AutoKarma.pl Audi A4 Allroad B9 45 TFSI quattro (2016–2024)

Audi A4 Allroad (B9) 45 TFSI quattro — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Audi A4 Allroad B9 45 TFSI quattro łączy osiągi mocnej benzyny z praktycznym nadwoziem i spokojem napędu AWD na co dzień.

Audi A4 Allroad B9 2020 — widok boczny
245 KMMoc
6.1 s0–100 km/h
7.4 lSpalanie /100km
~12 384 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania6.2
Trwałość7.8
Likwidność7.3
Utrzymanie wartości7.1
Design i wygląd8.4
Prestiż i emocje8.1

Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Audi A4 Allroad B9 po liftingu wygląda dojrzale i bardzo dobrze maskuje swój wiek. Wersja 45 TFSI quattro jest szczególnie ciekawa, bo daje realnie szybkie osiągi bez konieczności wchodzenia w topowe, dużo droższe odmiany S i RS. To auto dla kogoś, kto chce premium kombi, ale nie potrzebuje SUV-a.

Silnik 2.0 TFSI z rodziny EA888 Gen3B ma dobrą kulturę pracy i szeroki zakres użytecznego momentu obrotowego. W połączeniu z dwusprzęgłową skrzynią S tronic auto sprawnie reaguje na gaz i dobrze wypada zarówno w mieście, jak i podczas wyprzedzania w trasie. Najlepiej czuje się przy regularnym, spokojnym serwisie olejowym co 10–12 tys. km.

Quattro w A4 Allroad nie robi z niego terenówki, ale daje wyraźnie lepszą trakcję na śniegu, mokrym asfalcie i szutrowych dojazdach. Podniesione zawieszenie i dodatkowe osłony sprawiają, że auto jest praktyczniejsze od zwykłego A4 Avant, a nadal prowadzi się pewniej niż większość crossoverów o podobnej mocy.

Koszty utrzymania są wyższe niż w popularnych kombi klasy średniej, ale nadal rozsądne jak na auto premium AWD o mocy 245 KM. Najważniejsze przy zakupie używanego egzemplarza to historia wymian oleju, stan skrzyni DL382, szczelność układu chłodzenia i brak zaniedbań w serwisie napędu. Zadbaną sztukę można bez problemu użytkować jako szybki samochód rodzinny na lata.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Dla kierowcy, który często jeździ w trasie i chce benzynowe kombi premium z wyraźnym zapasem mocy.
  • Dla rodziny potrzebującej praktycznego auta z dużym bagażnikiem, ale bez rezygnacji z komfortu i osiągów.
  • Dla użytkownika mieszkającego poza miastem, który doceni przewagę quattro zimą i na gorszych drogach.
  • Wożisz rodzinę albo bagaże i chcesz naprawdę użytecznego kufra bez wchodzenia w segment premium.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie dla osoby szukającej najniższych możliwych kosztów serwisu i tanich części poza segmentem premium.
  • Nie dla kierowcy, który porusza się wyłącznie po mieście na krótkich odcinkach i nie wykorzysta potencjału tej wersji.
  • Nie dla kupującego oczekującego prostoty wolnossącej benzyny i tradycyjnego automatu hydrokinetycznego.
  • Chcesz absolutnie najprostszego auta bez dodatkowych interwałów, niuansów napędu i wyższej ceny części.
Konkurenci do rozważenia
Volvo V60 Cross Country B5 AWD
Bardziej nastawione na komfort i bezpieczeństwo, ale zwykle droższe w zakupie i mniej angażujące w prowadzeniu.
Mercedes C All-Terrain C 300 4MATIC
Nowocześniejsze wnętrze i wysoki komfort, lecz wyższa cena wejścia i mniej ofert na rynku wtórnym.
BMW 330i xDrive Touring G21
Świetne prowadzenie i mocny silnik, ale mniej uterenowiony charakter oraz zwykle twardsze zestrojenie zawieszenia.

