AutoKarma.pl Volkswagen Passat Variant B9 1.5 eTSI 150 KM DSG (2024–dziś)

Volkswagen Passat Variant (B9) 1.5 eTSI 150 KM DSG — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen Passat Variant B9 1.5 eTSI 150 KM DSG to wersja dla kierowcy, który nie potrzebuje diesla, ale nadal chce dużego, bardzo dojrzałego kombi do codziennej pracy i rodzinnych wyjazdów. Największy sens tej odmiany widać tam, gdzie auto jeździ mieszanie i ma być zwyczajnie wygodne, ciche i przewidywalne.

Volkswagen Passat Variant B9 2024 — widok boczny
150 KMMoc
9.2 s0–100 km/h
5.7 lSpalanie /100km
~9 339 złKoszt posiadania / rok
7.8
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.9
Koszty utrzymania7.4
Trwałość7.7
Likwidność8.2
Utrzymanie wartości8.0
Design i wygląd8.1
Prestiż i emocje7.3

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Nowy Passat B9 jako Variant jest autem, które z definicji ma robić robotę: przewieźć rodzinę, sprzęt, walizki i kilometry bez zbędnego dramatyzmu. Właśnie dlatego 1.5 eTSI 150 KM z DSG ma w tym modelu sporo sensu. Nie przeciąża przodu dieslowskim osprzętem, szybciej się dogrzewa i lepiej wpisuje się w mieszany profil jazdy niż 2.0 TDI u kierowcy, który nie robi ciągle tras.

W codziennym użytkowaniu największą zaletą tej wersji jest spokój. 150 KM i 250 Nm nie robią z Passata auta szybkiego, ale wystarczają, by bez stresu rozpędzać duże kombi i zachować komfortową, cichą pracę na autostradzie. Do tego dochodzi duży bagażnik 690 l, szerokie możliwości pakowania i poczucie, że auto powstało bardziej do normalnego życia niż do katalogowej demonstracji technologii.

Trzeci element to koszty i przewidywalność. Benzynowe 1.5 eTSI zwykle łatwiej obronić w mieście niż współczesnego diesla z DPF-em i AdBlue, ale nie znaczy to, że jest to układ obojętny na serwis. Skrzynia DSG nadal potrzebuje oleju, a mały miękki układ hybrydowy ma pomagać kulturze pracy i spalaniu, nie zastępować rozsądku przy zakupie używanego auta. Historia obsługi ma znaczenie także tutaj.

Na rynku wtórnym ta odmiana może być atrakcyjna dla osób, które chcą świeżego Passata bez wchodzenia w droższe PHEV albo bardziej wymagającego diesla. Największa zaleta to uniwersalność i bardzo dojrzały charakter całego auta. Największa wada: jeśli liczysz na sportowe reakcje albo wyjątkowo niskie spalanie w każdej sytuacji, 1.5 eTSI w dużym kombi szybko pokaże swoje granice.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Jeździsz mieszanie, chcesz uniknąć ograniczeń współczesnego diesla i potrzebujesz dużego kombi do codziennego życia, pracy oraz rodzinnych wyjazdów.
  • Cenisz ciszę, wygodę i nowoczesny charakter auta bardziej niż sportowe osiągi albo marketingowo mocniejsze oznaczenie na klapie.
  • Potrzebujesz naprawdę praktycznego samochodu z ogromnym bagażnikiem, ale bez przechodzenia do SUV-a i jego wyższych kosztów eksploatacji.
  • Wożisz rodzinę albo bagaże i chcesz naprawdę użytecznego kufra bez wchodzenia w segment premium.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Robisz bardzo duże przebiegi autostradowe i diesel 2.0 TDI byłby dla ciebie naturalnie tańszym oraz bardziej logicznym wyborem.
  • Szukasz emocji, mocnego przyspieszenia i wrażeń, których 1.5 eTSI w dużym Passacie po prostu nie ma udawać.
  • Nie chcesz pamiętać o serwisie DSG i liczysz, że współczesna benzyna mild hybrid będzie całkowicie bezobsługowa.
  • Nie akceptujesz regularnego serwisu skrzyni i możliwych szarpnięć albo specyficznej pracy w korkach.
Konkurenci do rozważenia
Skoda Superb Combi IV 1.5 TSI DSG
Najbliższy rywal techniczny i praktyczny, często wybierany przez kierowców stawiających na maksimum przestrzeni za rozsądne pieniądze.
Peugeot 508 SW 1.2 Hybrid e-DCS6
Ciekawsza stylistycznie alternatywa dla osób, które chcą dużego kombi z benzynowym napędem i bardziej designerskim wnętrzem.
Toyota Corolla Touring Sports 2.0 Hybrid
Mniejsze kombi, ale dla części użytkowników atrakcyjna odpowiedź dzięki prostszemu miejskiemu profilowi użytkowania i bardzo dobrej opinii o niezawodności.

