AutoKarma.pl BMW Seria 2 Gran Tourer F46 218d xDrive 150 KM 8AT (2015–2022)

BMW Seria 2 Gran Tourer (F46) 218d xDrive 150 KM 8AT — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW Seria 2 Gran Tourer F46 218d xDrive 150 KM 8AT to odmiana dla rodziny, która chce spokojnego diesla z automatem i lepszą trakcją zimą. Nie jest tak szybka jak 220d, ale daje podobną praktyczność przy trochę niższych kosztach zakupu.

BMW Seria 2 Gran Tourer F46 2020 — widok boczny
150 KMMoc
9.3 s0–100 km/h
5.1 lSpalanie /100km
~9 329 złKoszt posiadania / rok
7.1
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania6.9
Trwałość7.7
Likwidność6.7
Utrzymanie wartości6.8
Design i wygląd6.6
Prestiż i emocje7.1

BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Najważniejszą zaletą tej wersji jest jej codzienna użyteczność. 150 KM i 330 Nm nie robią wielkiego wrażenia na papierze, ale w rodzinnym MPV dają wystarczającą elastyczność do normalnej jazdy po Polsce, także z kompletem pasażerów i bagażem. Automat pomaga utrzymać płynność, a xDrive poprawia przyczepność wtedy, kiedy przednionapędowe odmiany zaczynają już mielić kołami.

Drugim atutem jest rozsądny kompromis między osiągami a kosztami. 218d xDrive nie jest tak szybkie jak 220d, ale zwykle okazuje się tańsze w zakupie, a w trasie nadal potrafi zejść do bardzo dobrych wyników spalania. Dla kierowcy, który nie szuka sportowych wrażeń, to w pełni wystarczający poziom osiągów.

Wadą pozostaje złożoność układu napędowego. Mamy tu współczesnego diesla z DPF i AdBlue, automat Aisin oraz napęd AWD, więc lista elementów wymagających sensownej profilaktyki jest dłuższa niż w prostszych wersjach benzynowych czy FWD. Zakup przypadkowego egzemplarza bez historii serwisowej może szybko okazać się kosztowną pomyłką.

Jeżeli jednak profil jazdy jest zgodny z charakterem auta, 218d xDrive wypada bardzo dojrzale. To rodzinne BMW, które nie próbuje być sportowe, tylko skutecznie łączy praktyczne nadwozie, oszczędnego diesla, automat i większy margines bezpieczeństwa trakcyjnego. Właśnie w tej roli ta odmiana ma najwięcej sensu.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Regularnie jeździsz w trasę i szukasz rodzinnego diesla premium z automatem oraz lepszą trakcją zimą.
  • Chcesz praktyczne BMW z 7 miejscami, ale nie potrzebujesz osiągów topowej wersji 220d.
  • Kupujesz auto z udokumentowanym serwisem silnika, automatu i układu xDrive.
  • Mieszkasz poza dużym miastem i realnie wykorzystasz zalety napędu AWD.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Jeździsz głównie po mieście i na krótkich odcinkach, bo wtedy diesel z DPF i SCR szybko traci sens.
  • Szukasz możliwie prostego i taniego w serwisie rodzinnego auta premium.
  • Nie potrzebujesz lepszej trakcji, więc zwykłe 218d FWD będzie rozsądniejsze i prostsze.
  • Chcesz kupić najtańszy egzemplarz bez sprawdzenia historii olejowej, skrzyni i układu wydechowego.
Konkurenci do rozważenia
BMW Seria 2 Gran Tourer 218d FWD
Bardziej oszczędna i prostsza alternatywa, ale bez dodatkowej trakcji na śliskim i przy pełnym obciążeniu.
BMW Seria 2 Gran Tourer 220d xDrive
Wyraźnie mocniejsza odmiana dla osób robiących większe przebiegi i oczekujących lepszej dynamiki.
Volkswagen Touran 2.0 TDI DSG
Mniej prestiżowy, ale bardzo racjonalny rodzinny rywal o podobnej funkcjonalności.
Mercedes-Benz B 200 d 4MATIC
Alternatywa premium z AWD, zwykle mniej praktyczna, ale porównywalna kosztowo w utrzymaniu.

