AutoKarma.pl Volvo XC40 Mk1 T4 Recharge 211 KM (2018–dziś)

Volvo XC40 (Mk1) T4 Recharge 211 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volvo XC40 T4 Recharge PHEV 211 KM to ciekawy kompromis dla kierowcy, który chce premium SUV-a do miasta i codziennych dojazdów, ale naprawdę będzie go ładować. Bez kabla robi się po prostu cięższym i droższym XC40 z małym silnikiem 1.5 turbo.

Volvo XC40 Mk1 2021 — widok boczny
211 KMMoc
7.3 s0–100 km/h
34 kmZasięg el. (realny)
~5 979 złKoszt posiadania / rok
7.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.1
Koszty utrzymania6.1
Trwałość6.9
Likwidność7.2
Utrzymanie wartości7.5
Design i wygląd8.8
Prestiż i emocje8.0

Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

XC40 nawet po kilku latach nadal broni się stylem, wygodnymi fotelami i spokojnym, premium charakterem jazdy. Wersja T4 Recharge nie zmienia tego DNA, tylko dokłada możliwość codziennych krótkich przejazdów na prądzie. Właśnie w takim scenariuszu ten wariant jest najbardziej przekonujący.

Układ plug-in opiera się tutaj na benzynowym silniku 1.5 turbo oraz baterii, która w realnym świecie zwykle pozwala przejechać około 30–35 km bez uruchamiania silnika spalinowego. To wystarcza na dojazdy do pracy, szkoły czy szybkie sprawy po mieście, o ile auto jest regularnie ładowane.

Kiedy bateria jest pusta, XC40 T4 Recharge staje się po prostu cięższym przednionapędowym SUV-em z automatem i małym turbobenzynowym silnikiem. Nadal jeździ poprawnie, ale nie daje już takiego poczucia lekkości ani przewagi kosztowej, jakiej część kupujących oczekuje po haśle plug-in hybrid.

Przy zakupie używanego egzemplarza kluczowe są stan baterii, historia serwisowa, płynność pracy skrzyni dwusprzęgłowej, brak błędów układu wysokiego napięcia i jakość wcześniejszego ładowania. Zadbany egzemplarz może być bardzo sensownym autem do miasta i podmiejskiej codzienności, ale zaniedbany PHEV premium potrafi błyskawicznie skonsumować budżet oszczędności na paliwie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz gdzie ładować auto codziennie i większość przebiegów zamykasz w krótkich trasach miejskich albo podmiejskich.
  • Chcesz premium SUV-a do spokojnej jazdy, w którym cisza i płynność ruszania są ważniejsze niż sportowy charakter.
  • Akceptujesz bardziej złożoną technikę niż w zwykłej benzynie i jesteś gotów pilnować serwisu układu PHEV.
  • Zależy ci na wygodnych fotelach, dobrym wyciszeniu i skandynawskim klimacie wnętrza Volvo.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie masz wygodnego dostępu do ładowania i liczysz, że plug-in będzie oszczędny sam z siebie bez zmiany nawyków.
  • Szukasz możliwie prostego auta używanego z tanim serwisem i małą liczbą potencjalnie drogich podzespołów.
  • Potrzebujesz maksymalnie praktycznego bagażnika i nie chcesz kompromisu przestrzeni wynikającego z baterii.
  • Robisz głównie długie trasy autostradowe, gdzie przewaga wersji PHEV nad zwykłą benzyną szybko maleje.
Konkurenci do rozważenia
BMW X1 xDrive25e
Bardzo mocny rywal dla osób szukających podobnego napędu plug-in i bardziej dynamicznego charakteru jazdy.
Mercedes GLA 250e
Alternatywa z większym naciskiem na nowoczesną kabinę i mocny układ PHEV w segmencie premium.
Lexus UX 250h
Nie jest plug-inem, ale kusi prostszą hybrydą i opinią trwałego auta miejskiego premium.
Audi Q3 45 TFSI e
Konkurent dla kierowcy, który chce bardziej klasycznego niemieckiego podejścia do premium PHEV.

