AutoKarma.pl Subaru Forester SH 2.0 D Boxer 147 KM (2008–2012)

Subaru Forester (SH) 2.0 D Boxer 147 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Subaru Forester SH 2.0 D Boxer 147 KM kusi przestrzenią, napędem AWD i bardzo dobrą trakcją poza asfaltem, ale diesel EE20 wymaga dużo ostrożności przed zakupem.

Subaru Forester SH 2011 — widok boczny
147 KMMoc
10.7 s0–100 km/h
6.3 lSpalanie /100km
~9 992 złKoszt posiadania / rok
4.8
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.0
Koszty utrzymania5.6
Trwałość5.0
Likwidność3.7
Utrzymanie wartości3.7
Design i wygląd4.2
Prestiż i emocje3.5

Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Forester SH to Subaru z czasów, gdy marka jeszcze mocno trzymała się własnej drogi. Wysokie nadwozie, spora ilość szyb, dobra widoczność i stały napęd na cztery koła tworzą auto, które nie imponuje gadżetami, ale bardzo przekonuje w gorszych warunkach drogowych. W trasie i zimą ten samochód daje poczucie mechanicznej pewności, którego brakuje wielu modnym crossoverom.

Problemem tej wersji nie jest ogólna koncepcja auta, tylko konkretny silnik. Diesel EE20 miał być odpowiedzią Subaru na europejski popyt, lecz w praktyce zyskał reputację jednostki kosztownej i kapryśnej. Panewki, wał korbowy, DPF, wtrysk i ogólna wrażliwość na zaniedbania sprawiają, że zakup „na szybko” może skończyć się rachunkiem, który zjada cały sens okazyjnej ceny auta.

Jeśli jednak patrzeć wyłącznie z perspektywy użytkowej, Forester nadal ma sporo atutów. Kabina jest wygodna, prześwit sensowny, a zawieszenie dobrze toleruje gorsze nawierzchnie. To auto pasuje bardziej do codziennej roboty i wyjazdów poza miasto niż do lansowania się pod biurowcem.

Najrozsądniejsza strategia? Traktować diesla SH jak projekt wymagający dowodów, nie obietnic sprzedającego. Warto zapłacić za dobrego diagnostę, sprawdzić kompresję, historię serwisową, dymienie, pracę na zimno i stan DPF. Bez tego Forester 2.0D jest bardziej zakładem niż zakupem.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Potrzebujesz prawdziwego AWD i auta, które dobrze czuje się zimą, na szutrze oraz poza idealnym asfaltem.
  • Kupujesz egzemplarz z udokumentowaną historią napraw i pełną diagnostyką silnika EE20 oraz osprzętu diesla.
  • Wolisz prostszą ergonomię, dobrą widoczność i praktyczne nadwozie zamiast modnych ekranów i twardego zawieszenia.
  • Robisz regularne trasy i wysokie przebiegi, więc diesel z filtrem DPF ma dla ciebie sens kosztowy.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz używanego SUV-a bez podwyższonego ryzyka drogich awarii silnika — wtedy benzynowy Forester albo konkurent będą bezpieczniejsze.
  • Jeździsz głównie po mieście i na krótkich odcinkach, bo diesel z DPF-em nie lubi takiego stylu eksploatacji.
  • Chcesz kupić auto wyłącznie po okazyjnej cenie i nie masz budżetu na ewentualny mocniejszy serwis po zakupie.
  • Jeździsz prawie wyłącznie po mieście, bo DPF i osprzęt diesla szybko podniosą koszty eksploatacji.
Konkurenci do rozważenia
Toyota RAV4 III 2.2 D-4D 4x4
Bardziej popularna i łatwiejsza w odsprzedaży, ale nie daje takiego poczucia stałego AWD jak Subaru.
Honda CR-V III 2.2 i-DTEC
Rozsądny rodzinny SUV z dobrym dieslem, zwykle mniej ryzykowny silnikowo niż boxer EE20.
Nissan X-Trail T31 2.0 dCi 4x4
Praktyczny i popularny, choć mniej charakterystyczny w prowadzeniu i nie tak pewny na śliskim jak Forester.

