AutoKarma.pl Volvo C40 Mk1 Recharge 408 KM (2021–dziś)

Volvo C40 (Mk1) Recharge 408 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volvo C40 Recharge 408 KM to elektryczna odpowiedź Volvo dla kierowcy, który chce czegoś bardziej charakternego niż zwykły XC40, ale nie potrzebuje Tesli ani sportowego show. Największe plusy to świetne fotele, mocny napęd AWD, wyciszenie i dojrzały klimat premium. Największe minusy są równie oczywiste: wysoka masa, umiarkowany realny zasięg przy szybszej trasie, dość ciasna tylna część nadwozia i typowe dla nowoczesnych Volvo humory software’u oraz elektroniki pomocniczej.

Volvo C40 Mk1 2022 — widok boczny
408 KMMoc
4.7 s0–100 km/h
444 kmZasięg WLTP
~3 769 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania6.8
Trwałość7.7
Likwidność6.2
Utrzymanie wartości6.4
Design i wygląd8.9
Prestiż i emocje8.4

Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

C40 Recharge najlepiej rozumieć jako bardziej stylową, mniej praktyczną odmianę elektrycznego XC40. Technicznie oba auta są bardzo blisko siebie, ale C40 daje bardziej opadającą linię dachu, trochę więcej efektu wow i bardziej wyrazisty wizerunek na ulicy. Jeśli ktoś kupuje oczami, C40 zwykle robi lepsze pierwsze wrażenie niż jego bardziej pudełkowaty brat.

Wersja Recharge 408 KM AWD była przez długi czas naturalnym wyborem dla osób, które chciały pełnego elektrycznego Volvo bez kompromisu na dynamice. 660 Nm i napęd na cztery koła sprawiają, że auto rusza bardzo pewnie i nie ma problemu z zapasem mocy na ekspresówce albo przy wyprzedzaniu. Jednocześnie charakter pozostaje typowo volviasty: bardziej spokojny i premium niż sportowy.

Największe ograniczenie C40 wychodzi wtedy, gdy traktujesz je jak samochód do częstych, szybkich przelotów autostradowych. Realny zasięg jest sensowny, ale nie wybitny jak na ciężkiego elektryka tej klasy, a szybkie ładowanie 150 kW w 2026 roku nie robi już dużego wrażenia. To nadal auto do wygodnego EV-daily i tras średniego dystansu, a nie mistrz dalekobieżnego przemieszczania się bez planowania.

Przy zakupie używanego egzemplarza najważniejsze są nie tylko stan baterii HV i historia ładowania, ale też działanie systemów pokładowych, kondycja akumulatora 12V, stan opon, hamulców oraz ewentualne ślady napraw powypadkowych. W elektrycznym Volvo premium koszt pomyłki nie bierze się zwykle z samego silnika, tylko z elektroniki, masy auta i jakości wcześniejszej obsługi.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz wygodne ładowanie w domu lub w pracy i szukasz elektrycznego SUV-a premium do miasta, obwodnicy i tras średniego dystansu.
  • Chcesz bardziej stylowego nadwozia niż w XC40 Recharge i akceptujesz, że zapłacisz za to trochę gorszą praktycznością tylnej części kabiny oraz bagażnika.
  • Zależy ci na mocnym napędzie AWD, bardzo dobrych fotelach i spokojnym, dojrzałym klimacie Volvo zamiast cyfrowego show albo sportowej nerwowości.
  • Kupujesz świadomie używane EV i jesteś gotów sprawdzić historię ładowania, stan akumulatora 12V, działanie ładowania DC oraz ogólną kondycję elektroniki.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Regularnie robisz bardzo długie autostradowe trasy i oczekujesz lepszego tempa ładowania oraz wyższej efektywności przy 140 km/h niż daje ciężkie Volvo AWD.
  • Najważniejsza jest dla ciebie praktyczność tylnej kanapy i bagażnika — wtedy zwykłe XC40/EX40 będzie po prostu rozsądniejsze.
  • Nie tolerujesz żadnych kaprysów software’u, ekranów, aplikacji ani drobnych komunikatów elektroniki, które w autach Volvo EV potrafią się zdarzać.
  • Szukasz taniego w utrzymaniu elektryka premium, a nie auta, które nadal zużywa drogie opony, hamulce i może wymagać kosztownej diagnostyki po kolizji.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q4 Sportback e-tron 50 quattro
Mocny rywal dla kierowcy, który chce podobnego coupe-SUV premium EV z bardziej konserwatywnym wnętrzem i znaną marką niemiecką.
Tesla Model Y Long Range AWD
Alternatywa bardziej efektywna i lepsza w trasie, ale mniej premium materiałowo i znacznie mniej volviasta w charakterze.
Mercedes-Benz EQA 350 4Matic
Opcja dla kierowcy, który ceni bardziej miękki styl premium i wizerunek Mercedesa, choć nie zawsze dostaje tyle przestrzeni i spójności napędu.
Polestar 2 Long Range Dual Motor
Kuzyn techniczny dla osób, które wolą liftbacka premium o bardziej kierowcowym odbiorze niż modnego coupe-SUV-a.

