AutoKarma.pl Volkswagen ID.4 E21 GTX 4MOTION 299 KM (2021–2024)

Volkswagen ID.4 (E21) GTX 4MOTION 299 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen ID.4 GTX łączy rodzinne nadwozie SUV z napędem 4MOTION i osiągami, które realnie poprawiają elastyczność na autostradzie oraz zimą. To jedna z ciekawszych odmian MEB dla kierowcy, który chce więcej mocy niż w wersji Pro, ale nie potrzebuje sportowego kompromisu.

Volkswagen ID.4 E21 2022 — widok boczny
299 KMMoc
6.2 s0–100 km/h
480 kmZasięg WLTP
~2 977 złKoszt posiadania / rok
7.4
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania7.2
Trwałość7.8
Likwidność6.8
Utrzymanie wartości6.9
Design i wygląd8.0
Prestiż i emocje7.1

Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Volkswagen ID.4 GTX na tle słabszych wersji ID.4 daje wyraźnie lepszą reakcję na gaz i większy zapas mocy przy prędkościach autostradowych. Dwa silniki poprawiają trakcję na mokrym oraz w zimie, a jednocześnie nie odbierają modelowi codziennej wygody. To nadal samochód nastawiony bardziej na komfort niż na sport. W praktyce właśnie taki balans jest największym atutem GTX-a.

W trasie ID.4 GTX potrafi być cichy i odprężający, szczególnie przy stałej prędkości i dobrze dobranych oponach. Zawieszenie dość skutecznie izoluje od krótkich nierówności, choć masa własna daje o sobie znać na gorszym asfalcie. Układ kierowniczy jest lekki i przewidywalny, ale nie buduje szczególnego zaangażowania. To auto bardziej do sprawnego połykania kilometrów niż do szukania emocji na bocznej drodze.

Najwięcej uwagi przy zakupie używanego egzemplarza warto poświęcić oprogramowaniu i osprzętowi elektrycznemu. W pierwszych rocznikach platformy MEB zdarzały się zawieszenia systemu multimedialnego, błędy online i problemy z modułami komfortu. Część usterek usuwały aktualizacje w ASO, dlatego pełna historia kampanii serwisowych jest bardzo ważna. Trzeba też sprawdzić, czy auto poprawnie ładuje się AC i DC bez przerywania sesji.

Koszty bieżącego utrzymania są zwykle niższe niż w mocnym SUV-ie benzynowym lub dieslu, bo odpadają wymiany oleju silnikowego i wiele klasycznych materiałów eksploatacyjnych. Z drugiej strony części zawieszenia, opony oraz ewentualne naprawy elektroniki nie należą do tanich. Dla właściciela robiącego dłuższe trasy znaczenie ma też realna krzywa ładowania, a nie tylko katalogowe 135 kW. Najlepiej wypadają egzemplarze regularnie aktualizowane i użytkowane z dbałością o baterię.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Dla kierowcy, który chce elektrycznego SUV-a z napędem AWD i wyraźnie lepszą dynamiką niż w wersjach 148–204 KM.
  • Dla rodziny szukającej cichego auta na miasto i trasę, z dużym bagażnikiem oraz wygodnym drugim rzędem siedzeń.
  • Dla użytkownika mającego dostęp do ładowania domowego lub firmowego, który wykorzysta niski koszt jazdy na co dzień.
  • Masz wygodne ładowanie w domu lub w pracy i nie chcesz codziennie planować tankowania.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Nie dla osoby oczekującej sportowych doznań z układu kierowniczego i zawieszenia mimo oznaczenia GTX.
  • Nie dla kierowcy jeżdżącego bardzo dalekie trasy bez planowania ładowania, zwłaszcza zimą przy wysokich prędkościach.
  • Nie dla kupującego, który chce uniknąć ryzyka usterek software’u i akceptuje wyłącznie prostą mechanikę bez rozbudowanej elektroniki.
  • Chcesz absolutnie najprostszego auta bez dodatkowych interwałów, niuansów napędu i wyższej ceny części.
Konkurenci do rozważenia
Ford Mustang Mach-E AWD 351 KM
Bardziej angażujący w prowadzeniu i mocniejszy, ale zwykle droższy w zakupie oraz serwisie blacharsko-elektronicznym.
Hyundai Ioniq 5 AWD 305 KM
Szybsze ładowanie 800 V i bardzo przestronne wnętrze, ale inny styl kokpitu i zwykle twardsze zestrojenie podwozia.
Skoda Enyaq Coupe RS iV
Techniczny kuzyn na tej samej platformie MEB, bardziej konserwatywne wnętrze i podobne koszty eksploatacji.