Passat Variant B9 1.5 eTSI 150 KM DSG jest jedną z najbardziej uniwersalnych konfiguracji nowego Passata, bo łączy bardzo dużą praktyczność z benzynowym napędem, który nie narzuca kierowcy dyscypliny typowej dla współczesnego diesla. To nie jest wersja dla ludzi szukających emocji, ale dla tych, którzy chcą spokojnego, dopracowanego i nowoczesnego kombi na lata. Trzeba tylko pamiętać o regularnym serwisie DSG i sensownej obsłudze układu mild hybrid, zamiast wierzyć w marketingowo bezobsługowy obraz auta. W dobrze utrzymanym egzemplarzu to po prostu bardzo logiczny Passat do codziennego życia.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 3 maja 2026 · Dane: 3 maja 2026

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Benzynowy 1.5 eTSI lepiej znosi mieszany profil jazdy niż współczesny diesel i jest bardziej naturalnym wyborem dla wielu prywatnych użytkowników nowego Passata.
  • Bagażnik 690 litrów i bardzo dobra ilość miejsca w kabinie czynią z Passata Variant B9 jedno z najbardziej praktycznych kombi klasy średniej.
  • DSG DQ381 zapewnia wysoki komfort codziennej jazdy i dobrze współpracuje z charakterem spokojnego, rodzinnego kombi.
  • Nowa generacja Passata oferuje dojrzałe wyciszenie, nowoczesne systemy wsparcia i wnętrze, które dobrze sprawdza się zarówno w rodzinie, jak i w aucie flotowym.
  • W porównaniu z mocniejszymi wersjami jest to rozsądny kompromis między ceną zakupu, osiągami i kosztami codziennej eksploatacji.
Minusy
  • 1.5 eTSI w tak dużym kombi nie daje zapasu mocy, który zachwyci kierowcę jadącego stale w komplecie pasażerów i z pełnym bagażnikiem.
  • Realne spalanie w mieście i przy wyższych prędkościach może być wyraźnie dalsze od obietnic katalogowych niż sugeruje samo oznaczenie eTSI.
  • DSG nadal wymaga regularnego serwisu olejowego, a zaniedbania poprzedniego właściciela mogą szybko zmienić wygodę w kosztowny problem.
  • Nowoczesna elektronika, multimedia i sterowanie dotykowe poprawiają odbiór auta, ale zwiększają liczbę rzeczy do sprawdzenia przed zakupem używanego egzemplarza.
  • Jeśli ktoś robi głównie długie przebiegi trasowe, diesel w tym samym modelu może okazać się bardziej logiczny kosztowo niż ta benzyna mild hybrid.

Osiągi Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9) — przyspieszenie i prędkość

Około 9,2 s do 100 km/h dobrze pokazuje charakter tej odmiany: Passat 1.5 eTSI ma być płynny i wystarczająco sprawny, a nie sportowy.