Na rynku wtórnym C40 Recharge ma sens przede wszystkim dla kierowcy, który chce modniejszego coupe-SUV EV klasy premium i ma gdzie normalnie ładować auto. W tej wersji 408 KM nie służy do bicia rekordów, tylko do tego, żeby ciężkie Volvo było szybkie, płynne i bezwysiłkowe w każdej sytuacji. W mieście oraz na krótszych trasach auto jest bardzo przyjemne: ciche, natychmiastowe i wygodne. W dłuższej podróży trzeba już pamiętać o fizyce: szybka autostrada i chłód wyraźnie obniżają zasięg, a 150 kW ładowania DC nie daje przewagi nad nowszymi rywalami. To nadal mocna propozycja dla świadomego użytkownika premium EV, ale nie uniwersalny ideał dla każdego.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 15 kwietnia 2026 · Dane: 15 kwietnia 2026

Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • 408 KM i AWD dają bardzo pewne, szybkie reakcje bez typowego dla wielu EV wrażenia taniej brutalności albo nerwowości.
  • Fotele, wyciszenie i ogólny klimat kabiny nadal należą do najmocniejszych stron współczesnych Volvo premium.
  • Stylistycznie C40 wyróżnia się bardziej niż XC40 i część klasycznych rywali, a na rynku wtórnym nadal wygląda świeżo.
  • Przy normalnym użytkowaniu z ładowaniem domowym auto potrafi być bardzo wygodnym i przyjemnym daily bez paliwowej logistyki.
  • Napęd elektryczny upraszcza bieżący serwis względem spalinowego SUV-a premium: odpada olej silnikowy, rozrząd i klasyczna skrzynia biegów.
Minusy
  • Wysoka masa i napęd AWD oznaczają szybsze zużycie opon, większe znaczenie geometrii oraz wyższe koszty podwozia niż sugeruje marketing EV.
  • Na szybkiej trasie realny zasięg spada wyraźnie szybciej, niż życzyłby sobie kierowca premium elektryka za te pieniądze.
  • Opadająca linia dachu ogranicza praktyczność tylnej części auta względem bardziej pudełkowatego XC40/EX40.
  • Software, akumulator 12V, aplikacja i drobne kaprysy elektroniki potrafią bardziej psuć odbiór auta niż sama mechanika napędu.
  • 150 kW ładowania DC i ogólna efektywność nie stawiają dziś C40 w ścisłej czołówce segmentu pod kątem dalekich tras.