Na rynku wtórnym XC40 T4 Recharge ma sens głównie wtedy, gdy możesz regularnie ładować auto w domu albo w pracy i większość codziennych kilometrów zamknąć w realnym zasięgu elektrycznym. Wtedy samochód odwdzięcza się ciszą, płynnym ruszaniem i niezłym bilansem kosztów paliwa jak na premium SUV-a. Po rozładowaniu baterii wychodzą jednak kompromisy: mniejszy bagażnik, wyższa masa i serwis układu PHEV, który jest bardziej złożony niż zwykła benzyna. To dobra wersja dla świadomego użytkownika, ale kiepska dla kogoś, kto chce tylko modnego znaczka Recharge bez zmiany nawyków.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 23 kwietnia 2026 · Dane: 23 kwietnia 2026

Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo + ładowanie
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo i ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Przy regularnym ładowaniu można większość krótkich codziennych tras przejechać na prądzie i realnie ograniczyć zużycie benzyny.
  • XC40 nadal imponuje wygodnymi fotelami, wyciszeniem oraz przyjemnym premium feelingiem w codziennym użytkowaniu.
  • 211 KM mocy systemowej zapewnia sprawne osiągi i płynne reakcje, które dobrze pasują do spokojnego charakteru auta.
  • Napęd plug-in dobrze odnajduje się w ruchu miejskim, gdzie cicha jazda i odzysk energii naprawdę poprawiają komfort.
  • Na rynku wtórnym wersja Recharge przyciąga kupujących, którzy świadomie szukają kompaktowego premium SUV-a PHEV.
Minusy
  • Bez regularnego ładowania ten wariant szybko traci sens ekonomiczny i staje się bardziej skomplikowaną odmianą zwykłej benzyny.
  • Mniejszy bagażnik i wyższa masa są realnym kompromisem względem klasycznych wersji XC40 bez baterii trakcyjnej.
  • Układ plug-in, bateria i elektronika wysokiego napięcia podnoszą ryzyko kosztownych tematów po gwarancji producenta.
  • Po rozładowaniu baterii realne spalanie nie wygląda już tak atrakcyjnie, szczególnie przy szybszej jeździe poza miastem.
  • Skrzynia dwusprzęgłowa i skomplikowany napęd wymagają starannej historii serwisowej, a nie zakupu najtańszej sztuki z ogłoszenia.

Osiągi Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1) — przyspieszenie i prędkość

7,3 s do 100 km/h sprawia, że XC40 T4 Recharge jest wyraźnie żwawsze, niż sugeruje spokojny charakter modelu. Najlepiej czuć to przy ruszaniu i w miejskich sprintach, gdzie silnik elektryczny pomaga najbardziej.

0–100 km/h7.3 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc przy obrotach211 KM przy 6000
Moment przy obrotach405 Nm przy 1500-3000

Dane techniczne Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l PHEV · B3154T
Moc / moment211 KM · 405 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 150000 km
Skrzynia / napędAutomatyczna 7-biegowy (7DCTH PHEV) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · Mk1
Dł. / szer. / wys.4425 / 1863 / 1652 mm · masa 1812 kg
Bagażnik405 l (złożone: 1295 l)

Paliwo i ładowanie (PHEV) Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1)

🔌

Przy naładowanej baterii codzienna eksploatacja może być naprawdę tania. Po jej rozładowaniu rozsądniej zakładać około 5,7–7,8 l/100 km, a nie katalogowe wartości WLTP.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika48 l
Spalanie WLTP (bez ładowania)2.1 l/100 km
Realne spalanie5.7–7.8 l/100 km
Pojemność baterii10.70 kWh (brutto) · 10.40 kWh (netto)
Zasięg elektryczny WLTP45 km
Zasięg elektryczny realny~34 km
Zasięg całkowity (bak + bateria)~649 km
Ładowanie AC3.70 kW · ~3.0 h (0–100%)
Typ gniazdaType 2

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1)

Benzynowe 1.5 turbo w układzie PHEV nadal wymaga normalnego serwisu olejowego. Lepiej trzymać interwał roczny lub około 10–12 tys. km niż ufać długim przebiegom reklamowym.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.6 l · Volvo VCC RBS0-2AE 0W-20
Olej skrzyni6.0 l · Volvo / Getrag 7DCT PHEV fluid