BMW Seria 2 Gran Tourer F46 218d xDrive 150 KM 8AT to ciekawa wersja pośrednia dla kierowcy, który nie potrzebuje topowej mocy 220d, ale chce zachować zalety diesla, automatu i napędu na cztery koła. W praktyce 150-konne B47 nadal zapewnia dobrą elastyczność do rodzinnej jazdy, a xDrive poprawia pewność ruszania na śliskim i stabilność przy pełnym obciążeniu. To samochód, który najlepiej czuje się w trasie, na dojazdach międzymiastowych i przy regularnych wyjazdach z kompletem pasażerów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to nie jest budżetowy wariant Gran Tourera. Dochodzą typowe obowiązki nowoczesnego diesla z DPF i SCR, regularny serwis automatu oraz dodatkowa złożoność układu AWD. Jeżeli auto było eksploatowane głównie w mieście, oszczędności z niższego spalania szybko mogą stopnieć. Dobrze utrzymany 218d xDrive ma jednak dużo sensu: daje praktyczne nadwozie, spokojny charakter, niezłą ekonomikę i wyraźnie większy margines trakcji niż zwykłe FWD. Dla świadomego użytkownika to jedna z najbardziej sensownych wysokoprężnych wersji F46 poniżej 220d.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 13 maja 2026 · Dane: 13 maja 2026

BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Udany diesel B47 150 KM daje wystarczającą elastyczność do rodzinnej jazdy i tras.
  • xDrive poprawia trakcję na mokrym, w zimie i przy ruszaniu pod obciążeniem.
  • Automat Aisin dobrze pasuje do charakteru spokojnego rodzinnego BMW.
  • Realne spalanie pozostaje rozsądne jak na AWD i praktyczne nadwozie.
  • To dojrzały kompromis między osiągami, funkcjonalnością i poczuciem bezpieczeństwa.
Minusy
  • Nowoczesny diesel z DPF, SCR i AdBlue wymaga odpowiedniego profilu jazdy oraz profilaktyki.
  • Układ xDrive zwiększa złożoność serwisową i potencjalne wydatki po latach.
  • Do typowo miejskiej eksploatacji ta wersja ma mniej sensu niż benzyna.
  • Serwis automatu i napędu AWD nie należy do tanich w klasie rodzinnych MPV.
  • Słabe egzemplarze potrafią szybko skasować przewagę niższego spalania.

Osiągi BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46) — przyspieszenie i prędkość

9,3 s do 100 km/h nie zamienia Gran Tourera w hot hatcha, ale w codziennym ruchu 330 Nm daje przyjemną elastyczność. Największą zaletą jest raczej spokojna skuteczność i pewność na śliskim niż sama szybkość.

0–100 km/h9.3 s
Prędkość maksymalna203 km/h
Moc przy obrotach150 KM przy 4000
Moment przy obrotach330 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · B47C20U0
Moc / moment150 KM · 330 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (Aisin GA8F22AW) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Minivan · 7 miejsca · F46
Dł. / szer. / wys.4556 / 1800 / 1641 mm · masa 1610 kg
Bagażnik560 l (złożone: 1820 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46)

W praktyce warto liczyć około 5,6–7,1 l/100 km. Jak na rodzinne AWD z dieslem i automatem to nadal bardzo uczciwy wynik, szczególnie przy trasowym użytkowaniu.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika51 l
Spalanie WLTP śr.5.1 l/100 km
Realne spalanie5.6–7.1 l/100 km
Zasięg (szacowany)~718 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · uzupełniać co ~12 000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46)

Silnik B47 potrzebuje około 5,0 l oleju zgodnego z normą BMW Longlife-04 5W-30. W używanym aucie warto skrócić interwał wymiany do około 10–12 tys. km.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.0 l · BMW Longlife-04 5W-30
Olej skrzyni7.2 l · Aisin AWF8F35 ATF