0–100 km/h9.2 s
Prędkość maksymalna222 km/h
Moc przy obrotach150 KM przy 5000-6000
Moment przy obrotach250 Nm przy 1500-3500

Dane techniczne Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l Benzynowy · EA211 evo2 1.5 eTSI
Moc / moment150 KM · 250 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 210000 km
Skrzynia / napędAutomatyczna 7-biegowy (DSG DQ381) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy Kombi · 5 miejsca · B9
Dł. / szer. / wys.4917 / 1849 / 1497 mm · masa 1578 kg
Bagażnik690 l (złożone: 1920 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9)

W praktyce warto liczyć zwykle około 6,3–7,8 l/100 km. W trasie da się zejść niżej, ale duże kombi z automatem i benzyną nie będzie palić jak kompaktowy hatchback.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika66 l
Spalanie WLTP śr.5.7 l/100 km
Realne spalanie6.3–7.8 l/100 km
Zasięg (szacowany)~846 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9)

Silnik 1.5 eTSI najlepiej serwisować olejem VW 508.00 0W-20, około 4,3 l z filtrem. W aucie używanym rozsądniejszy jest krótszy interwał niż maksymalny longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.3 l · VW 508.00 0W-20
Olej skrzyni6.5 l · VW G 052 529 A2 (DSG DQ381)

Harmonogram serwisu Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 15 000 430 zł 780 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 110 zł 210 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 100 zł 190 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 420 zł 760 zł
Płyn hamulcowy DOT 4 2 lata 2 rok(u) 150 zł 290 zł
Olej skrzyni DSG DQ381 „Dożywotni" 60 000 850 zł 1480 zł
Pasek rozrządu 1.5 eTSI + osprzęt 210 000 180 000 2200 zł 3650 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 260 zł 470 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Pasek rozrządu 210 000 210 000 1600 zł 2500 zł

Niezawodność Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9) — ocena według układów

silnik 1.5 eTSI EA211 evo27.9/10 · Nowoczesna benzyna o sensownym kompromisie między kulturą pracy, spalaniem i osiągami, pod warunkiem regularnego oleju.
skrzynia DSG DQ3817.8/10 · Bardzo dobra w codziennym użytkowaniu, ale wymaga normalnego serwisu i nie lubi zaniedbań.
układ mild hybrid 48V7.7/10 · Pomocny dla płynności i spalania, lecz dokłada dodatkową warstwę techniczną do zwykłej benzyny.
elektronika komfortu i infotainment7.4/10 · Nowoczesne systemy zwiększają funkcjonalność, ale też liczbę drobnych rzeczy do kontroli.
nadwozie i praktyczność kombi8.7/10 · Jedna z najmocniejszych stron modelu: przestrzeń, ergonomia i codzienna użyteczność są naprawdę bardzo dobre.
podwozie, hamulce i koszty eksploatacyjne7.9/10 · Koszty są przewidywalne jak na duże kombi klasy średniej, ale nie będą kompaktowo niskie.

Typowe usterki Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9) — co się psuje i ile kosztuje

Serwis olejowy DSG DQ381 Umiarkowane
📍 60 000–220 000 DSGDQ381

Mokra skrzynia DSG działa bardzo dobrze, ale tylko wtedy, gdy dostaje świeży olej w rozsądnym interwale. Brak historii serwisu skrzyni to realne ryzyko kosztownego startu po zakupie.

🔧 Koszt naprawy: 900–8 500 zł
Układ mild hybrid 48V i osprzęt Monitoruj
📍 40 000–200 000 mild hybrid48Velektryka

Miękka hybryda zwykle nie generuje dużych dramatów, ale warto sprawdzić działanie układu rozruchowego, komunikatów błędów i kondycję instalacji 48V.

🔧 Koszt naprawy: 500–4 500 zł
Elektronika wnętrza i infotainment Monitoruj
📍 20 000–180 000 multimediaekranyelektronika

Nowy Passat ma dużo sterowania dotykowego i systemów wsparcia. Problemy częściej dotyczą komfortu użytkowania niż mechaniki, ale przed zakupem trzeba sprawdzić wszystko dokładnie.