Volkswagen ID.4 GTX to sensowny wybór dla kierowcy, który chce elektrycznego SUV-a z napędem AWD, dobrym wyciszeniem i mocą wystarczającą do sprawnego wyprzedzania. Platforma MEB jest prostsza serwisowo od klasycznego SUV-a spalinowego, ale wymaga pilnowania aktualizacji software’u, stanu 12‑voltowej baterii i jakości ładowania DC. Największą zaletą GTX-a jest połączenie osiągów z codzienną praktycznością, a nie sportowy charakter za wszelką cenę. Dla kupującego z rynku wtórnego kluczowe będą historia serwisowa, kondycja wysokiego napięcia i brak błędów elektroniki pokładowej.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Napęd 4MOTION z dwoma silnikami wyraźnie poprawia trakcję na śliskiej nawierzchni i daje pewniejsze ruszanie zimą.
  • Realne osiągi są wystarczająco mocne, aby auto nie sprawiało wrażenia ociężałego nawet przy pełnym obciążeniu rodzinnym.
  • Kabina pozostaje dobrze wyciszona przy prędkościach autostradowych, co docenią kierowcy regularnie jeżdżący w trasie.
  • Duży bagażnik i funkcjonalne wnętrze sprawiają, że ID.4 GTX nadaje się do codziennej roli jedynego auta w domu.
  • Brak klasycznego serwisu silnikowego obniża liczbę rutynowych czynności obsługowych względem mocnych SUV-ów spalinowych.
Minusy
  • Wczesne roczniki platformy MEB bywają kapryśne programowo, a część problemów użytkowych wynika właśnie z elektroniki i software’u.
  • Masa własna przekraczająca dwie tony ogranicza zwinność auta i przyspiesza zużycie opon oraz elementów zawieszenia.
  • Zimą oraz przy szybkiej jeździe autostradowej realny zasięg spada zauważalnie poniżej optymistycznych danych WLTP.
  • Obsługa multimediów i pól dotykowych Volkswagena nie każdemu odpowiada, szczególnie po przesiadce z klasycznych przełączników.
  • Poza gwarancją ewentualne problemy z modułami wysokiego napięcia, ładowaniem lub elektroniką komfortu mogą być kosztowne w diagnozie.

Osiągi Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21) — przyspieszenie i prędkość

299 KM i 460 Nm w elektrycznym SUV-ie przekłada się na 0–100 km/h w około 6,2 s oraz bardzo sprawne przyspieszenia przy wyższych prędkościach.

0–100 km/h6.2 s
Prędkość maksymalna180 km/h
Moc silnika el.299 KM (szczytowa)
Moment silnika el.460 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · APP550
Moc / moment299 KM · 460 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · E21
Dł. / szer. / wys.4584 / 1852 / 1634 mm · masa 2241 kg
Bagażnik543 l (złożone: 1575 l)

Zasięg i ładowanie Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21)

🔋

Akumulator 77 kWh netto pozwala zwykle przejechać około 330–390 km w realnych warunkach, zależnie od temperatury, prędkości i stylu jazdy.

Pojemność baterii82.00 kWh (brutto) · 77.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP480 km
Zasięg realny (lato)~360 km
Zasięg realny (zima)~251 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~7.5 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)135.0 kW · ~36 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21)

Napęd elektryczny nie wymaga wymian oleju silnikowego, ale warto pilnować płynu hamulcowego, chłodziwa układu HV i oleju przekładni redukcyjnej.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.6 l · VW G 052 512 A2

Harmonogram serwisu Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd ogólny / kontrola HV 2 lata 30 000 450 zł 900 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 220 zł 420 zł
Filtr kabinowy 20 000 30 000 140 zł 260 zł
Serwis klimatyzacji z odgrzybianiem 2 lata 2 rok(u) 250 zł 450 zł
Olej przekładni redukcyjnej 120 000 120 000 450 zł 900 zł
Kontrola i czyszczenie hamulców 2 lata 30 000 180 zł 350 zł
Kontrola zawieszenia i geometrii 2 lata 30 000 200 zł 400 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 120 000 120 000 1600 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy układu baterii i inwertera 150 000 120 000 380 zł 650 zł

Niezawodność Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21) — ocena według układów

bateria trakcyjna i zarządzanie temperaturą8.2/10 · Akumulator 77 kWh netto na platformie MEB zwykle trzyma parametry poprawnie, ale przed zakupem trzeba sprawdzić historię ładowania DC i ewentualne kampanie serwisowe.
elektronika pokładowa i multimedia6.8/10 · W pierwszych latach produkcji zdarzały się lagi systemu infotainment, błędy online i potrzebne aktualizacje software’u.
układ ładowania AC/DC7.4/10 · Kluczowe jest sprawdzenie stabilności sesji ładowania oraz zgodności auta z najnowszymi aktualizacjami sterowników.
zawieszenie i układ kierowniczy7.6/10 · Auto jest ciężkie, więc na rynku wtórnym warto skontrolować luzy zawieszenia, stan amortyzatorów i zużycie opon.
układ hamulcowy i rekuperacja8.0/10 · Rekuperacja odciąża hamulce, ale egzemplarze używane głównie w mieście warto sprawdzić pod kątem korozji tarcz i prowadnic zacisków.