Audi A4 Allroad B9 45 TFSI quattro to bardzo udany kompromis między dynamiką, komfortem i praktycznością. Benzynowe 2.0 TFSI daje świetną elastyczność, a quattro pomaga wykorzystać moc także zimą i na mokrym. Trzeba jednak pilnować serwisu olejowego częściej niż sugeruje LongLife i mieć budżet na droższe elementy zawieszenia oraz osprzętu. Dla kierowcy, który chce premium kombi do codziennej jazdy i dalszych tras, to jedna z ciekawszych opcji w segmencie.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Silnik 2.0 TFSI o mocy 245 KM zapewnia bardzo dobrą elastyczność i szybkie reakcje bez potrzeby częstego redukowania biegów.
  • Napęd quattro poprawia trakcję na mokrej i śliskiej nawierzchni, co realnie zwiększa poczucie bezpieczeństwa w codziennej jeździe.
  • Nadwozie kombi oferuje duży bagażnik i wysoką funkcjonalność, dzięki czemu auto dobrze sprawdza się jako rodzinny samochód wyjazdowy.
  • Kabina B9 jest dobrze wyciszona i ergonomiczna, więc nawet dłuższe podróże nie męczą kierowcy ani pasażerów.
  • Rynek wtórny daje dostęp do wielu bogato wyposażonych egzemplarzy, które nadal prezentują wysoki poziom jakości wykonania.
Minusy
  • Skrzynia S tronic wymaga regularnej obsługi olejowej, a zaniedbane egzemplarze mogą generować kosztowne naprawy mechatroniki i sprzęgieł.
  • Silnik EA888 potrafi być wrażliwy na wydłużone interwały olejowe, co zwiększa ryzyko nagaru i przyspieszonego zużycia osprzętu.
  • Zawieszenie wielowahaczowe oraz elementy układu napędowego quattro są droższe w serwisie niż w zwykłych autach klasy średniej z napędem na jedną oś.
  • Realne spalanie w mieście wyraźnie przekracza dane katalogowe, więc kierowca jeżdżący głównie lokalnie musi liczyć się z wysokimi rachunkami za paliwo.
  • Ceny zadbanych egzemplarzy po liftingu pozostają stosunkowo wysokie, dlatego zakup wymaga większego budżetu niż w przypadku mainstreamowych kombi.

Osiągi Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9) — przyspieszenie i prędkość

245 KM i 370 Nm wystarczają, by rozpędzić Allroada do 100 km/h w około 6,1 s, a quattro pomaga powtarzalnie przenieść moc na asfalt.

0–100 km/h6.1 s
Prędkość maksymalna247 km/h
Moc przy obrotach245 KM przy 5000
Moment przy obrotach370 Nm przy 1600

Dane techniczne Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Benzynowy · EA888 Gen3B
Moc / moment245 KM · 370 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomat 7-biegowy (S tronic DL382) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · B9
Dł. / szer. / wys.4750 / 1842 / 1493 mm · masa 1655 kg
Bagażnik495 l (złożone: 1495 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9)

W praktyce trzeba liczyć około 7,8–10,2 l/100 km, zależnie od stylu jazdy, obciążenia i udziału tras szybkiego ruchu.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika58 l
Spalanie WLTP śr.7.4 l/100 km
Realne spalanie7.8–10.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~568 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9)

Silnik wymaga oleju w normie VW 504 00, około 5,2 l z filtrem; bezpieczny interwał wymiany to maksymalnie 10–12 tys. km.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.2 l · VW 504 00 / 0W-30
Olej skrzyni7.0 l · G 055 529 A2 (S tronic DL382)

Harmonogram serwisu Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Audi Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego i filtra 30 000 12 000 750 zł 1250 zł
Filtr kabinowy 20 000 15 000 180 zł 320 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 170 zł 290 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 420 zł 760 zł
Olej skrzyni S tronic DL382 „Dożywotni" 60 000 1400 zł 2200 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 220 zł 380 zł
Płyn chłodniczy kontrola / wymiana 4 lata 60 000 260 zł 420 zł
Serwis napędu quattro / tylnego dyferencjału „Dożywotni" 60 000 600 zł 1100 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł

Niezawodność Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9) — ocena według układów

Silnik i osprzęt7.5/10 · Jednostka EA888 Gen3B jest znacznie dopracowana względem starszych 2.0 TFSI, ale wymaga krótszych interwałów olejowych i kontroli układu chłodzenia.
Skrzynia biegów7.0/10 · DL382 dobrze działa w zadbanych egzemplarzach, jednak brak serwisu olejowego szybko pogarsza jej kulturę pracy.
Napęd quattro8.0/10 · Układ poprawia trakcję i zwykle nie sprawia problemów, jeśli właściciel pilnuje stanu olejów i uszczelnień.
Elektronika pokładowa7.5/10 · MMI i systemy wsparcia są nowoczesne, lecz po latach zdarzają się drobne błędy czujników i modułów komfortu.
Zawieszenie i hamulce7.0/10 · Auto prowadzi się bardzo pewnie, ale komplet elementów przedniego zawieszenia nie należy do tanich.

