „Dożywotni" 120 000 1000 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 280 zł 520 zł
Świece żarowe 60 000 60 000 380 zł 760 zł
Czyszczenie / serwis DPF i EGR „Dożywotni" 80 000 800 zł 2100 zł
Olej w przednim i tylnym moście „Dożywotni" 100 000 650 zł 1300 zł
Olej w przekładni rozdzielczej xDrive „Dożywotni" 60 000 450 zł 980 zł
Olej w automacie ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1300 zł 2400 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 130 zł 260 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 190 zł 390 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 80 zł 170 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 120 zł 220 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 580 zł 980 zł

Niezawodność BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31) — ocena według układów

Silnik7.4/10 · N57 daje świetną kulturę pracy i osiągi, ale wymaga dobrego serwisu olejowego oraz kontroli osprzętu przy większych przebiegach.
układ paliwowy i osprzęt diesla7.0/10 · DPF, EGR i dolot są do opanowania przy trasowej eksploatacji, ale w mieście szybko potrafią podnosić koszty.
skrzynia biegów7.6/10 · ZF 8HP to mocna strona auta, o ile miała rozsądną profilaktykę ATF i nie jest już zmęczona dużym momentem po zaniedbaniach.
układ xDrive7.1/10 · AWD poprawia trakcję, ale wymaga pilnowania stanu opon, geometrii i olejów w układzie przeniesienia napędu.
Zawieszenie7.7/10 · F31 nadal prowadzi się bardzo dobrze, ale cięższa wersja xDrive częściej wymaga budżetu na elementy eksploatacyjne podwozia.
nadwozie i wnętrze8.0/10 · Karoseria i kabina dobrze znoszą przebiegi, jeśli egzemplarz nie był wcześniej eksploatowany po flotowemu i zaniedbany.

Typowe usterki BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i EGR przy przewadze jazdy miejskiej Umiarkowane
📍 100 000–240 000 DPFEGRdiesel

Mocny diesel premium nie lubi życia na krótkich odcinkach. Przy miejskim profilu jazdy rośnie ryzyko częstych dopaleń, błędów EGR, spadku osiągów i kosztownych interwencji serwisowych.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 200 zł
Automat ZF 8HP bez historii wymian ATF Umiarkowane
📍 120 000–280 000 automat8HPATF

Skrzynia zwykle jest trwała, ale zaniedbywana traci płynność i może zacząć szarpać lub opóźniać reakcje. Używane auto bez sensownej profilaktyki ATF wymaga ostrożności.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–9 500 zł
Układ xDrive i przekładnia rozdzielcza Umiarkowane
📍 120 000–260 000 xDriveAWDnapęd

Różnice w zużyciu opon, brak serwisu oleju i ignorowanie pierwszych objawów drgań mogą przyspieszyć zużycie elementów napędu AWD.

🔧 Koszt naprawy: 900–7 000 zł
Nagar w dolocie i zabrudzenia osprzętu N57 Monitoruj
📍 120 000–260 000 dolotN57nagar

Przy większych przebiegach typowe są zabrudzenia dolotu, klap i elementów sterujących, co pogarsza reakcję na gaz oraz kulturę pracy.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 000 zł
Wycieki i stan układu chłodzenia Umiarkowane
📍 130 000–280 000 olejchłodzenieosprzęt

W starszym sześciocylindrowym dieslu trzeba kontrolować wycieki, przewody i elementy chłodzenia, bo przegrzanie lub ubytki płynów szybko robią się kosztowne.

🔧 Koszt naprawy: 1 000–6 000 zł
Tuleje tylnej osi i obciążone zawieszenie Monitoruj
📍 120 000–250 000 zawieszenietuleje

Cięższa wersja xDrive mocniej obciąża niektóre elementy podwozia. Po latach pakiet tulei, łączników i amortyzatorów bywa normalnym wydatkiem po zakupie.

🔧 Koszt naprawy: 900–3 200 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 3 Touring.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 3 Touring oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 3 Touring 330d xDrive 258 KM 8AT 2016 (F31)

Jaki olej do BMW F31 330d xDrive 258 KM 8AT?