Odkładanie serwisu olejowego 1.5 eTSI Umiarkowane
📍 50 000–220 000 silnikolejturbo

Nadmierne wydłużanie interwałów longlife nie pomaga nowoczesnemu, turbodoładowanemu silnikowi benzynowemu. Lepiej skrócić wymiany niż liczyć, że świeży rocznik wszystko wybaczy.

🔧 Koszt naprawy: 500–6 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen Passat Variant.

Inne podobne auta

Inne wersje Passat Variant oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM DSG 2024 (B9)

Ile pali Volkswagen Passat Variant B9 1.5 eTSI 150 KM DSG?

W realnym użytkowaniu warto liczyć zwykle około 6,3–7,8 l/100 km. Spokojna trasa może być oszczędna, ale w mieście i przy autostradowych prędkościach duże kombi szybko pokazuje, że nie jest lekkim kompaktem.

Czy 150 KM w Passacie Variant B9 wystarcza?

Tak, jeśli oczekujesz sprawnej, spokojnej i rodzinnej jazdy. To moc wystarczająca do normalnego użytkowania, ale bez sportowego zapasu przy pełnym obciążeniu i wysokich prędkościach.

Czy lepiej wybrać 1.5 eTSI czy 2.0 TDI w Passacie B9?

To zależy od przebiegów. 1.5 eTSI ma więcej sensu przy jeździe mieszanej i miejskiej, a 2.0 TDI zwykle lepiej broni się przy regularnych trasach oraz dużych przebiegach rocznych.

Jaki olej do 1.5 eTSI w Passacie B9?

Najbezpieczniej trzymać się normy VW 508.00 0W-20. Silnik potrzebuje około 4,3 l oleju z filtrem. W aucie używanym lepiej myśleć o krótszych interwałach niż ślepo ufać longlife.

Czy Passat B9 1.5 eTSI ma pasek czy łańcuch?

Ta jednostka korzysta z paska rozrządu. Sam w sobie nie jest to wada, ale przy dłuższej eksploatacji trzeba pilnować harmonogramu i historii serwisowej.

Czy DSG DQ381 w tej wersji jest trwałe?

Tak, pod warunkiem regularnej wymiany oleju. Zaniedbania serwisowe potrafią szybko zamienić wygodną skrzynię w kosztowny problem dla kolejnego właściciela.

Na co uważać przy zakupie Passata Variant B9 1.5 eTSI?

Na historię olejową silnika i DSG, działanie elektroniki, stan układu 48V, pracę napędu na zimno oraz ogólną zgodność stanu auta z deklarowanym przebiegiem i sposobem użytkowania.

Czy Passat Variant B9 1.5 eTSI nadaje się do miasta?

Tak, zdecydowanie lepiej niż diesel, choć trzeba pamiętać, że to nadal duże kombi. Do codziennych dojazdów jest wygodny, cichy i szybciej się dogrzewa niż 2.0 TDI.

Czy serwis Passata B9 1.5 eTSI jest drogi?

Nie jest egzotyczny, ale też nie będzie tani jak w prostym aucie kompaktowym. To nowoczesne kombi klasy średniej z DSG i rozbudowaną elektroniką, więc oszczędzanie na obsłudze zwykle mści się później.

Czy warto kupić Volkswagena Passata Variant B9 1.5 eTSI 150 KM DSG?

Tak, jeśli chcesz bardzo praktyczne i nowoczesne kombi do jazdy mieszanej, bez ograniczeń współczesnego diesla. Najważniejsze pozostają stan konkretnego egzemplarza i normalna historia obsługi.

Źródła i metodologia

Volkswagen — The new Passat Variant — Oficjalne dane o generacji B9, wymiarach i pozycjonowaniu modelu jako dużego kombi.
ADAC — Volkswagen Passat — Dane ADAC i kontekst eksploatacyjny dla współczesnych modeli klasy średniej.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta i praktyki użytkowania 1.5 eTSI DSG.
Parkers — Volkswagen Passat Estate specs — Dodatkowe potwierdzenie gabarytów, osiągów i pojemności bagażnika.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 3 maja 2026.