Harmonogram serwisu BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 80 000 1280 zł 2260 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 40 000 680 zł 1220 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 5 rok(u) 300 zł 580 zł
Serwis DPF / SCR / AdBlue „Dożywotni" 100 000 900 zł 2400 zł
Serwis układu xDrive / oleje napędu „Dożywotni" 90 000 900 zł 1800 zł
Olej skrzyni automatycznej Aisin 8AT „Dożywotni" 80 000 1200 zł 2300 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 140 zł 260 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 220 zł 420 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 100 zł 180 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 120 zł 240 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 12 000 520 zł 940 zł

Niezawodność BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46) — ocena według układów

silnik B477.8/10 · Udana jednostka pod warunkiem regularnych wymian oleju i trasowego profilu użytkowania.
układ DPF / SCR7.0/10 · Najbardziej wrażliwy obszar tej wersji. W trasie działa dobrze, w mieście szybko rośnie ryzyko kosztów.
skrzynia automatyczna8.0/10 · Aisin 8AT dobrze znosi przebiegi, jeśli nie zaniedbano wymiany oleju.
układ xDrive7.4/10 · Napęd AWD poprawia bezpieczeństwo trakcyjne, ale wymaga większej uwagi serwisowej.
zawieszenie i hamulce7.3/10 · Podwozie jest solidne, choć części eksploatacyjne do rodzinnego BMW premium nie należą do tanich.
elektronika i wyposażenie7.2/10 · Bogatsze wyposażenie zwiększa komfort, ale po latach podnosi liczbę drobnych usterek.

Typowe usterki BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46) — co się psuje i ile kosztuje

DPF i układ SCR nie lubią jazdy wyłącznie po mieście Umiarkowane
📍 70 000–220 000 DPFSCRAdBlue

Przy częstych krótkich odcinkach rośnie ryzyko problemów z regeneracją filtra, czujnikami NOx i samym układem AdBlue. Ta wersja wyraźnie lepiej znosi trasy niż ruch miejski.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł
Serwis skrzyni Aisin 8AT bywa odkładany Umiarkowane
📍 80 000–220 000 automatAisinolej

Skrzynia jest trwała, ale zaniedbanie wymian oleju potrafi pogorszyć płynność pracy i zwiększyć ryzyko droższych napraw po większym przebiegu.

🔧 Koszt naprawy: 1 300–3 000 zł
Układ xDrive zwiększa liczbę elementów do kontroli Umiarkowane
📍 100 000–240 000 xDriveAWDnapęd

Dodatkowy napęd poprawia trakcję, ale wymaga kontroli luzów, hałasów i stanu olejów w układzie przeniesienia napędu.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–4 800 zł
Osprzęt diesla B47 wymaga regularnej profilaktyki Umiarkowane
📍 90 000–220 000 B47osprzętchłodzenie

W kilkuletnim aucie warto monitorować szczelność układów, pracę osprzętu i objawy problemów z chłodzeniem albo dolotem.

🔧 Koszt naprawy: 700–3 600 zł
Zawieszenie i hamulce rodzinnego BMW nie są tanie Umiarkowane
📍 70 000–200 000 hamulcezawieszenie

Większa masa wersji AWD przyspiesza zużycie niektórych elementów podwozia, a markowe części premium kosztują swoje.

🔧 Koszt naprawy: 1 100–4 700 zł
Elektronika komfortu i czujniki potrafią generować drobiazgi Monitoruj
📍 90 000–220 000 elektronikakomfort

Kamery, multimedia, czujniki parkowania i drobna elektryka zwykle nie unieruchamiają auta, ale podnoszą koszty użytkowania po gwarancji.

🔧 Koszt naprawy: 400–2 600 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW Seria 2 Gran Tourer.