Osiągi Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1) — przyspieszenie i prędkość

4,7 s do 100 km/h i 660 Nm robią z C40 Recharge naprawdę szybkie auto, ale najważniejsze jest to, jak łatwo ta dynamika jest dostępna. To nie jest agresywny elektryk do popisywania się, tylko szybkie premium daily z dużym zapasem w każdej sytuacji.

0–100 km/h4.7 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc silnika el.408 KM (szczytowa)
Moment silnika el.660 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · Twin Motor 300 kW
Moc / moment408 KM · 660 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · Mk1
Dł. / szer. / wys.4431 / 1863 / 1582 mm · masa 2110 kg
Bagażnik413 l (złożone: 1205 l)

Zasięg i ładowanie Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1)

🔋

W praktyce warto zakładać około 300–390 km realnego zasięgu zależnie od temperatury, stylu jazdy i prędkości. Spokojne miasto i obwodnica potrafią wypaść bardzo dobrze, ale autostrada oraz zima szybko obniżają wynik względem WLTP 444 km.

Pojemność baterii78.00 kWh (brutto) · 75.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP444 km
Zasięg realny (lato)~355 km
Zasięg realny (zima)~248 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~8.0 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)150.0 kW · ~33 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1)

Napęd elektryczny nie wymaga oleju silnikowego, świec ani rozrządu. W praktyce serwis skupia się na płynie hamulcowym, filtrach, klimatyzacji, chłodzeniu układu HV, przekładniach redukcyjnych, hamulcach, oponach i stanie akumulatora 12V.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · Olej przekładni redukcyjnej Volvo EV AWD 400 V

Harmonogram serwisu Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volvo Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd EV + diagnostyka HV 2 lata 30 000 380 zł 760 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 200 zł 360 zł
Filtr kabinowy 2 lata 30 000 130 zł 260 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 280 zł 520 zł
Płyn chłodzący układu HV i baterii 5 lata 5 rok(u) 420 zł 760 zł
Olej przedniej przekładni redukcyjnej „Dożywotni" 120 000 520 zł 920 zł
Olej tylnej przekładni redukcyjnej „Dożywotni" 120 000 520 zł 920 zł
Akumulator 12V pomocniczy „Dożywotni" 4 rok(u) 800 zł 1350 zł
Kontrola hamulców + czyszczenie prowadnic „Dożywotni" 30 000 240 zł 460 zł
Geometria kół + kontrola zużycia opon „Dożywotni" 30 000 260 zł 480 zł
Przegląd portu CCS / układu ładowania AC-DC „Dożywotni" 30 000 220 zł 480 zł

Niezawodność Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1) — ocena według układów

napęd elektryczny Twin Motor7.9/10 · Sam układ napędowy jest mechanicznie prostszy niż spalinowy SUV premium, ale dodatkowy silnik tylnej osi i wysoka moc oznaczają większe znaczenie stanu auta po szkodach oraz jakości diagnostyki.
bateria HV 75 kWh netto7.7/10 · Pakiet trakcyjny uchodzi za dojrzały, o ile auto nie było źle użytkowane, przegrzane po kolizji albo zaniedbane pod kątem aktualizacji i realnych testów ładowania.
software, multimedia i łączność6.6/10 · To najbardziej znany obszar codziennych irytacji w nowoczesnych Volvo EV. Problemy częściej psują komfort użytkowania niż powodują mechaniczną katastrofę, ale nadal trzeba je brać poważnie.
ładowanie AC/DC i port CCS7.2/10 · Układ ładowania działa poprawnie, ale zakup używanego egzemplarza bez realnego testu AC i DC jest po prostu proszeniem się o niespodzianki.
zawieszenie, hamulce i opony7.0/10 · Masa auta robi swoje: droższe opony, większe znaczenie geometrii i profilaktyki hamulców to codzienna cena za ciężkiego elektryka premium AWD.
nadwozie i wnętrze8.1/10 · Kabina i jakość materiałów są mocną stroną modelu, ale przy zakupie trzeba dokładnie ocenić ślady napraw blacharskich, stan foteli i zgodność zużycia z deklarowanym przebiegiem.