To jeden z tych samochodów, które potrafią być bardzo wdzięczne w użytkowaniu, a jednocześnie bezlitośnie karzą naiwność kupującego. Forester SH 2.0D świetnie sprawdza się zimą, na szutrze i w codziennym życiu poza miastem, ale bokserowy diesel ma historię drogich awarii, których nie wolno bagatelizować. Jeśli nie masz mocnej diagnostyki i potwierdzonej historii napraw, lepiej szukać benzyny. Jeśli jednak trafisz zadbany egzemplarz po sensownych działaniach serwisowych, dostajesz praktycznego SUV-a z prawdziwym AWD i spokojnym charakterem.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 9 maja 2026 · Dane: 9 maja 2026

Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Stały napęd AWD i przewidywalne prowadzenie naprawdę pomagają zimą oraz poza asfaltem.
  • Bardzo dobra widoczność z kabiny ułatwia codzienną jazdę i manewrowanie.
  • Zawieszenie dobrze wybiera nierówności i pasuje do gorszych dróg.
  • Praktyczne nadwozie SUV daje wygodne wsiadanie i sensowny bagażnik.
  • Na rynku wtórnym nadal da się znaleźć egzemplarze z uczciwym wyposażeniem i prostą obsługą wnętrza.
Minusy
  • Diesel EE20 ma złą reputację przez kosztowne awarie dołu silnika i osprzętu.
  • DPF i układ wtryskowy nie lubią zaniedbań oraz jazdy wyłącznie na krótkich dystansach.
  • Odsprzedaż diesla Subaru jest trudniejsza niż bardziej popularnych konkurentów.
  • Materiały wnętrza i wyciszenie są przeciętne na tle europejskich rywali.
  • Dobry egzemplarz wymaga dokładniejszej weryfikacji niż sugeruje sama marka Subaru.

Osiągi Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH) — przyspieszenie i prędkość

147 KM i 350 Nm wystarczają do sprawnego codziennego tempa, ale Forester SH 2.0D nie jest autem szybkim — jego siłą jest trakcja i elastyczność poza miastem.

0–100 km/h10.7 s
Prędkość maksymalna186 km/h
Moc przy obrotach147 KM przy 3600
Moment przy obrotach350 Nm przy 1600-2400

Dane techniczne Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · EE20
Moc / moment147 KM · 350 Nm
RozrządPasek rozrządu — wymiana co 105000 km
Skrzynia / napędmanual 6-biegowy (6MT) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · SH
Dł. / szer. / wys.4560 / 1780 / 1700 mm · masa 1585 kg
Bagażnik450 l (złożone: 1660 l)

Olej napędowy — wymagania i realne spalanie Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH)

W praktyce warto liczyć około 6,5–8,2 l/100 km. Na trasie może być oszczędny, lecz miasto, zimno i zapchany DPF szybko psują wynik.

Filtr DPF: Diesel wymaga regularnych tras (min. 30 min jazdy 70+ km/h tygodniowo) dla prawidłowej regeneracji DPF. Krótkie trasy miejskie mogą prowadzić do zatykania filtra.

Pojemność zbiornika64 l
Spalanie WLTP śr.6.3 l/100 km
Realne spalanie6.5–8.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~780 km
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH)

Diesel EE20 potrzebuje dobrego oleju ACEA C3 5W-30 i regularnych wymian. Przy tej jednostce profilaktyka jest znacznie tańsza niż remont.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.9 l · ACEA C3 5W-30
Olej skrzyni4.0 l · 75W-90 GL-5

Harmonogram serwisu Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Subaru Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Olej silnikowy + filtr 15 000 10 000 480 zł 760 zł
Filtr powietrza 30 000 30 000 120 zł 210 zł
Filtr kabinowy 15 000 15 000 110 zł 190 zł
Filtr paliwa 30 000 30 000 180 zł 320 zł
Rozrząd z pompą wody 105 000 90 000 2200 zł 3600 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Płyn chłodniczy 90 000 90 000 260 zł 430 zł
Olej skrzyni manualnej + dyferencjały „Dożywotni" 60 000 520 zł 880 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Pasek rozrządu 105 000 105 000 1600 zł 2500 zł

Niezawodność Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH) — ocena według układów

silnik 2.0D EE203.9/10 · Największy obszar ryzyka całego auta — wymaga dowodów dobrego serwisu, nie deklaracji właściciela.
manualna skrzynia + AWD7.2/10 · Mechanicznie układ napędu jest sensowny i dobrze znosi eksploatację, jeśli nie był katowany holowaniem bez obsługi.
DPF i osprzęt diesla5.1/10 · W trasie zwykle daje radę, ale w mieście i przy krótkich odcinkach szybko generuje problemy.
zawieszenie i podwozie6.8/10 · Dobrze pasuje do charakteru auta, lecz stan mocno zależy od tego, ile czasu Forester spędził na słabszych drogach.
nadwozie i wnętrze7.0/10 · Ergonomia i praktyczność starzeją się lepiej niż jakość tworzyw czy wyciszenie.

Typowe usterki Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH) — co się psuje i ile kosztuje

Panewki i dół silnika EE20 Monitoruj
📍 120 000–260 000 silnikpanewkiwał

Najgłośniejszy problem tego diesla. Zaniedbania olejowe, przeciążenia i ogólna konstrukcyjna delikatność mogą skończyć się bardzo drogim remontem albo wymianą silnika.