Inne podobne auta

Inne wersje Seria 2 Gran Tourer oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW Seria 2 Gran Tourer 218d xDrive 150 KM 8AT 2020 (F46)

Ile pali BMW Seria 2 Gran Tourer F46 218d xDrive 150 KM 8AT w praktyce?

Realne spalanie zwykle mieści się w przedziale około 5,6–7,1 l/100 km. W trasie wynik potrafi być bardzo dobry, ale xDrive i masa auta podnoszą zużycie względem prostszej wersji FWD.

Czy BMW 218d xDrive Gran Tourer nadaje się do miasta?

Nie jako główny profil jazdy. To diesel z DPF i AdBlue, więc krótkie odcinki nie służą ani układowi wydechowemu, ani sensowi całej konfiguracji AWD.

Jaki olej do BMW 218d xDrive F46?

Najbezpieczniej stosować olej zgodny z normą BMW Longlife-04 5W-30. Silnik B47 potrzebuje około 5,0 l z filtrem, ale interwał warto skrócić względem zaleceń flotowych.

Czy BMW 218d xDrive F46 jest wystarczająco dynamiczne?

Tak, do rodzinnej jazdy w zupełności. 150 KM i 330 Nm zapewniają dobrą elastyczność, choć nie dają takiego zapasu mocy jak 220d.

Czy w BMW 218d xDrive Gran Tourer jest AdBlue?

Tak. Układ SCR wymaga regularnego uzupełniania AdBlue i kontroli czujników oraz pracy całego układu wydechowego.

Czy automat w BMW 218d xDrive wymaga wymiany oleju?

Tak. W praktyce warsztatowej warto wymieniać olej mniej więcej co 70–90 tys. km, zamiast liczyć na marketing o bezobsługowości.

Czy xDrive w wersji 218d mocno podnosi koszty?

Nie dramatycznie w zadbanym aucie, ale zwiększa złożoność napędu i liczbę elementów, które trzeba kontrolować po większych przebiegach.

218d xDrive czy 218d FWD w F46?

xDrive wygrywa trakcją i pewnością na śliskim, ale FWD będzie tańsze, lżejsze i prostsze serwisowo. Wybór zależy od warunków jazdy i priorytetów użytkownika.

Na co uważać przy zakupie BMW 218d xDrive F46?

Na historię wymian oleju w silniku, serwis automatu, stan DPF i SCR, oznaki zużycia układu AWD oraz ogólną jakość wcześniejszego utrzymania auta.

Czy warto kupić BMW Seria 2 Gran Tourer F46 218d xDrive w 2026 roku?

Tak, jeśli auto ma udokumentowany serwis i będzie użytkowane zgodnie z charakterem diesla. To spokojna, praktyczna i całkiem kompletna odmiana rodzinnego BMW.

Źródła i metodologia

BMW katalog prasowy — 2 Series Gran Tourer xDrive — Oficjalne dane producenta dla BMW 2 Series Gran Tourer F46 oraz odmiany 218d xDrive.
Auto-Data — BMW 2 Series Gran Tourer F46 218d xDrive 150 KM Steptronic — Podstawowe dane techniczne, osiągi, napęd xDrive i wymiary wersji 218d xDrive.
AutoCentrum — BMW Seria 2 Gran Tourer opinie i spalanie — Punkt odniesienia dla realnego spalania, opinii kierowców i kosztów użytkowania rodzinnego BMW.
Otomoto — BMW Seria 2 Gran Tourer rynek wtórny — Źródło do określenia mediany cen ofertowych i podaży wersji 218d xDrive na polskim rynku.
ADAC — raporty niezawodności — Niezależny kontekst dla trwałości diesla B47, układu xDrive i automatu w kilkuletnich autach.
TÜV Report — Dodatkowy punkt odniesienia dla jakości wykonania i typowych problemów eksploatacyjnych aut premium.
Honest John — used car reviews — Praktyczne uwagi o typowych awariach układu napędowego, DPF i kosztach utrzymania.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej BMW B47 z xDrive.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 13 maja 2026.