Typowe usterki Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21) — co się psuje i ile kosztuje

Zużycie opon i elementów zawieszenia przez wysoką masę Monitoruj
📍 30 000–120 000

Duża masa i wysoki moment obrotowy przyspieszają zużycie ogumienia oraz niektórych tulei zawieszenia, zwłaszcza w autach eksploatowanych głównie w mieście.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–5 000 zł
Przerywanie ładowania AC lub DC Umiarkowane
📍 15 000–120 000

Winne mogą być ustawienia software’u, uszkodzony osprzęt ładowania albo problem z gniazdem. Przed zakupem warto wykonać próbę ładowania na dwóch typach stacji.

Błędy modułu infotainment / restart ekranu Umiarkowane
📍 10 000–90 000

W autach z wcześniejszym software’em zdarzają się przycięcia ekranu, problemy z łącznością i resetowanie systemu. Aktualizacje w ASO często poprawiają sytuację.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen ID.4.

Inne podobne auta

Inne wersje ID.4 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen ID.4 GTX 4MOTION 299 KM 2022 (E21)

Jaki zasięg ma Volkswagen ID.4 GTX w praktyce?

W realnych warunkach ID.4 GTX zwykle przejeżdża około 330–390 km na jednym ładowaniu. Zimą przy autostradowych prędkościach wynik może spaść bliżej 280–320 km.

Czy Volkswagen ID.4 GTX ma napęd na cztery koła?

Tak. Wersja GTX korzysta z dwóch silników elektrycznych i napędu 4MOTION, co poprawia trakcję na mokrej lub śnieżnej nawierzchni.

Jak szybko ładuje się ID.4 GTX?

Na AC auto przyjmie do 11 kW, więc pełne ładowanie trwa około 7,5–8 godzin. Na szybkiej ładowarce DC katalogowo można zobaczyć do około 135 kW, a ładowanie 10–80% trwa mniej więcej 35–40 minut w dobrych warunkach.

Czy Volkswagen ID.4 GTX ma pompę ciepła?

Pompa ciepła występowała jako wyposażenie zależne od rynku i specyfikacji, dlatego warto sprawdzić VIN lub kartę wyposażenia konkretnego egzemplarza. W wielu autach europejskich była dostępna i poprawia efektywność zimą.

Jakie są typowe problemy w Volkswagenie ID.4 GTX?

Najczęściej wymienia się problemy software’owe, zawieszanie multimediów, błędy łączności online oraz sporadyczne kłopoty z sesjami ładowania. Mechanicznie platforma MEB jest prostsza od SUV-a spalinowego.

Czy bateria w ID.4 GTX jest trwała?

Ogólnie tak, ale przed zakupem warto sprawdzić historię ładowania DC, temperatury pracy i ewentualne kampanie serwisowe. Najlepiej kupować auto z udokumentowanym serwisem i bez błędów wysokiego napięcia.

Ile kosztuje serwis Volkswagena ID.4 GTX?

Rutynowy serwis jest tańszy niż w mocnym SUV-ie benzynowym, bo odpada wymiana oleju silnikowego i świec. Trzeba jednak uwzględnić płyn hamulcowy, filtry kabinowe, opony oraz ewentualne naprawy elektroniki.

Czy ID.4 GTX nadaje się na autostradę?

Tak, bo ma dobry zapas mocy i niezłe wyciszenie, ale trzeba liczyć się z wyraźnym wzrostem zużycia energii przy 140 km/h. To auto najlepiej czuje się w trasie przy rozsądnym tempie i sensownym planowaniu ładowania.

Czy warto kupić używanego Volkswagena ID.4 GTX?

Tak, jeśli egzemplarz ma czystą historię, aktualne oprogramowanie i bezproblemowo ładuje się AC oraz DC. Kluczowy jest stan elektroniki i dokumentacja serwisowa, a nie tylko przebieg.

Volkswagen ID.4 GTX czy Skoda Enyaq Coupe RS?

Technicznie to bardzo zbliżone auta, bo korzystają z tej samej platformy MEB. Wybór zależy głównie od preferowanego nadwozia, wnętrza i konkretnej oferty na rynku wtórnym.

Źródła i metodologia

Volkswagen AG — Dane techniczne ID.4 GTX — Oficjalne dane techniczne Volkswagen ID.4 GTX i parametry ładowania.
ADAC — Raporty niezawodności samochodów elektrycznych — Niezależne obserwacje ADAC dotyczące niezawodności i eksploatacji aut elektrycznych.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne AutoKarma.pl na podstawie danych rynkowych i doświadczeń serwisowych.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.