Harmonogram serwisu Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volvo Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 20 000 12 000 520 zł 950 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 140 zł 260 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 150 zł 290 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 420 zł 760 zł
Płyn hamulcowy DOT4 2 lata 2 rok(u) 190 zł 360 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 280 zł 520 zł
Serwis skrzyni 7DCT „Dożywotni" 60 000 1400 zł 2400 zł
Kontrola układu wysokiego napięcia / PHEV 30 000 30 000 350 zł 800 zł
Przegląd portu ładowania i przewodów AC 30 000 30 000 200 zł 500 zł
Wymiana akumulatora 12V AGM 5 lata 4 rok(u) 850 zł 1350 zł

Niezawodność Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1) — ocena według układów

układ PHEV6.8/10 · Napęd plug-in działa dobrze, jeśli auto było regularnie ładowane i serwisowane, ale jest wyraźnie bardziej złożony niż klasyczne XC40.
silnik 1.5 turbo6.9/10 · Jednostka daje radę w hybrydowym układzie, choć po rozładowaniu baterii czuć, że ma sporo pracy z ciężkim nadwoziem SUV-a premium.
skrzynia 7DCT6.7/10 · Dwusprzęgłowa przekładnia wymaga delikatniejszego traktowania i dobrej historii serwisowej; zaniedbania szybko odbijają się na kulturze pracy.
bateria trakcyjna7.1/10 · Bateria zwykle nie sprawia dramatów od razu, ale kondycja egzemplarza i sposób wcześniejszego ładowania mają tu bardzo duże znaczenie.
elektronika6.8/10 · Jak w wielu nowoczesnych premium PHEV-ach, sporo drobnych frustracji może pochodzić z elektroniki, sterowników i komunikacji modułów.
nadwozie i wnętrze8.1/10 · XC40 wciąż bardzo dobrze się starzeje wizualnie, a jakość kabiny i ergonomia codziennej jazdy pozostają mocnym argumentem za tym modelem.

Typowe usterki Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1) — co się psuje i ile kosztuje

Spadek realnego zasięgu elektrycznego wraz z wiekiem i zimą Monitoruj
📍 30 000–220 000 bateriaPHEVzasięg

W używanym plug-inie realny zasięg na samym prądzie zależy od temperatury, stylu jazdy i kondycji baterii. Zimą oraz po kilku latach nie warto oczekiwać wyniku z folderu reklamowego.

Błędy ładowania AC i osprzętu układu PHEV Umiarkowane
📍 40 000–220 000 ładowaniePHEVelektryka

Wtyczka, ładowarka pokładowa, sterowniki i drobna elektronika plug-inu potrafią generować komunikaty oraz wizyty diagnostyczne. Nie każdy problem oznacza katastrofę, ale ignorowanie ich zwykle nie pomaga.

🔧 Koszt naprawy: 500–5 000 zł
Skrzynia 7DCT nie lubi zaniedbania i szarpanej eksploatacji Umiarkowane
📍 60 000–220 000 DCTautomatPHEV

Dwusprzęgłowa przekładnia pracuje poprawnie, ale przy zaniedbaniach serwisowych lub jeździe w ciężkim miejskim korku może tracić płynność. Próba drogowa na zimno i na ciepło jest obowiązkowa.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–7 000 zł
Benzynowe 1.5 turbo pod obciążeniem nie jest tak swobodne jak 2.0 Monitoruj
silnik1.5 turboosiągi

Gdy bateria jest rozładowana, mały silnik benzynowy ma więcej pracy z ciężkim nadwoziem. W praktyce auto robi się mniej przekonujące na trasie niż sugeruje łączna moc systemowa.

Elektronika komfortu i infotainment pozostają typowym drobnym źródłem irytacji Monitoruj
📍 20 000–220 000 infotainmentelektrykakomfort

XC40 nadal potrafi zgłaszać drobne humory systemu multimedialnego, czujników albo komunikacji modułów. Część tematów wynika też ze stanu akumulatora 12V.