Typowe usterki Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9) — co się psuje i ile kosztuje

Nagar na zaworach dolotowych Umiarkowane
📍 70 000–130 000

W silnikach z bezpośrednim wtryskiem po większych przebiegach odkłada się nagar, co pogarsza kulturę pracy i osiągi.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–3 200 zł
Zużycie pompy wody i termostatu Umiarkowane
📍 60 000–120 000

Układ chłodzenia EA888 potrafi tracić szczelność, a pierwszym objawem bywa spadek poziomu płynu lub nierówna temperatura pracy.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–2 400 zł
Szarpanie skrzyni S tronic przy ruszaniu Umiarkowane
📍 80 000–150 000

Przy zaniedbanych wymianach oleju skrzynia DL382 może pracować mniej płynnie i wymagać adaptacji albo naprawy mechatroniki.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–6 500 zł
Luz na wahaczach przedniego zawieszenia Monitoruj
📍 90 000–160 000

Podniesione kombi z dużymi kołami szybciej ujawnia zużycie elementów wielowahaczowych na słabszych drogach.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–3 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Audi A4 Allroad.

Inne podobne auta

Inne wersje A4 Allroad oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Audi A4 Allroad 45 TFSI quattro 2020 (B9)

Czy Audi A4 Allroad B9 45 TFSI ma rozrząd na łańcuchu?

Tak, 2.0 TFSI EA888 Gen3B korzysta z łańcucha rozrządu, ale to nie zwalnia z regularnych wymian oleju i kontroli pracy napinacza.

Ile pali A4 Allroad 45 TFSI quattro w praktyce?

W mieście zwykle 9–10,5 l/100 km, w trasie około 7–8 l/100 km, a średnio mieszcząc się w 7,8–10,2 l/100 km przy normalnej eksploatacji.

Czy skrzynia S tronic w tej wersji jest trwała?

Tak, pod warunkiem wymiany oleju co około 60 tys. km i unikania egzemplarzy z objawami szarpania przy ruszaniu.

Czy quattro podnosi koszty utrzymania?

Tak, bo dochodzi serwis elementów napędu AWD i więcej części eksploatacyjnych, ale w zamian auto ma wyraźnie lepszą trakcję.

Czy A4 Allroad B9 nadaje się jako auto rodzinne?

Tak, oferuje wygodną kabinę, duży bagażnik i dobre wyciszenie, więc sprawdza się zarówno na co dzień, jak i w trasie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego egzemplarza?

Najważniejsze są historia serwisowa, stan skrzyni DL382, brak wycieków z układu chłodzenia i równomierna praca silnika po rozgrzaniu.

Czy ten silnik bierze olej?

W zadbanych egzemplarzach nie powinien zużywać go nadmiernie, ale wydłużone interwały i zaniedbania serwisowe mogą zwiększyć apetyt na olej.

Jakie paliwo lać do 45 TFSI?

Minimum PB95, a przy częstej jeździe autostradowej i wysokim obciążeniu warto tankować PB98 dla stabilnych osiągów.

Czy warto dopłacić do Allroada zamiast zwykłego A4 Avant?

Jeśli zależy Ci na większym prześwicie i quattro w standardzie, tak; jeśli priorytetem są niższe koszty zakupu, zwykłe Avant bywa rozsądniejsze.

Jak często wymieniać olej w silniku?

Bezpieczny interwał to około 10–12 tys. km lub raz w roku, mimo że LongLife sugeruje znacznie dłuższe przebiegi.

Źródła i metodologia

Audi Polska — dane techniczne A4 allroad quattro — Oficjalne dane techniczne modelu Audi A4 allroad quattro B9 45 TFSI.
ADAC — raporty niezawodności Audi A4 — Niezależne dane o usterkach i eksploatacji Audi A4 z rynku niemieckiego.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne AutoKarma.pl na podstawie danych rynkowych i doświadczeń warsztatowych.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.