Typowe usterki Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1) — co się psuje i ile kosztuje

Akumulator 12V i kaskada dziwnych błędów elektroniki Umiarkowane
📍 15 000–160 000 12Velektrykakomfort

W elektrycznych Volvo słabnący akumulator pomocniczy potrafi wywołać zaskakująco dużo komunikatów, humory systemów komfortu i problemy z gotowością auta. To klasyczny punkt kontroli przy zakupie używanego egzemplarza.

🔧 Koszt naprawy: 700–1 500 zł
Kaprysy software’u, aplikacji i łączności Umiarkowane
softwareaplikacjałączność

C40 Recharge potrafi irytować drobnymi problemami systemu pokładowego, opóźnieniami aplikacji, komunikatami ładowania albo zawieszaniem funkcji multimedialnych. Zwykle kończy się to aktualizacją, restartem albo diagnostyką, ale przed zakupem warto sprawdzić wszystko na żywo.

Wyższe zużycie opon i wrażliwość na geometrię Monitoruj
📍 20 000–140 000 oponyAWDgeometria

Masa auta, natychmiastowy moment i napęd AWD sprawiają, że komplet opon w C40 nie jest tanią sprawą. Egzemplarze po dynamicznej jeździe albo z rozjechaną geometrią potrafią zjadać ogumienie zauważalnie szybciej niż oczekuje właściciel EV.

🔧 Koszt naprawy: 300–5 200 zł
Korozja tarcz i zapiekające się hamulce przy lekkiej jeździe Monitoruj
📍 12 000–120 000 hamulcerekuperacjamiasto

Silna rekuperacja oznacza rzadsze używanie klasycznych hamulców. Efekt bywa typowy dla wielu EV: korozja tarcz, nierówna praca hamulców i potrzeba profilaktycznego czyszczenia zacisków.

🔧 Koszt naprawy: 300–2 800 zł
Wahania mocy ładowania DC i znaczenie temperatury baterii Monitoruj
DCładowaniebateria

Deklarowane 150 kW nie zawsze pojawia się w realnej sesji. Temperatura baterii, stan naładowania i software mają duży wpływ na tempo ładowania, więc przed zakupem warto zrobić prawdziwy test DC zamiast wierzyć w sam opis ogłoszenia.

Koszty napraw po kolizji i znaczenie sprawdzenia auta pod kątem HV Umiarkowane
powypadkoweHVnadwozie

C40 to auto premium z drogimi elementami nadwozia, czujnikami i układem wysokonapięciowym. Nawet niewinnie wyglądająca szkoda może oznaczać drogie części i bardziej skomplikowaną weryfikację niż w zwykłym SUV-ie spalinowym.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–15 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volvo C40.

Inne podobne auta

Inne wersje C40 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volvo C40 Recharge 408 KM 2022 (Mk1)

Jaki zasięg ma Volvo C40 Recharge 408 KM w praktyce?

W codziennym użytkowaniu sensownie liczyć zwykle około 300–390 km zależnie od temperatury, felg, prędkości i stylu jazdy. Spokojna jazda miejsko-obwodnicowa wypada dużo lepiej niż szybka autostrada albo zima.

Ile trwa ładowanie Volvo C40 Recharge?

Na AC 11 kW pełne ładowanie trwa około 8 godzin. Na szybkiej ładowarce DC auto może przyjmować do około 150 kW, a sesja 10–80% zajmuje mniej więcej pół godziny w dobrych warunkach.

Czy Volvo C40 Recharge ma napęd AWD?

Tak, ta wersja korzysta z dwóch silników elektrycznych i napędu na cztery koła. To poprawia trakcję, daje bardzo mocne przyspieszenie i sprawia, że auto dobrze radzi sobie zimą oraz na mokrym.

Volvo C40 Recharge czy XC40 Recharge?