Hamulce i zawieszenie cierpią od masy oraz miejskiego użytkowania Monitoruj
📍 50 000–200 000 hamulcezawieszeniemasa

Plug-in jest cięższy niż zwykłe XC40, więc przy użytkowaniu miejskim i na gorszych drogach trzeba liczyć się z szybszym zużyciem klocków, tarcz i drobnych elementów zawieszenia.

🔧 Koszt naprawy: 700–2 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volvo XC40.

Inne podobne auta

Inne wersje XC40 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volvo XC40 T4 Recharge 211 KM 2021 (Mk1)

Jaki realny zasięg elektryczny ma Volvo XC40 T4 Recharge?

W praktyce najczęściej trzeba zakładać około 30–35 km jazdy na samym prądzie, mniej zimą i więcej latem przy spokojnym stylu jazdy.

Czy XC40 T4 Recharge ma sens bez ładowania?

Raczej nie. Bez regularnego ładowania staje się cięższym i bardziej złożonym XC40 z małym silnikiem benzynowym, a przewaga kosztowa szybko znika.

Ile pali Volvo XC40 T4 Recharge po rozładowaniu baterii?

Rozsądnie zakładać około 5,7–7,8 l/100 km w normalnym użytkowaniu, zależnie od miasta, temperatur i tempa jazdy.

Czy Volvo XC40 T4 Recharge jest awaryjne?

Nie musi być, ale jest bardziej skomplikowane niż zwykła benzyna. Trzeba sprawdzić baterię, ładowanie, błędy układu PHEV oraz kulturę pracy skrzyni.

Jaką baterię ma XC40 T4 Recharge?

Ta wersja korzysta z baterii trakcyjnej o pojemności brutto około 10,7 kWh i netto około 10,4 kWh.

Jak ładuje się Volvo XC40 T4 Recharge?

Samochód ładuje się prądem AC przez złącze Type 2, zwykle z mocą do około 3,7 kW. Szybkiego ładowania DC tutaj nie ma.

Na co uważać przy zakupie używanego XC40 T4 Recharge?

Na stan baterii, poprawność ładowania, historię serwisową, błędy elektroniki wysokiego napięcia, płynność skrzyni i ogólny stan auta po miejskiej eksploatacji.

Czy T4 Recharge jest lepsze od zwykłego B4?

Tak, jeśli regularnie ładujesz auto i jeździsz głównie lokalnie. Jeśli nie masz dostępu do ładowania, klasyczne B4 bywa prostszym i logiczniejszym wyborem.

Czy bagażnik w XC40 T4 Recharge jest mniejszy?

Tak, wersja plug-in ma zwykle nieco mniej miejsca w bagażniku niż klasyczne odmiany bez baterii trakcyjnej.

Czy warto kupić XC40 T4 Recharge w 2026 roku?

Tak, ale tylko jako świadomy zakup. To dobry wariant dla kierowcy z ładowaniem w domu lub pracy, nie dla kogoś liczącego na cudowną oszczędność bez kabla.

Źródła i metodologia

Volvo Cars — XC40 Recharge Plug-in Hybrid specs — Oficjalne dane producenta dla wersji plug-in hybrid XC40 Recharge.
Auto-Data — Volvo XC40 1.5 T4 Recharge Plug-in Hybrid — Dane techniczne: moc systemowa, masa, wymiary, osiągi i pojemność baterii.
EV Database — Volvo XC40 Recharge Plug-in Hybrid — Pomocnicze dane o zasięgu elektrycznym i ładowaniu AC.
What Car? — Volvo XC40 Recharge review — Niezależna recenzja dla komfortu, jakości kabiny i sensu wersji PHEV.
Parkers — Volvo XC40 Recharge review — Źródło pomocnicze dla kosztów eksploatacji i praktyczności wersji PHEV.
ADAC — Volvo XC40 — Niezależne odniesienie dla eksploatacji i oceny modelu.
Otomoto — Volvo XC40 Recharge rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych i podaży na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma.pl.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 23 kwietnia 2026.