Najbezpieczniej trzymać olej BMW Longlife-04 5W-30. Silnik N57 potrzebuje około 6,5 l z filtrem, a w używanym egzemplarzu warto skrócić interwał do około 10–12 tys. km lub jednego roku.

Ile pali BMW F31 330d xDrive automat w praktyce?

W normalnym użytkowaniu realne spalanie zwykle mieści się w przedziale około 6,4–8,4 l/100 km. Trasa potrafi być zaskakująco oszczędna, ale miasto, zima i dynamiczna jazda szybko podnoszą średnią.

Czy BMW F31 330d xDrive jest szybkie?

Tak — to bardzo szybkie kombi. 258 KM, 560 Nm i około 5,4 s do 100 km/h przekładają się na osiągi, które nadal robią wrażenie, zwłaszcza podczas wyprzedzania i jazdy autostradowej.

Czy 330d xDrive jest lepsze od 320d xDrive?

Pod względem kultury pracy, elastyczności i osiągów zdecydowanie tak. Trzeba jednak zaakceptować wyraźnie wyższe koszty serwisu, droższy zakup i większe ryzyko związane z mocniejszym dieslem premium.

Czy silnik N57 w F31 330d jest trwały?

Potrafi być trwały, jeśli miał regularny serwis olejowy i nie był katowany na zimno albo zaniedbywany. Kluczowe są historia obsługi, stan osprzętu i uczciwa diagnostyka przed zakupem.

Czy F31 330d xDrive nadaje się do miasta?

Nie jako główny profil użytkowania. DPF, EGR i osprzęt diesla dużo lepiej czują się w trasach niż na krótkich odcinkach, a wtedy cały sens tej wersji staje się słabszy.

Czy automat ZF 8HP w 330d xDrive jest trwały?

Zwykle tak, ale tylko wtedy, gdy nie był traktowany jako całkowicie bezobsługowy. Przy zakupie trzeba sprawdzić płynność zmiany biegów i sensownie zaplanować profilaktyczną wymianę oleju.

Na co uważać w układzie xDrive?

Na komplet jednakowo zużytych opon, brak drgań i szarpnięć oraz historię serwisu oleju w układzie przeniesienia napędu. AWD daje dużo, ale nie wybacza zaniedbań.

Ile kosztuje serwis BMW F31 330d xDrive 8AT?

Przy normalnym użytkowaniu warto zakładać około 7–11 tys. zł rocznie, o ile nie pojawią się większe tematy jak DPF, EGR, automat 8HP, osprzęt N57 albo naprawa xDrive.

Czy warto kupić F31 330d xDrive z dużym przebiegiem?

Tak, ale wyłącznie wtedy, gdy auto ma naprawdę dobrą historię i nie było serwisowane po kosztach. Wysoki przebieg sam w sobie nie skreśla modelu, natomiast brak dokumentacji mocno zwiększa ryzyko drogich niespodzianek.

Źródła i metodologia

BMW AG — dane techniczne Serii 3 Touring F31 — Oficjalne dane techniczne, osiągi i wymiary dla BMW Serii 3 Touring F31.
Auto-Data — BMW 330d xDrive Touring F31 258 KM 8AT — Katalog danych technicznych, osiągów i mas dla odmiany 330d xDrive Touring ze skrzynią Steptronic.
Automobile Catalog — BMW 330d xDrive Touring Steptronic — Zestawienie parametrów użytkowych, osiągów i przełożeń dla 330d xDrive Touring.
Otomoto — BMW 330d xDrive F31 rynek wtórny — Przegląd cen ofertowych i podaży BMW 330d xDrive Touring na polskim rynku.
AutoCentrum — opinie użytkowników BMW 330d xDrive — Doświadczenia kierowców, realne spalanie i koszty użytkowania sześciocylindrowego diesla BMW.
ADAC — awaryjność aut klasy średniej premium — Raporty o słabych punktach używanych diesli premium z automatem i napędem AWD.
TÜV Report — BMW 3 Series — Wyniki badań technicznych i powtarzalne uwagi diagnostyczne dla BMW serii 3.
Forum BMW Klub Polska — F31 330d xDrive / N57 / 8HP — Wątki użytkowników o trwałości N57, automatu ZF 8HP i napędu xDrive w F31.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 maja 2026.