🔧 Koszt naprawy: 9 000–22 000 zł
DPF zapychający się przy jeździe miejskiej Umiarkowane
📍 80 000–240 000 DPFdiesel

Krótka jazda i zaniedbane serwisy przyspieszają problemy z filtrem cząstek stałych oraz wymuszone wypalania.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 500 zł
Dwumas i sprzęgło Umiarkowane
📍 140 000–260 000 sprzęgłodwumas

Wysoki moment obrotowy oraz jazda z obciążeniem przyspieszają zużycie dwumasy i sprzęgła.

🔧 Koszt naprawy: 2 500–5 200 zł
Wtryskiwacze i układ paliwowy Umiarkowane
📍 120 000–260 000 wtryskcommon rail

Nierówna praca, dymienie i trudniejsze rozruchy mogą oznaczać kosztowną regenerację lub wymianę elementów układu wtryskowego.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–6 000 zł
Turbosprężarka po cięższej eksploatacji Monitoruj
📍 150 000–280 000 turbo

Po długich interwałach olejowych albo przeciążeniu może pojawić się luz, dymienie i spadek osiągów.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–4 500 zł
Korozja podwozia i zmęczone zawieszenie Monitoruj
📍 100 000–300 000 zawieszeniekorozja

Auta używane poza miastem często mają zmęczone tuleje, łączniki, amortyzatory i nalot korozji na podwoziu.

🔧 Koszt naprawy: 900–5 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Subaru Forester.

Inne podobne auta

Inne wersje Forester oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Subaru Forester 2.0 D Boxer 147 KM 2011 (SH)

Czy Subaru Forester SH 2.0 D Boxer to dobry wybór?

Tak, ale tylko po bardzo dokładnej diagnostyce. Sam samochód jest praktyczny i świetny trakcyjnie, natomiast diesel EE20 ma podwyższone ryzyko drogich napraw.

Czy silnik 2.0D EE20 ma pasek czy łańcuch?

Ma pasek rozrządu i wymaga pilnowania interwału około 105 tys. km lub wcześniejszej wymiany przy niepewnej historii.

Ile pali Forester SH 2.0D?

Realnie najczęściej około 6,5–8,2 l/100 km, zależnie od stylu jazdy, trasy i stanu DPF.

Na co uważać przy zakupie?

Na historię silnika, panewki, dymienie, pracę na zimno, stan DPF, sprzęgło z dwumasą, turbo i korozję podwozia.

Czy AWD w Foresterze naprawdę robi różnicę?

Tak. To jedna z największych zalet tego modelu — Subaru daje bardzo przewidywalne zachowanie na śliskim i na gorszych drogach.

Czy lepiej kupić benzynę niż diesla?

W większości przypadków tak, jeśli priorytetem jest niższe ryzyko dużych awarii. Diesel ma sens głównie dla świadomego kupującego jeżdżącego w trasie.

Czy DPF w tej wersji sprawia problemy?

Może sprawiać, zwłaszcza przy jeździe miejskiej i krótkich odcinkach. Zaniedbania szybko kończą się kosztami.

Jakie są koszty serwisu Forestera 2.0D?

Podstawowy serwis nie jest dramatyczny, ale większe naprawy diesla — zwłaszcza silnika, wtrysku czy DPF — potrafią być bardzo drogie.

Czy Forester SH 2.0D nadaje się w góry i na zimę?

Tak, to środowisko, w którym ten model pokazuje swoje najmocniejsze strony: prześwit, AWD i stabilność.

Czy warto kupić Subaru Forester SH 2.0 D Boxer w 2026 roku?

Tak tylko wtedy, gdy kupujesz potwierdzony, sprawdzony egzemplarz i masz margines budżetu na serwis. W ciemno to ryzykowny zakup.

Źródła i metodologia

Wikipedia — Subaru Forester — Zakres generacji SH, wymiary nadwozia i podstawowe dane o ofercie silnikowej Forestera trzeciej generacji.
AutoCentrum — Subaru Forester III 2.0D — Punkt odniesienia dla danych technicznych, masy, osiągów i katalogowego spalania wersji 2.0D Boxer.
Honest John — Subaru Forester (2008–2013) — Praktyczne uwagi o trwałości diesla EE20, DPF i kosztach typowych napraw w używanych Foresterach SH.
Parker's — Subaru Forester review — Rynkowa ocena komfortu, przestronności i charakteru jazdy Forestera SH na tle konkurencji.
OTOMOTO — Subaru Forester — Polski rynek wtórny: dostępność egzemplarzy SH 2.0D i realne widełki cenowe w 2026 roku.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 9 maja 2026.