Technicznie są bardzo blisko spokrewnione. C40 wygrywa bardziej efektowną sylwetką, a XC40 zwykle okazuje się praktyczniejsze z tyłu i w bagażniku. Wybór sprowadza się do stylu kontra funkcjonalność.

Na co uważać przy zakupie używanego Volvo C40 Recharge?

Najważniejsze są: działanie ładowania AC i DC, stan akumulatora 12V, historia aktualizacji software’u, zużycie opon, hamulców oraz ślady napraw powypadkowych w obszarze nadwozia i wysokiego napięcia.

Czy Volvo C40 Recharge nadaje się w trasę?

Tak, ale najlepiej w trasę średniego dystansu i przy rozsądnym tempie. Da się nim podróżować dalej, tylko szybka autostrada i chłód wyraźnie obniżają zasięg oraz zwiększają znaczenie planowania ładowania.

Czy Volvo C40 Recharge jest szybkie?

Tak. 408 KM, 660 Nm i około 4,7 s do 100 km/h dają poziom osiągów, którego większość kierowców nie będzie w stanie wykorzystać w codziennej jeździe. To bardzo szybkie, ale nadal spokojne w charakterze Volvo.

Jakie są koszty serwisu Volvo C40 Recharge?

Bieżący serwis jest prostszy niż w spalinowym SUV-ie premium, bo odpada olej silnikowy i rozrząd. Nadal trzeba jednak liczyć koszty opon, hamulców, płynu hamulcowego, akumulatora 12V, klimatyzacji, chłodzenia HV i ewentualnej diagnostyki elektroniki.

Czy Volvo C40 Recharge dobrze trzyma wartość?

Nieźle, ale nie tak pewnie jak najbardziej poszukiwane Tesle. W praktyce największą różnicę robi stan auta, udokumentowana historia ładowania, brak szkód i ogólna kondycja elektroniki oraz wnętrza.

Czy warto kupić Volvo C40 Recharge w 2026 roku?

Tak, jeśli chcesz stylowego elektryka premium z AWD i masz gdzie go regularnie ładować. Nie, jeśli oczekujesz najlepszej efektywności w trasie albo nie akceptujesz ryzyka drobnych kaprysów software’u oraz wysokich kosztów opon i napraw po kolizji.

Źródła i metodologia

Wikipedia — Volvo XC40 / C40 Recharge — Tło modelowe dla C40 Recharge, daty debiutu, zmiana nazwy na EC40 i ogólna architektura techniczna wspólna z elektrycznym XC40.
Parkers — Volvo C40 Recharge review — Niezależna recenzja modelu przydatna do opisu charakteru jazdy, pozycjonowania premium i różnic względem XC40 Recharge.
Automobile Dimension — Volvo C40 dimensions — Źródło pomocnicze dla gabarytów nadwozia coupe-SUV oraz praktyczności bagażnika Volvo C40.
Honest John — Volvo C40 review — Pomocnicze źródło dla użyteczności modelu, komfortu i ogólnego odbioru C40 Recharge na rynku wtórnym.
Auto Express — Volvo C40 Recharge review — Źródło dla pozycji rynkowej, komfortu jazdy i porównań z Audi Q4 e-tron Sportback czy Teslą Model Y.
Carwow — Volvo C40 review — Pomocnicze źródło dla praktyczności, oceny wnętrza i relacji C40 do innych elektrycznych SUV-ów premium.
Otomoto — Volvo C40 rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych, podaży i realiów sprzedaży używanych egzemplarzy Volvo C40 Recharge w Polsce.
AutoCentrum — Volvo C40 opinie — Polskie opinie użytkowników pomocne przy ocenie komfortu, zasięgu, jakości wnętrza i codziennych irytacji software’owych.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych technicznych, rynku wtórnego i doświadczeń użytkowników ciężkich elektrycznych SUV-ów premium Volvo.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 15 kwietnia 2026.